Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 20-01-05, 13:54
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

τελικα η λαμπα ειναι 110W και ειναι usa.
Βραχο live δεν προκειται να βαλω τουλαχιστον τωρα.Τωρα θα μου πειτε αδειο θαναι ? οοοοοχι ..ας ειναι καλα οι φιλοι -ψαραδες προμηθευτες- ταγανας!!
Ενας ικανοποιητικος για τωρα - imo- ογκος τραγανας ειναι ετοιμος να εισβαλει στο ενυδρειο !!
αν χημικα-βιολογικα-και μηχανικα φιλτρα δεν καταφερουν να διασπασουν τα νιτρικα τοτε θα το ανατιναξω !!

οσο για τα ψαρια καλα κανετε και λετε οτι λετε για να φτασω -με την εις ατοπον απαγωγη παντα- στους ενοικους του ενυδρειου.

γνωμες αποψεις κλπ δεκτες ολες.

αντε και θα σας πω και ποσο πεσατε η δεν πεσατε εξω στο budget που λεγαμε.
μετα την κατοικηση του φυσικα !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-01-05, 15:56
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Το Budget ελεγε για βραχο με 20-30 ευρω το κιλο, δεν ελεγε για τζαμπα τραγανα. . Οχι μονο εξω θα πεσουμε αλλα ουτε καν θα φαινεται το ενυδρειο σου στον οριζοντα απο το αρχικο budget. Πες μας ποσο βγηκε μετα την κατοικηση και πες μας ποσο θα εχει βγει και μετα απο 2 χρονακια που θα εχει γινει reef

Αν συμφωνουν φυσικα, βαλε την τραγανα σε ενυδρεια/sump φιλων να μαγειρευεται μεχρι να δουλεψει το δικο σου. Αμμο θα βαλεις? αν ναι τοτε παρε και λιγη αμμο απο φιλους. Αν τους περισευει και κανα ψαρι ακομα καλυτερα

ΟΚ πισω στα ψαρια. Σωστα οσα αναφερθηκαν αλλα η γνωμη μου ειναι η παρακατω.
Απο λιτρα σε περνει να βαλεις μια πεταλουδα αλλα δεν σε περνει απο εμπειρια στο να κρατας τις συνθηκες σταθερες στο θαλασσινο. Επισης δεν βαζεις πεταλουδες με tangs. Μπορει να μην ειναι πολυ ακριβες το παραδειγμα μου αλλα νομιζω θα ειναι σαν να βαζεις δισκους με κιχλιδες.

Το flame θελει βραχο για να χτυπαει microalgae. Η τραγανα οχι μονο δεν ξερω πως θα δουλεψει αλλα λογικα θα ξεκινησει με λιβαδια ολοκληρα απο αλγη και θα κανει πολυ καιρο να στρωσει. Απο κει και περα το flame ειναι πιο ανθεκτικο απο τις πεταλουδες.

Τωρα για τα tangs. Το Powder Blue το βρισκεις μικρο μεχρι 10 εκ. αλλα και παλι δεν σε περνει λογο χημειας. Πολυ ευαισθητο στο whitespot. Tα blue kai ta yellow τα βρισκεις σε μεγεθος mini (5 εκ.) και γνωμη μου σε περνει και απο μεγεθος και απο χημεια. Θα κρατανε και την αλγη σε ελεγχο.
Θα εχουν περασει και μερικα χρονια μεχρι να γινουν 10 εκ. και μεχρι τοτε θα εχει γινει το 600αρι θαλασινο
Αλλα και να θελεις να τα ξεφωρτωθεις πιο ευκολα δινεις τα tangs παρα τα damsels.

Το μεγαλο το angel που ειχα, αν και ηταν μωρο ειχε αρχισει να ζοριζετε στα 190 λιτρα.

Εχει και πολλα αλλα ομορφα ψαρια. gobbies, basslets, clowns κλπ

Οι υπολοιποι τι ψαρια εχετε και σε ποσα λιτρα ? ριχτε ιδεες.

Οταν ερθει η ωρα να παρεις ψαρι, οτι ψαρι και να διαλεξεις καλο ειναι να ζητησεις να το δεις να τρωει πριν το παρεις.

Κανενα απο τα φιλτρα σου δεν εχει αναεροβιες ζωνες οποτε θα εχεις παντα nitrate το οποιο νομιζω ειναι αναμενομενο σε fish-only. Εκτος αν η τραγανα δουλεψει οπως ο βραχος.
Για το nitrate αλλαγες νερου. κουραστικο αλλα φτηνο.

