Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-05, 16:35
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή Metal Halide ή Τ5?

Γεια σας
Το ενυδρειο μου, οπως ισως γνωριζετε απο αλλα post, ειναι 110χ60χ55. Τωρα ειναι fish only (2κλοουν, 1 blue tang, 1 yellow tang,1 emperor angelfish).Σκοπευω να το κανω reef, ξεκινοντας με ζωτανο βραχο (δεν εχω αυτην τη στιγμη), ασπονδυλα και ****** κοραλια. Αργοτερα και αν ολα πανε καλα, θα βαλω και πιο απαιτητικα κοραλια. Προς το παρον εχω 4 arcadia φθοριου 54watt (2 ασπρες-2μπλε). Επειδη διαβάζοντας καταλαβα οτι ο φωτισμος ειναι ανεπαρκεστατος, ψαχνομαι για αγορα λαμπων. Βρηκα μια ακρη για σχετικα φτηνες ΜΗ (λεω για 2χ150) .Απο οτι διαβαζω ομως ισως ειναι πολυ δυνατες για το ενυδρειο μου και αρχισα να μπερδευομαι. Η λυση των Τ5, περα οτι τελικα θα μου βγει πιο ακριβα, δεν ξερω αν θα καλυπτει τις αναγκες μου μελλοντικα για πιο απαιτητικα κοραλια. Τι μου προτεινετε? Επειδη μαλλον "κλεινω" προς ΜΗ οι 2χ150 ειναι οκ και αν ναι ποσα κελβιν ειναι καταλληλα?θα υπαρχει προβλημα με ****** κοραλια και ασπονδυλα? Να διατηρησω κανα 2 απο τις ηδη υπαρχουσες 54αρες φθοριου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-05, 19:16
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

φθηνές ΜΗ υπάρχουν,είναι κατάλληλες για το ενυδρειο υφάλου;Πόσα κέλβιν είναι;τι εταιρία;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-05, 20:42
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Τις βρήκε ενας φιλος μου σε ενα μαγαζι (μη ενυδρειακο). Θα παω να τις κοιταξω αυτες τις μερες. Τι ρολο παιζει η μαρκα? Αν τα κελβιν πχ ειναι 10000 ειναι καλα? Γενικα μιλωντας, περα απο τις συγκεκριμενες λαμπες που θα παω να δω , τι ειναι πιο οφελιμο για ενα reef με ******/σκληρα κοράλια?Metal halide T5?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-05, 21:12
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

χωρις να γνωριζω 100% καλυτερα για το υψος αυτο ειναι τ5 η pc(οι pc 20% δυνατοτερες απο τις τ5 στα ιδια watt).οι ΜΗ εχουν υψηλη ενταση και προκαλουν εγκαυματα στα ****** κοραλια(περιμενε να απαντησει καποιος με μεγαλυτερες γνωσεις απο εμενα!)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-05, 01:01
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Εγω προτεινω τα ΜΗ.
Αν τα ενκλιματισεις(??) σωστα τα κοραλια στο ενυδρειο σου δεν θα καψεις τιποτα με τα 150αρια(καινουριο κοραλι παντα στον πατο για μερικες μερες και μετα στη θεση που το θελεις)
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις(μεχρι να αποκτησουμε και εδω συλογη με "ενυδρεια του μηνα") ειναι να ψαξεις γενικα στο ιντερνετ για φωτογραφιες ενυδρειων που σου αρεσουν με κοραλια που μπορεις να τα βρεις στα μαγαζια που ψωνιζεις και να δεις αυτοι τι φωτα εχουν.
Για να παρεις μια ιδεα για τα πιο απαιτητικα σκληρα που λες
σε ιδιες διαστασεις ενυδρειο που ετιμαζω για SPS(acropores και αλλα απο τα ΠΟΛΥ απαιτητικα)
θα εχω 2x39W(Τ5actinics) + 1x250W + 1x400W (10000Κ)
κατω απο το ιδιο 250W ειχα σαρκοφυτα και τα πηγαιναν μια χαρα
Τη xenia για παραδειγμα θα πρεπει να την βαλεις ψηλα κατω απο το 150W
τα μανηταρια, zooanthids κατω χαμηλα, τα σαρκοφυτα στη μεση.
Κρατα και καναδυο φθοριου για ξημερωμα/βραδιασμα.

