Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-12, 18:44  
Αρχαρια με 300 λιτρα
TinaX
Member
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-12, 18:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα!
Σας ανακαλυψα αργα, αλλα τι να γινει...καλλιο αργα παρα ποτε που λενε
Λοιπον...
Εχω ενα ενυδρειο 300λιτρων με 12 ψαρια μεσα..τα οποια ειναι

2 καρχαριακια ( 1 ασημι + 1 μαυρο με κοκκινα πτερυγια)
2 πλεκο? ( γλυφτες)
4 σκαλαρια
2 γατοψαρα ?(ειναι μικρα μου ειπαν οτι δεν μεγαλωνουν πολυ και οτι τρωνε αναμεσα στα χαλικια)
2 Macropodus opercularis παραδεισοψαρα
Τα σκαλαρια και τα παραδεισοψαρα τα ειχα απο τον Οκτωβρη, ενω τα υπολοιπα τα πηρα πριν καμια βδομαδα..
Πηρα και 4 σαλιγκαρια 2 κιτρινα και 2 μαυρα με ριγες..Το ενα κιτρινο απεβιωσε χτες
Μεσα στο ενυδρειο εχω χαλικι και 2 μεγαλα ξυλα..
Οταν μας εφεραν το ενυδρειο ειχε μεσα θερμοστατη φιλτρο και λαμπες 2 μεγαλεςΤο φιλτρο μεσα εχει 2 σφουγγαρια και 1 διχτυ με μακαρονι
Το ενυδρειο δεν ηταν εντελως καινουργιο.Το ζευγαρι που μας το εδωσε ειχε μεσα χρυσοψαρα.
Οταν το πηραμε το καθαρισαμε καλα, μαζι και τα φιλτρα και το αφησαμε να δουλεψει 1 μηνα πριν βαλουμε ψαρια..
Θελω να αγορασω υγρα τεστ να κανω μετρησεις να σας τις γραψω αλλα ο αι βασιλης περασε μονο για τα παιδακια μας φετος Θα τα παρω ομως σε λιγες μερουλες..
Ποια τεστ ειναι τα πιο σημαντικα_δεν βρισκω το ερωτηματικο
Τι γνωμη εχετε για τα ψαρακια μου ταιριαζουν μεταξυ τους
Μηπως ειναι πολλα
Εχω σκληρο νερο στην περιοχη
Τα ξυλα εχουν ασπρους λεκεδες επανω μηπως ειναι αλατα
Το ενυδρειο εχει δικο του επιπλο
Επισης τα λαστιχα μεσα στο ενυδρειο στις ενωσεις εχουν κι αυτα αλατα..
Τι μπορω να κανω για να εχω την μεγιστη ασφαλεια και να μην κλαιω το σαλονι μου...εχω και μικρα παιδια...
Σε λιγο θα βαλω και φωτογραφιες αν μου πειτε πως...
Ευχαριστω πολυ!
-------------------------
αλλη μια απορια...το φως ποσες ωρες πρεπει να ειναι αναμενο_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 02-01-12 στις 18:44. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 15175
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 04-01-12, 14:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δες και το seachen prime που ειναι οικονομικο (5 ml στα 200 λτ) και αποτοξικοποιει την αμμωνια και νιτρωδη (ενω αυτα ειναι μετρησιμα και παραμενουν διαθεσιμα για την ανατυξη της βιολογιας, δεν καινε τα ψαρια)
Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia, 4 mg/L chloramine, or 5 mg/L chlorine. For smaller doses, please note each cap thread is approx...
...To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used...

