Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-05, 22:31
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Aπορίες setup για mbuna

Γεια σας παιδιά

Αν και δεν είμαι νέος στο χόμπι είναι η πρώτη φορά που ξεκινώ να στήσω ενυδρείο για αφρικανές. (είχα δίσκους και σκαλάρια) Έχω κάνει μια σχετική έρευνα στο internet αλλά δυστυχώς αντί να αποκτήσω χρήσιμη θεωρητική γνώση, μπλέχτηκα ακόμα περισσότερο. Έστω και έτσι όμως οι πρώτες αγορές έγιναν και συγκεκριμένα ένα Juwell Rio 180 με την βάση του και μια αεραντλία της Tetra. Το ενυδρείο περιλαμβάνει και το γνωστό εσωτερικό φίλτρο το οποίο το γέμισα με λίγο γιαλοβάμβακα, σφουγγάρι μεγάλων πόρων, 20 αστεράκια και 1 λίτρο siporax (με σειρά επαφής του νερού). Για ψάρια σκέφτομαι mbuna αλλά λίγα κομμάτια. Δεν μου αρέσουν τα πηγμένα ενυδρεία. Μάλλον 2 είδη με αναλογία 1 αρσενικό 3 θηλυκά και ίσως (αν και ξέρω ότι είμαι λίγο φάουλ) 2 φροντόσα ή 2 labrologus με τα κοχύλια τους. Όλα τα ψάρια θα μπουν σε πολύ μικρό μέγεθος. Oι ερωτήσεις / απορίες που έχω για να προχωρήσω είναι οι παρακάτω:

• Το φίλτρο θα είναι αρκετό; (κυκλοφορητής 600λ/ώρα)
• Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω την πίσω λάμπα και να βάλω μια actinic blue έτσι ώστε να μείνει μια daylight και μια μπλε. To έχω δεί σε κάποια ενυδρεία και μου άρεσε πολύ οπτικά. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα ψάρια και το ενυδρείο γενικότερα.
• Κάποιοι μου πρότειναν για υπόστρωμα αραγονίτη. Θα κρατήσει ψηλά το ph και την σκληρότητα του νερού, είπαν. Τι προτείνεται; Μένω Χολαργό αλλά δεν έχω μετρήσει τα νερά ακόμα.
• Ελέω mbuna πρέπει να βάλω και αρκετές πέτρες/σπηλιές. Το πρόβλημα μου όμως είναι η αντοχή του ενυδρείου καθώς το juwell δεν έχει βάση που να πατάει όλη γυάλα αλλά πατάει μόνο περιμετρικά στα κολλήματα και από κάτω μένει κενό. Υπάρχει φόβος; Διάβασα ότι καλό είναι να μπει κάποιο μπλε αφρολέξ εκεί που θα πατάνε οι πέτρες αλλά δεν υπάρχει φόβος το υλικό να περιέχει βλαβερές ουσίες ή να αλλοιωθεί με τον καιρό;
• Πόσες και τι ώρες προτείνεται να ανοίγω κλείνω τα φώτα με δεδομένο ότι το σπίτι γενικώς είναι φωτεινό και το ενυδρείο δεν θα βρίσκεται σε απόλυτο σκοτάδι.
• Υπολογίζω ότι το καθαρό νερό που θα μείνει θα είναι το πολύ 150 λίτρα. Μια συχνότητα αλλαγής νερού 20% κάθε εβδομάδα θα είναι αρκετή;

Η βοήθεια σας θα είναι απόλυτα χρήσιμη έτσι ώστε να καταλήξω σε κάποια πράγματα τα οποία πρέπει να αγοράσω άμεσα. Θα ήμουν ευγνώμον αν βοηθούσατε και γενικά αν μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το γενικότερο setup.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-05, 00:18
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το θέμα μεταφέρεται στην κατηγορία "Κιχλίδες Ανατολικής Αφρικής" που ταιριάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-05, 00:44
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Επιγραμματικά, γιατι κουτουλάω...


• Το φίλτρο θα είναι αρκετό; (κυκλοφορητής 600λ/ώρα)
Θεωριτικά ναι αν μεινεις στα ψάρια που λες, αλλά θα σου πρότεινα να το φτάσεις στα 1000 λαω.

• Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω την πίσω λάμπα και να βάλω μια actinic blue έτσι ώστε να μείνει μια daylight και μια μπλε. To έχω δεί σε κάποια ενυδρεία και μου άρεσε πολύ οπτικά. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα ψάρια και το ενυδρείο γενικότερα.
Περι ορέξεως, κολοκυθόπιττα....

