Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-10-12, 13:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Επιτελους το εστησα!

Εδω και αρκετο καιρο σας εχω...ζαλισει με τις πολλες και συνηθως χαζες αποριες μου... Ξεκινησα σαν τελειως ασχετος αλλα με λιγη θεληση και αρκετη βοηθεια απο σας καταφερα να φτιαξω κι εγω κατι...

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common
¶λλοι συγκάτοικοι : στο...μελλον θα προσθεσω ακομα ενα common
Φυτά: 1 anumbia nana, 2 anubies barteri gold
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: αρχικα 3 ωρες την ημερα για μια εβδομαδα, μετα περιπου 6 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: το ψαχνω ακομα...
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
Θερμοκρασία (μέση τιμή):26
¶λλες πληροφορίες:Το 'μπολιασμα' εγινε χτες. Εκανα μετρησεις σημερα και δεν εχω δει ακομα νιτρικα...

Φωτογραφία(ες):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2205[1].jpg
Εμφανίσεις:  889
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207[1].jpg
Εμφανίσεις:  875
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #151  
Παλιά 15-11-12, 22:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν λεω "εχω διαβασει", δεν εννοω σε ιντερνετικο μυθηστορημα

Καπου μεσα στη βιβλιογραφια που χρησιμοποιησα για το θεμα που εγραψα περι "Νιτροποιηση και οι παραγοντες που την επηρεαζουν" και παραθετω τα λινκ απο κατω.
Καποιο λινκ ισως εχει αλλαξει αλλα αν ψαξεις μπορει να τα βρεις.
Φυσικα ετοιμασου για πολυυυυυ διαβασμα. Απειρες σελιδες τα pdf.
-------------------------
ααα εκει μεσα θα βρεις και πληροφοριες για το τι παθαινουν τα βακτηρια σε ελλειψη φωσφορου (για σενα πχ που στρωνεις με σκετη αμμωνια και καμια πηγη φωσφορου).
Μπορει να βρεις και γενικα πληροφοριες στο ιντερνετ γκουγκλαρωντας για phosphor block ή κατι τετοιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-11-12 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 15-11-12, 22:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε πιστευω, αλλα στην πραξη ποσες φορες μπορει να συμβει?
αυτο μονο με επαναλαμβανομενα πειραματα μπορουμε βεβαια να το δουμε (οχι δεν εχω ορεξη να στρωσω 200 κουβαδακια με τιποτα... να πεις να ζουσα απο αυτο οκ, απλα το χομπυ μου κανω ομως)
Το σιγουρο ειναι πως δεν ειναι κατι που ντε και καλα θα συμβει, αφου η πραξη δειχνει πως οι μεγαλες δοσεις ειναι καλυτερες απο τις μικρες για στρωσιμο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 15-11-12, 22:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το αναφερω ως πληροφορια για να ψαχνομαστε οταν παει κατι στραβα.
Η βιολογια ειναι πολυπλοκη επιστημη, δεν ειναι ριξαμε αμμωνια και μετραμε νιτρικα μονο και τελειωσαμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 15-11-12, 23:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, οταν βαλω μπολι μπορει και να μην ποιασει... Ε και? μου ειναι γνωστο αυτο. παντα υπαρχει μια πιθανοτητα να γινει, αλλα προσωπικα που συνηθως δινω μπολι μια φορα το ειδα (και εποιασε με τη δευτερη)
οταν φορτωνω με φυτα και μετα πλακωνω αμμωνιες υπαρχει κινδυνος να καουν. ε και? το κανω παλι εν γνωση μου πως υπαρχει μια πιθανοτητα να γινει (τελευταια ειχαμε εδω μεσα τετοια περιπτωση)
Αν λοιπον υπαρχει και μια πιθανοτητα η μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας να σκοτωσει το μπολι, παλι δεν εχω προβλημα γιατι πολυ απλα υπαρχει η πιθανοτητα να γινει και μονο που εχει καταγραφει εστω και ενα περιστατικο.
Απο κει και περα ομως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τουλαχιστο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να αντιμετωπισω οτιδηποτε μπορει να συμβει οσο δεν υπαρχουν μεσα σε ενα ενυδρειο ψαρια (η μαλλον σε αυτη τη φαση μου αρεσει κι ολας να μελεταω λιγο πιο ακραιες καταστασεις εφ οσον ειμαι εκ του ασφαλους)
Τα ψαρια οταν θα μπουν ετσι κι αλλιως η βιολογια θα ειναι καρατσεκαρισμενη, το νερο ετοιμο να τα υποδεχτει κτλ κτλ κτλ οποτε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε με απασχολει και τοσο η εξελιξη ενος ενυδρειου στη φαση στρωσιματος... Ας κανει οτι θελει, ας ανεβασει και κυανιο που λεει ο λογος η ας κανει κι ενα τριμηνο να στρωσει, κανενα προβλημα.
Απο κει και περα ολα αυτα τα βιαστικα που προτεινω το κανω επειδη δυστυχως ξερω πως το 99.9% των νεων χομπυστων ειναι βιαστικοι και θελουν να δουν αν γινεται ψαρια να κολυμπανε στον αερα πριν καν αγορασουν ενυδρειο. (εγω προσωπικα το 300ρι το εστρωνα εναμισι μηνα και, για να δω ποτε θα μηδενισει 8 ppm ...δε βιαζομαι καθολου σε τετοια πραγματα, αν βιαζομουνα τωρα θα ειχα ηδη ενα ζευγαρακι unimakulata κι ενα macrostomus και θα τα ειχα σε κουτια ΙΚΕΑ η στην καλυτερη θα ξαναεφτιαχνα δυο "νορμαλ συμβατικα" ενυδρεια )
Οι πιο αρχαριοι ομως δεν εχουν τετοια υπομονη, τουλαχιστο οι περισσοτεροι, και καπου τους καταννοω γιατι οταν τους καρφωθηκε να αποκτησουν ενυδρειο ειχαν στο μυαλο τους προφανως την εικονα ενος ενυδρειου ετοιμου διακοσμημενου γεματο ψαρια κι οχι οτι θα κανουν τους χημικους
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 15-11-12, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν στρωνεις με αμμωνια, αναπτυσονται μικροοργανισμοι κλπ στο βυθο, πουνθα ανταγωνιστουν τους μυκητες κλπ παθογονα απο τα οργανικα που θα αρχισουν να εμφανιζονται στο βυθο με την εναρξη του ταισματος;
Ή θα πανε χαμενοι ενας δυο μηνες στρωσιματος σε αυτο το επιπεδο.
Μη ξεχναμε οτι οι παθογονοι μικροοργανισμοι (πχ μυκητες φουνγκους κλπ) που τρωνε καταλοιπα τροφων, τρωνε και .... ψαρι.
Θετικα δρωντες μικροοργανισμοι, και ανταγωνιστες των παθογονων, μπορουν να αναπτυχθουν σε περιβαλλον νερου και αμμωνιας μονο;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 15-11-12, 23:24
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α μαλιστα.
Διαβασα πιο πανω (141) που γραφεις οτι εκανες τεστ ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 και τα βρηκες μηδεν. Προφανως εννοεις οτι εκανες στην αρχη μονο τεστ ΝΗ3.

