Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-10, 21:53
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή Επιλογη rainbowfish-Αποριες-συμβουλες....

Θα ηθελα πολυ να ασχοληθω μ'αυτα τα υπεροχα ψαρια.Τα ειδη που εχω καταληξει και μου αρεσουν ειναι τα εξης:
1)Pseudomugil furcata
2)Pseudomugil gertrudae
3)Iriatherina werneri
4)Marosatherina ladigesi
5)Tateurdina ocellicauda
Εχω διαβασει κατι ψιλα για το καθενα μονο που εχω μπερδευτει λιγο με τις ηδανικες τιμες νερου που θελει το καθε ειδος.Θα ηθελα να με βοηθησεται πανω σε αυτο,επισης οσοι τα εχουν ας πουν λιγα λογια για τη συμπεριφορα τους.Τα ενυδρεια που εχω ειναι ενα 54λιτρο(μηκος 60,εσωτ. φιλτρο 450λιτ/ωρα)και ενα 100λιτρο(μηκος 80,εξ. φιλτρο 1000λιτ/ωρα) αρκετα φυτεμενα και τα δυο.Φυσικα στο καθενα θα φιλοξενιθει απο ενα ειδος απο τα παραπανω η και συνδιασμος στο 100λιτρο(αν με περνει).Θα με ενδιεφεραι σιγουρα και η αναπαραγωγη.Για πειτε λοιπων πιο ειδος?ποσα ατομα?και σε πιο ενυδρειο?
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-10, 22:25
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Πηρα προσφατα τα getrudae και πιστευω πως ειναι μεχρι τωρα απο τα ποιο ενδιαφεροντα ψαρακια που ειχα στην κατοχη μου,αν και τους εχω αφιερωσει μονο 30 λιτρα ειναι πραγματικα υπεροχα ειδικα με το παιχνιδι και το flaring αν το λεω σωστα.....αν βρεθεις προς Καβαλα περνα να τα δεις.
Οσο για τα ειδη,στο 54λιτρο καλο θα ηταν να βαλεις ενα ειδος ενω στο 100 ανετα μπαινουν και 2 μαζι αρκει να θελουν ιδιες συνθηκες.Αν θες εχω ενα pdf που αναφερει τα παντα οποτε μπορω να στο στειλω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-10, 22:50
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ανεβασε το εδω εαν μπορεις να το διαβασουμε και εμεις. το pdf
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-10, 22:54
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

http://watershed3.tripod.com/blue-eyes.html
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-10, 23:41
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

http://www.mediafire.com/?ehmtjmkdkww Παρα πολυ καλο για οποιον εχει ορεξη για διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-10, 00:23
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εχεις δικιο τελειο το αρχειο.ειδικα εκει που διχνει λαστιχο και μπανιερα για ενυδρειο χα χα μπραβο σου φιλε.πολυ καλη κινηση.εχει πολλη υλικο μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-10, 00:33
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Στο 54 θα προτεινα αυτα που θελουν πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα αλλα 4 και αυτα ειναι οι αθερινες.
Ιδανικο το 6.5-6.8 αλλα και με ενα 7 θα εισαι μια χαρα.
Οποτε αν δεν εχεις οσμωση λιγη τυρφη και εισαι μια χαρα στο 54αρι με 8 αθερινουλες.
Στο κατοσταρι προτεινω ανεπιφυλακτα 2 ζευγη τετερντινες και 8-10 φουρκατους,τα οποια στην φυση τα συνανταμε στους ιδιους βιοτοπους (μικρα ρυακια και μικρες λιμνουλες στην νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα),θελουν ουδετερο προς σκληρο νερο και ως εκ τουτου δεν εχουν κανενα προβλημα σε νερο βρυσης,μπορεις να δεις και στα 2 ειδη αναπαραγωγες αρκει να βρισκεις τα αυγα και να τα απομονωνεις διοτι τα μεν φουρκα γεννουν ελευθερα παντου τα αυγα κι αν τα βρουν θα τα φανε,οι δε τετερντινες φυλανε οι αρσενικοι τα αυγα εως να εκκολαυθουν και οταν αρχισουν τα μικρα να κολυμπουν θα γινουν μεζες με τοσα ψαρια μεσα,ακομα κι απο τον ιδιο τον πατερα που τα φροντιζε οσο ηταν αυγα.
Καλως ηρθες στον υπεροχο κοσμο των χρωματων των ουρανιων τοξων...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-10, 00:55
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

