Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-04, 00:45
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή συνήπαρξει καρχαρία με γκουράμι

Σε ενα εστιατόριο είδα σε ένα μεγάλο πολύ μεγάλο ενυδρείο σε ύψος αλλα στενό να υπάρχουν ένα γκουράμι αρκετά μεγάλο μαζί με ενα καρχαρία περιπου 30cm μαζί με ένα μικρό φυσικά όχι πολύ αλλο σαν καρχαριάκι με κόκκινη ουρά. Στο άλλο ενυδρείο υπήρχε ένα οσκαρ αρκετά μεγάλο πολύ μεγάλο και ένα cutfish οπως μου το είπε ήτανε σαν κορρυς με μουστάκια αρκετά μεγάλα ,κορμάκι αρκετά μεγάλο περίπου 30 πόντους με ραχιαίο πτερίγυριο χαμηλό αλλά σ ολόκληρο το σώμα και απο κάτω το ίδιο και με δύο πλαινά μικρά πτερύγια κοντά στο κεφάλι , αυτά τα δύο ήτανε σε ένα αλλο ενυδρείο αρκετά και αυτό μεγάλο απο ότι υπελόγησα πρέπει να ειναι πάνω απο 300 λίτρα το δε πρώτω πρέπει να ειναι πάνω απο 500 . Ρώτηξα ποτε κάμνει αλλαγή νερού και μου ειπε καθε 6 μήνεεςςςςς εμεινα αναυδη του είπα οτι ειναι κρίμα τα ψαράκια του και η δικαιολογία ειναι οτι ήτανε μεγάλη φασαρία να γίνεται η αλλαγή γιατι τα ενυδρεία οπως ειναι εντοιχισμένα εδώ και 12 χρόνια δεν είχαν ευκολίες για αλλαγή νερού.Αυτό που θέλω να ερωτήσω ο συνδιασμός αυτός ειναι σωστός; η επρεπε να υπηρχε κάποιος αλλος καλύτεροςς;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-04, 11:06
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Υπάρχει στα περισσότερα ψάρια γλυκού΄νερου μια πολύ μεγάλη ικανότητα προσαρμογής σε συνθήκες νερού με ΣΤΑΔΙΑΚΗ αύξηση της ποσότητας των νιτρικών και άλλων ουσιών .Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι'' την περνάνε καλά'' .Γιαυτό άλλωστε εμφανίζονται κατα καιρούς και διάφοροι/ες εδώ στο board με απόψεις:ένας ''φίλος μου"αλλάζει νερό μια φορά το χρόνο .Αυτοι οι χομπύστες(ο Θεός να τους κάνει!)θεωρούν επισης φυσιολογικό το να χάνουν μερικά ψάρια γιατί ''δεν είναι ανθεκτικά'' και το μαγαζί του κορόιδεψε .Το ίδιο θεωρούν όταν τα ψάρια δεν έχουν γεννήσει ποτέ και είναι και χωρίς ιδιαίτερα χρώματα .Όταν δε το χρυσόψαρο στη γυάλα έχει ανάβει στην επιφάνεια για να βρεί οξυγονο,το ταίζουν γιατί πεινάει .Καταλαβαίνεις τι εννοώ .Όσο για την συμβίωση,ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τα ψάρια σε τέτοια θέματα πρώτον,και δεύτερον ίσως το μέγεθος του ενυδρείου επιτρέπει τέτοια συνύπαρξη. .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-04, 22:05
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Η εώτηση μένει η ίδια αν και εγώ θάθελα να του εισηγηθώ τον πιο σωστό συνδιασμό κατόπιν των δικών σας εισηγήσεων, πραγματικά θαθελα να εισηγηθώ ποιές ειναι οι σωστές επιλογές και αν θέλει να τις ακολουθήσει καλώς αν όχι πάλι καλώς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-04, 00:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ενας pangasius (μαλλον αυτον εννοεις καρχαριακι) σε 500 λιτρα, χωρίς να ειναι το ιδανικο, ειναι καλά (συνηθως βλεπουμε pangasius σε πολυ λιγοτερα λιτρα). Ενα οσκαρ κι ενα γατοψαρο σε 300 λιτρα, επισης δεν ειναι και φοβερα στριμωγμενα. Το ζητουμενο ειναι να γινονται συχνα οι αλλαγες νερου και σωστη συντηρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-04, 01:18
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Τόλη θα ψαξω να βρώ αν το pangasius ειναι αυτό που έχω δεί στο εστιατόριο και θα σας πω , το καρχαριάκι με τη ουρά τη κόκκινη ήτανε μικρό αλλά ειχε και καρχαριάκι αρκετά μεγάλο με όλα τα χαρακτηριστικά του καρχαρία που ητανε μεγαλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03344 seconds with 12 queries