... Prime works by removing chlorine from the water and then binds with ammonia until it can be consumed by your biological filtration (chloramine minus chlorine = ammonia). The bond is not reversible and ammonia is still available for your bacteria to consume. Prime will not halt your cycling process. ...
http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html
http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html

Τεστ σετακι ph no3 no2 nh3/4 http://www.ebay.co.uk/sch/?_nkw=api%...&_stpos=&gbr=1
και αυτα που λειπουν kh gh http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nk....c0.m270.l1313
προαιρετικα PO4 φωσφορικα http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nk....c0.m270.l1313
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-01-12, 15:36
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

http://petcumulus.gr/index.asp?page=shopbybrand
εχει ψωνισει ποτε κανεις απο δω?..Δυστυχως απο 10 Ιανουαριου ξεκιναει παλι
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-01-12, 19:26
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

πολυ καλο μαγαζι. εχω ψωνισει αρκετες φορες απο εκει. γιατι δεν κοιτας ομως και το λινκ που σου εδωδα παραπανω...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-01-12, 22:37
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

sorry gia ta greeklish alla eimai sto laptop kai moy spaei ta neyra den vrisko pws allazei...

gianniwpopi den exo parei apo ebay tpt, vlakeia mou...apla den eimai eksikiomeni isos.Isws to dokimasw..As ipostirikso ligo ellada ayti ti fora
Ekana allagi neroy sto 50% pali omws einai tholo to nero..
Ayrio to prwi tha paw se petshop na parw vaktiria...kamia protimisi?
Episis epeidi eixa tin lampa polles wres anameni exo algi sta xalikia, sta tzamia tin katharisa..Prepei na valo kati?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-01-12, 22:54
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

oriste kai liges photo
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rsz_060.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  109,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rsz_100_0378.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  113,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rsz_100_0380.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  99,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-01-12, 22:59
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

To filtro sas egrapsa pio pano pws einai eswterika...xreiazetai na prostheso kati epipleon?kapoio sfouggari?perissotero makaronaki?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-01-12, 23:00
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα και χρονια πολλα.τα ελληνηκα μπαινουν κρατωντας το δεξι alt και πατωντας μετα το shift.το θολομα μπορει να ειναι και απο υψηλη οξυγωνωση του νερου επεισης εαν εχεις πολλα αλατα πολλη πιθανων να ειναι απο την διαληση τους στο νερο εαν ειναι αυτο θα φυγει μετα απο κανα δυο μερες,επισης μπορει να ναι αλγη.για ποιο ειδος αλγης ρωτας καπου στο φορουμ υπαρχει σχετικη ενημερωση απο τον γιωργο κ για ολα τα ειδη αλγη που οφειλωνται και πως της καταπολεμαμε.εαν το βρω θα στο στηλω.βαλε φωτο να δουμε τα βακτηρια τι τα θες??αν και θολη φωτο νομιζω οτι ειναι αυγα απο τους χοχλιους σου
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-01-12, 23:13
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Καλως σας βρηκα! Χρονια πολλα καλη χρονια και σε σενα!
Αυγα δεν ειναι σιγουρα...πιο πολυ για αλατα μου φαινοντε..τα μισω τα αλατα..Ειμαι σιγουρη οτι η αλγη ειναι απο το πολυ φως το εχω παρατηρησει, κατω απο το φιλτρο που δεν το βλεπει το φως δεν εχει καθολου.Βεβαια μπορει να κανω και λαθος...Στραβαδι ειμαι..
Εχω κανει πολλα λαθη στο στρωσιμο του ενυδρειου...τι στρωσιμο δλδ..οτι να ναι και ο πετσοπας μου ειπε να βαλω βακτηρια γιατι δεν μπορει να μου φιλοξενισει τα ψαρακια μεχρι να το στρωσω...την θολουρα δεν μπορω να την τραβηξω καλυτερα...δεν ειναι και τοσο εντονη. Φαινεται και απο πανω οταν ανοιγω το καπακι και κοιταω το νερο φαινεται σαν στρωση
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-01-12, 23:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

