Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-05, 18:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Το χρονικο της καταστροφης......

Ή αλλιως πως μπορεις να καταστρεψεις ενα στρωμενο ενυδρειο.......

Εδω και τεσσερεις περιπου μηνες ειχα καταφερει να βαλω το δισκοενυδρειο σε μια ταξη.... Εφτιαξα το νερακι, προσθεσα διοξειδιο και κατεβασα το ph , εβαλα μια uv για προστασια ετοιμασα 3 διαφορετικες τροφες για τα ψαρακια μου και ολα πηγαιναν ρολοι.... Οι δισκοι στην καλυτερη κατασταση απο ποτε με εντονα χρωματα και περηφανα ανοιγμενα πτερυγια.....Ειχα ετοιμασει και ενα ζευγαρι απο δυο ενηλικα που ερωτοτροπουσαν καθημερινα μια αρμονικη ευτυχια .... Ωσπου την εκανα τη λακαμια..... Βρηκα ενα δισκακι με καταπληκτικα χρωματα και σε φαινομενικα πολυ καλη κατασταση.....Το αφησα στο μαγαζι ρεζερβε για 10 μερες να δω την εξελιξη του..... Οπως το αφησα ετσι το βρηκα... Τελεια κατασταση.... Οποτε το εφερα και σπιτι.....Προσαρμογη για δυο ωρες στο ενυδρειο καραντινα.... Και αλατολουτρο (Γιωργο μην πεις τιποτα, ειμαι πολυ θλιμμενος) για να σκοτωσω οτι εξωτερικο μπορει να ειχε.... Το ψαρι σε αριστη κατασταση.....Φωτεινο και ζωηρο, παχυ και αψεγαδιαστο. Μετα απο 5 ωρες προσαρμογης το εβαλα στο ενυδρειο...... Η αρχη του τελους..... ΜΕ το που μπηκε στο ενυδρειο σκοτεινιασε (φυσιολογικο λεω εγω λογω προσαρμογης....) την επομενη μερα ολοι οι δισκοι σε μαυρο χαλι...... Αγκαλιασμενοι ο ενας με τον αλλα στην επιφανεια του ενυδρειου να βαριανασαινουν..... Συναγερμος, μετρησεις για τα παντα, ολα αψογα.... Ωχ σκεφτηκα τα επαιξε το πεχακοντρολερ και εχω πηξει στο διοξειδιο.... Καλιμπραρω το κοντρολερ , αλλα και αυτο σε τελεια κατασταση.... Προσθετω 4 αεροπετρες να αυξησω το οξυγονο.....Ανεβαζω θερμοκρασια στους 32 και κανω αλλαγη νερου 35% (μηπως δεν αποχλωριωσε ο ανθρακας της ΑΟ το νερο.... Προσθετω και αντιχλωριο..... Τα ψαρια στην ιδια κατασταση.....Ολα αυτα χθες..... Σημερα βρηκα τον marlboro νεκρο. Αλλοι δυο τους περιμενω απο ωρα σε ωρα..... Ειμαι ετοιμος να τα παρατησω γμτ μου..... Εχω ηδη κανει δευτερη αλλαγη νερου και το βραδυ παω για τριτη.... Διαβασα τοσα ποστ και αρθρα αλλα πουθενα δεν βρηκα κατι τοσο θανατηφορο και τοσο αμεσο.........Τι να ειναι;;;; Ακομα και η πανουκλα των δισκων δεν ειναι τοσο γρηγορη.....Το νεκρο ψαρι αν το βλεπατε ηταν σαν ζωντανο κανενα σημαδι ( ουτε κοιλια αφυσικη, ουτε αλλοιωση χρωματος , ουτε πρησμενα βραγχια) ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-05, 20:01
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Talking

