Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-08, 16:45
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Τo DIY ορ νοτ του DIY !!!

Ιδου η απορια!! Μετα απο 4 χρονακια υποχρεωσεων επιστρεφω δριμυτερος. Για αρχη θα φτιαξω ενα θαλασσινο. Οι διαστασεις θα ειναι 2.20-0.80-0.80. Γυαλι 15 χιλιοστων ειναι καλα για αυτα τα λιτρα? Θα γινουνε και αρκετες κοντρες. Τα γυαλια που θα παρω ειναι καλο να ειναι φαγωμενες οι γωνιες και επιπεδα κομενες οι επιφανειες?

Σε φτιαχτο ενυδρειο τι δειχνει καλυτερα η μαυρη ή η διαφανη σιλικονη? Προσωπικα δεν εχω δει φτιαγμενο με μαυρη και φοβαμαι οτι θα φαινονται χειροτερα οι ατελειες? Τι λετε εσεις?

Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να με βοηθησει στη κατασκευη? Εχω καποια εμπειρια σε μικροτερα λιτρα αλλα φοβαμαι μονος μου να ξεκινησω .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-08, 17:03
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

φίλε μου μιλάς για περίου 1400λίτρα ενυδρείο θεωρώ λίγο δύσκολο να βρείς κάποιον χομπίστα που να μπορεί να βοηθήσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-08, 17:15
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου μιλάς για περίου 1400λίτρα ενυδρείο θεωρώ λίγο δύσκολο να βρείς κάποιον χομπίστα που να μπορεί να βοηθήσει
To ξερω αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-08, 18:12
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Σε τέτοιο ενυδρείο θα το σκεφτόμουν πολύ για betoform,και για θέμα ασφάλειας και στεγανότητας αλλα και απο οικονομικής άποψης.... Θέλει αρκετή δουλειά....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-08, 18:45
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τέτοιο ενυδρείο θα το σκεφτόμουν πολύ για betoform,και για θέμα ασφάλειας και στεγανότητας αλλα και απο οικονομικής άποψης.... Θέλει αρκετή δουλειά....
Δυστυχως τo betoform ειναι μονο για εμπροσθια οψη. Εγω πιθανοτατα θα το τοποθετησω καπου που θα ειναι διπλη οψη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-08, 19:33
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Η μαυρη σιλικονη σιγουρα δινει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.....Τωρα αν ειναι να κανεις πρωτη φορα ιδιοκατασκευη νομιζω οτι τα διμετρα δεκαπενταρια γυαλια ειναι επικινδυνα για αρχαριο.....ΚΑι μιλαμε οτι θα χρειαστεις και πολλα χερια αφου θα ζυγιζουν!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-08, 22:21
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μαυρη σιλικονη σιγουρα δινει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.....Τωρα αν ειναι να κανεις πρωτη φορα ιδιοκατασκευη νομιζω οτι τα διμετρα δεκαπενταρια γυαλια ειναι επικινδυνα για αρχαριο.....ΚΑι μιλαμε οτι θα χρειαστεις και πολλα χερια αφου θα ζυγιζουν!!!!



Η μαυρη σιλικονη δινει σιγουρα καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα. Αλλα σε φτιαγμενο ενυδρειο οι κολλησεις δεν ειναι μαζεμενες και φοβαμαι μην φαινετε πολυ οπου δεν εχει πατησει ομορφα η σιλικονη? Εχετε δει φτιαγμενα με μαυρη σιλικονη? Κανεις καμμια φωτο στις ενωσεις?

Εχώ κολλησει ενυδρεια μεχρι 1 μετρο απλα κατι τοσο μεγαλο με φοβίζει . Εχω βρει καποιον να μου το κολλησει απλα δεν κανει και την πιο ομορφη δουλεια. Αν βρισκοτανε κανενας απο το φορουμ με μεγαλη εμπειρια ισως τον προτιμουσα... Τωρα για τα 15αρια γυαλια συμφωνειτε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-08, 09:00
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Η μαυρη σιλικονη εκτος απο το αισθητικο αποτελεσμα που δινει,σου δειχνει και αν εχει κολληθει το ενυδρειο καλα φυσαλιδες κλπ.Μποεις να παρεις μια σπατουλα πλαστικη η μια τηλεκαρτα να φαλτσαρεις την μια γωνια της και δουλευοντας την με σαπουνονερο θα γινει μια χαρα,χωρις πολλα λερωματα και αν προσεξεις σχεδον καθολου.
Τωρα για τα 15mm τζαμια χρειαζεσαι ατομα που γνωριζουν γιατι δεν σηκωνει λαθοι και θες βεντουζες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-08, 11:12
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μαυρη σιλικονη εκτος απο το αισθητικο αποτελεσμα που δινει,σου δειχνει και αν εχει κολληθει το ενυδρειο καλα φυσαλιδες κλπ.Μποεις να παρεις μια σπατουλα πλαστικη η μια τηλεκαρτα να φαλτσαρεις την μια γωνια της και δουλευοντας την με σαπουνονερο θα γινει μια χαρα,χωρις πολλα λερωματα και αν προσεξεις σχεδον καθολου.
Τωρα για τα 15mm τζαμια χρειαζεσαι ατομα που γνωριζουν γιατι δεν σηκωνει λαθοι και θες βεντουζες.
Ευχαριστώ .
-------------------------
Για εξασκηση Θα φτιαξω ενα 60αράκι αυριο να δω αν είμαι σε φόρμα . Θελω να δω πως θα μου κάτσει και η σιλικόνη. Απο μαύρη έχει πάρει κανενός το μάτι του καμμία για πούλημα? Γιατί Πάτρα δεν γνωρίζω να πουλάνε κάπου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theofilos : 01-05-08 στις 11:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-08, 11:56
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Η μαύρη σιλικόνη δίνει μακράν πολύ πιο όμορφο αποτέλεσμα αλλά "λεκιάζει" πολύ πιο εύκολα και για να είμαι ακριβής σε αυτό που λέω είναι πως και στη διάφανη σιλικόνη έχεις μικρά πασαλλείματα αλλά δεν φαίνονται.Αν όμως δώσεις μεγάλη προσοχή στο κόλλημα-ξεκόλλημα της χαρτοταινίας πιστεύω πως δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Τώρα όσον αφορά για το 2μετρο που θέλεις να φτιάξεις έχω κάνει με την παρέα μου κάτι ανάλογο αλλά φαντάσου ότι ο ένας της παρέας ήταν ο τζαμάς ο οποίος έκοψε τα τζάμια και χρησιμοποιήσαμε το φορτηγάκι του και επίσης μας εφοδίασε με τις ειδικές τριπλές βεντούζες για το κουβάλημα των τζαμιών.Σύνολο είμασταν 4 άτομα και μας βγήκε ο κ.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY. Ψύξη του νερού στο ενυδρείο. noe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-01-08 21:03
Το DIY φιλτράκι μου treno DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 06-11-06 00:01
To DIY Backround μου. Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 27-07-06 19:44
Ερώτηση στο CO2 DIY του Tolis Liolios Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 31-12-05 20:52
εφτιαξα και εγω DIY ενυδρειο (τρομαρα μου!) Tricky DIY . Φτιάχτο μόνος σου 23 29-10-05 11:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04862 seconds with 15 queries