Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-10-12, 13:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Επιτελους το εστησα!

Εδω και αρκετο καιρο σας εχω...ζαλισει με τις πολλες και συνηθως χαζες αποριες μου... Ξεκινησα σαν τελειως ασχετος αλλα με λιγη θεληση και αρκετη βοηθεια απο σας καταφερα να φτιαξω κι εγω κατι...

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common
¶λλοι συγκάτοικοι : στο...μελλον θα προσθεσω ακομα ενα common
Φυτά: 1 anumbia nana, 2 anubies barteri gold
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: αρχικα 3 ωρες την ημερα για μια εβδομαδα, μετα περιπου 6 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: το ψαχνω ακομα...
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
Θερμοκρασία (μέση τιμή):26
¶λλες πληροφορίες:Το 'μπολιασμα' εγινε χτες. Εκανα μετρησεις σημερα και δεν εχω δει ακομα νιτρικα...

Φωτογραφία(ες):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2205[1].jpg
Εμφανίσεις:  889
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207[1].jpg
Εμφανίσεις:  875
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #121  
Παλιά 13-11-12, 23:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,αφου ανεβαινει η θερμοκρασια καλο ειναι.απλα εχε το το νου σου με το θερμομετρο να μην περασει τους 30 βαθμους.μεχρι 30 ειναι καλα αλλα οχι παραπανω γιατι αντι να κανει καλο κανει κακο απτους 30 και μετα.αν το κανεις να μενει 29-30 ολη μερα θαναι πολυ καλα.και 28-29 καλα ειναι ομως,πολυ καλυτερα απτους 24.

ριξε την αμμωνια και αστο.απο αυριο ριχνε καθε μερα 5ml μεχρι και την παρασκευη και την παρασκευη το βραδυ θα μετρησεις ξανα αμμωνια.αν βρεις να εχεις αμμωνια φουλ,θα το αφησεις το σαββατοκυριακο χωρις αμμωνια και θα ξανακανεις μετρηση για αμμωνια και νιτρικα τη δευτερα να δουμε που βρισκομαστε.αυτα τωρα για να φτουρισει το τεστ αμμωνιας που εχεις,αλλιως θα σουλεγα κανε καθε μερανιτρικα και νιτρωδη κανε καθε βραδυ μετρηση,για να εχουμε μια εικονα απαυτα εστω.

περιμενε αν θες να παρεις γνωμη και απτο nick μηπως εχει καμια αλλη ιδεα,αλλα πιστευω οτι ετσι θασαι κομπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 14-11-12, 07:32
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ακομα πρεπει να εχω 3 τεστ αμμωνιας, αν και... νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο σαν τεστ, φαινεται και στην ποιοτητα του κουτιου, οδηγιες χρησης τυπωμενες σε χαρτι της πλακας, λες και τις εχω τυπωσει σε dot matrix, τεσπα.
Παω για νανι τωρα, εριξα τα 20ml αμμωνιας.
Τα...λεμε αυριο....
-------------------------
Διαβασα μια παρομοια περιπτωση με την δικια μου, με τον φιλο που μπολιασε και εριξε 100ml αμμωνιας... Και απο οτι λεει τα φυτα του ειναι σε κατασταση ...σοκ. Ελπιζω οι ανουμπιες μου να μην εχουν τετοιο προβλημα. Κριμα παντως για τα φυτα του, γιατι εκτος απο κοπο, εμενα προσωπικα μου αρεσε απιστευτα το στησιμο του. Περιεργο παντως που το τεστ του εδειξε μονο 1ppm, ισως γιατι μετρησε λιγη ωρα μετα αφου εριξε την αμμωνια. Eβαλα και μια αεραντλια, πολυ μικρης ισχυος ομως 72l/h

