Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-14, 20:23   #1
Στρώσιμο ενυδρείου με μπόλι.
FreeMan
Junior Member
Εγγραφή: 25-04-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
FreeMan Ο χρήστης FreeMan δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-14, 20:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,

θα ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου με μπόλι. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Αγοράζοντας το ενυδρείο (30 λίτρα) επιχείρησα στρώσιμο με βακτήρια και προσθήκη τροφής, τα οποία όμως δεν επίσπευσαν τη διαδικασία. Η αμμωνία βέβαια ήταν μηδέν μετά την πρώτη εβδομάδα, το θέμα όμως είναι πως τα νιτρώδη για 3 εβδομάδες παρέμεναν σταθερά ψηλά (5mg/l). Το φίλτρο που είχε το ενυδρείο ήταν απλό, με τις "δισκέτες" που αλλάζεις κάθε τόσο, οι οποίες περιείχαν μόνο βαμβάκι. Επειδή σε αυτό δεν θα μπορούσε να αναπτυχθεί σοβαρή βιολογία χθες πήρα ένα καινούριο, πιο ευρύχωρο,και στο οποίο τοποθέτησα υαλοβάμβακα, μπλε σφουγγάρι και siporax. Για να μην περιμένω άλλον ένα μήνα για το στρώσιμο, σήμερα προμηθεύτηκα μπόλι από το petshop. Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Πόσες μέρες περίπου θα χρειαστούν για να πέσουν τα νιτρώδη και να βάλω ψάρια; Στη μέτρηση που έκανα πριν λίγο (μετά από 6 ώρες με το μπόλι μέσα) τα νιτρώδη παραμένουν 5mg/l.

2) Το παλιό φίλτρο το άφησα να δουλεύει. Με το απλό του βαμβάκι, προσφέρει τίποτα στη διαδικασία ή μπα;

3) Για να βάλω φυτά (ανούμπιες), να περιμένω να πέσουν τα νιτρώδη ή δεν έχει σημασία;

Ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 1977
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-14, 20:36
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

1) Τα νιτρώδη αργούν λίγο περισσότερο από την αμμωνία. Λογικά σε 24h θα πέσουν αρκετά, αλλά μου κάνει εντύπωση που μετά 6h τίποτα ακόμα. Το τεστ σου είναι εντάξει; Μέτρα και νερό βρύσης.

2) Και βέβαια κάτι προσφέρει και αυτό.

3) Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι μπορείς. Δεν νομίζω ότι τα νιτρώδη πειράζουν τα φυτά όπως η αμμωνία. Αλλά ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-14, 20:45
FreeMan Ο χρήστης FreeMan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Το τεστ πιστεύω εντάξει είναι. Μετά από μετρήσεις τον προηγούμενο μήνα που έδειχναν ανάμεσα σε 1 και 5mg/l, τελευταία σταθεροποιήθηκαν στα 5. Έχω τα υγρά τεστ της Waterlife.

Είναι δηλαδή θέμα λίγων ημερών να μηδενιστούν τα νιτρώδη;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-14, 21:31
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FreeMan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τεστ πιστεύω εντάξει είναι. Μετά από μετρήσεις τον προηγούμενο μήνα που έδειχναν ανάμεσα σε 1 και 5mg/l, τελευταία σταθεροποιήθηκαν στα 5. Έχω τα υγρά τεστ της Waterlife.

Είναι δηλαδή θέμα λίγων ημερών να μηδενιστούν τα νιτρώδη;
Λογικά ναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο σε στρώσιμο με μπόλι - ΠΡΟΒΛΗΜΑ με φυτά που χάσανε το χρώμα τους nospanos Αρχάριοι γλυκού νερού 38 15-03-13 04:27
Στρώσιμο με μπόλι - Τι κάνω λάθος; greeknick Αρχάριοι γλυκού νερού 15 23-09-12 15:49
Στρώσιμο Ενυδρείου με μπόλι OlgaM Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 01-02-11 22:23
Πρόβλημα στο στρώσιμο-μπόλι pagos4 Αρχάριοι γλυκού νερού 19 05-02-10 17:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05083 seconds with 13 queries