Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-06, 14:39
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή metriaclima lombardoi

Καλησπερα σε ολους τους χρηστες.
Σημερα εγγραφηκα και εγω στο forum και θα ηθελα να σας πω λιγα πραγματα για το ενυδρειο μου.Λοιπον εχω ενα Juwel rio 180lt το οποιο λειτουργει εδω και ενα χρονο χωρις προβληματα απο ασθενιες ή ποιοτητα νερου παρα μονο αρκετους καβγαδες μεταξυ των ψαριων τα οποια ηταν αρχικα περιπου 7 (ολα αφρικανικες κιχλιδες) (1 scianochromis fryeri,3 labidochromis caerulus,1 tropheus duboisi,1 metriaclima calainos και 1 clown botia (αυτο βεβαια δεν ειναι αφρικανικη κιχλιδα).Το τι ξυλο επεφτε ηταν απεριγραπτο, να φανταστητε στο ενυδρειο εβλεπες μονο το fryeri, ενα labidochromis και το clown ενω τα υπολοιπα ηταν κρυμμενα και με μαδημενα πτερυγια.Γιαυτο το λογο αποφασισα να αυξησω τον αριθμο των ψαριων του ενυδρειου μου και πηρα επιπλεον 2 haplochromis sp.dayglow,2 nimbochromis venustus (μικρα) καθως και 4 πολυ ομορφα μικρα (περιπου 1.5 cm)γαλαζια με μαυρες ριγες ψαρακια τα οποια κατοπιν εορτης ψαχνοντας σε διαφορα sites καταλαβα οτι ηταν metriaclima lombardoi.Τα προβληματα με τους τσακωμους σταματησαν,υπαρχει βεβαια το σχετικο κυνηγητο αλλα χωρις χτυπηματα και τσιμπηματα.Επισης αγορασα και δευτερο φιλτρο και κανω πιο τακτικα αλλαγες νερου απο 30% καθε 2 εβδομαδες, καθε μια εβδομαδα.Το νερο ειναι πολυ καθαρο με ph 8.5 και με πολυ χαμηλα επιπεδα αμμωνιας.
Η διακοσμηση ειναι βραχακια που σχηματιζουν σπηλιες, φυτα μεταξωτα και μερικα κομματια αφρικανικο ξυλο το υποστρωμα ειναι χαλικακι(δεν εβαλα αμμο γιατι απο το σκαψιμο θα γινοταν χαλια).
Αυτα για το ενυδρειο μου, οποιεσδηποτε συμβουλες θα θελατε να μου δωσετε θα με υποχρεωνατε.
Επισης αν καποιος απο εσας εχει εμπειρια με lombardoi παρακαλω να μου πει σχετικα γιατι τα ψαρακια αυτα οπως λενε σε ολα τα sites ειναι πολυ επιθετικα,βεβαια τα δικα μου ειναι πολυ μικρα ακομη και εχω την ελπιδα οταν μεγαλωσουν να συνηθισουν με τα υπολοιπα τα οποια ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα τους τωρα και καθωτι ειναι και τεσσερα να εχουν να ασχολουνται μεταξυ τους(βεβαια θα δουμε και ποια απο αυτα ειναι αρσενικα και ποια θηλυκα).
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-06, 09:36
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Πολύ χαμηλά επίπεδα αμμωνίας? Δηλαδή? Θα έπρεπε να έχεις μηδέν...

Εχεις πολλά ψάρια εκεί μέσα.. Μήπως τα ψαράκια τα μικρά είναι demasoni? Τα venustus εάν θυμάμαι καλά είναι αρκετά επιθετικά..

Τα λίτρα σου είναι λίγα και προβλέπω να γίνεται Texas εκεί μέσα...
Θα έπρεπε να βάλεις άμμο αντίο για χαλίκι αφού πας για Κιχλίδες... το θέμα είναι να αισθάνονται τα ψάρια άνετα, όχι πως βλέπεις εσύ το ενυδρείο.

Νομίζω ότι θα πρέπει να προσέξεις καταρχήν το θέμα με την ποιότητα του νερού, ύστερα να καταλήξεις σε ένα πιο λογικό αριθμό και είδη ψαριών και μετά να φτιάξεις λίγο το setup (άμμος, αφαίρεση των "μεταξωτών" φυτών κτλ.).

Φιλικά,
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-06, 13:16
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

Η τελευταια μετρηση για το νερο ηταν αμμωνιο 0.5mg/lt αμμωνια πραγματικα επιπεδα 0.08mg/lt και νιτριτης κατω απο 0.3mg/lt και ph 8.5(συμφωνα με τα τεστ της sera).Την σκληροτητα δεν την μετραω γιατι η Θεσσαλονικη και ειδικα οι ανατολικες περιοχες εχουν πολυ σκληρο νερο.

