Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-08, 17:27
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Πραγματικά περιμένεις ότι θα πουλήσεις γκάπι?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-08, 18:02
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

γιατι να μην τα πουλησει;
εαν τα δινει φτηνοτερα απο ενα καταστημα;

(κατι λιγο ασχετο, παρατηρω μια απαξιωση για ψαρια που θελουμε να δωσουμε, ειναι καπως σαν ομερτα και κανεις δεν τολμα να βαλει τιμες, ολοι χαριζουν, νομιζω πως ΙΣΩΣ αυτος που θα παρει τα τζαμπα δεν θα τους δωσει την προσοχη που θελουν και μετα μολις πεθανουν θα πει "δεν πειραζει τζαμπα ηταν")
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-08, 18:16
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Κάνεις λάθος. Δεν πιστεύω ότι είναι έτσι. Ίσα ίσα που εκτιμούμε το ότι μας χαρίσανε τα ψαράκια αυτά, και μεις με την σειρά μας προσπαθούμε να ανταποδώσουμε με οποιοδήποτε τρόπο. Απλώς δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί κάποιος να βρεθεί στην ανάγκη να αγοράσει γκαπάκια, γιατί δόξα το θεό είναι πάρα πολλά τα άτομα εδώ μέσα που χαρίζουν ψάρια και χαρά . Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είπα κάτι με αρνητικό τρόπο. Απλώς πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα ακόμα και για εκείνον να τα χαρίσει, μιας και δεν είναι ψάρια τόσο δύσκολα και σπάνια.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-08, 18:20
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Εγω δεν ειμαι κατα τις πωλησης ψαριων απο χομπιστες αρκει να μην γινεται σαν επαγγελμα.Δηλ το γυρισει καποιος στις αναπαραγωγες με μονο σκοπο το κερδος. Τωρα φιλε asteris πιστευω οτι με ενα ευρω το γκαπακι εισαι καλα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-08, 18:36
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγω δεν ειμαι κατα τις πωλησης ψαριων απο χομπιστες αρκει να μην γινεται σαν επαγγελμα.Δηλ το γυρισει καποιος στις αναπαραγωγες με μονο σκοπο το κερδος. Τωρα φιλε asteris πιστευω οτι με ενα ευρω το γκαπακι εισαι καλα.
Διαφωνώ κάθετα.
Μακάρι όλοι κάποια στιγμή να καταφέρουμε να συντηρούμε τα ενυδρεία μας απο τα ενυδρεία μας... Και δεν μιλάω για κέρδος παρα μόνο συντήρηση...
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-08, 18:39
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ κάθετα.
Μακάρι όλοι κάποια στιγμή να καταφέρουμε να συντηρούμε τα ενυδρεία μας απο τα ενυδρεία μας... Και δεν μιλάω για κέρδος παρα μόνο συντήρηση...
Μπερδευτικα λιγο τωρα.Τι εννοεις?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-08, 18:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μετεφερα αλλου τη συζητηση για να μη κανιβαλισουμε την αγγελια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-08, 18:47
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπερδευτικα λιγο τωρα.Τι εννοεις?
Το διατύπωσα λάθος και ζητάω συγνώμη. Μετα κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς
Εννοώ ότι τα πάγια έξοδα του ενυδρείου μας να προέρχονται από κέρδη που θα μας προσφέρει αυτό... Είτε απο άλλους χομπίστες είτε απο επιστροφές σε καταστήματα....
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-08, 18:49
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Το να συντηρούμε τα ενυδρεία μας απο τα ενυδρεία μας μαλλον εννοει ο φιλος οτι θα μπορουμε γεννωντας ενα ψαρι μας να δωσουμε τα ψαρια εναντι χρηματων ή ανταλλαγεις με π.χ. τροφες ή καποιο εξαρτημα για το φιλτρο...κ.α. για να μπορουμε δλδ να συντηρουμε το ενυδρειο.
Γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι καθολου κακο αυτο ,μιας και εχει στοιχισει σε ολους μας μια περιουσια το χομπυ αυτο.
Δεν ειναι κακο να μας αποζημιωσει κιολας.!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-08, 18:52
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Αρα συμφωνουμε οτι καλη η πωληση των ψαριων(που κερδιζουμε απο γεννες) αρκει να εχει ως σκοπο την συντηρη των ενυδρειων και οχι το κερδος.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-08, 18:57
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετεφερα αλλου τη συζητηση για να μη κανιβαλισουμε την αγγελια
Ναι θα στο έλεγα να σβήσεις τα άσχετα με την αγγελία ποστ γτ το ξεφτιλίσαμε.