τα παιδιά στον petcumulus θα σου τα στείλουν και τώρα αν πάρεις τηλέφωνο και τους πεις το πρόβλημα σου .
Το χαλίκι λογικά είναι ασβεστολιθικό με αποτέλεσμα να μην έχεις σωστό υπόστρωμα για τα ψαρια που θες όσον αφορά το ph .Για να το διαπιστώσεις αυτό σε λίγη στεγνή ποσότητα από στεγνό χαλίκι ρίχνεις λίγο υδροχλωρικό οξύ ( το βρίσκεις στο supermarket) και αν αφρίσει πάει να πει ότι είναι . Εάν είναι θα πρέπει να προετοιμάζεσαι για αλλαγή στο υπόστρωμα εάν θες να κρατήσεις σκαλάρια και αλλα ψαρια που ζουν σε ποιο όξινα νερά .
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-01-12, 23:22
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δεν ειπες οτι το εστρωσες ενα μηνα?????καλητερα να κανεις της μετρησεις σου και μετα να δουμε.μην παρεις στικακια υγρα τεστ να αρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-01-12, 23:42
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

ω ναι το ηξερα πως το χαλικι αυτο ηταν μεγαλη αποτυχια...και ναι κατα 99% ειναι ασβεστολιθικο..μανικι.Εχει ανακατευτει και με το παλιο το χαλικακι...φτου
Πως το βγαζω τωρα?Να το βγαλω πριν βαλω τα βακτηρια?
Θα παρω αυριο στο petcumulus να συννενοηθω
-------------------------
Δεν το εστρωσα σωστα...τα γραφω πιο πανω..
Και ναι οταν θα παρω τεστ...υγρα θα παρω μαξμαικ...
κι επειδη ζαλιστηκα και θα κοιμηθω πανω στο λαπτοπ..σας αφηνω και θα σας πρηξω αυριο...
Καλη σας νυχτα!!!
υ.γ. χαζευα κατι ωραια φυτεμενα...θα ηθελα κι εγω να βαλω φυτα...ΚΑΠΟΤΕ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 04-01-12 στις 23:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-01-12, 00:40
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
υ.γ. χαζευα κατι ωραια φυτεμενα...θα ηθελα κι εγω να βαλω φυτα...ΚΑΠΟΤΕ
χαχαχαχα και εγώ αυτό έκανα σήμερα.. φοβήθηκα να το φυτέψω απο την αρχή άλλα μόλις εξοικειωθώ λίγο ακόμη θα κάνω φυτεμένο. έχω ξετρελαθή τόσο πολυ με τα ψαράκια που ασχολούμαι όλοι μέρα με αυτά, κοντεύει να με χωρίσει η γυναίκα μου..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-01-12, 13:25
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από astrapcian Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα και εγώ αυτό έκανα σήμερα.. φοβήθηκα να το φυτέψω απο την αρχή άλλα μόλις εξοικειωθώ λίγο ακόμη θα κάνω φυτεμένο. έχω ξετρελαθή τόσο πολυ με τα ψαράκια που ασχολούμαι όλοι μέρα με αυτά, κοντεύει να με χωρίσει η γυναίκα μου..
χαχαχα!!
μια απο τα ιδια κι εγω..
αν πω στον αντρα μου πως πρεπει να κανουμε κι αλλη αλλαγη για να βγαλω το χαλικι χαχαχα...και μονο που το σκεφτομαι
Καθε φορα του λεω εγω...εγω θα τα κανω ολα..εσυ μονο συνδεσε τα λαστιχα στην τρομπα την ηλεκτρικη τα υπολοιπα εγω...ναι...ναι...
-Αγαπη παω να βαλω το μωρο για υπνο, συνεχισε εσυ...χααχχα
Καθομαι και τα χαζευω με τις ωρες κι εγω και τα παιδια μου...
Στο ιδιο δωματιο εχουμε το ενυδρειο, εναν παπαγαλο αμαζονιου που κραζει και ενα καρδερινοκαναρο που κελαηδαει και την ανοιξη θα παρουμε και σκυλο..
-------------------------
πηρα χαλικι θα βγαλω το παλιο και υαλοβαμβακα για το φιλτρο, αεραντλια (μια κινεζικη 7 ευρω περιπου)...και πηρα και βακτηρια ειχε μονο της σερα...και ο θεος βοηθος για τα ψαρακια.Σημερα καποια στιγμη θα παραγγειλω και τα τεστ απο το ελληνικο σαιτ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 05-01-12 στις 13:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-01-12, 13:32
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
πηρα χαλικι θα βγαλω το παλιο και υαλοβαμβακα για το φιλτρο, αεραντλια (μια κινεζικη 7 ευρω περιπου)...και πηρα και βακτηρια ειχε μονο της σερα...και ο θεος βοηθος για τα ψαρακια.Σημερα καποια στιγμη θα παραγγειλω και τα τεστ απο το ελληνικο σαιτ
Ώραία και μόλις φτιάξουν αυτά πρέπει να δεις τι θα κάνεις και με τη ψαροσύνθεση σου.

