Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-12, 15:42
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Smile Απορίες για κατάλληλο ενυδρείο

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!
Νέος στο φόρουμ και στο χόμπι -στην πράξη δηλαδή- αφού στην θεωρία με τα τόσα που διάβασα σε 2-3 μέρες, πάω για πτυχίο!! άπειρα άρθρα σε διάφορα φόρουμ -λίγο μπερδεμένα και αμφίβολης εγκυρότητας- για αυτό ούτε που σκέφτηκα να συμμετάσχω σε αυτά. Σήμερα βρήκα αυτό και.. μπήκα!! παρεμπιπτόντως μπράβο και συγχαρητήρια για αυτό το forum, το πιο καλά ''στρωμένο''!!
Συγγνώμη για την έκταση του προλόγου, είναι λόγο του ενθουσιασμού!!
Έχω μια γ###α -φοβάμαι να πω εδώ αυτήν την λέξη- εδώ και 3 μέρες με ένα μικρό χρυσόψαρο και ένα μογγολέζο!! Μόλις τα πήρα (δώρο) άρχισα το googlarisma!! Κι έτσι άρχισε η μελέτη.. και η συνειδητοποίηση τι εστί γ###α!** Και έτσι αποφάσισα να ασχοληθώ με το χόμπι!!
Τέλος πάντων, μετά την διατριβή και τη έρευνα αγοράς, κατέληξα σε δύο ενυδρεία 60 λίτρων. Το ένα είναι μακρόστενο, παραλληλόγραμμο και έχει φίλτρο εσωτερικό (σε συσκευασία) -κυλινδρικό περίπου 20cm. To άλλο ενυδρείο είναι κάπως πιο τετράγωνο, αλλά έχει για φίλτρο κάτι σαν θάλαμο 4-5 πόντους πέρα ως πέρα στην πλάτη του ενυδρείου και σφουγγαράκια σε μέγεθος σαν αυτά της κουζίνας. Τα ενυδρεία είναι από διαφορετικά πετσοπ και οι τιμές περίπου ίδιες.. με τους πετσοπάδες δεν μπορώ να συνεννοηθώ και δεν τους εμπιστεύομαι με αυτά που διάβασα και επειδή λένε πάντα ''ναι''. Επειδή δεν ξέρω τις διαφορές τους αλλά δεν μπορώ να σας εξηγήσω περισσότερα επειδή δεν γνωρίζω, αν καταλάβατε και μπορείτε, να με βοηθήσετε με τα φώτα σας !! Ευχαριστώ πολύ!!

**όσοι πετσοπάδες βλέπουν τα ψάρια σαν αναλώσιμα προϊόντα ή δίνουν συμβουλές χωρίς να ξέρουν θέλουν φυλακή!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-12, 16:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή χρονιά!

Υποψιάζομαι ότι μιλάς για κονγκολέζο (δηλαδή black moor) και κάποιο άλλο είδος, οπότε μιλάμε για δύο χρυσόψαρα. Γιατί δε σκέφτεσαι ένα και καλό ενυδρείο 120-180 λίτρα που θα είναι άρχοντες;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-12, 17:04
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου και χρονια πολλα στο καλητερο ενυδρεικο ιστοτοπο της χωρας.καταρχην μπραβω που θελεις να μαθεις κατα δευτερο για κογκολεζο εχω ακουσει για μογκολεζο πρωτη φορα αν μπορεις βαλε φωτο να δουμε,κατα πασα πιθανοτητα αυτα τα ψαρια δεν κανουν μαζι.ενυδρειο παρε ενα 100λτ για αρχη ωστε να εχεις περρισοτερες επιλογες και βαλε εξωτερηκο φιλτρο εαν σε παιρνει.τσεκαρε αυτο το σαιτ για τιμες πριν κανεις καποια αγορα http://www.petcumulus.gr/ αυτα για τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-12, 17:20
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες και καλή χρονιά!