Το βραδακι θα κανω μετρηση no2-no3 να δω που βρισκομαι κι εγω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 14-11-12 στις 07:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 14-11-12, 13:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι ανουμπιες δεν θα καταλαβουν τιποτα.κιαν καει κανενα φυλλαρακι κοψτο και θαναι ενταξει.η περιπτωση που διαβασες εχει πιο απαιτητικα/ευαισθητα φυτα και εκτος αυτου εσυ δεν εριξες την ιδια ποσοτητα αμμωνιας.αν ριχνεις 5ml μεχρι και τη δευτερα ακομα,(αν χρειαστει)θα εισαι στα μισααλλο 50,αλλο 100.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 14-11-12, 16:29
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

....
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 14-11-12, 16:32
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ειχα ρωτησει κιολας για την αμμωνια αν πειραζει τις ανουμπιες...

Το πρωι εκανα μετρησεις αλλα δεν εδειξαν κατι ενθαρρυντικο. θα κανω ξανα το βραδυ. Εκανα μια...κακη σκεψη: ο θερμαντηρας, ειναι ενσωματωμενος, ακριβως διπλα απο τα σφουγγαρια. Υπαρχει ενα χωρσμα αναμεσα τους απο πλαστικο. Τον αισθητηρα θερμοκρασιας, τον εχω ακριβως στην αντιθετη γωνια. Οταν αναβει ο θερμαντηρας, δεν ειναι λογικο το νερο που εινα πολυ κοντα του να ειναι...φωτια και λαβρα; Δεν ξερω αν στεκει η σκεψη μου, αλλα ετσι η βιολογια θα...βραζει.
Την θερμοκρασια την σταθεροποιησα στους 26,5 βαθμους.

Θελω και μια γνωμη για το τι ειναι αυτο το...χαλι (εμφανιστηκε μετα την προθηκη αμμωνιας) και το κυριοτερο: πως φευγει...;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2239[1].jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  54,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 14-11-12, 17:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι ανουμπιες δεν θα καουν απτην αμμωνια.αλλα ακομα και αν καει κανα φυλλαρακι τους,τις ανουμπιες θα σκεφτουμε τωρα η τι θα γινει με το φιλτρο σου για να βαλεις ψαρια και να μην εχουν προβλημα?

οταν κανεις μετρησεις βαζε νουμερα να τα βλεπουμε

η βιολογια δεν βραζει κιας ειναι διπλα στο θερμαντικο.η μονη περιπτωση να βρασει και να βρασουν και τα ψαρια μαζι ειναι αν κολλησει ο θερμοστατης του θερμαντηρα και δεν σβηνει, αλλα αν εχεις controller θα τον κοψει αυτος οποτε δεν εχεις θεμα.εκτος αν εισαι τοοοοοσο γκαντεμης πια και κολλησουν ολα μαζι
οι 26.5 καλα ειναι αλλα παραπανω θα ητανε καλυτερα.

τα ασπρα που βγηκανε τα ετριψες καθολου να δεις αν φευγουνε?δε μου φαινεται τιποτα σοβαρο,ισως απτην εξτρα αμμωνια και τις συνθηκες που αλλαξανε ξαφνικα με τη θερμοκρασια κλπ να εμφανιστηκανε αλλα πιστευω οτι θα φυγει.εγω περιμενα οτι θα ειχες και θολουρα στο νερο τωρα με 20ml που εριξες χτες.αλλα ειναι νωρις ακομα,περιμενε

περιμενε να σου απαντησει και κανεις αλλος για τα ασπρα αλλα εγω δεν θα ανησυχουσα ιδιαιτερα.

