Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-10-12, 13:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Επιτελους το εστησα!

Εδω και αρκετο καιρο σας εχω...ζαλισει με τις πολλες και συνηθως χαζες αποριες μου... Ξεκινησα σαν τελειως ασχετος αλλα με λιγη θεληση και αρκετη βοηθεια απο σας καταφερα να φτιαξω κι εγω κατι...

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common
¶λλοι συγκάτοικοι : στο...μελλον θα προσθεσω ακομα ενα common
Φυτά: 1 anumbia nana, 2 anubies barteri gold
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: αρχικα 3 ωρες την ημερα για μια εβδομαδα, μετα περιπου 6 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: το ψαχνω ακομα...
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
Θερμοκρασία (μέση τιμή):26
¶λλες πληροφορίες:Το 'μπολιασμα' εγινε χτες. Εκανα μετρησεις σημερα και δεν εχω δει ακομα νιτρικα...

Φωτογραφία(ες):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2205[1].jpg
Εμφανίσεις:  889
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207[1].jpg
Εμφανίσεις:  875
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #241  
Παλιά 30-12-12, 06:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θερμοκρασία
Η βέλτιστη θερμοκρασία για νιτροποίηση βρίσκεται στο εύρος 25-35C τόσο για τα Nitrosomonas (βακτήρια κυρίως για την οξείδωση αμμωνίας) όσο και για τα Nitrobacter ((βακτήρια κυρίως για την οξείδωση νιτρωδών), ενώ δεν παρατηρείται καμιά δραστηριότητα κάτω από 5C ή πάνω από 35C για τα Nitrosomonas και κάτω από 5C ή πάνω από 40C για τα Nitrobacter.
Ο ρυθμός ανάπτυξης σχεδόν διπλασιάζεται για κάθε αύξηση θερμοκρασίας 10C, αλλά πέρα από τους 30C ξαφνικά μειώνεται και στους 38C είναι ίδιος με τους 5C, ενώ στους 49C πεθαίνουν.

Φως
Τα νιτροποιητικά βακτηρία είναι φωτοευαίσθητα
, ιδίως στο μπλε και υπεριώδες (ultraviolet) φως. Αφού όμως εγκατασταθούν/αγκιστρωθούν σε κάποια επιφάνεια αυτό το φως δεν είναι πια πρόβλημα.
Κατά τις πρώτες 3-4 μέρες της ανάπτυξης των βακτηρίων, αυτά μπορεί να βρίσκονται στη στήλη του νερού, γιαυτό αυτήν την περίοδο δεν πρέπει να λειτουργούν UV λάμπες στο ενυδρείο.
Οι κοινές ενυδρειακές λάμπες ωστόσο δεν θα δημιουργήσουν αξιοπρόσεκτο πρόβλημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 30-12-12, 10:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θερμοκρασία
Η βέλτιστη θερμοκρασία για νιτροποίηση βρίσκεται στο εύρος 25-35C τόσο για τα Nitrosomonas (βακτήρια κυρίως για την οξείδωση αμμωνίας) όσο και για τα Nitrobacter ((βακτήρια κυρίως για την οξείδωση νιτρωδών), ενώ δεν παρατηρείται καμιά δραστηριότητα κάτω από 5C ή πάνω από 35C για τα Nitrosomonas και κάτω από 5C ή πάνω από 40C για τα Nitrobacter.
Ο ρυθμός ανάπτυξης σχεδόν διπλασιάζεται για κάθε αύξηση θερμοκρασίας 10C, αλλά πέρα από τους 30C ξαφνικά μειώνεται και στους 38C είναι ίδιος με τους 5C, ενώ στους 49C πεθαίνουν.

