Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 24-09-11, 23:52
sapiens Ο χρήστης sapiens δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Κάτι σάπιο υπάρχει εδώ..!!!

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Έχω ένα ενυδρείο 150 λίτρων με (agnosto arithmo) platy, 1 klooun , 2 diskous , 8 corydoras kai 2 plakostomous. Οι μετρήσεις του νερού βγαίνουν όλες πάντα στις συνηθισμένες τιμές με μικρή αυξομείωση στο ph (6.8-7.3). Τον τελευταίο καιρό και λόγω των corydoras που ήταν σε "οίστρο" , έκανα άπειρες αλλαγές νερού στο ενυδρείο (1 ανα 2-3 μέρες , με χρήση φυσικά αντιχλωρίου, οι τιμές κατάφερα να μην αλλάξουν, τα περισσότερα ψάρια ζωήρεψαν και απλά κατάφερα να κατεβάσω την θερμοκρασία απο τους 31 βαθμούς (τα είχα παρατήσει στην αθήνα μόνα τους το καλοκαίρι τα ενυδρεία) , στους 26 βαθμούς!! Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με αρκετά φυτά (κρυπτοκορίνες, anubias, valisneria και διαφορα αλλα που δν θυμαμαι τα ονοματα τους). Έχω μέσα ένα πολύ μεγάλο ξύλο (που τα anubias ειναι πιασμένα πάνω του) και έχω και άπειρα μικροσκοπικά κοχύλια που απ'ότι ξέρω το συγκεκριμένο είδος δεν επηρεάζει ούτε την ανάπτυξη των φυτών ούτε τα ψάρια!! (αυτός ήταν ο πρόλογος)
Σήμερα είδα ότι ένα platy θηλυκό ήταν στην επιφάνεια , κρυμμένο μέσα στο ελάχιστο κερατόφυλλο που έχω και ανάμεσα στα κοιλιακά και στο εδρικό πτερύγιο , στο σημείο από όπου γεννάει , είχε βγεί ένας κόκκινο όγκος σαν κύστη.. Μέχρι να το σκεφτώ και να δω τι θα κάνω , το platy άρχισε να αφήνεται εντελώς με αποτέλεσμα να πέφτει στον βυθό. Για 2-3 λεπτά έπεφτε και ξαφνικά πεταγόταν σαν τρελό και έβγαινε έξω από την επιφάνεια του νερού (σαν να πονούσε μου φάνηκε ).. Και στο τέλος πήγε και χώθηκε μέσα σε ένα φυτό και δεν μπορούσα καν να το βρω!! (Καλά δεν το συζητάω ότι μας άφησε χρόνους το ψάρι) Απλά ανησυχώ για τα υπόλοιπα! Τι είδους πρόβλημα ήταν αυτό??Είναι κάποιο παράσιτο που μπορεί να προσβάλει τα άλλα??? (φωτογραφία με το συγκεκριμένο ψάρι δεν μπορώ να σας βρώ γιατί δεν ξέρω καν που είναι αυτή τη στιγμή)..


Υ.Γ. Τις τελευταίες μέρες το ψάρι είχε φουσκωμένη κοιλιά και νόμιζα ότι ήταν έτοιμο να γεννήσει.. Τα λέπια δεν είχαν πεταχτεί , ούτε είχε κάποιο άλλο σημάδι εξωτερικά που να δείχνει οποιαδηποτε μόλυνση ή αρρώστια!!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπάρχει λύση? cpk2010 Γλυκό νερό - Γενικά 20 03-02-10 15:22
Υπάρχει? supermanx Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 9 12-12-08 02:15
DIY CO2. Υπάρχει φωτο? ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 95 25-05-08 17:37
Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά! jjvrettis Αναπαραγωγή 12 28-01-05 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11972 seconds with 15 queries