Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-10-12, 13:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Επιτελους το εστησα!

Εδω και αρκετο καιρο σας εχω...ζαλισει με τις πολλες και συνηθως χαζες αποριες μου... Ξεκινησα σαν τελειως ασχετος αλλα με λιγη θεληση και αρκετη βοηθεια απο σας καταφερα να φτιαξω κι εγω κατι...

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common
¶λλοι συγκάτοικοι : στο...μελλον θα προσθεσω ακομα ενα common
Φυτά: 1 anumbia nana, 2 anubies barteri gold
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: αρχικα 3 ωρες την ημερα για μια εβδομαδα, μετα περιπου 6 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: το ψαχνω ακομα...
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
Θερμοκρασία (μέση τιμή):26
¶λλες πληροφορίες:Το 'μπολιασμα' εγινε χτες. Εκανα μετρησεις σημερα και δεν εχω δει ακομα νιτρικα...

Φωτογραφία(ες):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2205[1].jpg
Εμφανίσεις:  889
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207[1].jpg
Εμφανίσεις:  875
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 12-11-12, 14:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ωραια.... επιλεγω την 1η ή 2η λυση
Στην 1η, ετσι χοντρικα ποση αμμωνια να θελει αραγε; 50, 100 1000 σταγονες; Εκει που διαβασα για το στρωσιμο με αμμωνια, δεν αναφερει ποση...
Συγκεκριμενα, αναφερει αυτα:
ρίχνουμε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας (όχι ολόκληρο το μπουκάλι!) στο νερό του ενυδρείου και απλώς περιμένουμε περίπου 2 εβδομάδες κάνοντας τίποτα.
Μόλις περάσουν πάνω-κάτω 2 εβδομάδες κάνουμε ένα τεστ για νιτρικά άλατα. Αν στην ένδειξη του τεστ έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση νιτρικών αλάτων (να έχει βγει εκτός κλίμακος), τότε είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε μια αλλαγή νερού 95% (σχεδόν όλο το νερό για να απαλλαχτούμε από τα νιτρικά άλατα που μετρήσαμε όπως και την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα που θα υπάρχουν ακόμα), ρίχνουμε αντιχλώριο, ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ήμαστε έτοιμοι την επόμενη μέρα να βάλουμε ψάρια
-------------------------


Λοιπον για να...συνοψισουμε:

Σκεφτηκα να δοκιμασω ακομα μια φορα το μπολι. Βρηκα εναν φιλο απο το φορουμ, που μπορει να μου δωσει μπολι. Παιζει ρολο στο αν θα πιασει, η διαφορα τιμης του ph; Εμενα ειναι περιπου στο 8-8.5 και του φιλου στο 6.5

Η αλλη λυση οπως ειπαμε ειναι στρωσιμο με αμμωνια. Αν μπορουμε να διευκρινησουμε, την ποσοτητα που θα πρεπει να ριξω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 12-11-12 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 12-11-12, 14:51
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

αν καταλήξεις τελικά στη μέθοδο με αμμωνία ένα πολύ καλό άρθρο http://www.cichlid-forum.com/article...less_cycle.php (εμένα με βοήθησε πολύ).
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 12-11-12, 15:28
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καταλήξεις τελικά στη μέθοδο με αμμωνία ένα πολύ καλό άρθρο http://www.cichlid-forum.com/article...less_cycle.php (εμένα με βοήθησε πολύ).
1ον τα αγγλικα μου ειναι περιορισμενα
2ον αν στρωσω με αμμωνια, θελω να επιλεξω αυτη την ...γρηγορα μεθοδο που ανεφερα και πριν, χωρις πολλες-πολλες μετρησεις
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 12-11-12, 15:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτηκα να δοκιμασω ακομα μια φορα το μπολι. Βρηκα εναν φιλο απο το φορουμ, που μπορει να μου δωσει μπολι. Παιζει ρολο στο αν θα πιασει, η διαφορα τιμης του ph; Εμενα ειναι περιπου στο 8-8.5 και του φιλου στο 6.5