• Κάποιοι μου πρότειναν για υπόστρωμα αραγονίτη. Θα κρατήσει ψηλά το ph και την σκληρότητα του νερού, είπαν. Τι προτείνεται; Μένω Χολαργό αλλά δεν έχω μετρήσει τα νερά ακόμα.
Είναι εύλογο να προσθέσεις κάπου (μέσα στο φίλτρο) αραγονίτη ή κοχύλια για να κρατήσεις σκληρότητες ψηλά, αλλά τα mbuna αγαπάνε την άμμο (από μια καθαρή παραλία μας, 99% θα είναι και ασβεστολιθκή)

• Ελέω mbuna πρέπει να βάλω και αρκετές πέτρες/σπηλιές. Το πρόβλημα μου όμως είναι η αντοχή του ενυδρείου καθώς το juwell δεν έχει βάση που να πατάει όλη γυάλα αλλά πατάει μόνο περιμετρικά στα κολλήματα και από κάτω μένει κενό. Υπάρχει φόβος;
Εγώ θα έβαζα κάτι από κάτω να το στηρίξω κομματάκι καλύτερα και να μοιράσω τα κιλά.

Διάβασα ότι καλό είναι να μπει κάποιο μπλε αφρολέξ εκεί που θα πατάνε οι πέτρες αλλά δεν υπάρχει φόβος το υλικό να περιέχει βλαβερές ουσίες ή να αλλοιωθεί με τον καιρό;
Μπλέ, άσπρο, δεν έχει σημασία, υπάρχει κολπάκι (Γιώργος Κορυδαλλός) που θα γίνει ταμάμ αν σε ενδιαφέρει.


• Πόσες και τι ώρες προτείνεται να ανοίγω κλείνω τα φώτα με δεδομένο ότι το σπίτι γενικώς είναι φωτεινό και το ενυδρείο δεν θα βρίσκεται σε απόλυτο σκοτάδι.
Εγώ τα έχω από 8:00 μέχρι 21:00, αλλά δεν είναι κανόνας

• Υπολογίζω ότι το καθαρό νερό που θα μείνει θα είναι το πολύ 150 λίτρα. Μια συχνότητα αλλαγής νερού 20% κάθε εβδομάδα θα είναι αρκετή;
Με περισσότερη ιχθυοφόρτηση, στο δικό μου κάνω 20% κάθε 4 βδομάδες και δεν βλέπω κανέναν να τσιτώνει, και έχω και τις γέννες μου. Βέβαια δεν ταΐζω σαν τρελλός.

Σε γενικές γραμμες, τα mbuna συγχωρούν τα άπειρα, αλλά δεν υπάρχει σαφώς λόγος να τα κάνουμε να υποφέρουν. Απλά σε σχέση με δίσκους, χαλάρωσε ΠΟΛΥ!!!!....

Τα άλλα που δεν είναι Mbuna, με βρίσκουν τελείως αντίθετο, αν και αρκετοί θα σου πουν ότι 'παίζει' και έτσι. Εγώ διαφωνώ. Διάλεξε λίμνη και είδος.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mmbuna : 20-12-05 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-05, 09:22
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skiahos
. Μάλλον 2 είδη με αναλογία 1 αρσενικό 3 θηλυκά και ίσως (αν και ξέρω ότι είμαι λίγο φάουλ) 2 φροντόσα ή 2 labrologus με τα κοχύλια τους.
καλως ηρθες στην παρεα μας

απλα τα mbuna ειναι απο αλλη λιμνη (malawi)
και οι φροντοζα και λαμπρολογους απο αλλη (ταγκανικα)