Φως
Τα νιτροποιητικά βακτηρία είναι φωτοευαίσθητα
, ιδίως στο μπλε και υπεριώδες (ultraviolet) φως. Αφού όμως εγκατασταθούν/αγκιστρωθούν σε κάποια επιφάνεια αυτό το φως δεν είναι πια πρόβλημα.
Κατά τις πρώτες 3-4 μέρες της ανάπτυξης των βακτηρίων, αυτά μπορεί να βρίσκονται στη στήλη του νερού, γιαυτό αυτήν την περίοδο δεν πρέπει να λειτουργούν UV λάμπες στο ενυδρείο.
Οι κοινές ενυδρειακές λάμπες ωστόσο δεν θα δημιουργήσουν αξιοπρόσεκτο πρόβλημα.
Το θυμάμαι που το είχα διαβάσει αυτό. Οπότε;
Είναι απαραίτητος ο φωτισμός;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 30-12-12, 11:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τι περισσότερο μπορούμε να πούμε μετά το παραπάνω, δεν απαντάει στην ερώτησή σου;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 30-12-12, 12:16
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Το θέμα μεταφέρετε στους "Αρχαρίους" για ευνόητους λόγους.
Οταν ολοκληρωθεί το στρώσιμο με το καλό αναμένουμε την παρουσίαση του ενυδρείου σας ,εκ νέου,εφόσον το επιθυμήτε και εσείς.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 30-12-12, 14:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι περισσότερο μπορούμε να πούμε μετά το παραπάνω, δεν απαντάει στην ερώτησή σου;
Ότι δεν είναι απαραίτητος. Αυτό εγώ καταλαβαίνω...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 30-12-12, 17:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φώς;;;;;;;;;;;;;;;;;
Θέλει το στρώσιμο φώς ; Και εγώ το έχω κλειστό.
ναι ισως ο τροπος που τα παρεθεσα ηταν καπως σκιαγραφικος, αλλα το φως ειναι παραγοντας να ανασταλει η να καθυστερησει το στρωσιμο.
Ουσιαστικα το σωστο ειναι -απ οσο γνωριζω και δουλευει σωστα- τις πρωτες 5 μερες του στρωσιματος να μην υπαρχει φωτισμος, και μετα ξεκιναμε κανονικα τη φωτοπεριοδο μας.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 31-12-12, 15:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ισως ο τροπος που τα παρεθεσα ηταν καπως σκιαγραφικος, αλλα το φως ειναι παραγοντας να ανασταλει η να καθυστερησει το στρωσιμο.
Ουσιαστικα το σωστο ειναι -απ οσο γνωριζω και δουλευει σωστα- τις πρωτες 5 μερες του στρωσιματος να μην υπαρχει φωτισμος, και μετα ξεκιναμε κανονικα τη φωτοπεριοδο μας.
Ευχαριστώ Νίκο!!! Καλή χρονιά να έχεις!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 11-01-13, 11:04
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Πριν απο 12 μερες αυξησα την θερμοκρασια στους 28 βαθμους και σημερα που εκανα μετρησεις ηταν οι εξης: αμμωνια:0-0.25 (ειναι λιγο δυσδιακριτη η διαφορα του χρωματος μεταξυ 0 και 0.25 με τεστ της api) νιτρωδη:0 και νιτρικα:100-160
Βρηκαμε λοιπον ποιο ηταν το λαθος μου και τοσο καιρο δεν εστρωνε...

Τωρα, σκεφτομαι να βαλω ψαρακι την τριτη ή την τεταρτη
Για να μην κανω και αλλα λαθη, θελω να μου πειτε:αμμωνια ποση να ριχνω για να διατηρηθει η βιολογια; Ποτε θα ριξω την τελευταια...δοση; Την θερμοκρασια να την ριχνω σταδιακα ή να κλεισω τον θερμαντηρα και να την αφησω να πεσει με τις αλλαγες νερου; Αλλαγη νερου να κανω ολικη ή μερικη π.χ. ανα ημερα;
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 11-01-13, 16:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην κανω και αλλα λαθη, θελω να μου πειτε:αμμωνια ποση να ριχνω για να διατηρηθει η βιολογια;
ριχνεις μεχρι μια μερα πριν βαλεις ψαρι.
Οταν εισαι ετοιμος κανεις τις αλλαγες σου να πεσουν τα νιτρικα (αν χρειαζεται -που πολλες φορες χρρειαζεται- δευτερη και τριτη αλλαγη αφηνεις κανα διωρο μεταξυ των αλλαγων και προσεχεις θερμοκρασια), μετα απο 24 ωρες παιρνεις τελικες μετρησεις για το ενδεχομενο να αλλαξε κατι, κι αν ολα ειναι οκ -που συνηθως ειναι- βαζεις ψαρι.
Η δοση που θα ταιζεις οσο δεν εχεις ψαρι θα ειναι ιδια με αυτη που εριχνες τελευταια.