Ολα τα παραπανω ειναι φυσικα γνωμη μου και μπορει να ειναι λαθος

__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-01-05, 20:33
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Για να μιλησουμε για μια ταξη μεγεθους που κοστισε, πρεπει να λαβουμε οπως πολυ σωστα ειπες, προσωπικη εργασια, και καθως και τις συνεισφορες των φιλων
( pc lamp,ballast,τραγανες ), πραγμα το οποιο κοβει αρκετα εξοδα.
τωρα για μελλοντικα δεν μπορω να σου πω αλλα μπορω για τωρα.
αν τα εχω βαλει ολα, χοντρικα δεν περνανε τα 1000 €€.
Μιλαμε για εξοπλισμο που αγοραστηκε απο online shops, ολλανδια και αμερικη.
συμφωνα με ενα κοντρολ δεν νομιζω να ειναι κατι που δεν εχω παρει.

περι ψαριων δεν εχω να πω κατι μια και δεν ξερω.οποτε αμα δεν ξερω δε μιλαω.απλα πληροφοριακα να σου πω οτι και οι δισκοι ειναι κιχλιδες.
ας μιλησουν οι γνωστες περι ψαριων.

το θεμα του στρωσιματος της τραγανας...θα την εδινα σε ενα συντεκνο αλλα θα μου φερει τη μιση πισω !!! ιδομεν...

το φιλτρο denitrator ΔΕΝ εχει αναεροβιες ζωνες? εχω την εντυπωση οτι ειναι.
τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου ειναι 180.

αυτα και συνεχιζουμε!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-01-05, 20:57
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
το φιλτρο denitrator ΔΕΝ εχει αναεροβιες ζωνες? εχω την εντυπωση οτι ειναι.
Καλα λες. Ειχα στο μυαλο μονο το fluidised φιλτρο αμμου.

Για πεταλουδες και tangs, εννουσα οτι οι πεταλουδες ειναι πολυ αργοκινητα ψαρια και στρεσαρονται ευκολα ενω τα tangs ειναι υπερκινητικα και εκει που καθονται ηρεμα επυταχυνουν αστραπιεα εναντια στο ρευμα και πολλες φορες μαλωνουν με το ειδωλο τους στο τζαμι. Λογο συμπεριφορας δεν κολανε.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 23-01-05, 11:13
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

βάλε και καμιά 200αρα ευρό για ζουμιά/αλάτι/τεστ

όσο για την τραγάνα , φέρτη σε μένα και θα κρατήσω μόνο το 1/4 :P

όσο για stocking αυτό που προτίνω εγώ είναι καμιά ντουζίνα νταμσελοειδή , χρυσιπτερα , χρ.ωμις ψευδόχρωμις και γκράμμας ,και κανένα wrasse για την αλαγή , πως είναι ένα τανκ με δίσκους ??? έ καμία σχέση (με τόσα ντάμσελ , δε θα χριάζεται να καθαρίζεις τον ύφαλο) θα τον καθαρίζουν αυτά , επίσης το κόστος των 12 νταμσελ ανέρχεται περίπου στα 150-200 ευρώ , όσο δηλ ένα κίτρινο τανκ και ένας πυγμαίος άγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 24-01-05, 11:43
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Τα damsel προτεινονται η 1 ανα ενυδρειο η σε κοπαδακια ανω των 5 για αποφυγη καυγαδων. Κατι παρωμοιο με τα mbuna απο τις αφρικανες.

Οι τραγανες εχουν την δομη για κρυψωνες σε σχημα δηλαδη οπως ο live rock αλλα σε καμοια περιπτωση δεν θα μπορεσει ποτε να γινει live rock. Αυτο υσχιει για πολλους λογους που δεν ειναι της παρουσης αλλα αυτο που ζητας απο τις τραγανες δεν ειναι να κανει βιολογικο φιτραρισμα η να βγαλει διαφορα ζωντανα η ακομα και διαφορα ειδη μακροαλγης, αλλα να φτειαξεις ενα περιβαλλον για να μπορουν να κρυβονται. Αυτο μαλιστα. Αλλα live rock δεν μπορει να γινει ποτε.

Ετσι και αλλιως η κοραλλινη π.χ. δεν κανει τον ζωντανο βραχο ετσι? Γιατι τα πρωτα πραγματα σε ενα ενυδρειο που βγαζουν κοραλλινη ειναι τα πλασικα μερη του ενυδρειου οπως κυκλοφοριτες, θερμοστατης κτλ. Μετα τα τζαμια και τελευταιως ο βραχος.

Οσο για τον denitrator για εμενα ειναι μια λυση περιτη αφου για να μπορεσεις να τον ελενξεις πληρως ειναι μια αρκετα δυσκολη κατασταση εν καιρο και θες ενα redox-meter για να μπορεσεις να εχεις ακριβεια.

Η λυση ενως κοπαδιου damsels δεν ακουγεται ασχημα μια και εχεις την εμπειρια απο τις αφρικανες θα σου κατσει ζαχαριτσα. Προσεχε μονο τις ισσοροπιες και το τι θα βαλεις μετα αφου πολυ δυσκολα καποιο νεο ψαρι οπου θα μπει μεσα θα καταφερει να ζησει...Το καλο ειναι πως δεν χτυπανε ασπονδυλα κτλ.