καλο ειναι να μην μπερδεουμε μεσα στο ιδιο ενυδρειο
ειδη απο διαφορετικες λιμνες . αμα πας για φροντοζα μαλλον πρεπει να το ξεχασεις γιατι θελεις πολλλλαααα λιτρα . λαμπρολογους μπορεις ανετα να βαλεις.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-06, 14:29
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Λοιπον, τελικα μετα απο πολύ καιρο και αρκετή υπομονή λόγω συνεχόμενων ταξιδιών στο εξωτερικό... το ενυδρείο επιτέλους είναι έτοιμο και στρώνει. Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Τελικά δεν έβαλα φελιζόλ η κάτι σχετικό. Απλά έβαλα αρκετή αμμο σχεδόν 10 cm σε πολλά σημεία και πλάκες καρύστου σαν βάση για τις υπόλοιπες πέτρες. Την μπλε την λάμπα την εβάλα και δείχνει αψογα σε συνδιασμό με το μαύρο background. Το φίλτρο παρέμεινε όπως το έγραψα στην αρχή... Βρήκα και μεγάλα κελίφοι σαλιγκαριών (6) και σκοπέυω να βάλω και 2 λαμπρολόγους. Τα υπολοιπα ψάρια θα είναι mbuna.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-06, 14:53
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Στη θεη σου θα εβαζα ή απο Τανγκανικα ή απο Μαλαουι.
Δεν υπαρχει λογος να τα μπερδεψεις αφου υπαρχουν επιλογες και απο τις δυο λιμνες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-06, 15:25
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Τάκη τo γνωρίζω ότι δεν είναι και πολύ σωστό αλλά θα κάνω τουλάχιστον μια προσπάθεια και αν δω προβλήματα τότε θα χαρίσω κάπου τα λομπρολόγους. (Να αναφέρω ότι το στρώσιμο γίνεται με την χρήση τροφών και με ευλαβική μεταφορά πληροφοριών απο το site σου για αυτή την τεχνική).
Το βράδυ θα ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πειτε γνώμες/συμβουλές !!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-06, 20:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα δεις προβληματα, στο εγγυωμαι, γιαυτο μην την κανεις την προσπαθεια.
Οι λαμπρολογοι θελουν τροφη πλουσια σε πρωτεινη, και τα μπουνα φυτικη τροφη.
Οι μικροι λαμπρολογοι που ζουν σε σαλιγκαρια, θα γινουν γρηγορα θυματα των πολυ μεγαλυτερων μπουνα.
Θες κι αλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-06, 11:03
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ok Τόλη με έπεισες. Δεν θα βάλω λοιπόν λαμπρολόγους... κριμα γιατι ειχα κανει ολοκληρη διαδικασια για να βρω τα σαλιγκαρια.. (Εβαλα φιλο να τα φαει σε εστιατόριο του Βελιγραδίου μόνο και μόνο για να παρω μετά εγω τα κελυφοι, τα οποία μετα εβρασα και εφερα στην Αθήνα ) Και μια και ανεφερες το διατροφικό, αυτό το εβδομαδιαίο πρόγραμμα πως σου φαίνεται (3 μέρες spiroulina, 2 ανάμικρο φιλαράκι, 1 αγγούρι/μαρούλι και μια μέρα νηστεία). Υπάρχει κάτι non mbuna συμβατό με mbuna?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-06, 13:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αφου μπηκες σε τετοια διαδικασια, γιατι δεν το κανεις Ταγκανικα?
Μερικα shell dwellers, ενα γκρουπ (3-4) μεγαλυτεροι Νεολαμπρολογοι (πχ N. tretocephalus) ή Julidochromis, κι ενα τριο Cyprichromis για το πανω μερος, χωρανε στα λιτρα σου.

Αλλιως, για τα μπουνα η διαιτα που περιγραφεις ειναι οκ αν εξαιρεσεις το αναμικτο - θα το εδινα μια μερα στις 2 βδομαδες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-06, 14:49
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Tόλη με βάζεις σε σκέψεις μιας και τσέκαρα τα ψάρια που ανέφερες και είναι πολυ όμορφα.. Βέβαια πρέπει να κάνω μια σχετική μελέτη καθώς μέχρι τώρα διάβαζα μόνο για mbuna...
Θα βάλω πρώτα τις φωτογραφιές του ενυδρείου για να τo δείτε και όσο στρώνει θα μελετήσω μέχρι να αποφασίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-06, 14:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κι εχουν και πολυ πιο ενδιαφερουσα συμπεριφορα απο τα mbuna, ΙΜΟ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-06, 20:47
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ορίστε οι φωτογραφίες και μερικές πληροφορίες…

Το υπόστρωμα είναι σπασμένο κοράλλι λιασμένο.
Οι πέτρες είναι τερακότα από τον Ερμή στο Κορωπί. Κάτω κάτω είναι λιασμένες πλάκες καρύστου που δημιουργούν συνολικά 3 σπηλιές κάτω από το επίπεδο του υποστρώματος.
Το φίλτρο είναι εσωτερικό όπως το περιγράφω στην αρχή.
Τα φυτά είναι πλαστικά και υπάρχουν μόνο και μόνο για να δώσουν λίγο χρώμα.