αμμωνια ξαναεριξες σημερα?αν δεν εριξες,ριξε αλλα 5ml.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 14-11-12, 17:20
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Tι νουμερα να βαλω...κουλουρακια βλεπω μονο.
Χτες εβαλα τις φωτος (με ωρα και ημερομηνια) για να μη βγω..τρελλος στο τελος.
Επειδη φοβαμαι αυτα τα ...κολληματα, προτιμω να εχω 26,5 , παρα να παιζω στο οριο των 29-30 βαθμων. Αν γινει κανα τσαφ εκει, μπορει να μην προλαβω.
Τα ασπρα προσπαθησα με το δαχτυλο αλλα δεν βγαιναν με τπτ. Ετσι πηρα ενα σφουγγαρι και με λιγο απορρυπαντικο πιατων, βγαινουν ευκολα. Οκ, αστειευομαι, να πουμε και κανα αστειο γιατι εχω αρχισει και...σαλταρω! Προσπαθησα λιγο με το νυχι και φευγει. Αλλα με αυτα θα ασχοληθουμε λιγο αργοτερα.
Εριξα κανονικα 5ml σημερα. Αργοτερα θα κανω μετρησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 14-11-12, 17:25
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
T Ετσι πηρα ενα σφουγγαρι και με λιγο απορρυπαντικο πιατων, βγαινουν ευκολα.
με έκανες να σηκωθώ για να διαβάσω καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 14-11-12, 17:29
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
με έκανες να σηκωθώ για να διαβάσω καλύτερα
Eιπα να το αφησω για λιγο χωρις...επεξηγηση, αλλα οκ. Εδω τα παιδια προσπαθουν να βοηθησουν, κι εγω θα καθομαι να κανω αστειακια;
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 14-11-12, 17:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχα!κιεγω σκαλωσα.μολις το διαβασα,λεω εχει γουστο!
καλα εισαι κανε μετρησεις αργοτερα να δουμε.καλα θα ητανε ναχαμε κ μετρηση αμμωνιας για να ξερουμε τι ριχνεις τελικα,ειναι αμμωνια αυτο που εχεις η νερο,αλλα τεσπα.υποθετω οτι μυριζει αμμωνια ε;
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 14-11-12, 19:15
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

23% περιεκτηκοτητα εχει. Και φυσικα μυριζει αμμωνια. Εδω ανοιγω το καπακι του ενυδρειου και βρωμαει ο τοπος! Στις 8 ακριβως θα εχουμε τα αποτελεσματα. Ουτε...εκλογες να ταν. Στοιχηματιζω οτι παλι μηδενικα θα δειξει...
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 14-11-12, 20:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κριμα που κανεις δεν εβαλε στοιχημα:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2242[1].jpg
Εμφανίσεις:  163
Μέγεθος:  29,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2243[1].jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  26,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 14-11-12, 20:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ok.κοιτα ειναι νωρις ακομα.παντως,σε στρωμενο φιλτρο,με την αμμωνια που εριξες χτες μεχρι σημερα το βραδι θα επρεπε να εχεις καποια νιτρικα μετρησιμα,ισως και ΝΟ2.εμενα μου φαινεται οτι ειναι αστρωτο το φιλτρο σου.τωρα πως εγινε αυτο ενω ειχες ψαρι μεσα τοσες μερες και ταιζες,προς το παρον ειναι μυστηριο.συνεχισε με την αμμωνια.που θα παει,θα βγαλει νιτρικα καποια στιγμη.και εχεις βαλει και το μπολι...

οταν ειχες το χρυσοψαρο τι θερμοκρασια ειχες στο νερο?