Να ξερετε πως τα περρισοτερα damsel στην φυση ειναι η σε κοπαδια η μενουν μοναχικα και εχουν προσωπικο χωρο περιπου στα 3 τετραγωνικα μετρα, για αυτο το λογο στο ενυδρειο μας ειναι τοσο επιθετικα.Δεν υπαρχουν και πολλα ενυδρεια πανω απο 3000 λιτρα ετσι??
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-01-05, 13:35
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Η τραγάνα γιατί δεν πρόκυται να γίνει live rock ? (ποιο λάιβ απο τη τραγάνα δεν νομίοζω να παίζει) , μπορείς να τεκμυριώσεις τη θέση σε αυτό το θέμα δίσκο ?
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-01-05, 14:04
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
Η τραγάνα γιατί δεν πρόκυται να γίνει live rock ? (ποιο λάιβ απο τη τραγάνα δεν νομίοζω να παίζει) , μπορείς να τεκμυριώσεις τη θέση σε αυτό το θέμα δίσκο ?
Θα αντιστρεψω την ερωτηση. Γιατι να "γινει" οπως λες Live rock απο την στιγμη που αυτη την ονομασια την εχει ο πορωδης ασβεστολιθοκος βραχος ο οποιος εχει βαση το CACO3 και περιεχει διαφορα ειδη ζωης τα οποια απατονται μονο στους τροπικους κυκλους. Ενω το συντριπτικα μεγαλυτερο μερος αυτου του βραχου ειναι νεκρο κοραλλι, με επικαλυψη διαφορα ειδη αλγης ασβεστολιθικης επι το πλειστον που εχουνε κανει κρουστα γυρω απο τα κοραλια και περιεχουν αμετρητα ειδη ζωης? Αυτο ειναι το επιστημονικο ονομα και ερμηνια αυτου του τροπικου βραχου. Τωρα τι απο αυτα ειναι κοινο με τις τραγανες θα ηθελα παρα πολυ καλα να μαθω.

Θα ηθελα ομως να γινει τεκμιριωμενα και οχι "αφου ειναι στην θαλλασα και εχει ζωντανα πανω του". Αυτη δεν ειναι τεκμιριωση, οπως και απο τα ζωντανα που εχει πανω του, τιποτα δεν ειναι τροπικο και ουσιαστικα αποτελιται μονο απο νεκρους σκελετους διαφορων σπιρογραφων. Αυτο δεν ειναι ουτε καν "νεκρος live rock". Εξηγηση και ερμηνια σωστη εχει δωσει ο Νικος-niktso οχι καιρο πριν.

Εχουμε αναφερθει πολακις σε αυτο το θεμα και με τον ελληνικο βραχο αλλα και με τις τραγανες. Διαβασε λιγο τα παλιοτερα θεματα και θα δεις.
Επειδη και εγω εβαλα δικο μας νεκρο βραχο στο ενυδρειο μου και μετα απο καποιο καιρο επιασε κοραλλινη και σπιρογραφους δεν σημαινει οτι εγινε "live" γιατι οποιος εχει καιρο ενα ενυδρειο σωστα στημενο βλεπει πως το ιδιο πραγμα γινεται και με τους κυκλοφορητες μεταξυ αλλων. Αυτο σημαινει πως εγιναν " live κυκλοφορητες"? Πλακα θα ειχε...

Θα ηθελα παντως την ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΗ γνωμη σου πανω σε αυτο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 25-01-05, 14:57
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

H τραγανα είναι ασβεστολιθίκο πετρωμα το οποιο μπορεί πολύ ευκολα να χρησιμοποιήθει σε ρόλους βάσης και στιριξής ζ. βράχων .
Η μορφη της είνια τετοια , με τρυπες και σχεδον οργανική μορφη που είναι ιδανικο υλικο για αυτο το ρόλο.
Μετα απο 3-4 μηνες στο ενυδρειο συμβαινει και σε αυτη ότι και στα υπολοιπα μερη του εξοπλισμου που βρισκονται μεσα στο ενυδρειο. Γεμίζει δηλαδη κοραλινη και μικροοργανισμους.
Τουλαχιστον αυτο έχει κανει στο δικο μου ενυδρειο.
Προσωπικα δεν εχω μετανιώσει που την έβαλα (μετα απο ένα καλο καθαρισμα εννοειται!)
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 25-01-05, 15:28
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
H τραγανα είναι ασβεστολιθίκο πετρωμα το οποιο μπορεί πολύ ευκολα να χρησιμοποιήθει σε ρόλους βάσης και στιριξής ζ. βράχων .
Η μορφη της είνια τετοια , με τρυπες και σχεδον οργανική μορφη που είναι ιδανικο υλικο για αυτο το ρόλο.
Και εγω χρησιμοποιω νεκρο "ζωντανο βραχο" απο το aquaristic.net σαν βαση. Ειναι πολυ καλη λυση ετσι(και οικονομικη...), αλλα οχι οτι ειναι κυρια μορφη φιλτραρισματος η ακομα και να εξομειωνεται με live rock, οχι σαν κυρια μορφη φιλτραρισματος. Ισως μετα απο καποια χρονια(5-10,ποιος ξερει?) στο ενυδρειο μας να θεωρηθη και ετσι. Και παλι ομως με τις ζωες που θα εχουν βρει ζωη εκει και θα εχουν αναπτυχθει, μονο τραγανα δεν θα ειναι ποια. Αλλα μετα απο τοσα χρονια δεν ξερω εαν θα ζω ο ιδιος, ποσο μαλλον εαν θα εχει γινει κατι σαν αυτο που ζηταμε.