Tελευταιο τστ αμμωνιας εκανα λιγο πριν βαλω το μπολι, κι εδειξε 0. Αν και αμφιβαλλω για την αξιοπιστια του (τεστ salifert)
Τωρα που εχω ριξει αμμωνια τι τεστ αμμωνιας να κανω; Με 30ml αμμωνια που εχω ριξει ως τωρα ειναι δυνατον να μην εχει;
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 15-11-12, 23:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι θα μπορουσε, αν υπηρχε ο αναλογος πληθυσμος νιτροποιητικων βακτηριων ( η "βιολογια" που λεμε).
Τοτε θα τελειωναμε με το θεμα της νιτροποιησης και θα μπορουσαμε να μιλησουσε για πιθανοτητες πληρους απινιτροποιησης (αφου δεν βρισκεις νιτρικα στις μετρησεις).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 15-11-12, 23:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
lionor> τελικα μαλλον εχουμε μπερδευτει...
Αυτο που ειχα καταλαβει ηταν πως μετραγες μονιμα ολα μηδεν και τωρα λες οτι δεν μετρας αμμωνια?
αστρωτο ειναι, ειναι απλο...
Αφου εριξες μεσα αρκετη αμμωνια και μαζι και τις τροφες, αστο , ξεχνα το τελειως και ξαναμετρα σε 6-7 μερες.
Μεχρι τοτε πρπει να βρεις και ενα τεστ αμμωνιας που να δουλευει
Γιατι βρε παιδια εχετε μπερδευτει; Ολα αναλυτικα δεν τα περιγραφω;
Τωρα δεν μετρω αμμωνια, γιατι 1ον)εχω ελαχιστα τεστ διαθεσιμα, 2ον)τι πιο λογικο να μου δειξει αμμωνια, αφου τοση εχω ριξει μεσα
Θα ξανακανω ομως αυριο και τα 3 τεστ να δουμε