το φιλτρο σου λειτουργει κανονικα?εχει ροη?(λεω μηπως...)
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 14-11-12, 20:48
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Πως ειναι νωρις; Δεν θα πρεπε μεσα σε 24 ωρες να εχω μετρησιμα νιτρικα; Εκτος κι αν φταιει, που μετρησα στις 23 ωρες...
Οσο για το...μπολι, ας μην βιαστω ακομα, ας περιμενω και αυριο μπας... Αλλα δεν ειναι πανακεια, οπως συχνα παρουσιαζεται εδω μεσα. Θα...κραξω αυριο, αν ειναι.
Θερμοκρασια ειχα εκ του φυσικου του. Τωρα ειχε πεσει στους 22 βαθμους με το κρυακι που επιασε.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 14-11-12, 20:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε το μπολι μπορει να μην ειναι πανακεια,αλλα ειναι μεθοδος δοκιμασμενη και αποδεδειγμενη χρονια τωρα και απο ερασιτεχνες χομπιστες και απο επιστημονες.δεν προτεινεται χωρις λογο δηλαδη.συνεχισε με την αμμωνια.δε μπορεις να κανεις κατι αλλο.και μην κανεις αλλαγες νερου εβδομαδιαιες μεχρι να δουμε τι γινεται με τα νιτρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 14-11-12, 20:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν μετρησω κι αυτη την φορα, ειναι η 3η που δεν πιανει το μπολι, οποτε...τι μου λες τωρα
Θερμοκρασια εχω 27 βαθμους, να το αφησω εκει μονιμα; (δεν θελω να τα ..τρωει η δεη...καταλαβαινεις...)
Νερο εχω να αλλαξω απο την περασμενη τεταρτη
Θα ριξω κι αυριο 5ml αμμωνιας, θα κανω ξανα μετρησεις και βλεπουμε
(με την συνεχομενη προσθηκη αμωνιας να δω πως θα καθαρισω τα τζαμια μετα, θα θελει ξεστησιμο φοβαμαι, οποτε αδικος ο κοπος μου φαινεται, ηδη εχουν γινει χαλια...)
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 14-11-12, 21:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μα δεν εχεις μμωνια αρα γιατι λες πως ειναι αστρωτο?
Η εχεις πετυχει σχεδον 100% απονιτροποιηση, η κατι τρεχει με τα τεστ σου.
ποσο βαθυς ειναι ο βυθος σου και απο τι αποτελειται?
ποσο μεγαλο φιλτρο εχεις και ποια ειναι τα υλικα του?
για φυτα δε ρωταω γιατι οι ανουμπιες δεν απονιτροποιουν (συμβαλλουν ελαχιστα).
Τα υλικα του φιλτρου σου, οι σωληνες κτλ εχουν μηπως μπολικη αλγη?
στο ενυδρειο απο αλγες τι παιζει?
Υπαρχουν "σκοτεινες περιοχες"? (ζωνες που ποιανει λασπη ο βυθος οπου δεν υπαρχει σχεδον καθολου κυκλοφορια νερου)
Απο πετρες τι εχεις?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 14-11-12, 23:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εριξε χθες 20ml αμμωνια.και αποψε που μετρησε νιτρικα και ΝΟ2 του δειχνει 0 το τεστ.του ειπα να συνεχισει να ριχνει απο 5ml καθε μερα μεχρι την παρασκευη και την παρασκευη το βραδι να κανει παλι ολες τις μετρησεις.σαβ/κο να το αφησει χωρις να ριξει αλλη αμμωνια κ να ξαναμετρησει τη δευτερα για να δουμε τι αυξηθηκε και τι μειωθηκε.παντως κιεγω πιστευω πως με το μπολι που εβαλε κ χθες,και τοση αμμωνια,θαπρεπε να υπαρχουνε εστω και ελαχιστα μετρησιμα νιτρικα,αν οχι και νιτρωδη.αλλα ισως να ειναι νωρις για το συγκεκριμενο ενυδρειο.θα δειξει.

παντως ετσι και ειναι στρωμενο και κανει τετοια απονιτροποιηση θα τραβαω τα...μαλια μου
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 15-11-12, 05:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον, ειδα τη φωτο του ενυδρειου και παμε για παραγοντες πληρους απονιτροποιησης:

Τα φυτα ειναι 3 ανουμπιες αρα δε γινεται να απονιτροποιουν,
ο βυθος ειναι κλασσικος βυθος 4 το πολυ 5 cm αμμο, αρα ουτε εκει δικαιολογειται πληρη απονιτροποιηση
Το φιλτρο που βλεπω ειναι το εσωτερικο μαμισιο, υπαρχει και αλλο εξωτερικο παραλληλα?
Αλγες παλι δε βλεπω, μηπως ειναι τιγκα το φιλτρο