Τι θες να πεις "σχεδον οργανικη μορφη"?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 25-01-05, 16:27
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Απο μόνοι σας το λέτε , εδώ δε μιλάμε για ψόφια τραγάνα , έτσι δεν είναι γάμβρε ?
άλλη η ζωντανή και άλλη η ψόφια

Και γιατί η τραγάνα να μήν έχει πάνω τις και αυτή στρώματα κοραλιογενής άλγης κ.α. ? (ρητορική ερώτηση )

Και το άλλο , μια απλή ψόφια πέτρα μέσα σε 2 άντε τρία το πολύ χρόνια θα έχει αρκετά ικανοποιητικό βαθμό ζωής (ενοήται πώς θα έχει καλυφθεί απο άλγη μιά και δυό στρώματα ) , εκτός αυτού , κάθε σωστά μελετημένο ενυδρείο πρέπει να κοιτάει σε βάθος χρόνου τουλάχιστον 5 χρονών , μια φορά εγώ για κάπου εκεί (εντάξη σε 3-4 ) το βλεπω να έχω ένα κομπλέ σύστημα , τότε τον θέλω το βράχο σε τοπ κατάσταση , όχι τώρα (<6 μήνες )
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 25-01-05, 16:48
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

επιμενω οτι το μυστικο του βραχου ειναι η δομη που επιτρεπει
denitrification στα εσωτερικα στρωματα και αυτο ηταν η μεγαλη καινοτομια
στο reef. Η ονομασια "ζωντανος" ειναι τελειως αστοχη. Και βραχια απο
siporax να φτιαξει καποιος για το ενυδρειο του θα γεμισουν αεροβια
βακτηρια και κοραλινη και mysis κλπ αλλα θα πηξει στο nitrate.
Εκτος αν καταλαθος ο γαυρος πετυχει την συνταγη με την τραγανα ωστε να κανει
denitrification στο εσωτερικο οποτε γαυρε ετιμασου για εξαγωγες σε ολο
τον κοσμο και big business

Αναφορα σε βιβλιογραφεια: "The modern coral reef aquarium Vol. 1" παλιο αλλα απο τα κορυφαια βιβλια απο επιστημονες.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 25-01-05, 18:09
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

για καθηστε γιατι θα με παλαβωσετε...
1.τι εννουμε ψοφια και τι ζωντανη τραγανα ρε παιδια?????
οι τραγανες που εχουμε στην ελλαδα βρισκονται μετα τα 40 μετρα βαθος και
ειναι ολες απο το ιδιο...υφασμα.
τωρα μετα 2-3 μηνες εξω απο το νερο με συνεχη πλυσιματα κλπ, τι ζωντανη ναναι???
εκτος και με τον όρο ζωντανη εννοειτε κατι που εγω δεν το καταλαβαινω.
εγω δεν ειπα ποτε οτι θα γινει live rock,ουτε οτι θα την χρησιμοποιησω δικην live rock.Απλα οτι θα υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.
ΕΠΑΝΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ και μπορει να πει κι ο αχαρ που τσουρνεψε μερικα κομματια απο την εκθεση, οι τραγανες ειναι απευθειας απο την θαλασσα, 2 μηνες περιπου εξω απο το νερο με συνεχη πλυσιματα κλπ !!

αχαρ τοιμασου για ανταλλαγη κομματιων, πισυευω να ταχεις μεσα τοσο καιρο
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 26-01-05, 01:07
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Γαυρε μας εκοψες τη φορα.
η συζητηση παραπανω ηταν περισοτερο σε "φιλοσοφικο" επιπεδο για το αν η τραγανα θα δουλεψει οπως το live rock παρα για την συγκεκριμενη περιπτωση του ενυδρειου σου.
Για το δικο σου ενυδρειο δεν σε ενδιαφερει το live rock.
Με το βιολογικο φορτιο που εχει ενα fish-only ενυδρειο δεν νομιζω οτι θα μπορεις καν να μετρησεις τη διαφορα που θα εκανε το live rock. Απλα θες κατι περισοτερο για διακοσμηση παρα για φιλτραρισμα. Μακαρι να δουλεψει το denitrator οπως περιμενεις αλλα νομιζω ειναι πολυ δυσκολο σε ενα fish-only να εχεις μη ανιχνευσιμο nitrate και δεν σε ενδιαφερει κιολλας γιατι τα ψαρια ζουν ανετα ακομα και αν ειναι ανιχνευσιμο το nitrate.
Σε ενυδρεια με διαφορετικο περιβαλλον ομως(reef) διατηρεις χαμηλο βιολογικο φορτιο γιατι θες πολυ χαμηλα επιπεδα nutrients. Εκει βοηθαει ο βραχος.