Μεχρι τωρα εχω ριξει συνολικα 30ml. Να ριξω αλλη ή οχι;
Τεστ αμμωνιας ειχα παραγγειλει απο την προσφατη ομαδικη, αλλα ξεχασαν να το βαλουν. Ελπιζω να το εχω συντομα
Να ριξω κι αλλη αμμωνια; Θερμοκρασια στους ποσους να το εχω; Την τροφη που χω μεσα σε τουλι, να την βγαλω;
Αν καποια στιγμη, πανε ολα καλα, γιατι αρχιζω να αμφιβαλω και για αυτο, θα ξεβρωμισει απο την αμμωνια ή θα χρειαστει πρωτα να κανω καμια 10αρια αλλαγες νερου...;
Σορυ που ρωταω τοσα πολλα, αλλα εχω αρχισει και απογοητευομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 15-11-12, 23:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν στρωνεις με αμμωνια, αναπτυσονται μικροοργανισμοι κλπ στο βυθο, πουνθα ανταγωνιστουν τους μυκητες κλπ παθογονα απο τα οργανικα που θα αρχισουν να εμφανιζονται στο βυθο με την εναρξη του ταισματος;
Ή θα πανε χαμενοι ενας δυο μηνες στρωσιματος σε αυτο το επιπεδο.
Μη ξεχναμε οτι οι παθογονοι μικροοργανισμοι (πχ μυκητες φουνγκους κλπ) που τρωνε καταλοιπα τροφων, τρωνε και .... ψαρι.
Θετικα δρωντες μικροοργανισμοι, και ανταγωνιστες των παθογονων, μπορουν να αναπτυχθουν σε περιβαλλον νερου και αμμωνιας μονο;
Σωστο αυτο, αλλα απ οσο εχω δει σε αξιοπιστες πηγες η ετεροτροφη αυτη βιολογια θελει ελαχιστο χρονο για να αναπτυχθει οποτε δεν μας πολυπασχολει


Παράθεση:
Ναι θα μπορουσε, αν υπηρχε ο αναλογος πληθυσμος νιτροποιητικων βακτηριων ( η "βιολογια" που λεμε).
Τοτε θα τελειωναμε με το θεμα της νιτροποιησης και θα μπορουσαμε να μιλησουσε για πιθανοτητες πληρους απινιτροποιησης (αφου δεν βρισκεις νιτρικα στις μετρησεις).
θα μπορουσε να γινεται πληρη απονιτροποιηση αλλα τα στοιχεια του συγκεκριμενου ενυδρειου δε δειχνουν να υπαρχουν παραγοντες για κατι τετοιο...
Βεβαια τα θεματα βιολογιας ειναι πολυπλοκα, αλλα αναφερομαι σε γνωστους παραγοντες

Παράθεση:
Να ριξω κι αλλη αμμωνια; Θερμοκρασια στους ποσους να το εχω; Την τροφη που χω μεσα σε τουλι, να την βγαλω;
Αν καποια στιγμη, πανε ολα καλα, γιατι αρχιζω να αμφιβαλω και για αυτο, θα ξεβρωμισει απο την αμμωνια ή θα χρειαστει πρωτα να κανω καμια 10αρια αλλαγες νερου...;
Σορυ που ρωταω τοσα πολλα, αλλα εχω αρχισει και απογοητευομαι...
Και ποιος μπορει να σου απαντησει αν δεν ξερουμε το ποσοστο της αμμωνιας?
Μπορει να εχει χτυπησει τερμα και μπορει να ειναι και μηδεν...
Αν δεν εχουμε μετρησεις δε γινεται να δωσουμε καποια συμβουλη.
Απλα για μενα, εμπειρικα τελειως πιστευω πως εχει φουλ αμμωνια, πως ειναι αστρωτο η σε φαση στρωσιματος και πως δε χρειαζεται επι πλεον κι αλλη αμμωνια για να στωσει.
Αν μας ελεγες εστω πως βλεπεις να ανεβαινουν νιτρικα θα ηταν μια ενδειξη πως συμβαινει κατι...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 15-11-12, 23:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη κανεις τεστ τσαμπα αφου βρωμαει το ενυδρειο αμμωνια.
Εξαλλου μεχρι δυο ππμ μετραει το τεστ σου. Αν μετραγε μεχρι 40 θα ειχε ενδιαφερον