Παράθεση:
Την θερμοκρασια να την ριχνω σταδιακα ή να κλεισω τον θερμαντηρα και να την αφησω να πεσει με τις αλλαγες νερου;

Ναι, το συγκεκριμμενο θεμα θελει αρκετη προσοχη.
προσωπικα εχω ριξει αποτομα χωρις προβλημα αλλα απο τους 30 στους 27.
Τωρα εσυ θες να πας σε κρυο νερο οποτε δεν ξερω μηπως ειναι καλυτερα να αρχισεις να ριχνεις ενα βαθμο τη μερα απο σημερα.
Θα πουν θετικοτερα βεβαια οσοι εχουν εμπειρια κρυου νερου, ομως δε νομιζω να σου πει καποιος να ριξεις 6-7 βαθμους με τη μια

Παράθεση:
Αλλαγη νερου να κανω ολικη ή μερικη π.χ. ανα ημερα;
συνηθως η πρωτη ειναι σχεδον ολικη και μετα κανουμε μικροτερες μεχρι να φερουμε τις παραμετρους (τα νιτρικα βασικα πιο πολυ).
Στη δικη σου περιπτωση ομως λογο οτι θα σκοτωσεις αρκετη βιολογια με την μεγαλη αλλαγη θερμοκρασιας καλυτερα θα ηταν να εκανες ποσοστιαιες αλλαγες ωστε να ελαχιστοποιησεις τις απωλειες τουλαχιστο απ ολα τα υπολοιπα.
Αποψη μου βεβαια, δεν εχω παιξει ποτε με κρυα αλλα οποιος φυλλαει τα ρουχα του...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 11-01-13, 23:22
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δοση που θα ταιζεις οσο δεν εχεις ψαρι θα ειναι ιδια με αυτη που εριχνες τελευταια.
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Εριχνα 10 ml καθε φορα, οποτε δεν παιζει να ριξω παλι τοσα. Λεω να ριχνω, ας πουμε 20 σταγονες την ημερα, οχι παραπανω...

Το νερο, μεσα εχει κιτρινησει πολυ, ισως εχει και μια μυρωδια. Ειναι απο τα ξυλα που εχει μεσα. Εχει βεβαια να αλλαχθει και κανα διμηνο. Δεν ειναι προβλημα αυτο ε;
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 12-01-13, 00:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο, μεσα εχει κιτρινησει πολυ, ισως εχει και μια μυρωδια. Ειναι απο τα ξυλα που εχει μεσα. Εχει βεβαια να αλλαχθει και κανα διμηνο. Δεν ειναι προβλημα αυτο ε;
Συνηθως οταν στρωνουμε με μεγαλες δοσεις αμμωνιας, οταν φτανουμε τα νιτρωδη να ειναι αρκετα παιζει μια μποχα, αλλα με τις αλλαγες φευγει, δεν ειναι προβλημα.
Οσο για την κιτρινιλα των ξυλων λιγες τανινες πιστευω ειναι ευεργετικες ακομα και για τα χρυσοψαρα (μπορει να ζουν σε σκληρο νερο αλλα και οι βιοτοποι τους εχουν φυτα και δεντρα, δεν ειναι λιμνες μεσα στη μεση της Σαχαρα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 12-01-13, 00:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Λιγες τανινες ναι, αλλα το νερο εχει γινει τοσο κιτρινο, που μια μερα που αναψα τις λαμπες (τις ειχα κλειστες), σχεδον τρομαξα και νομιζα οτι χαλασαν. Τετοια κιτρινιλα εχει.
Για την θερμοκρασια τωρα, μειωνω σταδιακα τον θερμοστατη και θα κανω καθε μερα μια αλλαγη 30% με νερο θερμοκρασιας δωματιου. Ετσι θα μειωθει η θερμοκρασια σχετικα ομαλα και οχι αποτομα. Πιστευω μεχρι την τριτη-τεταρτη να ειναι ετοιμο για να βαλω ψαρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 12-01-13, 14:00
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