Το αν η τραγανα θα δουλεψει σαν το ζωντανο βραχο ενδιαφερει πολυ κοσμο γιαυτο τραβηχτηκε το θεμα αλλου. Αλλα δεν νομιζω οτι το fish-only ενυδρειο ειναι το καταλληλο περιβαλον για τετοιες παρατηρησεις οποτε ασε μας να λεμε εμας.

Τι εγινε ηρθε ο Ολλανδος??
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 26-01-05, 02:15
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

η "οργανική υφή" του βράχου φαίνεται καθαρά και στις φωτογραφίες του φίλτατου γαύρου.

Τώρα όσον αφορά το αν βοηθάνε στην ανάπτυξη αναερόβιων βακτηριδίων αυτό είναι κάτι που ειδικά τα τελευταία χρόνια έχει περάσει σε σοβαρή συζήτηση σε όλα τα ξένα φόρουμ και περιοδικά.

Ναι μεν ο βράχος είναι πορώδης αλλά όχι στο σύνολο του. και είναι λίγο δύσκολο να δημιουργηθούν βακτηρίδια μέσα στον στέρεο βράχο.

Όταν αναφερόμαστε σε βακτήρια στον βράχο αναφερόμαστε κυρίως σε κομμάτια βράχων ή μάλλον καλύτερα σε κομμάτια σκελετού κοραλλιών (όπως ο βράχος Fiji που αποτελείται από σκελετούς κοραλλιών ) τα οποία έχουν μια σχετική διαπερατότητα στα ανώτερα στρώματα τους και έτσι επιτρέπουν την ανάπτυξη βακτηριδίων. Σε αυτά όμως τα στρώματα . Μην ξεχνάτε ότι με τον καιρό οι πόροι αυτοί κλείνουν λόγω χημικών διεργασιών και απλής εναπόθεσης οργανικών και ανόργανων κατάλοιπων με αποτέλεσμα να έχουμε πλέον συμπαγή πλέον κομμάτια βράχων .

Τώρα όσον αφορά τις «τραγάνες» .
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι πρόκειται για ένα ελαφρύ, σχετικά πορώδες κομμάτι ασβεστολιθικού πετρώματος. Η υφή του είναι σχεδόν οργανική (θυμίζει τις κατασκευές που κάναμε όλοι με την άμμο όταν ήμασταν παιδιά . Είναι όπως τα σχήματα που άφηνε η υγρή αμμος όταν την αφήναμε να πέφτει από την παλάμη μας με λίγο νερό πάνω στα πυργακια που φτιάχναμε )
Μετά από 3 μήνες στο ενυδρείο μου έχει αρχίσει να γίνεται χώρος ανάπτυξης κοράλλινης και είναι πολύ καλό υλικό για την κατασκευή βάσεων . Τα ψάρια το λατρεύουν σαν υλικό λόγω των κρυψώνων που προσφέρει και σε μετρήσεις που έκανα τα νιτρικά μου εξακολουθούν να είναι μηδενικά.

Τώρα εάν είναι οργανικής προελεύσεως ή όχι δεν μπορώ να σας πω. Σε λίγες έρευνες που έκανα δεν μπόρεσα να βρω τίποτα στο δύκτιο και δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στην βιβλιοθήκη του ΕΚΘΕ .

Όσοι πιστοί λοιπόν προσέλθετε.

Γαύρε να κανονίσουμε… έχω και μεταφορά να κάνω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 26-01-05, 08:39
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

τραγάνα μπορείς να βρείς και στο ένα μέτρο , δεν είναι απόλυτη ανάγκη το βάθος , και ίσα ίσα όσο ποιο ρηχή τόσομεγαλύτερο το μπιονταιβέρσιτη (αν μηλάμε για δική μασς τραγάνα τότε το 50% των ζωντανών είναι φάιργορμσ στην καλύτερη , καθώς υπάρχουν και σκολικαντέρες ακόμα χειρώτερες , αστακουδάκια (πολΥΥΥΥΥ ΆΣΚΗΜΑ ) και μύδια/στρείδια που τεζάρουν κάτω απο 1,029 , Αν συκώσεις μια τραγάνα ενός κιλού περίπου , το νερό που θα τρέξει δεν είναι κλυστάλινο αλλά άσπρο γαλακτώδες απο τα σκουλίκια που την κάνουν , το κακό είναι πως τα δικά μας φαιργορμσ αντέχουν μέχρι και 1,020
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 26-01-05, 08:48
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