Καλη απονιτροποιηση μου εχει τυχει (καλη, οχι 100%) αλλα οχι τετοιο πραγμα.
Καλο ειναι να γινουν μερησεις και με αλλο τεστ αν καποιος ειναι κοντα σου (νιτρικα και αμμωνια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 15-11-12, 09:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
23% περιεκτηκοτητα εχει. Και φυσικα μυριζει αμμωνια. Εδω ανοιγω το καπακι του ενυδρειου και βρωμαει ο τοπος! Στις 8 ακριβως θα εχουμε τα αποτελεσματα. Ουτε...εκλογες να ταν. Στοιχηματιζω οτι παλι μηδενικα θα δειξει...
Ποση ωρα μετα την προσθηκη αμμωνιας μετρας;
Οταν μετρας μυριζει ακομα το ενυδρειο αμμωνια οταν ανοιγεις το καπακι;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 15-11-12, 11:34
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Nα απαντησω στις αποριες:

Το ενυδρειο εχει μεσα τα εξης: 25 κιλα αμμοχαλικο 1-2 mm κοκκομετριας πολυ καλα πλυμενο. 2 πετρες μεγαλες, μαλλον για ξυλοπετρες μου μοιαζουν, στις οποιες εκανα τεστ με ακουα και δεν αφρισαν. 4 κομματια φυσικο ξυλο. Τις πετρες και τα ξυλα τα ειχα πλυνει για μια βδομαδα σε κουβα με καθημερινες αλλαγες ζεστου νερου. Εχει ακομα 3 ανουμπιες. Αλγη οχι, δεν εχω δει κατι. Φωτοπεριοδο εχω βαλει τωρα 6 ωρες την ημερα. Το φιλτρο, οπως φαινεται και στην εικονα εχει: το κατω καλαθακι το εχω τιγκαρει με siporax μεσα σε διχτακι, το πανω καλαθακι εχει filter wool, ενα μπλε χοντροτρυπο, ενα μπλε ψιλοτρυπο και μια καλτσα γεματη substrat. To φιλτρο εχει ροη ικανοποιητικη, οπως ειχε οταν πρωτολειτουργησε. Εχω στρεψει την εξοδο προς την επιφανεια, για αναταραξη και απο χτες εβαλα και μια μικρη αεραντλια.
Ξεκινησα το ενυδρειο στις 14/10/2012. Εριξα δικο μου μπολι (μια καλτσα με substrat) και αμεσως εβαλα και το ψαρακι που ειχα. Για 2 μερες δεν ειχα μετρησιμα νιτρικα και ξεκινησα να ριχνω βακτηρια για 8 μερες. Ουτε κι ετσι εμφανιστηκαν νιτρικα. Εκανα και μετρησεις για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα ολα 0. Προχτες το βραδυ, ξαναεβαλα μπολι απο εναν φιλο απο το φορουμ και εριξα και 20ml αμμωνιας. Χτες εριξα ξανα 5ml αμμωνιας και το βραδυ εκανα μετρησεις και τα νιτρωδη και νιτρικα ειναι παλι 0, θα ξαναμετρησω ξανα σημερα το απογευμα. Η αμμωνια μυριζει πολυ εντονα οταν ανοιξω το καπακι του ενυδρειου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filt.jpg
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  24,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 15-11-12, 12:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατι δεν παει καλα ειτε με τη μυτη σου, ειτε με τις μετρησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 15-11-12, 12:44
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Για την μυτη μου, θα παω σε ωρλ
Και τον φαρμακοποιο που μου πε οτι ειναι καθαρη αμμωνια, περιεκτικοτητας 23% θα τον στειλω σε ψυχιατρο