μπορει να αλλαξει και ο τιτλος σε "επιτελους,το στρωσα!"
μπραβο λοιπον,βρεθηκε το προβλημα και ολα πανε μια χαρα απ οτι καταλαβαινω...
χρυσοψαρακι,εχεις βρει κατι συγκεκριμενο που θελεις,η απλα θα πας σε πετσοπ να παρεις οτι σου αρεσει?
εγω θα ελεγα να μην παρεις απο πετ σοπ μωρε,να βρεις απο καποιο μελος εδω...
για αρκετους λογους,
μα και για να μην σου τυχει κανενα ταλαιπωρημενο-αρρωστο κλπ και στεναχωρηθεις παλι...
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 12-01-13, 16:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Που να ξερα κι εγω τι διαδικασια εχει για να στρωθει... νομιζα οτι μπολιαζεις και ξενοιαζεις αλλα δεν ειναι ετσι. Οντως φαινεται οτι εστρωσε, φυσικα με παιδευει ακομα, αντε να κανεις αλλαγη νερου για να ριξεις τα νιτρικα, και παραλληλα να κρατησεις σταθερη θερμοκρασια. Αν ηταν καλοκαιρι θα ηταν πανευκολο αλλα τωρα με τοσο κρυο που ειναι το νερο αστα να πανε...
Θα πω οριστικα οτι εστρωσε οταν θα εχω αμμωνια=0 νιτρωδη=0 νιτρικα=10

Το πετσοπ θελω να το αποφυγω, γιατι κατα 99% το ψαρακι θα χει ηδη φαει την αμμωνια στη μουρη, οποτε αργα ή γρηγορα θα παρουσιασει προβλημα

Εχω βρει ενα μαγαζι ομως, οπου οι ανθρωποι εκτος απο γνωστες του αντικειμενου, δειχνουν μια συνεπεια και ειναι πανω απο ολα χομπιστες. Μου ειπαν για 2 comet, πολυχρωμα και υγιεστατα. Πιθανον να ειναι shubunkin. Θα τα δω ομως πρωτα απο κοντα κι αν ειναι θα...υιοθετησω το ενα ή και τα 2.
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 12-01-13, 18:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Που να ξερα κι εγω τι διαδικασια εχει για να στρωθει... νομιζα οτι μπολιαζεις και ξενοιαζεις αλλα δεν ειναι ετσι. .
Αν γινει σωστα ετσι ειναι.
Μπολιαζεις και ξενοιαζεις.
Δεν αλλαζει αυτο, με καποιες προσπαθειες που πηγαν στραβα για καποιο αλλον λογο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 13-01-13, 23:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Xτες εκανα την 1η αλλαγη νερου 35% και σημερα εκανα την 2η. Ειχα λιγο προβλημα στο να μην πεσει αισθητα η θερμοκρασια και ευτηχως πιστευω δεν εγινε κατι στραβο, μιας και η μετρηση νιτρικων που εκανα σημερα, πριν την 2η αλλαγη, εδειξε οτι ειναι υψηλα μεν, αλλα λογικα δεν εχει καταστραφει η βιολογια (εκανα και ενα...κολπο, εβρασα νερο σε βραστηρα και εριξα λιγο μεσα για να μην μειωθει η θερμοκρασια του νερου, παρα πολυ χρησιμος ο ελεγκτης θερμοκρασιας τελικα...)
Θα κανω ακομα μια αλλαγη 35% αυριο το πρωι και το μεσημερι θα μετρησω, κι αν χρειαστει θα κανω ακομα μια το απογευμα.
Σκεφτομαι την τριτη, αν ολα πανε καλα, να βαλω ψαρι, θα ταν πολυ ρισκο αραγε αν εβαζα κατευθειαν 2 μικρα;
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 14-01-13, 08:32
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ειπαν για 2 comet, πολυχρωμα και υγιεστατα. Πιθανον να ειναι shubunkin. Θα τα δω ομως πρωτα απο κοντα κι αν ειναι θα...υιοθετησω το ενα ή και τα 2.
εφοσον πλεον δεν εχεις το κομον που ειχες οταν αγορασες το ενυδρειο,
γιατι δεν βαζεις μια ποικιλια σε χρυσοψαρα που δεν μεγαλωνουν τοσο και συνεχιζεις να επιμενεις σε αυτα τα ειδη?
ετσι θα μπορεις να βαλεις ανετα και 2 και 3 ,χωρις να εισαι με την ψυχη στο στομα,εξαλλου αυτα τα ψαρακια περνανε πολυ καλυτερα με παρεουλα.
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 14-01-13, 15:28
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