Εγώ πάντως επιμένω στην άποψη μου περί πώλησης ψαριών. Και εκεί φαίνεται η αγάπη για το χόμπυ.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-08, 19:02
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εκεί φαίνεται η αγάπη για το χόμπυ.
Δηλαδή κάποιος που σπαταλάει 1000¤ για να βάλει 20 pangasius σε 200λιτ είναι "καλύτερος" χομπίστας απο κάποιον που έχει 20 γκαπυ και ανταλλάσσει τις γέννες για τις τροφές των ψαριών του?
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-08, 19:03
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

το σχολιο που εκανα αφορουσε στην ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ απαξιωση των ζωντανων με τοσα πολλα "δωρεαν..", "χαριζεται..."
προσεξτε κατι πολυ σημαντικο, στις προτασεις που χρησιμοποιω βαζω και τον παραγοντα αμφιβολιας με λεξεις οπως ισως και ενδεχομενη αυτο το κανω γιατι δεν ξερω πως σκεφτεται ο καθε ενας απο εμας, μια ερωτηση κανω...


ΑΝΤΟΝΙΣ1980 πρακτικα τωρα ποσοι νομιζεις οτι μπορουν να ασχοληθουν "επαγγελματικα" πουλωντας ψαρια για να ζησουν;

εμενα δεν θα με ενοχλουσε να εδινα ενα ποσο (συνηθως μικροτερο απο οτι θα εδινα στο καταστημα) για ψαρια που θελω και καποιος φιλος δεν μπορει να τα κρατησει αλλο πια, δεν κανω διαχωρισμο σε αυτο εαν τα εχει αγορασει απο το καταστημα η ειναι απο γεννα στα ενυδρεια του
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-08, 19:24
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα συμφωνουμε οτι καλη η πωληση των ψαριων(που κερδιζουμε απο γεννες) αρκει να εχει ως σκοπο την συντηρη των ενυδρειων και οχι το κερδος.
Οχι εγω εννοουσα οτι καλη η πωληση οπως και να ειναι,ειτε για την συντηρηση ,ειτε για κερδος,απλα στην δευτερη περιπτωση δεν λεγεσαι χομπιστας.!!
Εχεις ενα ζευγαρι και δεν σε ενδιαφερει ποσο θα ζησει αρκει να βγαζεις λεφτα.

Αρα φιλε μου οσοι απο εμας ειναι εδω μεσα μαλλον μια ζωη θα δινουμε απο την τσεπη μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-08, 20:40
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

πολλοι χομπιστες του εξωτερικου πουλουν τα ψαρια τους,μαλιστα, μοιαζει να ειναι ο κανονας
δεν το βρισκω λαθος.ουτε οτι θα επρεπε να ειναι πιο φθηνα απο των πετ σοπ ισα ισα εχουν μεγαλωσει σε πολυ καλυτερες συνθηκες.