Εγω λεω να μη ριξεις αλλη και να το αφησεις να αρχισει να προσπαθει το ενυδρειο με την αμμωνια που ηδη εχει.
Οταν σταματησει η εντονη μυρουδια, αρχισε να τα μετρας ολα.
-------------------------
Νικ δεν μιλαω για ετεροτροφα βακτηρια στο βυθο.
Μιλαω γενικα για μικροοργανισμους, που τρεφονται με υπολειματα τροφων, detritus κλπ
-------------------------
Νικ δεν μιλαω για ετεροτροφα βακτηρια στο βυθο.
Μιλαω γενικα για μικροοργανισμους, που τρεφονται με υπολειματα τροφων, detritus κλπ
Μιλαω για στρωσιμο βυθου με λιγα λογια.
Αυτο θα ξεκινησει την πρωτη μερα με την αμμωνια; ή θα περινενει να πεσει πραγματικη τροφη μεσα;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-11-12 στις 23:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 16-11-12, 00:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικ δεν μιλαω για ετεροτροφα βακτηρια στο βυθο.
Μιλαω γενικα για μικροοργανισμους, που τρεφονται με υπολειματα τροφων, detritus κλπ
οκ, σε αυτο το επιπεδο οντως ενα μικρο χρονικο διαστημα θα χρειαστει, αλλα και παλι θα εμφανιστουν πολυ γρηγορα οταν αρχισουν τα ταισματα.
Οσο για την αποδομηση των τροφων αυτη ετσι κι αλλιως την αναλαμβανουν μια χαρα τα ετεροτροφα.