Θελουν....... Ξεματιασμα!!!
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-05, 20:26
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Επειδή δεν είναι ώρα για φιλολογικές συζητήσεις και ότι η καραντίνα στο νέο ψάρι πρέπει να έχει διάρκεια πολύ περισσότερο από 2 ώρες ας πάμε στο θέμα σου. Αμμωνία προφανώς το πρώτο που μέτρησες, έτσι? Η συμπεριφορά/εξέλιξη δε δικαιολογεί πάντως αρρώστια από το νέο ψάρι. Όλα τα ψάρια τόσο γρήγορα να αρρωστήσουν... κάτι άλλο μάλλον θα είναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 22-11-05 στις 20:35
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-05, 21:24
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Γιωργο γιαυτο το λογο εβαλα το ποστ..... ΝΑ δειξω τη σημασια της καραντινας!!!!! Τωρα οσο αφορα το προβλημα.... Αμμωνια μετρηθηκε πρωτη πρωτη και ειναι μη μετρησιμη..... Τα ψαρια δεν εδειχναν κανενα σημαδι πριν μπει το καινουριο ψαρι.... Τετοια συμπτωση ;;;; Φοβαμαι μην ειναι τιποτα παρασιτα kiemenworm που ειχα παρομοιο προβλημα και με τα παφερ μου.... Σημερα θα τα κανω θεραπεια με εσχα 2000.... Τα εχω χασει γενικα και ειμαι πολυ χαλια......Χανω τα καλυτερα μου ψαρια ενα προς ενα χωρις να μπορω να κανω τιποτα......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-05, 21:29
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

υπομονή, τι να πω. πάντως ξαναλέω, αν και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει, ότι είναι δύσκολο από τη μια στιγμή στην άλλη όλα κάτω από ένα φαινομενικά καλά ψαράκι. εγώ θα έψαχνα αλλού τη αιτία, ίσως και εκτός ενυδρείου. θυμάσαι ένα φίλο εκ πατρών που έριξαν πορτοκαλάδα τα πιτσιρίκια στο πάρτυ? μήπως κάποιο ατύχημα, κάποιο λάθος κάποιου άλλου μέσα στο σπίτι, μήπως ψέκασε κανείς αεροζόλ για τις μύγες/κουνούπια ή αποσμητικό χώρου τέλος πάντων?

Edit:μήπως μπορώ να πάρω απάντηση γιατί ενώ γράφω με κεφαλαία το πρώτο γράμμα κάθε πρότασης που ξεκινάω εμφανίζεται στο ποστ με μικρό?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-05, 21:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το σκεφτηκα αλλα μενω μονος μου και η γατα μου το μονο που μπορει να κανει ειναι τα κ*****σει.... Αλλα θα μετρουσα αμμωνια φανταζομαι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-05, 22:52
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Κανε μια επικοινωνια με την κτηνιατρικη σχολη, μηπως ενδιαφερονται για νεκροψια σε ψαρι!αν εισαι τυχερος θα μαθεις πολλαααααα!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-11-05, 03:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Τι να ειναι;;;; Ακομα και η πανουκλα των δισκων δεν ειναι τοσο γρηγορη.....
Νίκο πολύ φοβάμαι οτι ειναι δηλητηρίαση απο co2 επειδή ειχες χαμηλό ΚΗ
Κάνε μια μέτρηση ΚΗ & pH και πες μας αν ειναι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-05, 08:33
Artemis Ο χρήστης Artemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