εγω προτιμω ενα ψαρι απο χομπιστα που ξερω πως προσεχει τα ψαρια του παρα απο πετ σοπ

πολλοι απο εδω μεσα πουλουν δισκους απο τις αναπαραγωγες γιατι δεν φενεται περιεργο σε κανεναν;

για να ξεκαθαρισω την θεση μου δεν λεω σωνει και καλα να πουλαμε οτι ψαρι βγαζουμε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-08, 21:49
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Πιστευω οτι δεν ειναι κακο να πουλας ψαρια για να βγαζεις καποια παγια εξοδα(του ενυδρειου).
Και μην λεμε οτι βγαζοντας γεννες απο ενα ζευγαρι σημαινει οτι το κακομεταχειριζομαστε,αλλωστε μην ξεχναμε οτι για να επιτυχεις αναπαραγωγη θελει και τις καταλληλες ιδανικες συνθηκες.
Και παρατηρω επισης μια διακριση μεταξυ ψαριων
π.χ:Η αγγελια αυτη εχει προς πωληση ενα απλο σειρας ψαρι το οποιο το βρισκεις και στα τυρογαριδακια οπως πολυ πιστευουν(γνωμη τους) υπαρχει αμεσα αντιρρρηση ως προς την κινηση αυτη απο καποιους.
Οταν ειναι ομως για δισκους που πωλουντε δεν εχω δει κανεναν να μιλαει κατηγορηματικα για την πωληση παρα να εκφραζει τον θαυμασμο του και ενδειαφερον προς αγορα(και πωλουντε πολλοι δισκοι εδω μεσα και το ξερετε)
Το μεγαλο θεμα ειναι τα ψαρια που δινονται κατα καιρους προς πωληση να ειναι υγειη αυτο ειναι ολη η ουσια για εμενα.
Ολα τα ψαρια ειναι ιδια και εχουν την ιδια αξια για τους ανθρωπους που τα εχουν (και γνωμη μου)οποιου του φαινονται πολλα απλα δεν αγοραζει.Δεν ειναι ωραιο να μπαινουν πασταρισματα κατω απο την αγγελια (απο τους προειδοποιητες τιμης)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-08, 21:59
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Είναι απλά τα πράγματα, το να αγοράσεις ένα ψάρι απο χομπίστα το οποίο ξέρεις πως είναι υγιές σε σχέση με αυτά του εμπορίου, και επιπλέον είναι και σε καλύτερη τιμή το θεωρώ ευκαιρία, και οι ευκαιρίες είναι αυτές που σου δίνουν κάποιες φορές ικανοποίηση σε ένα χόμπι, όπως πχ άν κάποιος βρεί καλύτερη ποιότητα τζαμιών για να φτιάξει ένα ενυδρείο και σε χαμηλότερη τιμή απο όλους τους υπόλοιπους, έστω κι αν το ποσό αντικειμενικά είναι ακόμα αρκετό, αλλά είναι η χαμηλότερη τιμή της αγοράς, ο χομπίστας θα είναι ικανοποιημένος!Στην τελική αν κάποιος θέλει να πουλήσει ένα ψάρι για το οποίο έχει σπαταλήσει χρήματα για να το μεγαλώσει και να το συντηρήσει, δε βλέπω το λόγο για τον οποίο πρέπει να κριθεί, εφόσον το ποσό είναι σε λογικά επίπεδα σε συνάρτηση με το υποψήφιο ψάρι. Παίζει σπουδαίο ρόλο και τι πουλάς, και σε τί κατάσταση είναι αυτό που πουλάς, όπως και σε τί κατάσταση είναι και αυτό που χαρίζεις, κάποιος ας πούμε θα προτιμήσει να αγοράσει ένα υγιές ψάρι απο το να του χαρίσουν ένα ταλαιπωρημένο, άλλος θα προτιμήσει να αγοράσει ένα ταλαιπωρημένο με σκοπό να το επαναφέρει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-08, 22:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σιγουρα δεν τρεχουν απο ολους τα λεφτα απο τα μπατζακια, και το να ανταλλασεις μερικα ψαρια στο πετσοπ για τροφες ή αλλα αναλωσιμα, ή να τα πουλας σε συνχομπιστες ειναι θεμιτο.
Τα μελη των συλλογων διεθνως οργανανωνουν τετοιες πωλησεις.
Αυτο που ειναι σημαντικο, ειναι να πουλας ή να δινεις καθαρα ψαρια κι οχι υβριδια, και μεγαλωμενα σωστα - δεν ισχυει παντα οτι επειδη ειναι απο χομπιστα ειναι πιο υγιες το ψαρι, παρα πολλα ψαρια εχουν νανισμους και δυσμορφιες επειδη εχουν μεγαλωσει σε γεννηστρες ή μικρα δοχεια ή δεν εχουν τραφει σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-03-08, 00:17
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ισχυει παντα οτι επειδη ειναι απο χομπιστα ειναι πιο υγιες το ψαρι, παρα πολλα ψαρια εχουν νανισμους και δυσμορφιες επειδη εχουν μεγαλωσει σε γεννηστρες ή μικρα δοχεια ή δεν εχουν τραφει σωστα.
Σόρυ δε το διευκρίνισα αυτό, οι δυσμορφίες και ο νανισμός δεν περιλαμβάνεται στην κατάσταση ενός υγιούς ψαριού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-08, 08:59
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