Επειδη ειπες οτι το μαγαζι δεν ειναι για ενυδρεια να προσεξεις τα ballasts να μην ειναι για Mercury. Αν ειναι για Sodium θα καινε και ΜΗ αλλα καλυτερα να λενε οτι ειναι για ΜΗ.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-05, 11:14
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Theo αλλά όλα εξαρτώνται από το
τί κοράλια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα.Εάν θα βάλεις acropora,montipora
και clams τότε να προτιμήσεις ΜΗ εάν όμως βάλεις μαλακά και όχι πολύ
απαιτητικά σκληρά LPS τότε θα είσαι μιά χαρά και με Τ5 ή PC.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-05, 15:31
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

ριξε μια ματια και στα "Ενυδρεια Μελων" στο aquarist.gr
εχει 2 reef ενυδρεια απο μελη του συλογου για να παρεις ιδεες.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-05, 02:03
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ......

εγω απο οτι εχω ακουσει το καλυτερο ειναι τ5 κ MH.ανοιχτες οι ΜΗ για κανα 8αωρο την μερα ειναι αρκετο.
νομιζω οτι πρεπει οι ΜΗ να ειναι 10 εκ πανω απο την επιφανεια του νερου.θελει κ μια ειδικη κατασκευη.εγω ας πουμε θα φτιαξω κατι σαν Π πανω απο το ενυδρειο μου απο το οποιο θα κρεμονται.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-05, 03:36
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Τελικα μαλλον λεω να συνδυασω ΜΗ 2χ150 η 2χ250 (αναλογα με τα οικονομικα) με κανα 2 φθοριου. Νομιζω αυτη η λυση καλυπτει ολα τα ειδη κοραλιων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-05, 09:13
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Προσωπικά στον ενυδρείο του φίλου θα έβαζα αποκλειστικά και μόνο PC.Ειδικά οι λάμπες των 96 watt με μήκος 1 μέτρο ταιριάζουν ιδανικά στο ενυδρείο και θα του δώσουν άφθονο φως που θα καλύψει όλες τις ανάγκες. Θεωρώ οτι 2 λάμπες θα είναι αρκετές αλλά με τρεις θα έχει τόσο φωτισμό που θα έχει τρελλή ανάπτυξη σε όλα (τονίζω το όλα) τα είδη των κοραλιών.
Επιπλέον η προσωπική μου εμπειρία με SPS (που τονίζω ότι είναι μικρή) μου δίνει διαφορετικά αποτελέσματα από ότι λέει το net. Οι acro έχουν καλύτερη ανάπτυξη και γενικότερα πολύ πιο ομαλή συμπεριφορά από ότι σε ΜΗ. ΄Εχω δοκιμάσει με το ίδιο κοράλι κάτω από ΜΗ και κάτω από PC και έχω ορατά καλύτερα αποτελέσματα στο PC.
Αν λοιπόν μπορείτε να πετύχετε μια καλή αναλογία watt/λίτρο (εξαιρώ από το κανόνα τις απλές φθορίου) σε αναλογία 0.6 ή 0.7 (αυθαίρετο προσωπικό νούμερο) με PC ή Τ5 τότε μείνετε εκεί αλλιώς MH.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-05, 12:00
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Oi MH θέλουν σωστό σχεδιασμό για να αποδώσουν σωστά , για άνω των 75βατ , χρειάζεται ανεμηστήρα για να διατηρίσει τη λάμπα λειτουργική για περισσότερο απο 6 μήνες (με χρήση ανεμηστήρα επυτινχάνεται διάρκεια ζωής της λάμπας εώς και δύο χρόνια ), οι Ακρόπορες , είναι τα κλασσικά θύματα των ΜΗ μιας και πάλι , πάνω απο τα 75 βατ χρειάζεται απόσταση μεγαλύτερη των 20 εκατοστών για να γίνεται επικύνδηνη μόνο τα πρώτα 5 εκ (δηλ. οποιδήποτε ΜΗ μπορεί να υπρτροφοδοτήσει με φώς τα πρώτα 20 εκ. ¨Οχι οτι οι PC είναι ακύνδηνες , μια 96βατ θέλει και αυτή περίπου την ίδια απόσταση και ψύχρανση )