...Φίλε Pritanis διάβασα τα μηνυματα σου και πραγματικά στενοχωρήθηκα πάρα πολύ.Είναι τρομερο να χάνεις τα ψάρια σου το ένα μετά το άλλο και μάλιστα χωρίς να μπορείς να εντοπίσεις την αιτία.Εύχομαι να πάνε καλύτερα τα πράγματα....
Artemis
__________________
χρυσοψαρομανής
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-05, 09:04
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Γιωργο γιαυτο το λογο εβαλα το ποστ..... ΝΑ δειξω τη σημασια της καραντινας!!!!!
Για να δείξεις τη σημασία της καραντίνας που επιμελώς δεν τήρησες.... Από ότι είπε και ο Lasal πάντως μάλλον το Kh φταίει που δεν "κράτησε" το ph. Κρίμα, τόσος κόπος τόση προσπάθεια και δυστυχώς πάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-11-05, 09:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωχ σκεφτηκα τα επαιξε το πεχακοντρολερ και εχω πηξει στο διοξειδιο.... Καλιμπραρω το κοντρολερ , αλλα και αυτο σε τελεια κατασταση.... Προσθετω 4 αεροπετρες να αυξησω το οξυγονο....
o ph controler μετραει ph.. αν το ph ειχε κρασαρει θα το εδειχνε..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-05, 09:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Το σκεφτηκα αλλα μενω μονος μου και η γατα μου το μονο που μπορει να κανει ειναι τα κ*****σει.... Αλλα θα μετρουσα αμμωνια φανταζομαι....
Ρε μηπως εκανε τιποτα η γατα ;;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-05, 09:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κρίμα στενοχωρήθηκα πολύ.
Θα συμφωνήσω με τον Lasal. Φαίνεται για δηλητηρίαση. Δεν εξηγείται αλλιώς, τόσο γρήγορη, δεν νομίζω να υπάρχει μεταδοτική ασθένεια…….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-05, 11:59
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Νίκο στεναχωρέθηκα πάρα πολύ, Κρίμα...
Τωρα για την αιτία της καταστροφής τι να πω μου φαίνεται ανεξήγητο.
Πιστεύω ότι δεν ευθύνεται το co2. Αυτό θα μπορούσες να διαπιστώσεις πολύ εύκολα μετρώντας τις τιμές του ph και ΚΗ.
Θα συμφωνήσω με τον george hmmy ότι η αιτία πρέπει να βρίσκεται εκτός ενυδρείου. Ακόμη και αν ο καινούργιος δίσκος είχε καποιο πρόβλημα δε θα πέθαιναν τόσο σύντομα οι υπόλοιποι δίσκοι.
Θα ήταν καλύτερα αν έκανες πολύ μεγαλύτερη αλλαγή νερού, για να απομακρύνεις την αιτία του κακού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-11-05, 12:05
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παιδιά ο άνθρωπος χάνει τα ψάρια του ένα ένα και το μυαλό του μόνο καθαρό δεν μπορεί να είναι αυτήν την στιγμή. Ας προσπαθήσουμε να δούμε τι φταίει μήπως βοηθήσουμε.

1, Μπορεί να είναι κάποια αρρώστια ?

ΟΧΙ

Πολύ δύσκολο να εκδηλωθεί ραγδαία με θανάτους την επόμενη κιόλας μέρα.
Το γεγονός ότι τα ψάρια είναι στην επιφάνεια δεν συνηγορεί προς αυτή την κατεύθυνση

ΝΑΙ

Ο pritanis έχει UV οπότε το ανοσοποιητικό των ψαριών του δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό όσο του ψαριού φορέα

2. Αμμωνία

ΝΑΙ

Τα ψάρια στην επιφάνεια είναι μια σοβαρή ένδειξη για παρουσία αμμωνίας
Δεν είναι λίγες οι φορές που η ροή του φίλτρου μας μειώνεται δραματικά χωρίς εμείς να το διαπιστώσουμε.
Το τεστ που μέτρησε την αμμωνία μπορεί να έχει λήξει.

ΟΧΙ

Μικρές οι πιθανότητες να συνέπεσε η δυσλειτουργία του φίλτρου με την είσοδο του καινούργιου ψαριού
Οι μετρήσεις ήταν αρνητικές.

3, PH crash

ΝΑΙ

Χαμηλό KH, δυσλειτουργία του PH controller ή της ηλεκτομαγνητικής βάνας.
Το PH όταν το μέτρησε να είναι σωστό αλλά το πρόβλημα να συνέβη προγενέστερα και στο μεταξύ το controller να επανήλθε σε σωστή λειτουργία έχοντας κάνει την ζημιά στα ψάρια.

ΟΧΙ

Μικρές οι πιθανότητες να συνέπεσε η δυσλειτουργία του PH controler με την είσοδο του καινούργιου ψαριού.



Παράθεση από post του lasal σε άλλο topic

Quote

Το pH το ρυθμίζουμε παντοτε σε συνάρτηση με το ΚΗ.
Είτε έχουμε pHcontroler είτε όχι.