παιζει ρολο ναι.η ελευθερη αμμωνια(nh3) που υπαρχει στο νερο μπορει να μετατραπει ευκολα σε αμμωνιο,και το αντιστροφο,αναλογα με το ph.οσο ψηλοτερο το ph τοσο μεγαλυτερο ποσοστο ολικης αμμωνιας(nh3nh4) μετατρεπεται σε τοξικη ελευθερη αμμωνια(nh3).το αντιθετο συμβαινει οσο κατεβαζουμε το ph.δηλαδη τοτε εχουμε περισσοτερο αμμωνιο(nh4) που ειναι πολυ λιγοτερο τοξικο και σχεδον ακινδυνο.το παραδοξο που συμβαινει σε συνθηκες με χαμηλο ph ειναι οτι χρειαζεται μικροτερη ποσοτητα ελευθερης αμμωνιας για να γινει επικινδυνη για τα ψαρια.τα ασφαλη επιτρεπτα επιπεδα της δηλαδη μειωνονται.βεβαια απτη στιγμη που εσυ δεν εχεις ψαρια μεσα δε σε απασχολει.απλα μπορει να καθυστερησει λιγο περισσοτερο η διαδικασια μεχρι να προσαρμοστουνε τα βακτηρια στις νεες συνθηκες.παρε ποσοτητα καλη ομως(μπολιου).αν εχω κανει καποιο λαθος στα παραπανω, που τα εγραψα μονο κ μονο πληροφοριακα,παρακαλω καποιον να με διορθωσει.
Η αλλη λυση οπως ειπαμε ειναι στρωσιμο με αμμωνια. Αν μπορουμε να διευκρινησουμε, την ποσοτητα που θα πρεπει να ριξω.
εγω θα εριχνα καμια 20αρια ml για αρχη.αλλα περιμενε να σου πει και ο nick που την εχει δοκιμασει αρκετες φορες τη μεθοδο αυτη,μηπως ειναι καλυτερα να ριξεις περισσοτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 12-11-12, 15:55
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μην τα...αναλυεις τοσο πολυ, γιατι χειροτερα μπερδευομαι
Προτιμω πιο...απλες απαντησεις του στυλ, καντο ή μην το κανεις, ετσι κι αλλιως ζωντανα δεν εχω μεσα.

Οι επιλογες που εχω, ειναι ή βαζω μπολι, με τις ιδιαιτεροτητες που αναφεραμε, ή ριχνω αμμωνια (με την μεθοδο του...μπαμ και κατω)

Το ερωτημα ειναι: τι απο τα 2 να προτιμησω
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 12-11-12, 16:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μην τα...αναλυεις τοσο πολυ, γιατι χειροτερα μπερδευομαι
Προτιμω πιο...απλες απαντησεις του στυλ, καντο ή μην το κανεις, ετσι κι αλλιως ζωντανα δεν εχω μεσα.

Οι επιλογες που εχω, ειναι ή βαζω μπολι, με τις ιδιαιτεροτητες που αναφεραμε, ή ριχνω αμμωνια (με την μεθοδο του...μπαμ και κατω)

Το ερωτημα ειναι: τι απο τα 2 να προτιμησω


*την ανουμπια που ξεραθηκε, τους το ειχα πει στο ebay και μου χαν πει οτι θα μου στειλουν αλλη. Πραγματι σημερα ηρθε η καινουργια. Μπραβο τους... Οχι σαν κατι αλλους (ελληνικο μαγαζι), που σε γραφουν στα..τετοια τους. ΚΑνω λιγο υπομονη ακομα, και θα τους κανω μια ωραια διαφημιση εδω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2231[1].jpg
Εμφανίσεις:  115
Μέγεθος:  66,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 12-11-12, 16:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα τα γραφω για να τα μαθω κιεγωαν δεν κανω κανα λαθος να με διορθωσει κανεις,δεν κανω τιποτα οσο κ να διαβασω

εσυ τωρα,αφου δεν εχεις ψαρια μεσα κ δεν βιαζεσαι να βαλεις, ακολουθα τον τροπο με την αμμωνια.νομιζω οτι ειναι το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 12-11-12, 16:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μαλιστα, μωρε βιαζομαι αλλα να κανω κατι σωστο τουλαχιστον...
Αυτα που αναφερονται για τον τροπο στρωσιματος, ισχυουν; Δηλ. οτι ριχνεις αρχικα μια μεγαλη ποσοτητα και περιμενεις 2 βδομαδες; (και πως θα αλλαξεις το 95% του νερου χωρις να μεινουν για καποια ωρα τα βακτηρια του φιλτρου εκτος νερου....; )