To fancy ειναι νομιζω λιγο πιο...ευπαθη, αν εννοεις αυτα.
Με την ψυχη στο στομα θα εισαι οτι ψαρι και να βαλεις, αυτο δεν το γλιτωνεις. Σημασια εχει να μαθαινω απο τα λαθη μου και να μπορω να κανω κατι καλυτερο καθε φορα
Μου χουν βγαλει την...ψυχη τα νιτρικα, ακομα δεν εχουν πεσει... Πλακα εχει τελικα, τοσο καιρο προσπαθουσα να τα ανεβασω και τωρα δεν μπορω να τα κατεβασω...
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 14-01-13, 15:45
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ουφ,ξεροκεφαλιαση....
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 14-01-13, 15:54
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν ειναι ξεροκεφαλιαση
Μου λες να βαλω fancy που δεν μεγαλωνουν πολυ. Λες και μενα αυτο ηταν το προβλημα μου μεχρι τωρα, οτι μεγαλωνουν πολυ και δεν ξερω μετα τι να τα κανω...
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 14-01-13, 16:05
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

καλα,πιστευεις ακομη οτι αυτο ειναι το προβλημα με αυτο το ειδος σε συναρτηση με τα λιτρα?μην τυχον μεγαλωσουν πολυ και δεν ξερουμε τι να τα κανουμε?
τελος παντων,οτι νομιζεις...
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 14-01-13, 16:14
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Οχι απαραιτητα, αλλα απαντω στην προταση σου να βαλω ποικιλια χρυσοψαρων που δεν μεγαλωνουν πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 14-01-13, 16:20
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

δεν εννοουσα αυτο που καταλαβες(σε συνεφερε δηλαδη να καταλαβεις,για να απαντησεις) ,αλλα δεν το συνεχιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 14-01-13, 16:26
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
γιατι δεν βαζεις μια ποικιλια σε χρυσοψαρα που δεν μεγαλωνουν τοσο και συνεχιζεις να επιμενεις σε αυτα τα ειδη?
ετσι θα μπορεις να βαλεις ανετα και 2 και 3 ,χωρις να εισαι με την ψυχη στο στομα,εξαλλου αυτα τα ψαρακια περνανε πολυ καλυτερα με παρεουλα.
Σου παραθετω τα δικα σου λογια...τωρα ή εγω δεν καταλαβαινω τι γραφεις ή δεν το εξηγεις σωστα... Δεν κοιταζω το συμφερον μου, ολες τις αποψεις τις εκτιμω και τις σκεφτομαι
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 14-01-13, 16:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν σου εκανε κακη προταση η leda.
Eχεις το rio180 με διαστασεις 100χ40χ50, καθαρα 150-160 λιτρα μαξιμουμ (το ειχα το ενυδρειο).
Αν πας με το γνωμωνα την ανετης συντηρησς του ενυδρειου και τη νορμαλ ιχθυφορτωση, αναλογουν 40-50 λιτρα για καθε fancy ειδος σε τελικο μεγεθος (ειδη που δεν μεγαλωνουν πολυ) και 70-80 λιτρα για καθε common-comet-shubunkin (γενικοτερα ειδη που μεγαλωνουν περισσοτερο).

Μεσα σε αυτα υπολογιζεις και το καταλληλο μηκος που χρειαζεται το καθε ειδος αναλογα την κολυμβητικη συμπεριφορα του (πχ τα common κλπ ειναι πιο γρηγοροι κολυμβητες και πιο κινητικά ψαρια).

