Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-11, 20:13   #1
Νέος Αρχάριος... Καλώς σας βρήκα..
hatzi
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος 16-09-11, 20:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας λέγομαι Παναγιώτης και έχω σκοπό να ξεκινήσω το χόμπυ του ενυδρείου μιας και πάντα μου άρεσε αλλά πριν προχωρήσω σε αγορά θα ήθελα 2-3 γνώμες. Όσον αφορά το ενυδρείο επειδή έχω ενα μικρο θεματάκι με το χώρο στο σπίτι (όχι πολύ μεγάλο με σύνθετο στο τοίχο) δεν με βολεύει να πάρω πολύ μεγάλο ενυδρείο που θα είναι πιο καλό σε επιλογές και πιο εύκολο. Συνεπώς όπως τα έχω σχεδιάσει το μέγιστο που μπορώ να πάρω σε ενυδρείο είναι 80 cm μήκος, (κάτι σε AQUAEL Ecoline 112lt), ενώ το πιο ιδανικό μέγεθος που με βολεύει είναι στα 60cm και εδώ έχω καταλήξει σε 2 επιλογές.

α) AQUAEL 80L (60cm*30cm*45cm) Είναι το ενυδρείο από τα Carrefour που το έχει προσφορά είναι στα 80 λίτρα και από το διαδίκτυο έχω μάθει ότι αξίζει η τιμή του σαν κατασκευή αλλά με διαφορετικά φίλτρο και θερμοστάτη.

β) JUWEL record 60 (60cm*30cm*30cm) Είναι στα 60 λίτρα και από ότι άκουσα είναι από τις καλές εταιρείες και μου είπαν πως έχει βιολογικό φίλτρο δικό του που είναι καλό. ¶λλοι λένε ότι δεν είναι...

Από αυτά τα 2 που είναι παρόμοιες διαστάσεις να προτιμήσω το 80 λίτρο ή το 60 λίτρο που θεωρείται καλύτερη κατασκευή;; Έμαθα πώς αυτό του Carrefour δεν είναι τόσο καλά τα κρύσταλλα (είναι τζάμι) και πως μετά από ένα διάστημα θα θολώσει..ΙΣΧΥΕΙ ;;

Πάμε τώρα στις επιλογές... Μου αρέσει ένα τροπικό ενυδρείο κοινωνικό να φτιάξω και έχω κάνει το εξής... Έχω διαλέξει όλα τα ψαράκια που μου αρέσουν και θέλω να σας τα αναφέρω να μου πείτε τι είναι σωστό να συνδυάσω και τι όχι.

1) Tetra Neon ή Cardinal (Έχω διαβάσει πως θέλει κοπάδι οπότε σκέφτομαι μια 6άδα από αυτά ή αν γίνεται 3 και 3)
2) Ramirezi (Ένα ζευγάρι)
3) Rasbora Galaxy (Danio margaritatus) (Είναι τέλειο δεν έχω πληροφορίες και δεν το έχω δει ποτέ σε pet shop)
4) Guppy (Έχω διαβάσει πως η αναλογία είναι 3 θηλ 1 αρσ)

5) Συνδυάζονται με tetra ή κάποια από τα υπόλοιπα μια μονομαχίνα ή 2-3 γαριδούλες red cherry ???

Σημ: Δεν ζητάω να τα βάλω όλα μαζί γιατί πιστεύω δεν χωρούν στα λίτρα μου... Θα μου άρεσε να μου δώσετε 2-3 συνδυασμούς με τον μέγιστο αριθμό επιλογών που μπορούν να χωρέσουν είτε αν πάρω το 60 λίτρο (JUWEL)είτε το 80 λίτρο (AQUAEL από Carrefour)...
Τι μου προτείνεται να πάρω από τα 2?
Σε περίπτωση που έκανα την υπέρβαση (να διώξω το σαλόνι) και έπαιρνα το 112 λίτρα θα μπορούσα να βάλω όλα αυτά μαζί αν συνδυάζονται ??