γάβρο τώρα τις είδα τις φώτο , δε με λες , εκείνο το χρώμα σα σκουριά τί είναι ???? πεθαμένη κόκκινη άλγη ???, πάρε ένα μικρό κομμάτι και ρίξε λίγο ξύδι/σόδα , αν λιτσάρει το χρώμα , καλύτερα να το ξανασκεφτείς
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 26-01-05, 10:28
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
η "οργανική υφή" του βράχου φαίνεται καθαρά και στις φωτογραφίες του φίλτατου γαύρου.
Εαν εννοεις οτι ειναι κατι το 100% φυσικο τοτε συμφωνουμε. Γιατι κατι που εννοειται το τονιζεις βρε αγορι μου και μας μπερδευεις? Εγω ας πουμε δεν με λεω θηλαστικο-που ειμαι, ετσι? Με λεω ανθρωπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Τώρα όσον αφορά το αν βοηθάνε στην ανάπτυξη αναερόβιων βακτηριδίων αυτό είναι κάτι που ειδικά τα τελευταία χρόνια έχει περάσει σε σοβαρή συζήτηση σε όλα τα ξένα φόρουμ και περιοδικά.
Και ολοι εως τωρα εχουν φτασει στο ιδιο συμπερασμα. Καλυτερα βραχος και "κλεισμενος" παρα καθολου η καποιο αλλο υλικο. Μην ξεχναμε πως ακριβως αυτη η υπαρξη του Live Rock επετρεψε μαζι με τον φωτισμο να εχουμε ζωντανα κοραλια στο ενυδρειο μας. Κανενα αλλο μεσω δεν τα καταφερε, ουτε καν οι σκελετοι απο νεκρα κοραλια που απο μονοι τους ηταν αχρηστοι για αυτο το ρολο δεν καταφερανε κατι καλυτερο. Το εχουμε πει παντως. Το μυστικο στον ζωντανο βραχο δεν ειναι η βαση απο κοραλλι απαραιτητα, αλλα τα αλλα ειδη ζωης που με τα αρκετα χρονια εχουν πιασει και συνησφερουν τα μεγιστα σε αυτο.

Να αναφερω πως υπαρχουν αρκετοι τροποι να βοηθηθει ο βραχος να συνησφερει τα μεγιστα χωρις να μπουκωσει οπως λες και εχουν γινει και μελετες με βαση αυτο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Ναι μεν ο βράχος είναι πορώδης αλλά όχι στο σύνολο του. και είναι λίγο δύσκολο να δημιουργηθούν βακτηρίδια μέσα στον στέρεο βράχο.
Εδω ειναι η μοναδικοτητα του ζωντανου βραχου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Όταν αναφερόμαστε σε βακτήρια στον βράχο αναφερόμαστε κυρίως σε κομμάτια βράχων ή μάλλον καλύτερα σε κομμάτια σκελετού κοραλλιών (όπως ο βράχος Fiji που αποτελείται από σκελετούς κοραλλιών ) τα οποία έχουν μια σχετική διαπερατότητα στα ανώτερα στρώματα τους και έτσι επιτρέπουν την ανάπτυξη βακτηριδίων. Σε αυτά όμως τα στρώματα .
Οποιος βραχος θεωρειται live rock εχει σαν βαση νεκτρα κοραλια ας ειναι και Σουματρας. Ειναι στους ορισμους του ζωντανου βραχου. Οπως λει και ο Μπους "τρομοκρατης ειναι ο ...." ε, απο αυτο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
σε μετρήσεις που έκανα τα νιτρικά μου εξακολουθούν να είναι μηδενικά.
Αυτο λογο τραγανας να εχει γινει δεν υπαρχει περιπτωση καθοτι οι αναερωβιες περιωχες για να αναπτυχθουν θελουν παρααα πολυ καιρο, και σε 3 μηνες δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει. Εδω σε denitrator και παρολο τις αποκλειστικες συνθηκες και το εχτρα ταισμα με υποειδη ζαχαρης κτλ. κανει το λιγοτερο για να στρωσει 6 με 10 βδομαδες.

Ο υπαρχον live rock κανει ενα μερος της δουλειας, ενω για το αλλο μηπως εχεις αλγη? Με καποια μικροαλγη να αναπτυσεται , να δεις νιτρικα ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο.(ειναι αυτο που λενε "ουδεν κακο αμηγες καλου...").

Παντως για να κλεισω το θεμα μια και ο γαυρος θα τα εχει "παρει" αφου ειναι δικαιοματικα δικη του κουβεντα. Η τραγανα εαν ειναι ποια καθαρη φαινεται να ειναι μιας πρωτης ταξεως βαση και κρυψωνων. Η επιλογη του γαυρου ειναι σχεδον τελεια αφου και τα ψαρια θα εχουν το προσωπικο τους χωρο και τις κρυψωνες τους. Τι ψαρακια εχεις αρχισει να σκεφτεσαι?