όλα καλα είναι, αλλά η αδυναμία μου είναι τα tateurndina. πολύ ήρεμα δεν φοβούνται με τίποτα, δεν κρύβονται ποτέ και είναι πανέμορφα. έχω 3ενήλικα, και καμιά εβδομηνταριά μωρά. λίγη παραξενιά στο φαγητό μπορείς να την παραβλέψεις νομίζω....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-10, 01:02
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

δωστε παραπανω στοιχεια οι κατοχοι αυτων των ψαριων να ξερουμε και εμεις.
σε τι ph - σκληροτητες και με τι αλλα ειδη συμβιωνουν. οσοτου διαβασουμε της 400 σελιδες του παραπανω pdf!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-10, 01:12
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 54 θα προτεινα αυτα που θελουν πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα αλλα 4 και αυτα ειναι οι αθερινες.
Ιδανικο το 6.5-6.8 αλλα και με ενα 7 θα εισαι μια χαρα.
Οποτε αν δεν εχεις οσμωση λιγη τυρφη και εισαι μια χαρα στο 54αρι με 8 αθερινουλες.
Στο κατοσταρι προτεινω ανεπιφυλακτα 2 ζευγη τετερντινες και 8-10 φουρκατους,τα οποια στην φυση τα συνανταμε στους ιδιους βιοτοπους (μικρα ρυακια και μικρες λιμνουλες στην νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα),θελουν ουδετερο προς σκληρο νερο και ως εκ τουτου δεν εχουν κανενα προβλημα σε νερο βρυσης,μπορεις να δεις και στα 2 ειδη αναπαραγωγες αρκει να βρισκεις τα αυγα και να τα απομονωνεις διοτι τα μεν φουρκα γεννουν ελευθερα παντου τα αυγα κι αν τα βρουν θα τα φανε,οι δε τετερντινες φυλανε οι αρσενικοι τα αυγα εως να εκκολαυθουν και οταν αρχισουν τα μικρα να κολυμπουν θα γινουν μεζες με τοσα ψαρια μεσα,ακομα κι απο τον ιδιο τον πατερα που τα φροντιζε οσο ηταν αυγα.
Καλως ηρθες στον υπεροχο κοσμο των χρωματων των ουρανιων τοξων...
Να σαι καλα,ευχαριστω,πραγματι οι τετερντινες ειναι φοβερες,μαζι τους αντι για φουρκατα μπορω να βαλω κι απτα αλλα ειδη που αναφερω,τεριαζουν?γενικα μπορεις να μου πεις και τα πεντε ειδη τι νερο θελουν,ph,gh,θερμοκρασια?
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-10, 01:49
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σ΄ένα 80λιτρο φουλ φυτεμένο με 2 φίλτρα που θα μπορούσαν να καλύψουν άνετα 200λιτρο, έχω προσωρινά
(μέχρι να στηθεί κι ένα 120λιτρο που είναι υπό κατασκευή), 5 Pseudomugil furcata, 5 Pseudomugil gertrudae και 6 Iriatherina werneri.
Πράγματι τα gertrudae δείχνουν λίγο πιο συνεσταλμένα από τα υπόλοιπα και την ώρα του φαγητού μειονεκτούν απέναντι στα πιο
μεγάλα και πιο τσαμπουκαλεμένα furcata, ακόμη και στα Iriatherina που προστέθηκαν την τελευταία εβδομάδα, αλλά
προσαρμόστηκαν αμέσως και διεκδικούν με πείσμα την θέση τους στην ιεραρχία του ενυδρείου, ενώ άρχισαν και το flaring.

Αρχικά ήταν σε ΡΗ 7,5, τώρα είναι σε ΡΗ 7,2 - ΚΗ 10 - GH 12, με τελικό στόχο να φτάσει το ΡΗ γύρω από 7.
Το φοβερό είναι ότι δεν δείχνουν να ενοχλούνται ιδιαίτερα, ούτε από τα λίγα λίτρα, ούτε από την συμβίωση μεταξύ τους.
Δεν κρύβονται καθόλου, δεν μαλώνουν και όλη μέρα παίζουν όλα μαζί κόντρα στο δυνατό ρεύμα των εξαγωγών των φίλτρων.
Τόσο αρμονικά ταίριαξαν, που το σκέφτομαι αν πρέπει να τα χωρίσω, ή μήπως να τα μεταφέρω όλα μαζί στο 120λιτρο.