Βεβαια μια αλλη προσεγγιση που μελεταω χμμμ ποσος καιρος ειναι απο τοτε που στο πα? 3 μηνες ισως? (και ετσι θα στηθουν τα επομενα δυο ενυδριακια μυ για τα κουκλια που θελω να φερω... ηδη πειραματιζομαι με καλλιεργεια αλγης) λεει οτι πρεπει να αναπτυξουμε διαφορους οργανισμους μεσα στο ενυδρειο πριν μπουν ψαρια (οχι μονο μικροοργανισμους, αλλα και αλγες, και δαφνιες και σκουλικια κτλ κτλ κτλ) αλλα υποθετω πως πριν αρχισουν να μπαινουν ειτε με μεταφορα ειτε με καλλιεργεια ολα αυτα τα νοστιμα την αμμωνια για το στρωσιματακι θα τη φαει (ΙΣΩΣ παραλληλα και λιγη τροφη, αλλα δεν περιμενω απο τις τροφες να μου εξασφαλισουν ποσοστα αμμωνιας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 16-11-12, 00:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη κανεις τεστ τσαμπα αφου βρωμαει το ενυδρειο αμμωνια.
Εξαλλου μεχρι δυο ππμ μετραει το τεστ σου. Αν μετραγε μεχρι 40 θα ειχε ενδιαφερον
Aκριβως... Μολις ανοιξω το καπακι, βρωμαει και ζεχνει, τι να μου πει δηλ το τεστ...
Θελω να ελπιζω οτι απο βδομαδα, θα εχω το τεστ της tetra
Θερμοκρασια να την εχω εκει στους 26-27;
Τα τζαμια απο μεσα εχουν γινει σκατα... Να δοκιμαζα απο τωρα, με κανα σφουγγαρακι να τα καθαρισω;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα σταματαγα την παροχη αμμωνιας ανεξελεγκτα παντως και θα ξεκινουσα απο την αρχη ( με αλλη μεθοδο βεβαια, αλλα αυτο ειναι επιλογη του καθενος)
Yπαρχει κι αλλη μεθοδος εκτος απο το στρωσιμο με αμμωνια-μπολι (προσωπικα την θεωρω ...λοττο)-βακτηρια-τροφη;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 16-11-12 στις 00:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 16-11-12, 00:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν μυριζει σκατα οπως λες εισαι σε καλο δρομο, εχει φουλ αμμωνια.
Αστο οπως ειναι, σταματα να σε απασχολει, και ξαναθυμισου το οποτε σου ερθει το τεστ. Αν σε 2 βδομαδες δεν σου ερθει μετρα μια νιτρικα. Τωρα μη μετρησεις τιποτα κι ασχολησου με κατι αλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Yπαρχει κι αλλη μεθοδος εκτος απο το στρωσιμο με αμμωνια-μπολι (προσωπικα την θεωρω ...λοττο)-βακτηρια-τροφη;
δεν ειναι καθολου λοττο αυτες οι μεθοδοι, απειροι συγχομπυστες εχουν στρωσει με αμμωνια (που εξασφαλιζει 100% επιτυχια φτανει να μην εισαι βιαστικος) και ακομα περισσοτεροι με μπολι (που σε καποιες ελαχιστες περιπτωσεις ετυχε να μην ποιασει με την πρωτη αλλα δεν το λες και λοττο γιατι 999 στις 1000 ποιανει μια χαρα), επισεις με τροφη εχουν στρωσει παλι παρα πολλοι παλι χωρις προβληματα (που ουσιαστικα ειναι παλι μεθοδος στρωσιματος με αμμωνια μονο που η αμμωνια ειναι diy).
Τωρα εισαι τιγκα στην αμμωνια, αν δε σρωσει και τωρα θα διακινδυνευα να πω οτι ισως εχεις κατι που σκοτωνει τα βακτηρια στο ενυδρειο σου (δεν ξερω τι... καποιο τοξικο ισως)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 16-11-12 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 16-11-12, 00:33
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Προσωπικα με το μπολι, εχω 3x3 αποτυχημενες προσπαθειες...οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι περι αυτου.
Να εχω κατι που σκοτωνει τα βακτηρια...; Δεν παιζει κατι τετοιο. Πετρες-ξυλα κι χαλικι εχω. Αν τα σκοτωνε, τοτε το ψαρακι που ηταν μεσα δεν θα την ειχε ακουσει;
Θερμοκρασια στους ποσους βαθμους να το εχω; Τωρα αν δεν παιζει πολυ ρολο, να βγαλω το θερμαντηρα, μην καιω αδικα ρευμα
Τα 30ml αμμωνιας φτανουν ή μηπως να ριξω κι αλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 16-11-12, 00:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για 180 λιτρα μια χαρα ειναι μη ριξεις ακομα αλλο.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι αποτυχιες σου με το μπολι...
Αν επαιρνες απο το ιδιο ατομο οκ ισως να μην ταιριαζουν οι συνθηκες σας (αν και απο 6.6 ph εχω δωσει σε 7.5 και εποιασε μια χαρα αλλα τι να πω? οσοι εχουν παρει απο μενα ξερουν πως μαζι με το μπολι δινω και δυο τρια κομματια βιολογικο υλικο, αλλα αυτο δε νομιζω να κανει διαφορα)
Ειναι σπανιες οι περιπτωσεις που δεν εχει ποιασει μπολι, αλλα με τη δευτερη εποιασε...
Η θερμοκρασια βοηθαει για πιο γρηγορο στρωσιμο, καλο ειναι να την κρατησεις. Αν παλι θες να τον βγαλεις βγαλτον, η διαφορα ειναι μικρη (συνηθως σε συνηθισμενα νορμαλ ενυδρεια)
Θα κανω μια ερωτηση μηπως εχει γινει καποια παραλειψη... ΜΗΠΩΣ μεσα στο φιλτρο σου εχεις κανενα παραξενο υλικο οπως πχ κανενα ζεολιθο η ανθρακα ή ammochips η τιποτα τετοιο?
Φιλοσοφικα ρωταω, και μονο ζεολιθο να ειχες με τοση αμμωνια, μπολια, τροφες, ψαρια και δε συμμαζευεται που εχεις ριξει επρεπε να εχει γινει βιολογικο, αλλα ετσι για να δουμε πιθανοτητες που ενεργουν αρνητικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 16-11-12, 00:52
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Στο post 141, εχω βαλει φωτο του φιλτρου ακριβως οπως το εχω φτιαξει.Το φιλτρο, οπως φαινεται και στην εικονα εχει: το κατω καλαθακι το εχω τιγκαρει με siporax μεσα σε διχτακι, το πανω καλαθακι εχει filter wool, ενα μπλε χοντροτρυπο, ενα μπλε ψιλοτρυπο και μια καλτσα γεματη substrat. To φιλτρο εχει ροη ικανοποιητικη, οπως ειχε οταν πρωτολειτουργησε. Εχω στρεψει την εξοδο προς την επιφανεια.