Εννοεις για το τεστακι των νιτρικων; Μεχρι και τον σεπτεμβριο, που το χρησιμοποιουσα για μετρησεις στο προηγουμενο 'ενυδρειο', μια χαρα μετρησιμα νιτρικα εδειχνε. Μαλιστα καποια στιγμη ηταν και ανεβασμενα, και το ειχα ποσταρει κι εδω στο φορουμ, και τελικα τα μειωσα με συχνοτερες αλλαγες νερου. Δοκιμασα να μετρησω και με καινουργιο τεστ νιτρικων της api, που το πηρα απο την προσφατη ομαδικη παραγγελια, και αυτο τα ιδια δειχνει.
Θα ριξω και σημερα 5ml αμμωνιας και πιο μετα θα κανω ξανα μετρηση να δουμε μηπως δειξει κατι αλλο.
Απο το στησιμο του ενυδρειου και κυριως απο το...στησιμο του φιλτρου, μηπως εχω κανει καμια βλακεια...; Γιατι ειδικα με το φιλτρο, εκανα εντελως δικη μου πατεντα, με την τοποθετηση των υλικων
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 15-11-12, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι προφανες οτι τουλαχιστον το τεστ αμμωνιας δεν δινει σωστο αποτελεσμα;

Αν ο φαρμακοποιος σου εδωσρ λοιπον αμμωνια, εσυ μυριζεις στο ενυδρειο αμμωνια, και το τεστ δειχνει μηδεν, που υπαρχει το λαθος;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 15-11-12, 16:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα τι εννοεις...Τεστ αμμωνιας απο την μερα που εριξα αμμωνια δεν εχω κανει, γιατι ειναι αυτονοητο οτι εχω αμμωνια και γιατι εχω μονο ακομα 2-3 τεστ και τα φυλαω για περιπτωση...αναγκης.
Το προβλημα ειναι γιατι δεν εχω μετρησιμα νιτρικα
-------------------------
Εκανα τωρα μετρησεις νιτρωδων-νιτρικων, μηδενικες οι τιμες...
αναμενω οδηγιες....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 15-11-12 στις 16:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 15-11-12, 18:32
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

χαχα... κουφά πράγματα... οπότε δεν έχει πιάσει το μπόλι, εγώ θα συνέχιζα με καθημερινή δόση αμμωνίας και θα μέτραγα σε καμιά βδομάδα
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 15-11-12, 18:35
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

E δεν μου μενει και τπτ αλλο να κανω εκτος απο το να το...πεταξω.

Αμμωνια να βαζω ποση καθε μερα και για ποσο καιρο; Αλλαγη νερου να κανω; Θερμοκρασια να το αφησω μονιμα στους 27; Μετα οταν με το...καλο στρωσει, θα εχω προβλημα με τοση αμμωνια που θα εχω ριξει μεσα;
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 15-11-12, 18:42
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

3-4 μέρες πριν βάλω στο δικό μου ψάρια (200 λίτρα) έριχνα κάθε μέρα 20-25 σταγόνες αμμωνία περιεκτικότητας σαν και τη δική σου και μετά από 24 ώρες δεν είχα καθόλου αμμωνία και νιτρώδη. εφόσον εσύ μετά από πάνω από 24 ώρες έχεις no2 no3 0 σημαίνει ότι δεν έχει ξεκινήσει καθόλου ο κύκλος του αζώτου (κάνε σε παρακαλώ και τέστ αμμωνίας μπας και έχεις πετύχει το απόλυτο ). άρα βάζε αμμμωνία καθημερινά, και παραπάνω να πέσει δεν πειράζει, αλλαγές δεν κάνεις καθόλου....
...................................
να διορθώσω ....έριχνα μέρα παρά μέρα 20-25 σταγόνες αμμωνία περιεκτικότητας σαν και τη δική σου και μετά από 48 ώρες...
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 15-11-12, 20:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβα τι εννοεις...Τεστ αμμωνιας απο την μερα που εριξα αμμωνια δεν εχω κανει, γιατι ειναι αυτονοητο οτι εχω αμμωνια και γιατι εχω μονο ακομα 2-3 τεστ και τα φυλαω για περιπτωση...αναγκης.
Το προβλημα ειναι γιατι δεν εχω μετρησιμα νιτρικα
-------------------------
Εκανα τωρα μετρησεις νιτρωδων-νιτρικων, μηδενικες οι τιμες...
αναμενω οδηγιες....
Α μαλιστα.
Διαβασα πιο πανω (141) που γραφεις οτι εκανες τεστ ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 και τα βρηκες μηδεν. Προφανως εννοεις οτι εκανες στην αρχη μονο τεστ ΝΗ3.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι η βιολογια ειναι ανυπαρκτη και εφοσον εχεις φουλ αμμωνια (τεστ με τη μυτη και προσθετεις αμμωνια) και μετρας μηδενικα ΝΟ2 ΝΟ3.