....για το φυτεμένο εγώ θα έλεγα να μην το φοβάσε....είναι κάποια πολύ όμορφα και πολύ εύκολα φυτά που μπορείς να ξεκινήσεις, με σχεδόν καθόλου απαιτήσεις.....και αν λογαριάζεις να κρατήσεις τα σκαλάρια, το έχουν ανάγκη το φυτεμένο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-01-12, 14:24
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

επειδη αυριο το πρωι θα κατεβω αθηνα..υπαρχει καποιο μαγαζι με τις τιμες του petcumulus να παρω τα υγρα τεστ? Στο συγκεκριμενο σαιτ μου βγηκαν 43,55 χωρις μεταφορικα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ώραία και μόλις φτιάξουν αυτά πρέπει να δεις τι θα κάνεις και με τη ψαροσύνθεση σου.

....για το φυτεμένο εγώ θα έλεγα να μην το φοβάσε....είναι κάποια πολύ όμορφα και πολύ εύκολα φυτά που μπορείς να ξεκινήσεις, με σχεδόν καθόλου απαιτήσεις.....και αν λογαριάζεις να κρατήσεις τα σκαλάρια, το έχουν ανάγκη το φυτεμένο!
ακομα δεν εχω κοιταξει στα ψαρια που εχω λαθος...θελει διαβασμα κι εκει...τα σκαλαρια και τα γκουραμι ταιριαζουν?Γιατι μου αρεσουν πολυ και τα 2...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 05-01-12 στις 14:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-01-12, 18:19
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

παιδια μια γρηγορη ερωτησουλα!!
Με ποια σειρα πανε τα υλικα στο φιλτρο? Σφουγγαρακι μακαρονι σφουγγαρακι υαλοβαμβακας?
-------------------------
επισης ..την αεραντλια την δουλευω συνεχεια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 09-01-12 στις 18:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-01-12, 18:25
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Από εισαγωγή νερού ανάλλαγα το φίλτρο σου 1: υαλοβάμβακας 2: σφουγγαράκι - σφουγγαράκι 3: μακαρόνι ( εν ολίγοις τα δυο πρώτα να είναι τα πρώτα που θα εισέρχεται το νερό ώστε να μην φτάνουν ακαθαρσίες στο μακαρόνι )
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-01-12, 18:31
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

αναποδα τα εχω ολα ρε μαμωτο!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-01-12, 18:48
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

δεν πειράζει καθάρισετα με νερό του ενυδρείου σε ένα κουβαδάκι και ξαναβαλτα , αντικατέστησε τον υαλοβάμβακα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-01-12, 18:59
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