Οπως ειπα και στο πρωτο μηνυμα εβαλα παραπανω ψαρια για να μειωθει η επιθετικοτητα και ειχε αρκετα καλο αποτελεσμα,βεβαια δεν ξερω τι θα γινει οταν μεγαλωσουν τα καινουργια ψαρια,αλλα εχω ελπιδες καθωτι ακομη και τα labidochromis μου ειναι αρκετα επιθετικα τα δυο απο τα τρια τουλαχιστον.Tα venustus ειναι οντως επιθετικα.Αυτη τη στιγμη ειναι περιπου 7cm.Τα μικρα μπλε ριγωτα ψαρακια δεν πρεπει να ειναι demasoni γιατι εκεινα εχουν πιο εντονο μπλε χρωμα και εκτος αυτου οι ριγες των δικων μου ειναι πιο τριγωνικες (ξεκινωντας απο τη ραχη προς τα κατω).Πηρα τεσσερα ελπιζοντας να πετυχω περισσοτερα θηλυκα.Το μεγεθος τους αυτη τη στιγμη ειναι περιπου 3.5 με 4 cm.Aν βγουν τελικα περισσοτερα αρσενικα τα οποια γινονται κιτρινα ωριμαζοντας θα τα δωσω.
Επισης ηθελα να σε ρωτησω γιατι να βγαλω τα φυτα.
Τελος οσον αφορα το χαλικακι ενας αλλος πιο σημαντικος λογος που το εβαλα ηταν για πιο γρηγορο στρωσιμο επειδη το ειχα στο προηγουμενο μου ενυδρειο με αμερικανικες κιλιδες.
Περιμενω απαντηση σου.
Τα υπολοιπα μελη καποια γνωμη;Εκτος και αν τα εχω κανει τοσο χαλια και δεν αξιζει να συζητηθει καν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-06, 14:53
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Τα φυτά σου πρότεινα να τα βγάλεις στα πλαίσια αλλαγής του setup κυρίως για αισθητικούς λόγους. Επειδή όμως οι κιχλίδες είναι περίεργα και λαίμαργα ψάρια μπορεί να αρχίσουν να σου τα "μαδάνε", οπότε...

Τα lombardoi, τα venustus, ακόμα και τα labidos είναι αρκετά επιθετικά ψάρια. Εσύ θέλοντας να ρίξεις λίγο τους τόνους στο ενυδρείο σου λοιπόν πας και προσθέτεις επιθετικά ψάρια. Αυτό είναι λίγο παράδοξο...

Το haplochromis είναι μεν κιχλίδα αλλά της λίμνης Βικτόρια, και σου προτείνω να μην μπλέξεις ψάρια από διαφορετικές λίμνες... Ο βασικός λόγος απλός, διαφορετικές διατροφικές συνήθειες και κατά πάσα πιθανότητα θα σου "τσακίσει" όλα τα μικρά από τις γέννες των υπολοίπων, εάν δεν έχουν ήδη φροντίσει τα venustus...

Αντί για το χαλίκι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις βιολογικό υλικό από τα φίλτρα του παλιού σου ενυδρείου. Οι κιχλίδες λατρεύουν να "παίζουν" με την άμμο, και είνα κρίμα να τους στερείς τη φυσική τους συμπεριφορά.

Κάτι άλλο?

Φιλικά,
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Filippos : 10-02-06 στις 15:49
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-06, 18:36
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Με καλυψες,ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-06, 21:19
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos73
(ολα αφρικανικες κιχλιδες) (1 scianochromis fryeri,3 labidochromis caerulus,1 tropheus duboisi,1 metriaclima calainos και 1 clown botia (αυτο βεβαια δεν ειναι αφρικανικη κιχλιδα).
Εκτος απο το botia και το Τropheus duboisi δεν εχει θεση στο ενυδσρειο σου αφου προερχεται απο την λιμνη Τανγκανικα και εχει ιδιαιτερες αναγκες στην διατροφη του. Καλο ειναι λοιπον και αυτο να το απομακρυνεις.
Γενικα ομως, τα ψαρια που εχεις τωρα ειναι καλα, γιατι ακομα ειναι μικρα. Πολυ συντομα, οταν θα μεγαλωσουν, τα προβληματα θα ειναι μεγαλυτερα. Οταν τα Ν. venustus μεγαλωσουν, θα αρχισουν πολυ πιθανο οι σκοτωμοι, γιατι ειναι ψαρια που δεν αστειευονται....
Καλο ειναι λοιπον να λαβεις τα μετρα σου οσο ειναι καιρος, ή αργοτερα θα τα απομακρυνεις σιγα σιγα, οποιο παρουσιαζει προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρσενικο ή θηλυκο newfish Malawi 0 23-12-02 17:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04782 seconds with 15 queries