Για το μπολι... Την 1η φορα, πηγα το φιλτρακι σε ενα παιδι απο το φορουμ, μου το γεμισε με στρωμενο substrat, το πηρα μεσα σε εναν κουβα με νερο ενυδρειου, και οπως ηταν το εβαλα στο δικο μου.
Την 2η φορα, πηρα μια καλτσα με substrat, και ατην εβαλα αμεσως στο καινουεργιο ενυδρειο, μεταφορα μονο απο το ενα δωματιο στο αλλο.
Την 3η φορα, προσφατα δηλ. πηρα παλι απο φιλο του φορουμ, μια βατα γεματη μπιχλα, την εστιψα καλα καλα, και την εβαλα και αυτη μεσα
Και οι 3 φορες ηταν σκετη αποτυχια...
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 16-11-12, 01:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ, αστο τωρα ως εχει... αν παλι αντιμετωπισεις προβληματα ειτε εχεις νονο το Μητσοτακη, ειτε κατι τρεχει εκει μεσα η με το νερο της βρυσης σου...
Το να μην ποιασει 3 φορες μπολι παντως δεν παιζει να εχει ξανασυμβει και ακουγεται καπως περιεργο...
Να ειχες τιποτα extreme χαμηλο ph οκ ισως δικαιολογουταν αλλα νερο βρυσης εχεις... χμμμ...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 16-11-12, 01:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το νερο της βρυσης μου, δεν ειναι ιδιο με το νερο ολων οσων μενουν στην Αθηνα; Με το ιδιο νερο βρυσης και με βακτηρια (ξερω οτι δεν συμφωνεις, αλλα κρινω εκ του...αποτελεσματος) εστρωσα το προηγουμενο ενυδρειο μου. Το Ph του με τεστ της tetra, μου βγαινει 8-8.5
Μητσοτακη...; ακομα ζει αυτος;
Πολυ φοβαμαι οτι αργα ή γρηγορα θα το ξεστησω...και τοτε θα φυγει για πουλημα...
Τεσπα, η υπομονη συνηθως ειναι καλος συμβουλος. Απο ...περιεργεια, θα μετρησω αυριο αμμωνια, να δω αυτο το περιβοητο τεστ που εχω, τι δειχνει...
Α! ηθελα να πω και κατι για το τεστ νιτρικων της api. Εχω κανει μεχρι τωρα 45 τεστ και δυσκολα θα ξεπερασω τα 50. Γιατι γραφουν πανω οτι ειναι για 90 τεστ; Στον υπνο τους το ειδαν αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 16-11-12, 08:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα με το μπολι, εχω 3x3 αποτυχημενες προσπαθειες...οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι περι αυτου.
Να εχω κατι που σκοτωνει τα βακτηρια...; Δεν παιζει κατι τετοιο. Πετρες-ξυλα κι χαλικι εχω. Αν τα σκοτωνε, τοτε το ψαρακι που ηταν μεσα δεν θα την ειχε ακουσει;
Θερμοκρασια στους ποσους βαθμους να το εχω; Τωρα αν δεν παιζει πολυ ρολο, να βγαλω το θερμαντηρα, μην καιω αδικα ρευμα
Τα 30ml αμμωνιας φτανουν ή μηπως να ριξω κι αλλο;
Τα ξυλα κλπ δεν σκοτωνουν τη βιολογια.
Κατι εγινε λαθος προφανως.
Το μπολι ειναι η καλυτερη και ταχυτερη μεθοδος στρωσιματος.

Δεν εχεις διαβασει μαλλον για τους παραγοντες που επηρεαζουν (εως και αφανιζουν τη βιολογια).
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
Ουσιαστικα τα βακτηρια επηρεαζονται κι αυτα οπως και τα ψαρια απο πεχα θερμοκρασια τοξικα αποτομες αλλαγες συνθηκων κλπ.
Αν παρεις υλικο απο νερο με θερμοκρασια 27 και το βαλεις αποτομα σε 21, θα χασεις πολυ ή και ολη τη βιολογια, και νομιζω καπου πιο πανω διαβασα οτι τωρα ανεβασες τη θερμοκρασια στους 26-27. Πριν ηταν πολυ πιο χαμηλα.
Την επομενη φορα που θα μπολιασεις προσεξε αυτα που γραφω στο αρθρο και για σιγουρια μετεφερε και πολυ νερο μαζι με τα υλικα, ετσι ωστε να γινει μιξη των δυο νερων (νερο ενυδρειου σου - νερο ενυδρειου δοτη) και ετσι να μην αλλαξουν πολυ οι παραμετροι του νερου.
Θυμησου, οι αποτομες αλλαγες παραμετρων ειναι απο τους πιο σημαντικους παραγοντες που επηρεαζουν τη βιολογια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 16-11-12, 10:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην ριξεις αλλη αμμωνια.(ετσι κιαλλιως σου ειχα πει παραπισω,"3 μερες μεχρι παρασκευη αμμωνια", και μετα το αφηνεις.)αστο ετσι τωρα και κανε μονο μετρησεις να βγαλουμε ακρη τι γινεται.η θερμοκρασια(και οι διαφορες της, δοτη-δεκτη) παιζει σημαντικο ρολο για το μπολι παντως.δεν λεω οτι φταιει αυτο,αλλα ειναι πολυ πιθανο να επηρεασε και αυτο.(συνηθως ειναι συνδιασμος πραγματων,οταν παει κατι στραβα).