Να δουμε και ο νικ τι θα πει...
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 12-11-12, 17:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισχυουν αλλα δεν ειναι στανταρ.ενασ αλλος αποδω μεσα εστρωσε σε 6 μερες.ριχνεις μεγαλη ποσοτητα κ περιμενεις να αυξηθουν υπερβολικα τα νιτρικα.τωρα ο χρονος που θα κανει να συμβει αυτο και ποσες αλλαγες θα χρειαστει να κανεις εξαρτωνται απο διαφορους παραγοντες....
εσενα σε ενδιαφερει
1) να ριξεις πολυ αμμωνια,
2)να μετρησεις υπερβολικα νιτρικα καποια στιγμη,
3)να κανεις οσες αλλαγες χρειαστει ωστε να μηδενισει αμμωνια και νιτρωδη και να πεσουν τα νιτρικα κατω απο 20.γυρω στα 10 θαναι μια χαρα.αυτα.μην μπερδευεσαι με τα υπολοιπα.απλα παρε γνωμη και απτον nick ποση αμμωνια να ριξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 12-11-12, 17:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα:

1) μια λυση ειναι να το...παστωσω στην αμμωνια και να...περιμενω
2) η κλασσικη....το μπολι
3) Αν εβαζα σε τουλι πχ. μια κουταλια της σουπας τροφη, δεν θα τανε το ιδιο με την νο1 λυση;

βασικα η κλασικη λυση ειναι η αμμωνια, η εναλλακτικη οι τροφες και η μεθοδος του βιαστικου το μπολι, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους (και η μεθοδος του αιμμοδοτη μαγαζοφιλου, τα μπουκαλοβακτηρια, τα οποια βεβαια δεν κανουν τιποτα απο οσα υποσχονται).


Η δικη μου γνωμη ειναι ειτε να κανεις τους υπολογισμους (κουραστικο, κι εγω πεταξα το τεστ στο συρταρι οταν ειδα το λαθος) ειτε να αγορασεις ενα κλασσικο τεστακι αμμωνιας της api.
Μετα τσεκαρεις με τον τροπο που σου ειπα αν εισαι οκ απο βιολογια, και αν δεν εισαι συνεχιζεις αμμωνιες μεχρι να στρωσει, αν εισαι ριχνεις τα νιτρικα και βαζεις ψαρι. Τοσο απλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
(και πως θα αλλαξεις το 95% του νερου χωρις να μεινουν για καποια ωρα τα βακτηρια του φιλτρου εκτος νερου....; )
για λιγα λεπτα, ε και?
εγω btw αλλαζω 100% μια δυο φορες σ αυτη τη φαση, τι θα παθουν τα βακτηρια οσο τα υλικα ειναι υγρα?
Αν ηταν να πεθαινουν αν δε βρισκονται μεσα σε νερο τοτε ουτε τα wet-dry sump θα ειχαν λογο υπαρξης κι ομως ειναι τα καλυτερα φιλτρα που διαθετουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενασ αλλος αποδω μεσα εστρωσε σε 6 μερες.

ναι, ο alexcoon εριχνε σε 120ρακι 2 καπακια αμμωνια τη μερα και σε 6 μερες τα νιτρικα του ηταν τερμα.
Κι εγω επαθα πλακα απο την ταχυτητα που για καλο και για κακο τον εβαλα να ταιζει αμμωνια 3 μερες ακομα
Απο την αλλη αν μεταφερεις -ασχετα πως- καποια καλη ποσοτητα νιτροποιητικων η αποικεια δημιουργειται πιο ευκολα.
Ετσι ο Αλεξης μπορει να ειχε ποιασει τιποτα λασπες, και μετα το siporax του... ποιος ξερει? καθε περιπτωση ειναι μοναδικη...
btw αυτο με τις λασπες δεν το ειπα τυχαια, αναφερεται σαν τροπος εισαγωγης βακτηριων, αλλα δεν το πολυλεμε γιατι ποιος μπορει να ειναι σιγουρος για την μικροβιολογικη η ακομα χειροτερα τη χημικη ποιοτητα του χωματος της περιοχης του? (εκτος κι αν ζει σε καποιο βουνο αλλα και παλι οι τοξικες βροχες πανε κι εκει)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα εριχνα καμια 20αρια ml για αρχη.αλλα περιμενε να σου πει και ο nick που την εχει δοκιμασει αρκετες φορες τη μεθοδο αυτη,μηπως ειναι καλυτερα να ριξεις περισσοτερη.
Aναλογα την περιεκτικοτητα της αμμωνιας, αλλα δεν ειναι κρισιμο.
Ας ριχνει 20 ml τη μερα (η μεθοδος του alex που αποδειχτηκε πολυ γρηγοροτερη απ ολες) και σε μια βδομαδα ας δει για νιτρικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 12-11-12 στις 17:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 13-11-12, 01:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