Ενα ψαρι που φτανει τα 20-25 εκ και δεν ειναι γρηγορο, μπορει να μπει σε 100 εκ μηκος ενυδρειου. ενα ψαρι που μεγαλωνει περισσοτερο, ρυπαινει περισσοτερο και ειναι πιο κινητικο, θελει τουλαχιστον 120-150 εκ μηκος

Με fancy εισαι πιο ανετος -κι εσυ και τα ψαρια- και μπορεις να βαλεις μεχρι 4.
Με common κλπ μπορεις να βαλεις 2 με το ζορι και να τα βλεπεις οταν μεγαλωσουν να στριβουν με δυσκολια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 14-01-13, 16:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν διαφωνω με την σκεψη αυτη, αλλωστε εχουμε κανει...απειρες συζητησεις επι του θεματος. Μιλας για...ιδανικες συνθηκες διαβιωσης που απαιτουν αν μη τι αλλο εμπειρια, και εγω αυτη ακομα δεν την εχω. Οπως ειπα και πριν ακομα κανω λαθη, ακομα μαθαινω.
Αυτη την στιγμη εφτασα σε ενα...οριακο σημειο. Πρεπει να βαλω ψαρι μεσα. Ή παω σε ενα πετσοπ και παιρνω fancy, στην οποια κατασταση θα ειναι, τιγκα στην αμμωνια που μετα απο 1-2 ή 6 μηνες θα....χαιρετησει ή παιρνω τα commet, που υπαρχει εστω και μια ελπιδα να ειναι υγιη.
Μακαρι λεω τωρα, να περασω μαζι τους 2-3 χρονια και να χουν μεγαλωσει. Αλλα οπως ειπα και πριν, μου λειπει η εμπειρια και λαθη παλι θα ξανακανω.
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 14-01-13, 17:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνω με την σκεψη αυτη, αλλωστε εχουμε κανει...απειρες συζητησεις επι του θεματος. Μιλας για...ιδανικες συνθηκες διαβιωσης που απαιτουν αν μη τι αλλο εμπειρια, και εγω αυτη ακομα δεν την εχω. Οπως ειπα και πριν ακομα κανω λαθη, ακομα μαθαινω.
Αυτη την στιγμη εφτασα σε ενα...οριακο σημειο. Πρεπει να βαλω ψαρι μεσα. Ή παω σε ενα πετσοπ και παιρνω fancy, στην οποια κατασταση θα ειναι, τιγκα στην αμμωνια που μετα απο 1-2 ή 6 μηνες θα....χαιρετησει ή παιρνω τα commet, που υπαρχει εστω και μια ελπιδα να ειναι υγιη.
Μακαρι λεω τωρα, να περασω μαζι τους 2-3 χρονια και να χουν μεγαλωσει. Αλλα οπως ειπα και πριν, μου λειπει η εμπειρια και λαθη παλι θα ξανακανω.
Δεν τα εχεις καταλαβει ακομα καλα.
Οι μη ιδανικες συνθηκες διαβιωσης, απαιτουν την εμπειρια του χομπιστα.
Αν ενας αρχαριος διατηρει σε ιδανικες συνθηκες ενα ζωντανο, εχει λιγοτερες πιθανοτητες να αντιμετωπισει προβλημα, προβλημα που δεν ξερει ουτε καν να το αναγνωρισει γρηγορα, οχι και να το αντιμετωπισει.

Γιατι τα fancy να ειναι σε αμμωνια και τα comet οχι?
Εγω εχω fancy τοσα χρονια, μεγαλωνουν κανονικα και δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα ασθενειας.
Και μαλιστα υιοθετημενα, αγορασμενα απο αλλους, απο αγνωστων συνθηκων και βασανιστηριων "ενυδρεια".
Το ενα μαλιστα εκανε το μοντελο, εκτος νερου, για εργασια animation, πριν το παρω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 14-01-13, 17:35
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιλας για...ιδανικες συνθηκες διαβιωσης που απαιτουν αν μη τι αλλο εμπειρια, και εγω αυτη ακομα δεν την εχω
Δεν καταλαβαίνω την απάντηση σου... σου λέει ο Σπύρο τι μπορείς να βάλεις και εσύ μιλάς για εμπειρία...