οκ το εκανα...φιου...παιδευομαι ολη μερα σημερα...αλλαξα και το χαλικι οικοδομης...αν αργοτερα θελω φυτα χρειαζεται ειδικο υποστρωμα?..Εχω το απλο το χαλικακι τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-01-12, 20:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Διαβασα τα μυνηματα και απ οτι καταλαβα το ενυδρειο ηταν μια χαρα στρωμενο αφου μιλας για no2 0 και αρκετα no3...
Βεβαια αυτο δεν ξερουμε αν θα εξακολουθισει να υφισταται μετα την αλλαγη βυθου.
Η γνωμη μ ειναι πως βιαστηκες στις αλλαγες σου, αφου δεν μπορεις να εισαι σιγουρη 100% οτι επροκειτω για ασβεστολιθικο επρεπε πρωτα να εχεις υγρα τεστ να μετρησεις το ph ή να κανεις το τεστ με το ακουαφορτε. τεσπα, τα βακτηρια σε ζουμια που θες να παρεις κατα τη γνωμη μου (οπς και πολλων συνχομπυστων) ειτε ειναι μια απατη, ειτε εμεις ειμαστε οι ηλιθιοι, αυτα ειναι πολυ καλα αλλα ποτε δε δουλευουν επειδη δεν τυχαινει η σωστη πλανητικη συζυγια! (δες σχετικο προσφατο topic στην ιδια κατηγορια) Η γνωμη μου ειναι αντι να πεταξεις τα λεφτα σου σε τετοια αμφιλεγομενα προιοντα δωστα για κατι πιο χρησιμο (πχ κανενα δυο ευκολα φυτα τα οποια ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ βοηθουν στην καλη βιολογια του ενυδρειου).
Τωρα σχετικα με την ερωτηση του υποστρωματος και των φυτων, εγω προσωπικα εχω αρκετα ενυδρεια, και παλαιοτερα χρησιμοποιιουσα υποστρωμα για τα φυτα ομως τα τελευταια χρονια το εχω κοψει. Το καλο υποστρωμαβοηθαει αρχικα στην καλη αναπτυξη, αλλα μετα απο ενα χρονο ειναι απλως ενα νεκρο πραγμα που σαπιζει στο βυθο παραγοντας τοξικα δηλητηρια τα οποια με καποια γκαφα (πχ ξεριζονοντας ενα φυτο) μπορει να τα απελευθερωσεις. Απλο χαλικακι μαζι με ενα καλο λιπασμα ειναι μια χαρα. (βεβαια υπαρχουν κ υποστρωματα τα οποια ειναι κανονικος βυθος και οσοι τα εχουν μιλανε με αριστα αποτελεσματα, αλλα προσωπικα δεν εχω αποψη γιατι δεν ετυχε -δυστυχως, μια και δειχνουν και πανεμορφα- να τα δοκιμασω).
Τα σκαλαρια απαιτουν οξινο και μαλακο νερακι, κατι που σημαινει πως πρεπει να βρεις ενα τροπο να προετοιμαζεις το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-01-12, 21:34
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και απο εμένα, καλή αρχή!

Δυο συμβουλές απο εμένα:

- Υπομονή

- Διαβασμα


Σε λίγο καιρό θα τα φέρεις ολα σε ισορροπία και θα δουλευει το ενυδρείο ρολοι

__________________
Πωλούνται δίσκοι Stendker 15-18 cm : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....343#post650343



Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-01-12, 21:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εισαγωγή νερού ανάλλαγα το φίλτρο σου 1: υαλοβάμβακας 2: σφουγγαράκι - σφουγγαράκι 3: μακαρόνι ( εν ολίγοις τα δυο πρώτα να είναι τα πρώτα που θα εισέρχεται το νερό ώστε να μην φτάνουν ακαθαρσίες στο μακαρόνι )

Αν βαλει στην εισαγωγη το συνθετικο βαμβακι (να το ξεκαθαρισουμε, μη παει και βαλει κανενα υαλοβαμβακα απο καποια οικοδομη) που βουλωνει ευκολα, θα πρεπει να ειναι ετσι στημενο το φιλτρο για ευκολη προσβαση σε αυτον, για να τον καθαριζει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-01-12, 09:41
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα τα μυνηματα και απ οτι καταλαβα το ενυδρειο ηταν μια χαρα στρωμενο αφου μιλας για no2 0 και αρκετα no3...
Φίλε έχεις δίκαιο, δεν είχα δει ότι τα σκαλάρια και τα παραδισόψαρα ήταν μέσα 2 μήνες. ....στρώθηκε αλλά με ψάρια.