Είναι απίθανα μικρο-ψαράκια και παρά την απουσία εντυπωσιακών χρωμάτων, σου κλέβουν την καρδιά με την συμπεριφορά τους
και κυρίως τα αρσενικά με τα απίστευτα πτερύγια, τα οποία όταν τα ανοίγουν για να επιδειχθούν, είναι όλα τα λεφτά.
Α και δεν ενοχλούν καθόλου τις ρεντ τσέρρυ, με τις οποίες μοιράζονται το ενυδρείο και οι οποίες αναπαράγονται ασύστολα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-10, 01:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ε ρε βραδυατικα θα κανετε την γυναικα μου να μου τα σουρει παλι...

Εχουμε και λεμε...

1)Pseudomugil furcata ph 7.3-8.2 ιδανικο λιγο κατω απο το 8,kh 13-18,c 23-25
Ζει μονο στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα

2)Pseudomugil gertrudae ph 7.5-8.3 ιδανικο κοντα στο 8,kh 15-20,c 23-25
Ζει σε μικροτερη κλιμακα στην Νοτια Νεα Γουινεα και σε τεραστιους πλυθησμους στην βορεια και βορειοδυτικη Αυστραλια.
Μερικα ειδη των "spotted blue-eye" που ζουν στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα ζουν σε πιο ουδετερα νερα με ph κοντα η και χαμηλοτερα απο 7.Βεβαια ειναι σχεδον αδυνατο να μαθετε στα Ελληνικα καταστημα απο που προερχοντε τα ψαρια σας.Επισης -πολυ σπανια- εχουν καταγραφει αιχμαλωσιες ψαριων στην Βορεια Αυστραλια σε υφαλμυρα νερα με αλατοτητα 1002-1005

3)Iriatherina werneri ph 5.8-6.7 ιδανικο 6.5,kh 4-8,c 25-28
Ζει στην Νοτια Νεα Γουινεα και στην ευρυτερη περιοχη του Cape York στην Αυστραλια.
Πολλοι στην Ελλαδα τα ειχαμε θεωρησει ως ιδανικα ψαρακια για νερο βρυσης,αυτο ομως δεν ισχυει,και στην Αυστραλια αλλα και στην Νεα Γουινεα ζουν σε νερα με χαμηλες σκληροτητες και ψηλες θερμοκρασιες.

4)Marosatherina ladigesi ph 6.7-7.5 ιδανικο ισο του 7,kh 6-12,c 26-28
Ζει στο Νοτιο Sulawesi της Ινδονησιας

5)Tateurdina ocellicauda ph 6.5.....-8.2 ιδανικο 7.5-7.8,kh 9-17,c 22-25
Ζει μονο στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα.
Η τοσο μεγαλη αποκλιση στο ph εχει να κανει διοτι τα εχουν πιασει και σε μικρα ρυακια και λιμνουλες με διαυγη νερα με ψηλες σκληροτητες (φυσικος βιοτοπος τους) αλλα και σε πλημμυρισμενα δαση οπου οι σκληροτητες λογω των σαπιων φυλλων και ξυλων ειναι εντυπωσιακα χαμηλες.Παντα ομως στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-10, 11:13
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ρε βραδυατικα θα κανετε την γυναικα μου να μου τα σουρει παλι...

Εχουμε και λεμε...

1)Pseudomugil furcata ph 7.3-8.2 ιδανικο λιγο κατω απο το 8,kh 13-18,c 23-25
Ζει μονο στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα

2)Pseudomugil gertrudae ph 7.5-8.3 ιδανικο κοντα στο 8,kh 15-20,c 23-25
Ζει σε μικροτερη κλιμακα στην Νοτια Νεα Γουινεα και σε τεραστιους πλυθησμους στην βορεια και βορειοδυτικη Αυστραλια.
Μερικα ειδη των "spotted blue-eye" που ζουν στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα ζουν σε πιο ουδετερα νερα με ph κοντα η και χαμηλοτερα απο 7.Βεβαια ειναι σχεδον αδυνατο να μαθετε στα Ελληνικα καταστημα απο που προερχοντε τα ψαρια σας.Επισης -πολυ σπανια- εχουν καταγραφει αιχμαλωσιες ψαριων στην Βορεια Αυστραλια σε υφαλμυρα νερα με αλατοτητα 1002-1005