Το ενυδρείο στήθηκε για μπούνα.. Παιδιά περιμένω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας μια και τώρα το στρώνω οπότε έχω ακόμα 10 με 15 μέρες μέχρι να βάλω ψάρια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium1.JPG
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  31,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium2.JPG
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  29,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium3.JPG
Εμφανίσεις:  453
Μέγεθος:  43,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-06, 22:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι και για Ταγκανικα - το μονο που θα πρεπει να κανεις ειναι να αφησεις πιο πολυ χωρο για αμμο στη μια η στην αλλη πλευρα, κι εκει να συγκεντρωσεις τα σαλιγκαρια, ωστε να υπαρχει μια αποσταση ασφαλειας απο τις πετρες. Ειναι πολυ κοντα τωρα και αναποφευκτα οποια ψαρια κανουν περιοχη τους τις πετρες κοντα στα σαλιγκαρια, θα επιτιθενται στα shell-dwellers.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-06, 16:05
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Τόλη τελικα πήρα την απόφαση να το τελειώσω όπως το σκέφτηκα από την αρχή ... δηλαδή Mαλαουι και μπουνα. Οποτε δίνω τα σαλιγκάρια (6) σε όποιον ενδιαφέρεται (εννοώ ότι χαρίζονται για να μην παρεξηγηθώ!!)
Δεν βλέπω σχόλια όμως από τον κόσμο για τις φωτογραφίες και ανησυχώ μήπως έχω κάνει καμιά βλακεία ...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-06, 17:09
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skiahos
Δεν βλέπω σχόλια όμως από τον κόσμο για τις φωτογραφίες και ανησυχώ μήπως έχω κάνει καμιά βλακεία ...
Για να βαλεις mbuna μια χαρα ειναι το ενυδρειο, αρκει να εχεις στερεωσει καλα τις πετρες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-06, 17:18
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

θα συμφωνησω οτι εισαι πολυ κοντα στο να το φτιαξεις ιδανικο για mbuna.

μια ενστασουλα μονο.
εκει περιπου στη μεση που βλεπω την μεγαλη πλατια πετρα, και τις 3 μεγαλες απο πανω της,
εκει θα ελεγα να τις φτιαξεις λιγο διαφορετικα, ετσι ωστε να σου δημιουργησουν σπηλιες κλπ.
ετσι οπως καθονται η μια πανω στην αλλη, σου ειναι αχρηστες.
κατα τα αλλα εισαι οκ !!
και μην ξεχασεις αυτο που σου ειπε ο τακης, πολυ καλο στερεωμα , γιατι μιλαμε για οδοστρωτηρες ...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-04-06, 17:57
skiahos Ο χρήστης skiahos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Οι πέτρες ειναι καλά στερεωμένες και τοποθετημένες έτσι ώστε με οποιοδήποτε σκάψιμο απλά να κάτσει λίγο η κατασκευή και να μην γείρει πλευρικά. Για αυτό τον λόγο κάτω κάτω έχω βάλει τις πλάκες καρύστου που είναι πλατιές. Αν και δεν φαίνετε, κάτω απο τις πλάκες καρύστου υπάρχουν υπόγειες ζευγάρια σπηλιές και έχουν από μία κοινή έξοδο (οι έξοδοι φαίνονται καθαρά).
Το πρόβλημα μου είναι οτι επειδή δεν έχω ιδέα από τις αναγκες των μπουνα σε μεγεθος σπηλιάς, δεν ήξερα και πως ακριβώς θα τις τοποθετούσα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-04-06, 19:00
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skiahos
απλά να κάτσει λίγο η κατασκευή και να μην γείρει πλευρικά.
Αυτο δεν ακουγεται και τοσο καλο...
Το σωστο θα ηταν να κανεις την κατασκευη και το στησιμο με τις πετρες και μετα να βαλεις το χαλικι. Μονο ετσι θα εισαι σιγουρος οτι οπως και να σκαψουν τα ψαρια δεν θα κουνηθει τιποτα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικές Απορίες! John T Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-09-06 13:49
Haps & Mbuna sea_land Malawi 5 13-11-05 23:05
Προτάσεις για setup ενυδρείου rockulas Malawi 11 02-11-05 21:36
Mbuna ή Haps ? Ιδού η απορία..... Johnkokk Malawi 10 12-01-05 11:42
Peakock με Mbuna; fishme Malawi 2 14-10-04 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08307 seconds with 16 queries