...από εκεί και πέρα φυσικά διπλασίασε την ψαροσύνθεση απότομα και προφανός η βιολογία δεν αρκούσε. (οι μετρήσεις στο στικάκι δεν λένε και σπουδέα πράγματα) .....και μάλλον για αυτό το λόγο ήρθε και η θολούρα.

Γνώμη μου, τα έτοιμα βακτύρια δεν είναι η λύση αλλά κακό δεν θα κάνουν (εκτός από την τζέπι σου από το 10ευρο που θα χάσεις) και ΙΣΩΣ βοηθησουν έστο και λίγο....εγώ από τη στιγμή που τρέχει το ενυδρείο και οι επιλογές μου είναι περιορισμένες....θα το δοκίμαζα!.....Φυσικά αυτή είναι η δική μου άποψη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 10-01-12, 13:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε έχεις δίκαιο, δεν είχα δει ότι τα σκαλάρια και τα παραδισόψαρα ήταν μέσα 2 μήνες. ....στρώθηκε αλλά με ψάρια.

...από εκεί και πέρα φυσικά διπλασίασε την ψαροσύνθεση απότομα και προφανός η βιολογία δεν αρκούσε. (οι μετρήσεις στο στικάκι δεν λένε και σπουδέα πράγματα) .....και μάλλον για αυτό το λόγο ήρθε και η θολούρα.
οι μετρησεις με τα στικακια οντως δεν εχουν ακριβεια και παραειναι επισφαλης και "γενικουρες" αλλα οταν εχουμε ενδειξεις ειναι ενας μπουσουλας και εδω βλεπουμε μηδενικα no2 και υπαρξη no3.
Με αυτα τα δεδομενα μπορουμε να πουμε με βεβαιοτητα πως υπαρχει αρκετη βιολογια ωστε να μετατρεπει -δεν γνωριζουμε ποσοτητα- την nh3 σε no2 και τα no2 σε no3 αρα θεωρειται στρωμενο -ικανοποιητικα η οχι δεν μπορουμε να γνωριζουμε αλλα τεσπα σε καλο δρομο- Οποτε ανεβαζοντας την ιχθυοφορτηση πολυ πιθανον ειχαμε bacteria bloom -δε το βρισκω ουτε παραξενο ουτε κατι τραγικο-
Το χειροιτερο κομματι της ιστοριας ειναι οτι το ενυδρειο οχι απλα το στρωσαν ψαρια, αλλα ακομα χειροτερα αυτα ηταν ΣΚΑΛΑΡΙΑ!
Οτι ψαρι και να ταν θα αντιμετωπιζε προβλημα και θα μειονοταν η ζωη του, ειδικα στα υψηλα ph που σιγουρα βρισκεται το ενυδρειο μια και μιλαμε για νερα βρυσης (αρα φαγαν ολη την τοξικοτητα της αμμωνιας στο κεφαλι)
αλλα επιπλεον εδω μιλαμε και για αρκετα ευαισθητα ψαρακια που ακομα και σε καλοστημενα ενυδρεια ειναι επηρρεπη σε ασθενειες ...τεσπα, ολοι εχουμε κανει τα λαθη μας ως αρχαριοι και τωρα οτι εχει γινει δε μπορει να αλλαξει.
Τουλαχιστο απο δω και στο εξης ας φροντισει να φτιαξει οσο γινεται πιο καλο περιβαλλον χωρις αποτομες αλλαγες (οπως της αλλαγης ενος βυθου μεσα σε μια μερα)
Στα ενυδρεια αν δε συντρεχει πολυ σοβαρος λογος (πχ μια αυξηση αμμωνιας) δεν κανουμε αποτομες μεγαλες αλλαγες ακομα κι αν γνωριζουμε πως κατι ειναι λαθος. Ολα γινονται σταδιακα και με υπομονη και σωστες ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. (πχ αν δεις πως τα ψαρακια ζουν σε πολυ υψηλο ph δεν θα παρεις κανενα μαγικο ζουμι να το μετατρεπει σε οξυ σε ενα λεπτο, αυτο απλα θα τα σκοτωσει. Η ασφαλεστερη μεθοδος ειναι μειωση 0.2 της κλιμακας το 24ωρο).