Παράδειγμα
ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε ΚΗ 10 και pH 6.8 γιατι σε αυτήν την περίπτωση
για να πέσει το ph στο 6.8 θα έχουμε υπερβολικό co2 (48ppm) με αποτέλεσμα να δηλητηριάζονται τα ψάρια και να τα βλέπουμε να ανεβαίνουν
στην επιφάνεια προσπαθόντας να αναπνευσουν.

Unquote

Θα μπορούσε το KH να έχει ανέβει επειδή δεν δουλεύει καλά πια η R/O ή επειδή δεν συμπληρώνεις νερό πριν τις αλλαγές σου και αυξάνεται σταδιακά η σκληρότητα με αποτέλεσμα το παραπάνω.
__________________
Χάρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris : 23-11-05 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-11-05, 12:21
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις δλδ? Σε όλα ναι και σε όλα όχι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-11-05, 12:47
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις δλδ? Σε όλα ναι και σε όλα όχι?
Μακάρι να μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα. Όμως όταν θα το ανέφερα θα έπρεπε να ήμουν σίγουρος. Δεν μπορώ να πω ανέβασε την θερμοκρασία και να φταίει η αμμωνία γιατί θα στείλω τα πολυαγαπημένα ψαράκια του pritanis και όχι τα δικά μου.

Έτσι το παραπάνω post σκοπό έχει να βοηθήσει το διάλογο μέσω της κατηγοριοποίησης των πιθανών αιτιών.

φιλικά
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-11-05, 12:55
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως έχουν τα πράματα δεν μπορείς να βρεις τι φταίει. Αν κάνεις μετρήσεις μετά και τα βρίσκεις όλα φυσιολογικά πού να ξέρεις ποια ήταν η αιτία για την καταστροφή... Πάντως Χάρη όλα όσα λες είναι ενδεχόμενα πιθανά. Το θέμα είναι να βρεθεί η αιτία για να μην υπάρξουν και άλλες μελλοντικές καταστροφές στον απελπισμένο pritanis.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-11-05, 13:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.....
ΚΗ=gh=5-6 ph=6.6 -6.7. H σληροτητα ειναι σε αυτο τομεγεθος εδω και πολυ καιρο και την μετραω ανα 15μερες. Η ΑΟ ειναι 4 σταδιων με καινουρια (2 μηνων) προφιλτρα ανθρακα και νηματος. Το νερο της μετρηθηκε για σκληροτητα και ειναι μη μετρησιμη....Το νερο της αλλαγης ειναι 90% ΑΟ με προσθηκη ιχνοστοιχειων και 10% αποχλωριομενο βρυσης.Το διοξειδιο λειτουργει πολυ καλα και μου ριχνει το ph γρηγορα χωρις να λειτουργει πολυ ωρα....Αν ειχα προβλημα με το διοξειδιο τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου δεν θα ανεβαιναν και αυτα στην επιφανεια για οξυγονο???? Ροδοστομα, κλοουν, γκουραμια ολα νορμαλ.....