θεωρώ απολύτως σωστό κάποιος να πουλάει τα ψάρια του . Βλέποντας μάλιστα τις τιμές που πουλάνε οι χομπιστές σε σύγκριση με τα μαγαζιά συμφέρει πολύ . Να πω και το άλλο γιατί να μην πληρώσω δηλαδή τα δισκάκια του Pritani ( είσαι μακριά ρε κολόπαιδο ) και να πρέπει να πληρώσω ένα πετ σοπ. Ακόμα και άτομα που μου έχουν χαρίση ψάρια και μάλιστα και ακριβά και σπάνια τους έχω πιέση να πληρώσω κάποιο ποσό ή να τους κάνω κάποιο δώρο ( netblues δεν θα μου ξεφύγεις φίλε )

Τώρα προσωπικά δεν πουλάω τα ψάρια μου αλλά τα χαρίζω σε χομπίστες που ξέρω ότι θα τα προσέξουν ή σε νέους που βλέπω ότι δεν έχουν και μεγάλη οικονομική άνεση για να αγοράσουν κάποια ψάρια ή ακόμα και εξοπλισμό
Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-03-08, 09:51
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Συμφωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-03-08, 10:36
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Όπως και να έχει είναι ωραίο το αίσθημα της χαράς που παίρνεις όταν σου χαρίσει ένας χομπίστας κάποιο ψάρι ή στην τελική σου πουλήσει ψάρια δικής του «εκτροφής» σε καλύτερη τιμή από μαγαζί. Νομίζω ότι όλοι εξυπηρετούνται, άσε που δημιουργούνται νέες φιλίες. ¶λλος παράγοντας είναι και το θέμα της προσφοράς και της ζήτησης… κάποια ψαράκια υπάρχουν σε «αφθονία», π.χ. υπάρχει κανείς που να μου δίνει λεφτά για Convict cichlid Archocentrus nigrofasciatus όταν ξέρει ότι κάποιος στο forum π.χ. που θέλει να «ελαφρύνει» ένα από τα ενυδρεία του θα του τα χάριζε ευχαρίστως… οπότε είναι λογικό να τα χαρίσω και εγώ αλλιώς θα μου μείνουν. Δεν αναπαράγουμε όλοι δίσκους… όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο κάποια μέρα… θα περιμένω τις δωρεές σας!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-03-08, 22:05
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