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ !!!!!! ναι ναι , ότι και να αποφασίσεις , το κλειδί για σωστό φωτισμό είναι συνδιασμός , το 2χ150+2ΝΟ πιστεύω πως θα σε καλύψει απόλυτα αφού το μήκος του ενυδρείου είναι τέτοιο που επιτρέπει στις 2 ΜΗ να έρθουν αρκετά κοντά , ώστε να καλύπτουν και οι δυό μία περιοχή(20-30cm) με αποτέλεσμα τη δημιουργία διαφορετικής λαμπρότητας περιοχών ( κάτι που χριάζεται σε ένα μίξ ριφ ) , Πάνω απ όλλα όμως , σχεδιασμός για το πού θα μπεί τι , μια συνάρτιση δύναμης φωτός και ροής νερού(πολύ σημαντικό )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-05, 13:46
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι niktso οτι με προβληματισε αυτο που ειπες για pc .... Αλλα και αυτο που λεει ο kangouras για ανεμιστηρα+ΜΗ δεν το ηξερα. Αρα η δυο φθηνες ΜΗ που βρηκα (σκετες λαμπες , χωρις ανεμιστηρα) απορριπτονται? Το σιγουρο ειναι πως σε οποια απο τις δυο λυσεις παω(PC η ΜΗ), θα δωσω καμια 500αρα και βαλε, συμφωνα με ερευνα αγορας που εκανα σε διαφορα μαγαζια του ιντερνετ, σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-05, 12:05
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Σε αυτα που ειπε ο Νικος-Niktso εχει δικιο, και 0,6-0,7 watt ειναι επαρκεστατα για σωστη αναπτυξη ακομα και acropora αλλα ομως να ειναι κοντα στην επιφανεια. οχι ποιο κατω απο 20 cm απο την επιφανεια του νερου.

Με μονη διαφορα μια ενσταση σε οτι αφορα τις metal halide. Εκει για να υπαρχει συγκριση πρεπει να δεις τα εκαστοτε watt, το υψος και τα kelvin. Οποτε σε αυτο εχω τις διαφωνιες μου, παρολο που ακομα και εγω εχω PC σε αναλογια 1,1 watt ανα λιτρο. Εχω πολυ καλη αναπτυξη αλλα πιστευω πως με ενα σωστο MH συστημα θα εχω καλυτερους ρυθμους αναπτυξης.

Ειχα καλη αναπτυξη με 0.6-0,7 watt ανα λιτρο, αλλα οταν πηγα σε 1,1watt ανα λιτρο τοτε οταν προσαρμοστηκαν ολα τα κοραλια (περιπου 1-1,5 μηνα) ειχα αισθητα καλυτερους ρυθμους αναπτυξης. Δεν συστηνω ομως PC, οχι γιατι δεν ειναι καλες αλλα γιατι μπορεις ποια να βρεις Τ5 και στην Ελλαδα με ενα οχι και τοσο τρελο κοστος, ενω δεν μπλεκεις ουτε με τελωνεια ουτε με τιποτα. Ενω ειναι παρα πολυ κοντα σε αποδοση-σχεδον τα ιδια.