αν θες βρισκομαστε καπου να παρεις το δικο μου τεστ (salifert ιδιο με το δικο σου) που ξερω οτι μετραει κανονικα αμμωνια.παρτο να κανεις καμια μετρηση τωρα και αν το χρησιμοποιησεις ολο μεχρι ναρθει το δικο σου δεν πειραζει.εχεις πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 16-11-12, 12:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Λοιπον εχουμε νεα, μαλλον πιο πολυ δυσαρεστα...

Καταρχην δεν ηξερα τπτ για την θερμοκρασια... Αλλα, τις 2 πρωτες φορες που μπολιασα, τοσο στο ενυδρειο οσο και στο μπολι, πρεπει να ειχα την ιδια θερμοκρασια, μιας και δεν ειχα επεμβει σε αυτο τεχνητα. Στο μπολιασμα που εκανα αυτη την φορα, το ενυδρειο ειχε περιπου 24 βαθμους θεμροκρασια, το μπολι ηταν μεσα σε σακουλα με νερο ενυδρειο, αντε να ειχα 1-2 βαθμους διαφορα, δεν ξερω αν επαιξε αυτο ρολο...

Οι ανουμπιες αρχισανε να τα παιζουν... Η μια σχεδον ξεραθηκε, και οι αλλες 2 αρχιζαν να καφετιζουν. Τις εβγαλα και τις εβαλα σε μια κανατα με νερο. Να τις αφησω ετσι μπας και γλιτωσουν;

Τα τζαμια οπως εχει δειξει και σε προηγουμενη φωτο, εχουν γινει, σαν παρμπριζ αυτοκινητου, που εχει παει βολτα σε παραλια με αμμο. ΝΑ εκανα τωρα μια δοκιμη με ενα σφουγγαρακι σιγα-σιγα να καθαριζω; Ετσι ωστε οτι υπολλειμα πεσει μεσα, να το ρουφηξει το φιλτρο;


Εκανα ξανα πριν λιγο ολα τα τεστ: αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων:

Καποιες παρατηρησεις που ισως δεν φαινονται στις φωτος:
Το τεστ της salifert ειναι γτπ... Με τοση αμμωνια μεσα και μετα βιας δειχνει 1,5ppm. Απο την αρχη δεν το ειχα σε εκτιμηση, γιατι οταν το ειχα πρωτοπαρει, ειχα κανει ενα τεστ , και εδειξε μετρησιμη αμμωνια, μονο οταν εριξα αρκετες σταγονες καθαρης αμμωνιας σε ενα ποτηρι ή κανατα, δεν θυμαμαι τωρα. Αν τωρα με 30 ml αμμωνια μεσα στο ενυδρειο δειχνει μονο 1,5ppm, χαιρετισματα...Αντε να ανιχνευσει π.χ. 0,25ppm αμμωνιας...(Γιωργο σε ευχαριστω πολυ αλλα...για μενα το τεστακι ειναι ουσιαστικα αχρηστο)
Το τεστ νιτρωδων δεν μοιαζει καθαρο κιτρινο, ισως αρχιζει και σκουραινει, μπορει να ειναι ιδεα μου ή...ελπιδα οτι ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2244[1].jpg
Εμφανίσεις:  133
Μέγεθος:  23,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2247[1].jpg
Εμφανίσεις:  140
Μέγεθος:  31,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2248[1].jpg
Εμφανίσεις:  140
Μέγεθος:  24,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 16-11-12, 12:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τις ανουμπιες αστες απεξω ναι σε καθαρο νερο.κακως δεν το σκεφτηκα να στο πω νωριτερα,αλλα δεν φανταστηκα οτι θα την ακουγανεδεν το εχω ξανακουσει αυτο για ανουμπιες.

δοκιμασε να καθαρισεις τα τζαμια δεν κανει κακο.

για πεσμας λιγο, πανω στο κουτι στο "καπακι" του κουτιου, το τεστ εχει ενα ασπρο περιθωριο με την ημερομηνια ληξης του.η σε αυτοκολητο η τιπομενο στο κουτι.(εμενα ειναι σε αυτοκολλητο και ληγει τον 1ο του '14)το δικο σου τι γραφει?

