Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-08, 15:36
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή Eρωτηση για jbl crystal profi e 900

Aυριο το περιμενω και θελω να ρωτησω αν μπορω να το δουλεψω μαζι με ενα εσωτερικο σε ενα ηδη υπαρχων 100ρι ενυδρειο για να το εχω στρωμενο μεχρι να το μεταφερω στο καινουριο 240ρι.
Φοβαμαι μηπως γινει πλυντηριο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-08, 16:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

φυσικά και μπορείς να το βάλεις.
Θα στρέψεις την έξοδο του νερού προς ένα πλαϊνό τζάμι για να του "σπας" την ροή και όλα θα είναι μια χαρά ..
Αν το μπολιάσεις κι όλας από το είδη υπάρχον φίλτρο θα είναι ακόμα πιο γρήγορα έτοιμο ..

Υ.Γ Χαλκίδα είμαστε και για ένα καφέ δεν έχουμε κανονίσει... ντροπή μας !
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Μπορεις οντως να το βαλεις,και εγω εβαλα το 2224 σε 60αρι προσωρινα, και εβαλα την εξοδο να χτυπαει στο πλαινο τζαμι ,υπαρχει και διπλα μια ριζα, και ολα ειναι μια χαρα
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-08, 16:28
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικά και μπορείς να το βάλεις.
Θα στρέψεις την έξοδο του νερού προς ένα πλαϊνό τζάμι για να του "σπας" την ροή και όλα θα είναι μια χαρά ..
Αν το μπολιάσεις κι όλας από το είδη υπάρχον φίλτρο θα είναι ακόμα πιο γρήγορα έτοιμο ..

Υ.Γ Χαλκίδα είμαστε και για ένα καφέ δεν έχουμε κανονίσει... ντροπή μας !
Eυχαριστω για την απαντηση,οταν λες να στρεψω την εξοδο σε ενα τζαμι δεν υπαρχει κινδηνος να τρεξουν νερα εξω απο το ενυδρειο αν εχει πολυ πιεση.
Υ.Γ:Αν γυριζεις το μεσημερι απο δουλεια και ξεκινας διαβασμα τα παιδια και τρεξιμο να προλαβεις φροντηστηρια ,κολυμβητηρια ,γυμναστηρια κ.α.που να βρεις χρονο και προπαντως ορεξη για καφεδες;
Οι παντρεμενοι θα με καταλαβαινουν .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-08, 00:44
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

έτσι όπως τα λες σε καταλαβαίνω και εγώ χωρίς να είμαι παντρεμένος
δεν είναι ανάγκη να στρέψεις την έξοδο του νερού προς τα πάνω και να στα κάνει όλα χάλια ..
μπορείς να την στρέψεις απευθείας πάνω στο τζάμι ή ακόμα και προς τα κάτω αν δεν σου κάνει το υπόστρωμα χάλια από την δύναμη του νερού ..
μόλις πειραματιστείς λίγο με την φορά του νερού θα βρεις την κατάλληλη θέση ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-08, 17:36
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

OK ολα πηγαν καλα.
Το φιλτρο ξεκινησε να λειτουργει και ηταν πολυ πιο ευκολο απο οτι περιμενα.Χρειαστηκε να σπρωξω μονο μια φορα την αντλια εκκινησης.
Ειναι δε τοσο αθορυβο που οταν σταματησε να βγαζει απο την εξοδο κατα την εκκινηση φυσαλιδες αερα που ειχαν εγκλωβιστει μεσα του εβαλα το χερι μου για να δω αν λειτουργει.
Τελικα δεν χρησημοποιησα την φλογερα για εξοδο νερου αλλα μια ειδικη πεπλατυσμενη εξοδο που απο οτι λεει το μανιουαλ ειναι για φυτεμενα.
ΕΡΩΤΗΣΗ:Τωρα που εχω χαμηλωσει την εξοδο με το διακοπτη πρεπει να κλεισω και την εισοδο;
-------------------------
Aπαντω μονος μου αφου διαβασα το manual δεν πρεπει ποτε να πειραζουμε το διακοπτη της εισοδου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpampis 1969 : 01-10-08 στις 17:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-08, 23:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis 1969 Εμφάνιση μηνυμάτων
OK ολα πηγαν καλα.
Το φιλτρο ξεκινησε να λειτουργει και ηταν πολυ πιο ευκολο απο οτι περιμενα.Χρειαστηκε να σπρωξω μονο μια φορα την αντλια εκκινησης.
Ειναι δε τοσο αθορυβο που οταν σταματησε να βγαζει απο την εξοδο κατα την εκκινηση φυσαλιδες αερα που ειχαν εγκλωβιστει μεσα του εβαλα το χερι μου για να δω αν λειτουργει.
Τελικα δεν χρησημοποιησα την φλογερα για εξοδο νερου αλλα μια ειδικη πεπλατυσμενη εξοδο που απο οτι λεει το μανιουαλ ειναι για φυτεμενα.
ΕΡΩΤΗΣΗ:Τωρα που εχω χαμηλωσει την εξοδο με το διακοπτη πρεπει να κλεισω και την εισοδο;
-------------------------
Aπαντω μονος μου αφου διαβασα το manual δεν πρεπει ποτε να πειραζουμε το διακοπτη της εισοδου.

Ομορφα.
Αυτο που εχουν τo μικρο και μεσαιο μοντελο σαν δευτερη επιλογη για φυτεμενα ειναι το Lily pipe
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
JBL Cristal Profi . ΑΞΙΖΕΙ; SOCRATIS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 19-08-08 09:51
Aqua Crystal! kotsis Γλυκό νερό - Γενικά 3 19-06-08 09:01
Σύστημα διάχυσης CO2 dennerle crystal-set 125 di.pil Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 25-12-07 14:13
JBL PROFI 250 LEON13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 24-06-07 09:36
Σιλικόνη Profi 4100... akisk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 22-02-05 15:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04433 seconds with 15 queries