------ρίχνουμε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας (όχι ολόκληρο το μπουκάλι!) στο νερό του ενυδρείου και απλώς περιμένουμε περίπου 2 εβδομάδες κάνοντας τίποτα.
Μόλις περάσουν πάνω-κάτω 2 εβδομάδες κάνουμε ένα τεστ για νιτρικά άλατα. Αν στην ένδειξη του τεστ έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση νιτρικών αλάτων (να έχει βγει εκτός κλίμακος), τότε είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε μια αλλαγή νερού 95% (σχεδόν όλο το νερό για να απαλλαχτούμε από τα νιτρικά άλατα που μετρήσαμε όπως και την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα που θα υπάρχουν ακόμα), ρίχνουμε αντιχλώριο, ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ήμαστε έτοιμοι την επόμενη μέρα να βάλουμε ψάρια-----

Προτιμω να εφαρμοσω αυτον τον τροπο, μου φαινεται αρκετα πιο ευκολος σε σχεση με το να βαζω αμμωνια μεχρι να παει 3ppm, να προσπαθω αυτο να το κρατω σταθερο, να κανω συνεχως μετρησεις κλπ.
Απο οτι καταλαβαινω, δεν υπαρχει καποιο στανταρ ποσοστο αμμωνιας που πρεπει να ριξω. Απλα ριχνοντας και βλεποντας. Αν καταλαβα καλα, να ριχνω 20ml καθε μερα και πανω στην βδομαδα να δω τι....παιζει; Α! η αμμωνια που θα βαλω, θα πειραζει τα φυτα που εχω μεσα; (η αμμωνια που εχω, ειναι απο φαρμακειο γνωστου μου, κι αν δεν λεω χαζομαρες ειναι καθαρη αμμωνια την οποια μου την εδωσε χυμα)
Εσυ Νικο τι λες; Να κανω το...πειραμα; Ή να παω στον φιλο να παρω μπολι (το ph του ομως ειναι πολυ χαμηλοτερο απο τι δικο μου)
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 13-11-12, 01:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ θα το ξαναπώ, γιατί νομίζω ότι μπλέκεσαι πολύ. Από τη στιγμή που μετράς αμμωνία και νιτρώδη και σου βγαίνουν μηδέν δε γίνεται τόσο καιρό να είναι άστρωτο. Μπορεί απλά το τεστ να έχει θέμα. Δε γίνεται να έχεις πηγές αμμωνίας και να χάνεται στο υπερπέραν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 13-11-12, 01:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

απο οξινο ph εχω δωσει πολλες φορες μπολι για ενυδρεια με υψηλοτερο ph και μονο μια φορα δεν εποιασε (αλλα εποιασε με τη δευτερη). Νομιζω το αντιθετο ειναι χειροτερο να γινεται για τη βιολογια...

Τωρα σχετικα με τη μεθοδο γρηγορου στρωσιματος και τα φυτα, κοιτα, εμενα δε δημιουργηθηκε προβλημα στα φυτα, και την πρωτη φορα που το εκανα ειχα φυτεψει φουλ, το ιδιο και σε πολλους συγχομπυστες, (συνηθως αναπτυσονται και περισσοτερο) αλλα υπηρχαν και κρουσματα οπου καποια ειδη φυτων δεν αντεξαν.
δεν γνωριζω τα ειδη που εχουν τετοιες ευαισθησιες οποτε δε μπορω να πω με σιγουρια κατι.
Αν θυμαμαι καλα παντως εχεις κατι ανουμπιες (που ετσι κι αλλιως δε μασανε)

Η γνωμη μου παντως ειναι αν εχεις επιφυλλαξεις για τη βιολογια σου να ξαναβαλεις καλυτερα μπολι, και αν ειναι ευκολο να μετρησεις και με τεστ καποιου αλλου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 13-11-12, 01:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα το ξαναπώ, γιατί νομίζω ότι μπλέκεσαι πολύ. Από τη στιγμή που μετράς αμμωνία και νιτρώδη και σου βγαίνουν μηδέν δε γίνεται τόσο καιρό να είναι άστρωτο. Μπορεί απλά το τεστ να έχει θέμα. Δε γίνεται να έχεις πηγές αμμωνίας και να χάνεται στο υπερπέραν.