Παράθεση:
Οπως ειπα και πριν ακομα κανω λαθη, ακομα μαθαινω.
Γιατί να κάνεις λάθος όταν σου λέει κάποιος τι να κάνεις που είναι και σωστό?

Παράθεση:
Πρεπει να βαλω ψαρι μεσα. Ή παω σε ενα πετσοπ και παιρνω fancy, στην οποια κατασταση θα ειναι, τιγκα στην αμμωνια που μετα απο 1-2 ή 6 μηνες θα....χαιρετησει
Απαράδεκτη απάντηση...

Παράθεση:
Αλλα οπως ειπα και πριν, μου λειπει η εμπειρια και λαθη παλι θα ξανακανω.
Μάλλον θέλεις να κάνεις ΜΟΝΟ λάθη και τίποτα σωστό.
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 14-01-13, 18:22
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μη ιδανικες συνθηκες διαβιωσης, απαιτουν την εμπειρια του χομπιστα.
Αν ενας αρχαριος διατηρει σε ιδανικες συνθηκες ενα ζωντανο, εχει λιγοτερες πιθανοτητες να αντιμετωπισει προβλημα, προβλημα που δεν ξερει ουτε καν να το αναγνωρισει γρηγορα, οχι και να το αντιμετωπισει.

Πως ενας αρχαριος θα διατηρει σε ιδανικες συνθηκες ψαρια, οταν δεν εχει την εμπειρια; Η εμπειρια χρειαζεται ουτως ή αλλως


Γιατι τα fancy να ειναι σε αμμωνια και τα comet οχι?

Γιατι τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ψαρια που ισως παρω, ειπα οτι εχουν μια ελπιδα να μην εχουν φαει αμμωνια. Δεν ειπα οτι σωνει και καλα επειδη ειναι comet. Οτι και ειδος να ηταν

Εγω εχω fancy τοσα χρονια, μεγαλωνουν κανονικα και δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα ασθενειας.
Και μαλιστα υιοθετημενα, αγορασμενα απο αλλους, απο αγνωστων συνθηκων και βασανιστηριων "ενυδρεια".
Το ενα μαλιστα εκανε το μοντελο, εκτος νερου, για εργασια animation, πριν το παρω.

Εχω διαβασει για τα fancy οτι ειναι πιο επιρρεπη σαν ψαρια, δεν το ισχυριζομαι αυτο, λεω απλα τι εχω διαβασει
. Και επαναλαμβανω ξανα: εχεις κανταρια εμπειριας στο να συντηρεις σωστα. Ειτε πηγαινουν ολα καλα, ειτε συμβει κατι στραβο.

Φιλε butterfly (Γιωργο): Οταν λεω κανω λαθη, που ισως να κανω και στο μελλον, λεω γενικα για την σωστη συντηρηση ενος χρυσοψαρου. Ουτε ολα μπορω να τα ξερω, ουτε θα ειναι συνεχεια ενας απο πανω μου να μου λεει τι ειναι σωστο και τι λαθος.
Παραδεκτη απαντηση γιατι; Δεν το δικαιολογεις. Ειναι ωραιο να χαρακτηριζεις ετσι μια γνωμη χωρις καμια αιτιολογηση;
Το αν θελω να κανω μονο λαθη και τπτ σωστο, αυτο ειναι δικη σου εκτιμηση, σεβαστη μεν, οχι αποδεκτη ομως
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 14-01-13, 18:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δηλαδη αφου δεν μπορεις να τους παρεχεις "ιδανικες συνθηκες" τοτε πρεπει να πας στο αλλο ακρο και να τα βαλεις οπου να ναι...
Αυτη η καταπληκτικη λογικη θυμιζει τις διαιτες (αφου εκανα τη μ@λακια και εφαγα ενα καροτο παραπανω ας φαω κι ενα ταψι μπακλαβα για να παει κατω και καμια γουρουνοπουλα για να παει κατω ο μπακλαβας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10304 seconds with 14 queries