Kangouras ωραιες πληροφοριες για την τραγανα.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 31-01-05, 22:23
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

επειδη ειναι ζητημα μερων να τελειωσει η κουρσα του σεταπ, ηδη εκανα τα πρωτα τεστ αντλιων και υπερχειλισης, πετυχημενα ευτυχως, πρεπει να διαμορφωσω τα διαμερισματα υλικων στο σαμπ.
και η ερωτηση !!
αν μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα στην εισοδο του νερου στο σαμπ, δεν μπει το σκιμερ αλλα καποιο αλλο βιολογικο υλικο και μετα το σκιμμερ και μετα χημικο κλπ...με λιγα λογια , αν η διαταξη των υλικων μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα εχει ορισμενη διαταξη, η δεν παιζει ρολο ??
θελω να κανω μια πατεντιτσα και με βολευει αν δεν εχουν καποια σειρα
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 01-02-05, 01:49
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Τι υπερχειλιση εχεις? Τι διαμετρο για ποσα λιτρα την ωρα?
(Απο περιεργεια και μονο)Ειπες καποτε οτι το τζαμι δεν το τρυπανε με διαμαντοτρυπανο. Με τι τρυπανι το τρυπισες?
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 01-02-05, 19:41
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

diy , pvc 32αρα , ποσα λιτρα= ερωτηση ασαφης φιλε συνονοματε γιατι εξαρταται απο την αντλια που σου φερνει το νερο πισω.
η 32αρα = διαμετρο 3,2 εκατοστα μπορει να καταπιει απο οτι βλεπω πανω απο 2000 λτ την ωρα για γελια.ειπαμε ομως,αναλογα την αντλια που στο φερνει πανω , εκει ειναι το θεμα.
εμενα ειναι 1800 λ/ω με μανομετρικο 2,2 μετρα, που σημαινει οτι στο εναμισυ μετρο περιπου καταφερνει να στειλει περιπου 1000 λιτρα την ωρα.
θελει ειδικες αντλιες αν ειναι να το στειλει ψηλα, με φτερωτες οχι αυτες τις απλες, αλλα σε σχημα c . ετσι ανεβαζει το νερο με πιεση και κανει δουλεια.
οι 3 1200αρες αντλιες που πηρα για αυτη τη δουλεια βγηκαν αχρηστες (θα μπουν μεσα στο ενυδρειο για να εχουμε ..κυματακι) που αν και καλες σαν μαρκα ηταν μαπα λογω υψους.
αμα την βγαλεις απο την πριζα και την ξαναβαλεις ...αντε γεια.
τωρα το τρυπημα,
εγω το τρυπησα πριν κολληθει, οποτε κανενα προβλημα. εγω προσπαθησα να το τρυπησω μονος μου( με διαμαντι κοφτη οχι τρυπανι) ,αλλα το αποτελεσμα ηταν 3 σπασμενα πλαινα.
τελικα ο τζαμας με ειδικο ποτηροτρυπανο το σενιαρισε κουκλα!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 01-02-05, 20:25
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Sorry για την ασαφεια. αλλα καταλαβες τι εννοουσα. Δηλαδη ποσα λιτρα σκοπευεις να επιστρεφεις και τι σωληνα εβαλες για να μην κανει θορυβο.
Εγω εχω γυρω στα 2000 λιτρα επιστροφη στο 1,5 μετρο και 2χ26mm τρυπες με 22mm σωληνες και κανει πολυ φασαρια.
Ο λογος που ρωτησα ειναι επειδη δεν ειμαι σιγουρος τι να κανω στο επομενο.
Θελω να εχω τουλαχιστον 2000 λιτρα επιστροφη και αναρωτιεμε να παω για
3-4x26mm,(εχω 26mm ποτηροτρυπανο οποτε μπορω να κανω οσες τρυπες χρειαστουν)
1χ36mm,
η 1χ44mm
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 01-02-05, 20:35
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

κατσε , εισαι ετοιμος να το κανεις σουρωτηρι εσυ.. , με 2 εισαι οκ βρε.
οσο πιο στενη η διαμετρος τοσο πιο πολυ βαβουρα θαχεις.
βαλε και τις στροφες που θα δωσεις μεχρι να φτασει στο σαμπ....
οσο πιο πολλες γωνιες τοσο πιο πολλη φασαρια επισης!!
εγω τοχω και <φτυνει> πανω σε σφουγγαρι απο πολυ κοντα, και δεν ακους τιποτα!!!!!
δε πιστευω να εννοεις τα απλα ποτηροτρυπανα για ξυλα ε?? εκεινα ΔΕΝ κανουν φυσικα!
θελει αρκετη σαπουναδα και το ειδικο εργαλειο.
βασικα να αποφυγεις τις πολλες στροφες παντως!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 01-02-05, 21:15
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Οχι οχι για ξυλο.
υδροψυκτο διαμαντι ποτηροτρυπανο για πορσελανη πλακακι με διαμαντι οδηγο.
κοβει το τζαμι σα βουτηρο.
Γιαυτο σκεφτομε τις 3-4 τρυπες για να αποφυγω να αγορασω κιαλλο.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 01-02-05, 21:48
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