θεωρω οτι ολα ειναι σχετικα......Το να παρεις μια γεννα κονβικτ ή rainbow που απλα τα βαζεις σε ενα ενυδρειο και αυτα γεννανε ειναι εντελως διαφορετικο απο το να κανεις γεννα δισκων που εκτος απο το χρονο που θελει,(και που για μενα ειναι πανακριβος) απαιτει μεγαλα εξοδα.......Απλα θα σας πω οτι για τα μικρα μου εχω ενα ενυδρειο 150 λιτρα με ενα εξωτερικο και 2 εσωτερικα φιλτρα και uv στο οποιο εχω το ζευγαρι που γεννα αλλα δεν κρατα τα μικρα......Οποτε εχω αλλο ενα 150 λιτρο (κομπλε με φιλτρα και φωτα) με το ζευγαρι που αναλαμβανει να μεγαλωσει τα μικρα και εχω αλλο ενα 100αρι με τρια φιλτρα κομπλε που πηγαινουν τα μικρα μολις γινουν ενος μηνα......και παρηγγειλα αλλο ενα 150αρι γιατι τα μικρα οσο μεγαλωνουν θελουν περισσοτερα λιτρα ανα ψαρι για να μεγαλωσουν σωστα και χωρις προβληματα......Υπολογιστε οτι οπου υπαρχουν μικρα γινονται καθημερινες αλλαγες νερου με ΑΟ και προσθηκη ιχνοστοιχειων(περιπου 80-100 λιτρα ημερησιως στις γεννηστρες και επειδη η Θεσσαλονικη εχει 460ppm σκληροτητα μια ανταλλακτικη μεμβρανη το τριμηνο και 0,5 λιτρο DI ρητινη ανα 15μερες) .......Την αρτεμια που την αγοραζω με το κιλο........Καλλιεργιες δαφνιας και γκρινταλ....Τροφες για δισκους εξειδικευμενες και σε μεγαλη ποικιλια ...Μοσχαροκαρδια με καμια δεκαρια συμπηρωματα , διαφορετικη για τους γονεις διαφορετικη για τα μικρα.....Αυτοματες ταιστρες για να ταιζω τουλαχιστον 6 φορες τη μερα......ΚΑμια 10 αρια βιβλια εξειδικευμενα που τα φερα απο το εξωτερικο.....ΚΛΠ .....Θα μου πεις τωρα καλα εγω εχω ενα φιλο που οι δισκοι του γεννουν σε κοινωνικο ενυδρειο χωρις ολα αυτα και δεν εχει κανενα προβλημα , εσυ τι τα θες ολα αυτα???Η απαντηση ειναι απλη .....Η ποιοτητα.....Οσο περναει ο καιρος και αποκτω εμπειριες αλλα και σωστο εξοπλισμο τα μικρα μου γινονται και καλυτερα....Η μεγαλυτερη μου γεννα περισυ ηταν 50 ψαρια ενω φετος εφτασα τα 90..Τα ψαρια μου φετος εχουν μεγαλωσει μεσα σε δυο μηνες οσο ειχαν μεγαλωσει περισυ σε 6 μηνες......Το ποσοστο θνησιμοτητας ειναι κατω απο 6% απο την μερα που κολυμπουν ελευθερα μεχρι και τον τριτο μηνα που εχω την πρωτη μου φετινη μου γεννα......Τα μικρα με προβληματα αναπτυξης και ανωμαλιες ειναι κοντα στο 10% ενω περισυ ηταν πανω απο 50%.....Ουσιαστικα τα δισκακια ΔΕΝ τα πουλαω ωστε να καλυψω ενα μερος απο τα παραπανω εξοδα αλλα για να αναβαθμισω ακομα περισσοτερο την ποιοτητα τους και να μπορω να πειραματιστω με ακομα μεγαλυτερη ανεση πανω σε αυτο το παθος ......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-03-08, 08:14
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Συμφωνώ και επικροτώ τον πρύτανη.
Μάλιστα εγώ θα προτιμούσα να αγοράσω (όταν χρειασθώ) από αυτόν αφού ξέρω από που αγοράζω. Και δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν βοηθηθεί από τις πληροφορίες που δίνει στο forum!!!!!!!!!!!

Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποσες φορες πρεπει να αλαζω το νερο? kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 52 02-07-08 17:19
εξωφθαλμια τι πρεπει να κανω chris129 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 42 15-05-07 08:58
τι πρεπει να κανω chris129 Malawi 9 02-04-07 22:50
Πρεπει τελικα να μετραμε το GH/KH? Panagiotis Γλυκό νερό - Γενικά 13 16-03-05 23:53
ποσο πρεπει να ταιζω τα χρυσοψαρα? Jim Χρυσόψαρα 8 28-09-03 22:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11587 seconds with 13 queries