Οι MH ειναι πολυ δυνατες και διαπερνουν το νερο με ενα τροπο που δεν το κανουν οι αλλοι τροποι φωτισμου. Σιγουρα ειναι πλεονασμος για ενα ενυδρειο με ****** κοραλια αλλα σε ενα απαιτητικο ενυδρειο με σκληρα και βαρβατο φωτισμο εαν κανεις προσεχτικη προσαρμογη τοτε τα κοραλια σου ανταποκρινονται με ακομα καλυτερους ρυθμους αναπτυξης.

Προσοχη, η αλγη παραμονευη σε καθε λαθος set-up με πολυ φωτισμο, κατι που ισχυει ειτε για MH ειτε για PC η T5. Ενα αλλο κολπο ειναι η μειωμενη φωτοπεριοδος. Δηλαδη μπορεις να εχεις για 4 ωρες τον "βαρβατο" φωτισμο σου αντι για 8 εαν το κρινεις σωστο, αλλα προσοχη, οχι αποτομες μεταβολλες στην φωτοπεριοδο γιατι τα κοραλια στρεσσαρονται μεχρι θανατου σε ορισμενες περιπτωσεις.

Οπως καταλαβες στο δικο σου set-up ειναι επαρκες και για LPS αλλα να μην τα εχεις στο βαθος του ενυδρειου σου. Ενα σωστο στησιμο για τα λιτρα σου θα ειναι 2 ΜΗ 150watt εκαστη απο 6.500κ εως και 10.000κ. Προσωπικα προτεινω 6.500κ με 2 η 4 Τ5 ακτινικες. Με συτο το στησιμο θα μπορεις να μεγαλωσεις οτι κοραλλι θες. Θα ειναι και **** τα συστηματα!!

Σιγουρα οι MH εχουν προβλημα θερμοκρασιας αλλα μην νομιζεις πως δεν εχεις και με τους αλλους τροπους. ετσι? Εχεις και μαλιστα αρκετους. Οσο εχεις τα φωτα κοντα (εως 10ποντους) στην επιφανεια του νερου θα εχεις πολυ μεγαλα προβληματα θερμοκρσιας. Οι MH εαν μπουν σε 15 με 20 ποντους απο την επιφανεια και εχεις καποιο χωρο για αερισμο αναμεσα στο ενυδρειο και στο νερο, τοτε θα εχεις μικρα προβληματα θερμοκρασιας.

Να ξερετε πως προβληματα θερμοκρασιας σε θαλλασινο υπαρχει παντα λογο μεγαλου αριθμου watt στο φωτισμο και εκπεμπομενης θερμοκρασιας αλλα και μεγαλου αριθμου κυκλοφωριτων, Uv και διαφορων αλλων συσκευων. Ενα ψυχτικο ειναι σχεδον αναγκαιο ποια. Οχι γιατι συνεχεια θα δουλευει. Αν και το καλοκαιρι θα εχει τις σερι του ωρες, αλλα γιατι καποιες πολυ ζεστες ημερες (αντε 15 ολο τον χρονο λεμε τωρα),κανεις αλλος τροπος δεν ειναι ικανος να ψυξει σωστα το νερο μας και εκει αρχιζουν τα ...πανυγηρια...

Πιστευω να ημουν χρησιμος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-05, 13:02
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

500άρα για κομπλέ σύστημα με 2ΧΜΗ και 2 ΡC , ανεμηστηράκια και όλα
Ποιός σου είπε οτι είναι φθηνό το χόμπι που διάλεξες ?