τα νιτρωδη κιεμενα μου φαινεται οτι εχουν αρχισει και "σκουραινουνε" ελαφρα.αντε να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 16-11-12, 12:55
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Eδω φαινεται καλυτερα τι εννοω με το τεστ νιτρωδων: η πρωτη εικονα ειναι απο τις 13/11 και η 2η σημερα, δεν φαινεται και τοσο καθαρα, μαλλον γιατι κανει resize την φωτο, στην οθονη μου ομως τωρα που το βλεπω φαινεται ξεκαθαρα η αλλαγη στο χρωμα, ασε που το εκοψα αμεσως και με το ματι:

02-2013 γραφει, οποτε δεν εχει ληξει...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Clipboard01.jpg
Εμφανίσεις:  135
Μέγεθος:  21,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 16-11-12, 13:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχει ληξει,αλλα πλησιαζει...βεβαια μπορει να μην ειναι απ'αυτο,αλλα βαλε λιγο το χρονο που εχει περασει,τις συνθηκες φυλαξης(κρυο-ζεστη κλπ),τα ανοιγοκλεισιματα,δεν αποκλειεται και εντελως νομιζω...
θαθελα να ακουσω γνωμες και απτους αλλους γιαυτο

τα νιτρωδη κιεμενα μου φαινεται οτι εχουν σκουρηνει στο δειγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 16-11-12, 13:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τον μαρτη το ειχα παρει. ΚΑι οταν εκανα τα πρωτα τεστ, επειδη ολο 0 μου βγαζε και αρχισα να ανησυχω για την αξιοπιστια του, εκανα τεστ με καθαρη αμμωνια. Και ξαναλεω οτι εριξα καμια 10 σταγονες αμμωνια σε ενα ποτηρι ή κανατα ηταν, για να την δειξει μετρησιμη...
Και βλεπεις οτι και τωρα με τοση αμμωνια μεσα στο ενυδρειο και το χρωμα του ειναι εκει κοντα στο 1,5ppm. Μα ειναι δυνατον;;;;;
Τεσπα... εχω παραγγελει ενα της tetra (μου αρεσε οπτικα οπως το ειδα στο ιντερνετ, το χρωματικο του διαγραμμα, ελπιζω να ειναι καπως πιο αξιοπιστο) να δω ομως ποτε θα δεησουν να το φερουν...
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 16-11-12, 13:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα ειναι σιγουρο οτι δεν δειχνει σωστα το τεστ σου,δεν εχω αμφιβολια δηλαδη.απλα δεν ξερω ποσο μπορει να το επηρεασει το υγρο ο χρονος που ητανε στο ραφι μεχρι να το παρεις αλλα και η μετεπειτα φυλαξη του(χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν το φυλαξες σωστα) αλλα προφανως πολυ... δεν ειμαι σιγουρος ομως.

παντως αν χρειαστει να μετρησεις αμμωνια πριν ερθει το δικο σου,η προσφορα ισχυει.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 16-11-12, 14:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Να σαι καλα...ας δουμε πρωτα μηπως την αλλη βδομαδα ερθει το δικο μου...
Σημασια εχει τωρα να φανουν νιτρικα... Οταν φανουν, τοτε θα χρειαστει και το τεστ αμμωνιας....
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 16-11-12, 18:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν δε φανουν πηγενε λιγο νερο απο τη βρυση σου σε ενα χημεια\ο και σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο για εξετασεις και αναλυσεις καλου κακου γιατι μου χει καρφωθει μια κακη ιδεα με ολα αυτα που λες.
Οσο για το τεστ της αμμωνιας ειναι μαλλον για πεταμα και δεν αποκλειεται να ηταν χαλασμενο απο τοτε που το πηρες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 16-11-12, 23:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν εφταιγε το νερο της βρυσης, τοτε πως εφτιαξα βιολογια πριν λιγους μηνες; Κι ακομη ολη η περιοχη που μενω, το ιδιο νερο δεν χρησιμοποιουμε; Αν ειχε προβλημα το νερο, κανεις δεν θα μπορουσε να στρωσει ενυδρειο.
Το μονο που παρατηρησα, ειναι οτι βρηκα υψηλο ph 8-8.5
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 16-11-12, 23:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα δε σου ειπα ντε και καλα οτι πινεις δηλητηρια, απλα ενα τριγκαρισμα σου δινω για να σκεφτεις και προς τα κει απλα για παν ενδεχομενο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11113 seconds with 14 queries