Το τεστ αμμωνιας δεν εχει ληξει και εκτος του υγρου τεστ εκανα και πολυτεστ με χαρτακι εχω και το αλερτ της σιχεμ... Ολα δειχνουν μη μετρησιμη αμμωνια..... Το ph επισης μετρηθηκε με υγρο της σερα και συμφωνησε με το κοντρολερ.... Ευτυχως αλλος δισκος δεν χαθηκε εκτος απο τον πρωτο.... Η ολη περιπτωση μου θυμιζει το περιστατικο που ειχα με τα παφερ και το οποιο το ελυσα μολις χρησιμοποιησα το εσχα 2000. Απο τους 7 δισκους που εχω μεσα δυο δεν δειχνουν σημαδια προβληματος...Τι εχω κανει ως τωρα....
1. Θερμοκρασια 32
2. Προσθηκη αεραντλιων
3. Θεραπεια με εσχα 2000 και απενεργοποιηση UV
4. Καθημερινες αλλαγες νερου 25% απο Αο με προσθηκη αντιχλωριου
5. Ελλατωση φωτισμου σε 8 ωρες
6. Καθημερινες μετρησεις αμμωνιας
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-11-05, 13:20
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Λυπάμαι για ότι σου συνέβει...
Μου ήρθε στο μυαλό ένα παλαιότερο post και στο δίνω μήπως κάτι βρεις εκεί.
http://www.greekaquarist.com/vb/show...F1%E9%E1%F3%E7
Αφού κάνουμε υποθέσεις βάση πίνακα ΚΗ/pH έχεις με pH6.6 kai KH5 = 38 Co2, είναι ήδη εκτός πράσινης περιοχής. Αν τώρα το ΚΗ δεν άλλαξε αλλά το pH σου πήγε για κάποιο λόγο στο 6,4 η τιμή εκτοξέυεται 60 !!!
Όλα αυτά αφού το μόνο ύποπτο που είδες ήταν τα ψαρια στην επιφάνεια και είχαν πρόβλημα αναπνοής και μετά τις παρεμβάσεις ΄διχνουν καλύτερα.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-11-05, 13:25
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pritanis
Το νερο της μετρηθηκε για σκληροτητα και ειναι μη μετρησιμη....
Η RO δε μετράται με κοινά τεστ παρά μόνο με tds meter.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-11-05, 13:32
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Για να γινει αυτή η ζημιά άλλαξαν ραγδαία οι συνθήκες.
Σίγουρα ειναι λυπηρό το γεγονός οτι χάθηκε ο Δίσκoς
Λίγο υπομονή να μάθουμε τις μετρήσεις.
ΥΓ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Το διοξειδιο λειτουργει πολυ καλα και μου ριχνει το ph γρηγορα χωρις να λειτουργει πολυ ωρα....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Αφού κάνουμε υποθέσεις βάση πίνακα ΚΗ/pH έχεις με pH6.6 kai KH5 = 38 Co2, είναι ήδη εκτός πράσινης περιοχής. Αν τώρα το ΚΗ δεν άλλαξε αλλά το pH σου πήγε για κάποιο λόγο στο 6,4 η τιμή εκτοξέυεται 60 !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 23-11-05 στις 14:01
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-11-05, 13:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Δασκαλε βοηθα λιγο.... Καταρχην δεν χαθηκαν οι δισκοι, ακομα.... Ενας χαθηκε..... Μη με γλωσσοφατε κιολας..... Απο μετρησεις τι αλλο θες????