Μπορείς να βάλεις και Τ5 με λιγότερα λεφτά αλλα και λιγότερη απόδοση, 2άσπρες Τ5 και 2 μπλέ θα κοστίσουν περίπου 300-350 εύρεα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-05, 15:47
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kamberman
Η αληθεια ειναι niktso οτι με προβληματισε αυτο που ειπες για pc .... Αλλα και αυτο που λεει ο kangouras για ανεμιστηρα+ΜΗ δεν το ηξερα. Αρα η δυο φθηνες ΜΗ που βρηκα (σκετες λαμπες , χωρις ανεμιστηρα) απορριπτονται? Το σιγουρο ειναι πως σε οποια απο τις δυο λυσεις παω(PC η ΜΗ), θα δωσω καμια 500αρα και βαλε, συμφωνα με ερευνα αγορας που εκανα σε διαφορα μαγαζια του ιντερνετ, σωστα?
Εκτος απο ελαχιστα πολυ ψαγμενα συστηματα ΜΗ τα οποια ειναι κυριως για φυτοκαλιεργειες ολα τα υπολοιπα δεν εχουν ανεμηστηρες(απ'οσο ξερω).
Ειδα μερικα PC τα οποια ειναι πολυ ομορφα και μοντερνα και εχουν και ανεμηστηρακια αλλα αυτο δεν σου λεινει το προβλημα θερμοκρασιας(σιγουρα ομως βοηθαν). Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω προβλημα θερμοκρασιας θα εχεις οτι φωτα και να βαλεις. Θες κανα εξτρα ανεμηστηρα να χτυπαει την επιφανεια του νερου και ας εχουν ανεμηστηρακια τα φωτα σου. Η ακομα καλυτερα chiller αναλογα με τον προυπολογισμο σου και τις συνθηκες στο ενυδρειο σου.

Απ'οτι καταλαβαινεις δεν υπαρχει κανονας για το φωτισμο σε reef και ειναι ενα απο τα πιο πολυσυζητημενα θεματα αλλα ειναι μονο ενας απο τους παραγοντες που εξασφαλιζουν την υγεια του reef. Οσα Watt και να βαλεις και οτι λαμπες/kelvin να ξερεις οτι οι λαμπες που εχουμε στα ενυδρεια μας απεχουν πολυ σε ποσοτητα και ποιοτητα απο το φως του ηλιου.

Προς το παρων εχω 2 ενυδρεια, ενα με ΜΗ και ενα με Τ5 και τα πανε και τα δυο αρκετα καλα. Θα ηθελα πολυ να δοκιμασω τα PC αλλα δεν κυκλοφορουν πολυ Αγγλια.

Οτι λαμπες και να βαλεις να μην εισαι σιγουρος οτι θα παρεις καλα φωτα που θα τα κρατησεις μια ζωη. Η τεχνολογια αλλαζει, οι προτιμησεις μας αλλαζουν και οι απαιτησεις του ενυδρειου μας αλλαζουν. Να εισαι προετιμασμενος οτι καποτε μπορει να χρειαστει να τα αλλαξεις.

Εκτος απο την επιδραση του φωτος στα ζωντανα, μπορει να θελεις να σκεφτεις και τι προτιμας να βλεπεις εσυ καθε μερα απο πλευρα αισθητικης.
Εγω πχ προτιμω open-top ενυδρεια και μου αρεσουν πολυ τα κρεμαστα φωτα απο το ταβανι. Οποτε συστηματα σαν τα arcadia ειναι οτι πρεπει για μενα.
Αν ομως θελεις καπακι στο ενυδρειο σου τοτε δεν ειναι πολυ πρακτικο να βαλεις τετοια συστηματα. Τ5 και PC νομιζω μπορεις να βαλεις και σε ενα σχετικα χαμηλο καπακι.

Ξεφυγα καπως απο το hard-core θεμα φωτισμου σε reef αλλα αξιζει τον κοπο να σκεφτεις τετοια πραγματα και θα το εκτιμησεις αργοτερα.

Ξεχασα να συμπληρωσω οτι και η SWMBO διαλεξε τα acradia halides.
SWMBO: She Who Must Be Obeyed
Αν το ενυδρειο ειναι στο σαλονι ρωτα και τη συζηγο τι προτιμαει για να μην το πληρωνεις μια ζωη
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λαμπες Μetal Halide smoof Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-12-05 12:34
Λάμπες Metal Halide x-nos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 03-10-04 04:48
λάμπες METAL HALIDE theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-09-04 01:18
ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΛΑΜΠΑΣ METAL HALIDE ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ bluefin Φωτισμός 2 15-03-04 13:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06671 seconds with 13 queries