Μπορει να εχουν συμβει διαφορα.
Εχω διαβασει οτι η μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας μπορει να σκοτωσει τα ιδια τα βακτηρια που ζουν απο αυτην κλπ.

Δεν εχω εμπειρια σε στρωσιμο με αμμωνια και δεν μπορω να βοηθησω περαιτερω.
Εγω θα σταματαγα την παροχη αμμωνιας ανεξελεγκτα παντως και θα ξεκινουσα απο την αρχη ( με αλλη μεθοδο βεβαια, αλλα αυτο ειναι επιλογη του καθενος)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 15-11-12, 22:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβασει οτι η μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας μπορει να σκοτωσει τα ιδια τα βακτηρια που ζουν απο αυτην κλπ.
Αυτο Σπυρο δεν ισχυει, βαλε σε ενα κουβα με ενα φιλτρακι που περισσευει λιγο μπολι και αδειασε μεσα και μεαλη ποσοστητα αμμωνιας και περνε τις επομενες μερες μετρησεις και θα καταλαβεις...


Παράθεση:
Δεν εχω εμπειρια σε στρωσιμο με αμμωνια και δεν μπορω να βοηθησω περαιτερω.
Εγω θα σταματαγα την παροχη αμμωνιας ανεξελεγκτα παντως και θα ξεκινουσα απο την αρχη ( με αλλη μεθοδο βεβαια, αλλα αυτο ειναι επιλογη του καθενος)
Αν τη δοκιμασεις μονο, τοτε θα καταλαβεις πως η αναξελεγκτη μεθοδος ειναι αυτη με το σαπισμα τροφων.
Εδω ξερουμε και νουμερα και φτιαχνουμε οση βιολογια θελουμε, αν θελω πχ (αν ειχα πχ τεστ ακριβειας βεβαια) να φτιαξω βιολογια για 6,34 ppm θα μπορουσα να φτιαξω ακριβως γι αυτη την ποσοτητα.
Με το σαπισμα τροφων πας εντελως στην τυχη, αν σαπισουν, και ποτε θα σαπισουν και ποση αμμωνια θα παραχθει κτλ κτλ κτλ...
Τεσπα, ειναι μια εναλλακτικη μεθοδος που θεωρητικα -και πρακτικα προφανως- λειτουργει, αλλα δε μοιαζει και η καλυτερη.


lionor> τελικα μαλλον εχουμε μπερδευτει...
Αυτο που ειχα καταλαβει ηταν πως μετραγες μονιμα ολα μηδεν και τωρα λες οτι δεν μετρας αμμωνια?
αστρωτο ειναι, ειναι απλο...
Αφου εριξες μεσα αρκετη αμμωνια και μαζι και τις τροφες, αστο , ξεχνα το τελειως και ξαναμετρα σε 6-7 μερες.
Μεχρι τοτε πρπει να βρεις και ενα τεστ αμμωνιας που να δουλευει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09918 seconds with 14 queries