3)Iriatherina werneri ph 5.8-6.7 ιδανικο 6.5,kh 4-8,c 25-28
Ζει στην Νοτια Νεα Γουινεα και στην ευρυτερη περιοχη του Cape York στην Αυστραλια.
Πολλοι στην Ελλαδα τα ειχαμε θεωρησει ως ιδανικα ψαρακια για νερο βρυσης,αυτο ομως δεν ισχυει,και στην Αυστραλια αλλα και στην Νεα Γουινεα ζουν σε νερα με χαμηλες σκληροτητες και ψηλες θερμοκρασιες.

4)Marosatherina ladigesi ph 6.7-7.5 ιδανικο ισο του 7,kh 6-12,c 26-28
Ζει στο Νοτιο Sulawesi της Ινδονησιας

5)Tateurdina ocellicauda ph 6.5.....-8.2 ιδανικο 7.5-7.8,kh 9-17,c 22-25
Ζει μονο στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα.
Η τοσο μεγαλη αποκλιση στο ph εχει να κανει διοτι τα εχουν πιασει και σε μικρα ρυακια και λιμνουλες με διαυγη νερα με ψηλες σκληροτητες (φυσικος βιοτοπος τους) αλλα και σε πλημμυρισμενα δαση οπου οι σκληροτητες λογω των σαπιων φυλλων και ξυλων ειναι εντυπωσιακα χαμηλες.Παντα ομως στην Νοτιοανατολικη Νεα Γουινεα.
Σ'ευχαριστω πολυ,το σιγουρο ειναι 2 ζευγη τατερντινες στο 100λιτρο(αν τις βρω γιατι εδω πανω δε τα ξερει κανεις,μηπως εχει?) και 10 furcata.Στο 54λιτρο αθερινες μου φενωνται καπως πνιγμενες λογω μικρου μηκους 60,ασε που εχω και red cherry που θελουν μικροτερη θερμοκρασια και ψιλοτερο ph.Πιστευω πως καλητερα 8 γερτουδες που ειναι και τα μικροτερα.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-10, 15:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τετερντινες εχει αναπαραγωγη ο j.p.
Στειλε του ενα μηνυμα και θα τα βρειτε.
Αν παλι δεν τα βρειτε (στην μεταφορα ειναι το θεμα,γιατι αλλου κολλημα δεν θα εχετε) εχει διαθεσιμα το www.starfishaquariums.gr και το www.waterinn.eu οπου και οι δυο στελνουν επαρχια.

Οσο για την επιλογη να βαλεις Γερτρουδακια στο 54αρι με τις γαριδες ειναι σωστη για τον λογο οτι δεν χρειαζεται να ασχοληθεις καθολου με το "πειραγμα" των παραμετρων του νερου...Αρκει να βγαζει η βρυση σου καθαρο νερακι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-10, 14:43
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου από rainbowfish αλλά θέλω να μάθω και να ασχοληθώ, το νερό της βρύσης είναι κατάλληλο? Μου είπαν ότι θέλουν σκληρό νερό, και από τα γκάπυ που έχω ξέρω ότι το νερό του δικτύου είναι σκληρό. Με γκάπυ ταιριάζουν? Και σε 160 λίτρα τι να προτιμήσω αριθμητικά και ανάλογα με το είδος?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Στα 160 λιτρα θα εχουν παρεα τα γκαπυ?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-10, 20:08
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 160 λιτρα θα εχουν παρεα τα γκαπυ?
Αν γίνεται, αλλιώς θα τα βάλω σε μικρότερο ή θα τα δώσω. Χάνονται στο ενυδρείο, θέλω κάτι πιο εντυπωσιακό, βέβαια να μπορώ να τους δώσω ένα καλό περιβάλλον και σκεφτόμουν για rainbowfish
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-11-10, 15:56
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Υπαρχουν μερικες επιλογες που θα μπορουσαν να συνυπαρξουν με γκαπυ αλλα θα ηταν αδικο για τα γκαπακια.
Δεν θα μπορουν να ανταγωνιστουν με τιποτα τις μελανοταινιες η τα pseudomugil στην τροφη,μονο αν περισευει θα τρωνε.
Δεν θα δεις ποτε πια μωρα απο γκαπυ,τα ουρανια τοξα ειναι καλοι θηρευτες.
Παντως ουρανια τοξα σκληρου νερου που θα μπορουσαν να διατηρηθουν σε 160 λιτρα ειναι τα παρασκατω:
Mel. maccullochi
Mel. gracilis
Mel. lacustris
Mel. praecox (μονο αν χαμηλωσεις το ph σου)