Ρε Γιωργο θα με τρελανεις εσυ, τι το χρειαζομαι το tds???? Αν η σκληροτητα δεν ειναι μετρησιμη με υγρο ειναι σιγουρα αναμεσα στο 0 και 1..... Τι παιζουμε τωρα με τα δεκαδικα????
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-11-05, 13:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Επισης το ph ειναι σε αυτα τα επιπεδα κανα μηνα τωρα και κατεβηκε σε αυτα πολυ αργα (0,2 αν 4 μερες) χωρις να εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.... Αλλου πρεπει να ψαξουμε τα αιτια.... Επιμενω!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-11-05, 13:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ποσες φυσσαλιδες το λεπτο βγαζει το CO2 ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-11-05, 14:12
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Αλλου πρεπει να ψαξουμε τα αιτια.... Επιμενω!!!!
Και γω επιμένω να κάνεις τεστ τα τέστ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-11-05, 14:19
Μάγδα Ο χρήστης Μάγδα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Για μένα Νίκο η ζημιά δεν πρέπει να οφείλεται στο νέο ψάρι που έβαλες.
Δηλαδή πρέπει συμπτωματικά εντελώς να έκανε την εμφάνιση της η ζημιά με την εισαγωγή του νέου ψαριού.Δηλαδή με άλλα λόγια έτσι και αλλιώς θα εμφανιζόταν αυτή η δύσκολη κατάσταση.
Εγώ το έχω πάθει αυτό τρεις φορές και τις τρεις ήταν από διοξείδιο.Είχαν την ίδια συμπεριφορά με τα δικά σου.Και δεν βαριανάσεναν ούτε ήταν στην επιφάνεια όλα τα ψάρια.Κάποια πιο ανθεκτικά λειτουργούσαν κανονικά.Γίνεται πολύ γρήγορα.
Πρέπει να ψαχθεί μάλλον η αιτία σε κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-11-05, 14:31
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Πρίν απο 5 μήνες είχα ακριβώς την ίδια σημειολογία στο 96λιτρό μου με αφρικάνες. Όλα ξεκίνησαν με ενα Leleoupi που πήρα απο ενα Pet Shop στο περιστέρι παιρνώντας τυχαία απο εκεί και πηγαίνωντας να χαζέψω. Με το που το έβαλα μέσα στο ενυδρείο μετά απο την ανάλογη προετοιμασία τα ψάρια τα έχασα όλα εκτός απο 3. Μέσα σε αυτά ήταν και μια Silver Arowana σε βρεφική ηλικία που την πρόσεχα σαν τα μάτια μου. Τελικά τι ήταν? Το Leleoupi που πήρα απο το πετ είχε κάποιο βακτηρίδιο το οποίο με το που μπήκε στο ενυδρείο κόλλησε σχεδόν όλα τα υπόλοιπα. Τα 3 γλιτώσαν χάρη στην θεραπεία με Furan και αύξηση θερμοκρασίας κλπ κλπ. Πάντως είχα ακριβώς την ίδια σημειολογία με τους δίσκους σου, δεν ξέρω εαν βοήθησα σε κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-11-05, 16:33
alexwip Ο χρήστης alexwip δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα πρώτα απ'ολα να χαιρετίσω όλα τα παιδιά στο forum.Αφορμή στάθηκε το οτι και σε μένα συνέβει κατι παρόμοιο πριν 2 εβδομάδες.Χωρίς καμία εμφανή τουλάχιστον αιτία έχασα στα καλά καθούμενα 2 δίσκους στο ενα μου ενυδρείο.Και όπως και στην περίπτωση του pritani, έδειχναν σα ζωντανοί.Κανένα σημάδι ασθένειας.
Οι μετρησεις άψογες.Το ενυδρείο είναι 600 λίτρων με Ph 6,8 , ΚΗ 4 , GH 5.
Πανικός.Μετρήσεις αμμωνίας, νιτρίτη, νιτράτη, διοξειδίου, ολα OK.
Αλλαγές προληπτικά το 30% κάθε μέρα για 5 συνεχόμενες ημέρες.Την έκτη μέρα βλέπω τυχαία πίσω απο κάτι φυτά ένα δοκιμαστικό σωλήνα απο αυτούς που κάνουμε τα tests.Ε λοιπον οι αιτία πρέπει να ήτανε αυτή.Ο σωλήνας είχε μέσα υγρό απο τεστ νιτράτη και που πιθανότατα δηλητηρίασε (ευτυχώς μόνο) δύο ψάρια.Ετσι πιστεύω πως κατι τόσο ξαφνικό λογικά θα πρέπει να οφείλεται σε κατι που σου δηλητηρίασε το ψάρι.Μήπως η σακκούλα που έκανες προσαρμογή το ψάρι είχε πάνω της τίποτα και πέρασε στο νερο; Αυτό το ρωτάω γιατι έχει συμβεί σε φίλο.Η σακκούλα του είχε ακουμπήσει σε υγρο σαπούνι και .........
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-11-05, 18:03
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον φιλοι μου νεο ιατρικο ανακοινωθεν...... Μεχρι στιγμης καμια επιπλεον απωλεια..... Καποια απο τα ψαρια δειχνουν σημαδια ανακαμψης τα περισσοτερα ομως ειναι στασιμα.....Συνεχιζω την θεραπεια με εσχα 2000 γιαδευτερη μερα.... Τωρα ρε δασκαλε τι εννοεις να τεσταρω τα τεστ;;;;; Το ph το μετραω με κοντρολερ , με sera υγρο και τετρα χαρτακι και ολα πανω κατω συμφωνουν....Καλιμπραρω σε μπαφερ 7 το κοντρολερ και δειχνει ακριβως..... Τη σκληροτητα τη μετραω με τετρα υγρα και τετρα στικς και παλι ειναι στα ιδια επιπεδα......Την αμμωνια σου ειπα πιο πριν.... Τι να αλλο να κανω;;;; Αυτη τη στιγμη ψαχνω το ενυδρειο για ξενα σωματα μηπως και θαβει η Χιονατη τιποτα μεσα στο ενυδρειο......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10792 seconds with 13 queries