Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-12, 20:32
safetyzone Ο χρήστης safetyzone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή στησιμο juwel record 600

καλησπερα τι κανετε?εχω καιρο που σταματησα να ασχολουμε με το χομπι αλλα αυτο δν κοβεται με τιποτα.

Κατα ρχας να σας πως πως θυμαμαι ελαχιστα πραγματα.Εγω μενω σερρες επειδη ειναι η σχολη μου εκει αλλα το πατρικο μου ειναι στην θεσσαλονικη.το καλοκαιρι δεν θα το ξεστησω για 2 μηνες ειναι κριμα και επισης θα μου ειναι δυσκολο να ερχομαι καθε εβδομαδα σερρες.Οποτε εδω θα χρειαστω την γνωμη σας σχετικα με τα λιτρα και τον εξοπλισο αν πιστευετε πως το juwel δεν θα με καλυψει.

απο φυτα θα βαλω αυτα απο μια-δυο ριζες: eleocharis parvula,bacopa monnieri,egeria densa και vallisneria americana.ποσες ωρες φωτοπεριοδο θα χρεαιστω?θα μπορουσα να βολευτω με 10 κιλα χαλικι?ο πετσοπας μου ειπε πως θα χρειαστω 20 κιλα χαλικι και ενα κουτι υποστρομα.

Τωρα απο ψαρια δεν ξερω τι να βαλω καποια ειδη που σκεφτομαι ειναι
1)γκαπι η 2)νεον η ροδοστομη που πανε και με νεον η 4)γκοστακια και 5)ενα μιρκο γατοψαρο οπωσδηποτε

πσ.σ μαλλον τον κυκλο του αζωτου θα τον κανω με κατι καινουργιο προιοντα που δεν χρειαζεται να βαλω ψαρια.ειναι ενα κουτι βακτηρια και ενα κουτι η τροφη τους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-12, 21:07
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από safetyzone Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα τι κανετε?εχω καιρο που σταματησα να ασχολουμε με το χομπι αλλα αυτο δν κοβεται με τιποτα.

Κατα ρχας να σας πως πως θυμαμαι ελαχιστα πραγματα.Εγω μενω σερρες επειδη ειναι η σχολη μου εκει αλλα το πατρικο μου ειναι στην θεσσαλονικη.το καλοκαιρι δεν θα το ξεστησω για 2 μηνες ειναι κριμα και επισης θα μου ειναι δυσκολο να ερχομαι καθε εβδομαδα σερρες.Οποτε εδω θα χρειαστω την γνωμη σας σχετικα με τα λιτρα και τον εξοπλισο αν πιστευετε πως το juwel δεν θα με καλυψει.

απο φυτα θα βαλω αυτα απο μια-δυο ριζες: eleocharis parvula,bacopa monnieri,egeria densa και vallisneria americana.ποσες ωρες φωτοπεριοδο θα χρεαιστω?θα μπορουσα να βολευτω με 10 κιλα χαλικι?ο πετσοπας μου ειπε πως θα χρειαστω 20 κιλα χαλικι και ενα κουτι υποστρομα.

Τωρα απο ψαρια δεν ξερω τι να βαλω καποια ειδη που σκεφτομαι ειναι
1)γκαπι η 2)νεον η ροδοστομη που πανε και με νεον η 4)γκοστακια και 5)ενα μιρκο γατοψαρο οπωσδηποτε

πσ.σ μαλλον τον κυκλο του αζωτου θα τον κανω με κατι καινουργιο προιοντα που δεν χρειαζεται να βαλω ψαρια.ειναι ενα κουτι βακτηρια και ενα κουτι η τροφη τους
welcome back!

10kg χαλικι + 2,5kg υποστρωμα για φυτα ειναι αρκετα. τα 20kg ειναι υπερβολη.
τα γκαπακια καλα ειναι και πανε σε 60λιτρο αλλα ειναι λιγο θεμα οι γεννες τους και ο ευκολος πολλαπλασιασμος τους...
τα αλλα ειναι κοπαδοψαρα και θελουν 6 ατομα τουλαχιστον αλλα και χωρο για κολυμπι οποτε το ενυδρειο μαλλον θα τους πεφτει μικρο.
ειδικα για τους ροδοστομους πιστευω οτι ειναι μικρο παντως το ενυδρειο.και τα δυο ειδη αυτα ομως θελουν και μαλακο νερο οποτε θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης με καποιο τροπο (τυρφη π.χ.).
δες εδω για προτασεις ψαριων: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%F3%E5%E9%F2
γατοψαρο που να πηγαινει μονο του και σε τοσα λιγα λιτρα δεν νομιζω να υπαρχει...ισως μια μικρη ομαδα corydoras οπως αυτα στο παραπανω λινκ ή otocinclus...5-6...
γενικα σαν ιχθυοφορτιση πανω απο 10-12 ψαρακια μηκους 5cm καλο ειναι να μην μπουνε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-12, 21:44
safetyzone Ο χρήστης safetyzone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ναι σιγουρα τα ψαρια τα σκεφτομαι δεν θα τα ταλεπωρουσα οποτε μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστω με τα λιτρα.οι ροδοστομοι θελουν απο οσα ξερω 100 λιτρα το δικο μου κανονικα ειναι 79 αρα καθαρα καπου στο 70 και οχι στα 63 οπως λεει,λετε να δοκιμασω για 3 ροδοστομους και 5 νεον ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-12, 22:03
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από safetyzone Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σιγουρα τα ψαρια τα σκεφτομαι δεν θα τα ταλεπωρουσα οποτε μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστω με τα λιτρα.οι ροδοστομοι θελουν απο οσα ξερω 100 λιτρα το δικο μου κανονικα ειναι 79 αρα καθαρα καπου στο 70 και οχι στα 63 οπως λεει,λετε να δοκιμασω για 3 ροδοστομους και 5 νεον ?
εχω το ιδιο ενυδρειο...ειναι 63 λιτρα μεικτα και αναλογα με τη διακοσμηση κλπ γυρω στα 50κατι καθαρα...55 το πολυ θα ελεγα (εμενα δεν ειναι ουτε 50).
οι ροδοστομοι μαλον παραειναι μεγαλοι γι'αυτο το ενυδρειο και μπαινουν κοπαδι τουλαχιστον 6 (αν δεν κανω λαθος στη φυση ειναι 100αδες μαζι τα κοπαδια...και το 6 που λεμε αστειο ειναι αλλα τεσπα).
νεον νομιζω μπορεις αλλα σε τοσο μικρα ενυδρεια δεν βλεπεις τις πραγματικες τους συμπεριφορες...γι'αυτο κι εγω πηρα 300αρι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-12, 22:16
safetyzone Ο χρήστης safetyzone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

μολις ειδα τα dwaRF PUFFER τα οποια ειναι ολα τα λεφτα,αν υπαρχει καποιο παρομοιο ψαρακι που να μοιαζει με θαλασσινο οπως αυτο πειτε μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-12, 23:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τα ντραφ μονο σε σπισισ τανκ γιατι δαγκωνουν ασχημα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεος με juwel 600 record 63l ep82 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 18-05-11 15:01
Juwel Record 600 Προτάσεις Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 41 24-09-10 00:49
Juwel record 60 supermanx Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 10-02-09 09:56
Juwel record 80 chaos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 05-01-09 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03970 seconds with 15 queries