Επισης σε αυτα τα λιτρα θα μπορουσες να διατηρησεις ολα τα ειδη pseudomugil (furcatus,signifer,gertrudae) οπως και
Maroatherina Ladigesi.

Επισης μπορεις να βαλεις Αθερινες werneri αλλα πρεπει να ριξεις το ph σου στο 7 και κατω.

Επισης θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα απο Chilatherinas (bleheri,axelrodi,fasciata κ.α.) αν εβρισκες πουθενα.

Ολα αυτα οχι μαζι,στα λιτρα σου θα επιλεξεις ενα ειδος μελανοταινιας ή chilatherinas και αφου επιλεξεις το ειδος που θες θα δουμε αν μπορει να συνυπαρξει με μια μικρη ομαδα απο pseudomugil.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-11-10, 13:38
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Ωραία ας πούμε ότι δίνω τα γκάπυ, ή τα μεταφέρω σε άλλο μικρότερο ενυδρείο.
Τι μου προτείνεις σαν συνδυασμό, να μην χρειαστεί να μπω σε παραπάνω έξοδα με α/ο.
Μου αρέσουν οι praecox, το ph δεν μπορεί να κατέβει με τύρφη? Και σε 160 πόσα? (praecox και ότι άλλο)
Και τέλος, αν μπορω να τα προμηθευτώ από κάπου συγκεκριμένα, συγχομπίστα ή καλό πετ σοπ και ένα συνολικό κόστος των ψαριών.

Πήγα χτες σε pet city, να ρίξω μια ματιά, πήρα δυο τρια ψιλοπράγματα, και άκουσα μια κουβέντα υπαλλήλου με πελάτη. "Ωραία αυτά τα μεγάλα! Χωράνε στο 70 του γραφείου? -Ναι φυσικά δεν είναι άγρια. -Γιατί βλέπω κάποια ψόφια? -Ε δευτέρα είναι πάντα το σαββατοκύριακο έχουμε απώλειες(?????????)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-11-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Στα 160 λιτρα με τυρφη μπορει να κατεβει,απλα εχε υποψιν οτι θα εχεις μια κιτρινιζουσα οψη του νερου λογω τυρφης,αν δεν σε ενοχλει αυτο κανενα προβλημα.Επισης οι αλλαγες νερου πρεπει να γινοντε με νερο που ειναι ηδη "γυρισμενο" σε βαρελακι με τυρφη,ωστε να μην εχεις σκαμπανεβασματα ph σε καθε αλλαγη.
Αν ολα αυτα δεν ειναι προβλημα για σενα τοτε με 8 praecox και 8 iriatherina werneri θα εισαι μια χαρα.
Σε καλη κατασταση εχει αυτη την στιγμη το www.waterinn.eu praecox,πριν ομως παρε τον Μανθο www.starfishaquariums.gr ενα τηλεφωνο να δεις αν εχει αυτη την στιγμη γιατι ο Μανθος φερνει παντα πολυ καλα ψαρια και τα διατηρει σε αριστη κατασταση.
Οι praecox παιζουν απο 2.5 εως και 8 ευρω,αναλογα το μεγεθος-ηλικια.
Οι αθερινες απο 2 εως και 6.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-11-10, 14:15
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενα υπεροχο βιβλίο για τα rainbowfish - on line Tolis Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 9 28-01-11 18:13
συμβουλες scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-05-10 02:16
Συμβουλες ggeos Malawi 6 09-04-08 22:46
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
συμβουλες vanilla Αρχάριοι γλυκού νερού 12 08-05-07 13:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13386 seconds with 15 queries