Υποψιάζομαι ότι μιλάς για κονγκολέζο (δηλαδή black moor) και κάποιο άλλο είδος, οπότε μιλάμε για δύο χρυσόψαρα. Γιατί δε σκέφτεσαι ένα και καλό ενυδρείο 120-180 λίτρα που θα είναι άρχοντες;
χαχαχα!! ναι για κονγκολέζο!! Εκτός από το οικονομικό κομμάτι -εντάξει θα μου πεις ότι η διαφορά χρημάτων όσο αυξάνονται τα λίτρα είναι σχετικά μικρή, αν αποφασίσεις να μπεις στο τρυπάκι του να πάρεις ενυδρείο- υπάρχει και αυτό του χώρου.. παραπάνω των 60 δύσκολα θα μπορούσα να βρω μέρος να το βάλω. Όσο αφορά τα φίλτρα ξέρεις τι είναι το καθένα ή πιο είναι καλύτερο? το πρώτο που περιέγραψα μου φάνηκε λίγο μικρό σε σχέση με το άλλο αλλά δεν ξέρω πιο κάνει καλύτερη δουλειά. βιάζομαι να πάρω και ενυδρείο να μην τα ταλαιπωρώ στην γυάλα!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες φιλε μου και χρονια πολλα στο καλητερο ενυδρεικο ιστοτοπο της χωρας.καταρχην μπραβω που θελεις να μαθεις κατα δευτερο για κογκολεζο εχω ακουσει για μογκολεζο πρωτη φορα αν μπορεις βαλε φωτο να δουμε,κατα πασα πιθανοτητα αυτα τα ψαρια δεν κανουν μαζι.ενυδρειο παρε ενα 100λτ για αρχη ωστε να εχεις περρισοτερες επιλογες και βαλε εξωτερηκο φιλτρο εαν σε παιρνει.τσεκαρε αυτο το σαιτ για τιμες πριν κανεις καποια αγορα http://www.petcumulus.gr/ αυτα για τωρα
κογκολέζος είναι ναι!!!! μαύρος με 2 ουρές και γουρλωτά μάτια!! ευχαριστώ για το σάιτ που μόλις μου έδωσες.. αρχίζω το ψάξιμο!! τελικά ποτέ δεν είναι αρκετός ο χρόνος για έρευνα αγοράς..τα 100 λίτρα εκτός ότι βγαίνει από τον προϋπολογισμό μου, δεν έχω και πολύ χώρο να τα βάλω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ex.Al.Os : 04-01-12 στις 17:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-12, 18:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
για να σου πουμε για τα φιλτρα γραψε μας για ποσα lt/h (λιτρα/ωρα) ειναι και αν μπορεις βαλε και φωτο να δουμε τι χωρους εχουν για υλικα. αν εχουν υλικα μεσα..να δουμε ποια ειναι αυτα. μονο τοτε μπρορουμε να σου πουμε αν κανουν η οχι για τα ενυδρεια σου. (μιλαμε παντα για ιχθυοφορτωση σε λογικα πλαισια).