Σου παραθετω παλιοτερο μνμ μου απο προηγουμενο ενυδρειο που ειχα μπολιασει:
(Με ανησυχει που τα νιτρικα ειναι 0, εκανα 3 φορες το τεστ και μου βγηκε 0. Κατα την γνωμη μου, αφου η αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι 0, τοτε και τα νιτρικα 0 θα βγουν. Τι μου προτεινετε να κανω τωρα; Νερο εχω να αλλαξω απο το σαββατο, που εβαλα το μπολι. Θα ελεγα οτι δεν πρεπει να κανω αλλαγη νερου ακομα. Τα ταϊζω μια φορα την ημερα απο 2-3 μικρα φυλλαρακια. Θα ελεγα πως ισως πρεπει να αυξησω λιγο την τροφη τους...)
Απλα ειχα γραψει κατα λαθος οτι τα νιτρικα πρεπει να ειναι κι αυτα 0.
Παρ' οτι φαινοταν 'στρωμενο', μαλιστα λεγαμε και για πληρη απονιτροποιηση, τελικα δεν ειχε στρωσει. Και μετα ξεκινησα να ριχνω βακτηρια και μετα απο 2-3 βδομαδες εστρωσε.

Και εδω ειναι η δικη σου απαντηση:
Από τη στιγμή που έβαλες στρωμένο υλικό (και από ότι κατάλαβα αρκετό) δεν πρόκειται να δεις ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη (γιατί καταναλώνονται αμέσως) αλλά κατευθείαν νιτρικά. Δεν ξεκίνησες δηλαδή τον κύκλο από το μηδέν, ώστε να περιμένεις να δημιουργηθούν πρώτα τα βακτήρια που καταναλώνουν αμμωνία και μετά αυτά που καταναλώνουν νιτρώδη. Υπάρχουν έτοιμα στο υλικό που πήρες και εσύ θα βλέπεις στις μετρήσεις σου μόνο το τελικό προϊόν.
Αν μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη σημαίνει ότι κάτι δεν πήγε καλά και πρέπει να δράσεις.

Το τεστ, θεωρω πως δεν εχει θεμα, γιατι μεχρι προσφατα που εκανα με αυτο μετρησεις, εδειχνε μετρησιμα νιτρικα. Ασε που δοκιμασα να μετρησω και με καινουργιο τεστ νιτρικων της api και παλι 0 εδειξε.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 13-11-12, 01:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, γι να σιγουρευτεις λοιπον ριξε μια μικρη ποσοτητα αμμωνιας να ποιασει καποια ppm (τωρα με τι τεστ θα το δεις αυτο ειναι αλλη ιστορια)...
Αν η βιολογια ειναι οκ θα δεις σε 24 ωρες νιτρικα (οσο καλη απονιτροποιηση και να εχεις αποκλειεται να σου απονιτροποιησει εντελως 2-3 ppm αμμωνιας)
Αν η βιολογια δεν ειναι ενταξει οτε θα δεις αμμωνια και πιθανο και καποια νιτρωδη.
Αλλος σιγουρος τροπος να σιγουρευτεις δεν νομιζω να υπαρχει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 13-11-12, 02:06
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν η βιολογια ηταν οκ, δεν θα πρεπει να δω ετσι κι αλλιως νιτρικα; Και οσο ειχα το ψαρακι μεσα και τωρα που ριχνω τροφη μονο. Το τεστ που εχω δυστηχως για μενα ειναι μη αξιοποιησιμο, ηδη εχω παραγγειλει ενα της tetra, αλλα θα αργησει να ερθει και ειλικρινα δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω κι αλλα χρηματα, ηδη κοντευω να φτασω σε 4ψηφιο αριθμο.

Για να συνοψισουμε: θα παω αυριο στον φιλο να παρω το μπολι. Θα περιμενω 1-2 μερες και θα μετρησω για νιτρικα. Αν τα δω παλι 0, θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 13-11-12, 02:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η απάντηση που σου είχα δώσει τότε τι σχέση έχει; Είχες τόσο καιρό ενα ψάρι που κατουρούσε στο ενυδρείο και δε μετρούσες αμμωνία. Γίνεται να έχεις άστρωτο φίλτρο; Ή έχει πρόβλημα το τεστ σου ή απλά μέχρι να κάνεις αλλαγή δεν είχες παρά ελάχιστα νιτρικά λόγω των λίτρων σε σχέση με τα ταΐσματα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 13-11-12, 03:06
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχει σχεση γιατι και τοτε το ιδιο προβλημα ειχα οπως και τωρα και μου χες δωσει την ιδια ακριβως απαντηση οπως τωρα. Δεν λεω οτι ειναι λαθος. Σωστοτατη ειναι. Οπως μου χες ομως γραψει και τοτε, επρεπε να εχω μετρησιμα νιτρικα. Ουτε τοτε ειχα, ουτε τωρα εχω.Δεν λεω, μπορει να ειναι λιγα, να καταναλωνονται αυτα τα λιγα απο τα φυτα και να μην φαινονται. Αλλα εικασια ειναι μονο. Θα νοιωσω πιο ησυχος να δω οτι ειναι μετρησιμα. Ας βαλω αυριο και το μπολι και βλεπουμε