το ενυδρειο αδειασμα, οπωσδηποτε, και πανω σε τραπεζι με μοκετα η κατι τετοιο που να απορροφα κραδασμους κλπ, βαζουμε το τζαμι που θα τρυπησουμε να παταει στο τραπεζι !!! ποτέ στον αερα!!
το ποτηροτρυπανο που λες ειναι οκ !!
αν το επιχειρησεις καλη επιτυχια !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 02-02-05, 08:29
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

και γω το ίδιο έκανα , 2 τρύπες αντί για μία μεγάλη στα 1200λ/ω με τρείς στροφές , αν είναι αρκετά μεγάλες οι τρύπες , μπορείς να βάλεις ένα καλαμάκι του οποίου το στόμιο θα κοιτάει προς τα πάνω για να μειώσεις το κόχλασμα ... ΧΛΧΛΛΧΧΛΧΛΧ......ΛΧΛΧΧΧΛΧΛΧΛΧ...............

Μετά απο καιρό όμως που οι σωλήνες θα μπουν ( το κακό με αυτές τις σωλήνες ) μπορεί ο θόρυβος να σταματίσει απο μόνος του
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 03-02-05, 15:57
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
αν μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα στην εισοδο του νερου στο σαμπ, δεν μπει το σκιμερ αλλα καποιο αλλο βιολογικο υλικο και μετα το σκιμμερ και μετα χημικο κλπ...με λιγα λογια , αν η διαταξη των υλικων μετα το πρωτο μηχανικο φιλτραρισμα εχει ορισμενη διαταξη, η δεν παιζει ρολο ??
Γαυρε στη διαταξη θα ηταν λαθος να μπει το σκιμμερ μετα το βιολογικο. Ειπαμε οτι το σκιμμερ πεταει βρωμιες πριν προλαβουν να μετατραπουν σε νιτρικα μεσω του βιολογικου μας, εαν βαλεια το σκιμμερ πρωτο πεταει τα περισοτερα, εαν ομως μπει πρωτο το βιολογικο...τα περισσοτερα θα εχουν γινει ηδη νιτρικα οποτε το σκιμμερ χανει ενα τεραστιο μερος της σωστης και μακροπροθεσμα χρησιμης λειτουργειας του. Σκεψου το καλα πριν το κανεις-ΙΜΟ.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 03-02-05, 23:00
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ψεμματα τελος!!!!
αναμονη τελος !!!
αυριο διαμορφωνω το σαμπ αναλογα με το μεγεθος του σκιμμερ, τα χωρισματα
για τα υλικα , και βαζω μπροστα την οσμωση να γεμισουμε το βαρελι με νερο !!!
αν το επιτρεψει ο καιρος σε 2-3 μερες το επιχειρημα ξεκινα!!
οσον αφορα στη διαταξη των υλικων, ακολουθω συμουλη του προλαλησσαντα ,
και το σαμπ γινετε σε 2 επιπεδα,το ενα (σαμπ-ακι )πανω απο το αλλο και με δευτερη υπερχειλιση στο μεγαλο σαμπ.
το νερο λοιπον < χτυπαει > σε σγουγγαρι για αρχη, το παραλαμβανει ο α αποβουτυρωτης ,
και μετα φευγει και πεφτει στο κατω επιπεδο , περναει μεσα απο siporax-antiphosphate- active carb.-SBF- (μια παρχη παει σε uv sterilizer, και μια αλλη σε denitrator filter),
και απο το διαμερισμα τελικης συλλογης του νερου 2 αντλιες 3000 λ /ω το ριχνουν στο ενυδρειο παλι.
μεσα εκει εχουμε , εκτος τις 2 παροχες των αντλιων, αλλους 3 κυκλοφορητες εκ των οποιων ο ενας ειναι συνδεδεμενος με wavemaker,
συνολο κυκλοφοριας μεσα στο ενυδρειο περιπου, άλλα 3000 λ/ω.
3.000 απο σαμπ και 3.000 απο κυκλοφορια μεσα δηλαδη.
επεται η συνεχεια....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 04-02-05, 12:21
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Άντε, καλή αρχή....
__________________
Euro 2004, Impossible is Nothing..!
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 04-02-05, 12:30
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Και μην ξεχασεις το αλατι!!
(Η δυναμη της συνηθειας ξερεις)

Καλη επιτυχια!
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10824 seconds with 12 queries