μιας και εισαι νεος εδω θα σε προτρεψω να διαβασεις τα υπομνηματα αν δε το εχεις ηδη κανει γιατι θα λυσεις πολλεεεεες αποριες σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-12, 13:23
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Λοιπόν.. πήρα ένα ενυδρείο το οποίο μου το πούλησαν για 60L, εγώ το μέτρησα 54L (το μέτρησα πριν το αγοράσω γιατί μου φάνηκε μικρό, αλλά μέτρησα μαζί και τα τζάμια), και τελικά πήρε ακριβώς 45L (με κουβαδάκι το γέμισα που είχε μέτρηση)!! Για να καταλάβω (επειδή το είδα και σε άλλο μαγαζί με το ecoline 60).. όταν λένε 60λίτρα εννοούν στρογγυλοποιημένα 54 μετρημένα από έξω?? που τελικά παίρνουν 45??!!?
Μαζί με χαλικάκι (ροζ χαλαζία), φίλτρο, θερμόμετρο και μία κούφια πέτρα έβαλα 42 λίτρα...το έβαλα να δουλεύει από χθες και έριξα μόνο τροφή.. τα ψαράκια είνα στην γυάλα (5λίτρα), θα τα δώσω σε ένα φίλο από βδομάδα που ασχολείται και σκέφτομαι να πάρω 4-5 γκάπι και κανένα άλλο ζευγάρι 4-5 πόντων με ίδιες απαιτήσεις με τα γκάπυ...τι λέτε?
επίσης το φίλτρο είναι 300L/h της BOYU (σφουγκαράκι μαύρο άνθρακα κυλινδρικό με τρύπα που χωράνε υλικά, να βάλω μακαρόνια?) και το θερμόμετρο της ίδιας εταιρίας αλλά 100W μοντέλο HT-8100.. είναι λίγο ισχυρά για 45 καθαρά??
και κάτι τελευταίο μέχρι να δώσω τα χρυσοψαράκια να τα έχω στην γυάλα ή στο ενυδρείο?? το έχω από χθες σε λειτουργία μόνο με τροφή, αύριο πάω για αμμωνία και τεστ, αφού σήμερα είναι κλειστά και από βδομάδα παίρνω μπόλι από τον φίλο..
Ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-12, 19:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο θερμοστατης ειναι πολυ ισχυρος και αν χαλασει δε θα προλαβεις να αντιδρασεις και θα εχεις μια φαροσουπα σε χρονο dt. ενας στα μισα βατ θα ηταν προτιμοτερος.
τα χρυσοψαρα καλυτερα θα ηταν στο ενυδρειο αλλα σε περιπτωση που ειναι φορεις καποιου παθογονου ..ειναι ρισκο να τα βαλεις εφοσον αργοτερα θα βαλεις αλλα ψαρια στο ενυδρειο. ετσι λιγες μερες ακομη στη γυαλα μεχρι να τα δωσεις καλυτερα να τις υποστουν...φροντισε ομως να κανεις συχνες αλλαγες με νερο σε θερμοκρασια δωματιου και αποχλωριωμενο.
τα γκαπυ μια χαρα ειναι για το ενυδρειο σου. προεχει ομως τωρα να δωσεις εμφαση στο στρωσιμο.
εφοσον εχεις χωρο και για βιολογικα υλικα να βαλεις σιποραξ η κατι αντιστοιχο. προσοχη μη παρεις κατα λαθος κεραμικα μακαρονια που ειναι μονο για μηχανικο φιλτραρισμα. επειδη τα φιλτρακια αυτα δεν εχουν πολυ χωρο για υλικα θα πρεπει να αξιοποιηθουν σωστα με καλα υλικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-12, 00:31
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Τα σιποραξ είναι μάρκα ή είδος υλικού? εννοώ να τα ζητήσω έτσι, το γράφει στο κουτάκι του? γιατί δεν ξέρω και είμαι λίγο καχύποπτος με αυτά τα μαγαζιά.. και σε τι ποσότητα?
Μάλλον πρέπει να πάρω άλλο θερμοστάτη γιατί δεν μ' αρέσει η ψαρόσουπα αυτόν θα τον κρατήσω για το επόμενο ενυδρείο που όπως το βλέπω δεν θα αργήσει να έρθει.. σαν το ναρκωτικό είναι και αυτό, ψάχνεις συνεχώς κάτι ''σκληρότερο''.. μόνο που αυτό σου κάνει καλό (δεν θα έλεγα το ίδιο και για την τσέπη σου βέβαια)..
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!! και για αυτό με τα ενυδρεία που γράφουν πχ λίτρα 54 με διαστάσεις 60χ30χ30 εννοούν τις διαστάσεις όλου του ενυδρείου??και αναφέρουν το 54 σαν όγκο που περιλαμβάνει και τζάμια, καπάκια κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-12, 00:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σιποραξ: μαρκα βιολογικου υλικου της sera http://www.google.gr/search?q=sipora...w=1440&bih=783
το βρισκεις και χυμα σε υποπολλαπλασια τιμη και ειναι εξισου καλο.
και καποιο αλλη μαρκα βιολογικου υλικου οπως substrat pro η κατι αντιστοιχο κανει...
ποσοτητα οσο χωραει... οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.

θα ζητας διαστασεις ενυδρειου και θα υπολογιζεις μονο σου τα λιτρα: (μηκος χ υψος χ πλατος) /1000. αυτα ειναι τα μεικτα λιτρα ενος ενυδρειου.

αν εχεις σκοπο να βαλεις χαλικι υψους π.χ. 5 εκ και το νερο να ειναι π.χ. κατω απο το χειλος του τζαμιου 10 εκ. τοτε αφαιρεις τα αντιστοιχα λιτρα [(10+5) χ μηκος χ πλατος]/1000 και εχεις τα καθαρα. χωρις φυσικα να συμπεριλαμβανεται η διακοσμηση.
υπολογιζε τα μονος σου γιατι μερικοι λενε οτι θελουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο...απορίες IoannisV Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-09-11 12:52
κατάλληλο ενυδρείο για ένα oscar maria p ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 18 16-10-10 00:03
Κατάλληλο ενυδρείο για υψηλών απαιτήσεων Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 24-09-07 14:55
ενυδρείο κατάλληλο για 2 χρυσόψαρα drakoulis Χρυσόψαρα 2 24-10-05 22:44
Φυτεμένο ενυδρείο χωρίς κατάλληλο υπόστρωμα thediscusman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-05-03 19:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05188 seconds with 13 queries