Με συγχωρείται για το μεγάλο post απλά θέλω 2-3 συμβουλές - ιδέες προκειμένου να κάνω την αγορά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 18720
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 20:39
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι στα 80 λιτρα, ειναι εξαιρετικα στριμωγμενα ολα τα ψαρια που αναφερεις και η συμβιωση κατα τη γνωμη μου δυσκολη, ακομη και στο 110λιτρο π λες! Ως αρχαριος που εισαι (ειμαστε) θα σου προτεινα γκαπυ, που ειναι και τα πιο "ευκολα"! Τα ramirezi στα λιτρα σου μονο ως ειδος και τα νεον..αν και τα αγαπαω πολυ, παλι δε θα στα προτεινα ακομη τουλαχιστον.. μιας και προτιμουν μια πιο ειδικη μεταχειριση (χαμηλοτερο Ph, μονα τους επισης στα 80λιτρα και καμοια 10ρια στον αριθμο, αρκετα φυτεμενο ενυδρειο με δημιουργια σκιων και χαμηλο φωτισμο)!
οσον αφορα το carefurίσιο ενυδρειο..μαλλον μυθος πρεπει να ειναι! ειχα ενα για αρκετα χρονια και δεν ειχε κανενα προβλημα! και τα τζαμια του ηταν πολυ δυνατα! ειχα ενα ατυχηματακι και ξερω..!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 21:39
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου ειναι στα 80 λιτρα, ειναι εξαιρετικα στριμωγμενα ολα τα ψαρια που αναφερεις και η συμβιωση κατα τη γνωμη μου δυσκολη, ακομη και στο 110λιτρο π λες! Ως αρχαριος που εισαι (ειμαστε) θα σου προτεινα γκαπυ, που ειναι και τα πιο "ευκολα"! Τα ramirezi στα λιτρα σου μονο ως ειδος και τα νεον..αν και τα αγαπαω πολυ, παλι δε θα στα προτεινα ακομη τουλαχιστον.. μιας και προτιμουν μια πιο ειδικη μεταχειριση (χαμηλοτερο Ph, μονα τους επισης στα 80λιτρα και καμοια 10ρια στον αριθμο, αρκετα φυτεμενο ενυδρειο με δημιουργια σκιων και χαμηλο φωτισμο)!
οσον αφορα το carefurίσιο ενυδρειο..μαλλον μυθος πρεπει να ειναι! ειχα ενα για αρκετα χρονια και δεν ειχε κανενα προβλημα! και τα τζαμια του ηταν πολυ δυνατα! ειχα ενα ατυχηματακι και ξερω..!
Αυτό προσπαθώ τώρα να καταγράψω τις απαιτήσεις του καθενός έτσι ώστε να μην έχω αποκλείσεις... Έτσι όπως τα λες προτιμώ του Carrefour εκτός και κάνω καμιά πατέντα και βολέψω στο σπίτι το 112lt...
Και εμένα τα Νεον είναι τα αγαπημένα μου.. Δεν λέω απαραίτητα να τα στριμώξω όλα μαζί.. Ας βολέψω 2-3 επιλογές.. Όχι όλες.
Πάει με κάποια από αυτά Red cherry γαριδούλες ή κατι σε μονομάχο?? (αρσενικο ή θυληκό)

Ευχαριστώ φιλέ για την απάντηση.. και οποίος άλλος μπορεί ας βοηθήσει..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 21:46
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ο μονομαχος ειναι ο αγαπημενος μου, αλλα ειναι δυστροπο ψαρι! και ασε τις πατεντες, αμα βρεις χωρο στο μελλον καλως! στα 80 λιτρα χμ.. ramirezi, ή γκαπυ με γαριδουλες και corydoras, ή τα celestial pearl danio!!.. ή ας σου πει και κανενας πιο εμπειρος!! cheers! και καλος ηρθες στο πιο τελειο χομπι!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-11, 22:20
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή τα celestial pearl danio!!..
Αυτά είναι τέλεια αλλά δεν τα έχω βρεί πουθενά να τα δω έστω..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-11, 22:38
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ελα ρε στη πατρα υπαρχουν πολλοι χομπιστες, οπως φανταζομαι και pet shop!! ή κανω λαθος???!!! αν οχι τοτε ζητα απο εδω βοηθεια! να σου χαρισουν δλδη! ή και ν'αγορασεις!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλώς σας βρήκα :) anideos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-10-07 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04728 seconds with 13 queries