Ασχετο: πατρα μενεις; Γνωριζεις μηπως αυτο το μαγαζι: http://www.eworld.com.gr/eworld/
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 13-11-12, 05:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να συνοψισουμε: θα παω αυριο στον φιλο να παρω το μπολι. Θα περιμενω 1-2 μερες και θα μετρησω για νιτρικα. Αν τα δω παλι 0, θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.

αν δε ριξεις αμμωνια πως να εχεις νιτρικα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 13-11-12, 05:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Eχω βαλει απο την κυριακη μεσα σε τουλι τροφη... Δεν επαρκει αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 13-11-12, 05:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ισως αρκει...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 13-11-12, 21:16
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το πολυ-πολυ να σταξω και μερικες σταγονες αμμωνια... Ειδωμεν...
-------------------------
Moλις εριξα το μπολι... για να δουμε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 13-11-12 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 13-11-12, 21:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

που το εριξες?στο φιλτρο ελπιζωητανε αρκετο?πηρες και υλικα η μονο "λασπη"?πες καμια λεπτομερεια να ξερουμε τι γινεται γιατι θα ψαχνουμε παλι μετα να βρουμε τι εγινε.μην στα βγαζουμε με το τσιγκελι
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 13-11-12, 21:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν ειμαι τοσο...ασχετος, οσο δειχνω
Πηρα μια βατα πνιγμενη στην μουργα μεσα σε νερο απο το ενυδρειο. Περιπου 1 λιτρο. Εριξα ολο το νερο πρωτα πανω στα σφουγγαρια μου, μετα εστιψα καλα-καλα την βατα πανω στα σφουγγαρια, εκοψα την μιση και την εβαλα στην θεση του filter wool.
Εχω τροφη βαλει μεσα στην αποχη. Να ριξω και καμια σταγονα αμμωνια;Θερμοκρασια ειχα 22 αλλα το ανεβασα τωρα στους 24
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 13-11-12, 22:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκκαλα μου ακουγεται.ανεβασε τη θερμοκρασια κιαλλο.βαλτη στους 28-29 μερικες μερες.μετρηση αμμωνιας εκανες καθολου με την τροφη που εχεις μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 13-11-12, 22:24
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Oκ θα την ανεβασω...(αν δω αν ανεβαινει γιατι δνε ξερω αν τελικα εχει προβλημα ο θερμαντηρας ή οχι...)
Μετρηση οχι δεν εκανα...Αναθεμα δηλ. αν με αυτο το τεστακι μπορεις να δεις αν εχεις αμμωνια ή οχι...Παω να μετρησω τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 13-11-12, 22:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετρα να δουμε που βρισκεσαι,και αν χρειαστει να ριξεις αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 13-11-12, 22:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Οριστε και οι μετρησεις:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2234[1].jpg
Εμφανίσεις:  116
Μέγεθος:  27,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2236[1].jpg
Εμφανίσεις:  122
Μέγεθος:  30,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2237[1].jpg
Εμφανίσεις:  117
Μέγεθος:  27,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 13-11-12, 23:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ριξε αμμωνια.ξεκινα με 15-20ml να κανει ενα Peak να δουμε τι κανει η βιολογια σου,γιατι εγω τωρα 0 βλεπω(πεσμου αν εσυ βλεπεις κατι αλλο) και ειναι κακο και για το μπολι αυτο.τη θερμοκρασια στο θερμοστατη την ανεβασες?
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 13-11-12, 23:37
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Kι εγω ολα 0 τα βλεπω.
Οκ ριχνω τωρα 20 ml αμμωνιας
Θερμοκρασια την ανεβασα, αλλα επειδη δεν εχω λειτουργησει ποτε τον θερμοστατη, δεν ξερω αν λειτουργει σωστα. Τωρα ειναι στους 25 βαθμους, αλλα στις οδηγιες γραφει οτι μπορει να θελει μεχρι και 12 ωρες για να φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10071 seconds with 14 queries