Παράθεση:
Γνώμη μου, τα έτοιμα βακτύρια δεν είναι η λύση αλλά κακό δεν θα κάνουν (εκτός από την τζέπι σου από το 10ευρο που θα χάσεις) και ΙΣΩΣ βοηθησουν έστο και λίγο....εγώ από τη στιγμή που τρέχει το ενυδρείο και οι επιλογές μου είναι περιορισμένες....θα το δοκίμαζα!.....Φυσικά αυτή είναι η δική μου άποψη.
Αντε μη "τσακωθουμε" κι εδω για τα "βακτηρια σε ζουμι" ας τα βαλει για ψυχολογικους λογους αλλα οπως και να χει με αυτα τα 10 ευρω μπορει να παρει 3 φυτα τα οποια -εδω δε νομιζω να υπαρχει καποιος που να διαφωνει- αποδεδειγμενα κανουν δουλεια.
Η γνωμη μου ειναι φυτα, οσο πιο πολλα μπορει (και οσο πιο ευκολα φυτα γινεται φυσικα)
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 10-01-12, 14:02
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε μη "τσακωθουμε" κι εδω για τα "βακτηρια σε ζουμι" ας τα βαλει για ψυχολογικους λογους αλλα οπως και να χει με αυτα τα 10 ευρω μπορει να παρει 3 φυτα τα οποια -εδω δε νομιζω να υπαρχει καποιος που να διαφωνει- αποδεδειγμενα κανουν δουλεια.
Η γνωμη μου ειναι φυτα, οσο πιο πολλα μπορει (και οσο πιο ευκολα φυτα γινεται φυσικα)


...για τα φυτάκια συμφωνούμε....όπως είπα και πιο πάνω πρώτα ύστερα πρέπει να βάλει.....ας τα βάλει τώρα να βοηθήσουν και την κατάσταση! (και χαλάλι το 20ευρο ...συνολικά! )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 10-01-12, 14:43
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο δεν ειναι τοσο θωλο οσο δειχνει στο βιντεακι...οταν κοιτας απο πανω το βλεπεις σαν στρωση..
Καλησπέρα και καλή συνέχεια και από μένα, αυτό που λες για τη θολούρα μπορεί να οφείλεται και στην ελλιπή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού από την έξοδο του φίλτρου και όχι σε bacterial bloom...
Κοίταξέ το εδώ αν μοιάζει με Πράσινο – γλοιώδες φιλμ επιφάνεια του νερού (Πρωτεϊνικό φιλμ) ...

Αν ναι, θα πρέπει το φίλτρο να χτυπάει την επιφάνεια του νερού ώστε να την αναταράσει καλύτερα(να ακούς και ένα κελάρισμα καλό θα είναι...), έτσι θα έχεις και καλύτερη οξυγόνωση του νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-01-12, 14:04
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Γεια σας!!
Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες και πραγματικα λυπαμαι που εχω ταλαιπωρησει τοσο τα ψαρακια...
Το ενυδρειο εχει καθαρισει πια..εχω βαλει και τα υλικα του φιλτρου σωστα αυτη την φορα γιατι τα ειχα αναποδα.
Το χαλικι ηταν σιγουρα ασβεστολιθικο γιατι ρωτησα στο μαγαζι που το πηρα.
Απο το υγρο ζουμι που πηρα εριξα λιγο οχι οσο γραφει για τα λιτρα που αλλαξα..Τωρα βοηθησε δεν βοηθησε δεν εχω ιδεα.
Το νερο ειναι καθαρο τωρα αλλα δεν εχω παρει τα υγρα τεστ ακομα...
Μπορω δλδ να προσθεσω φυτα και τωρα?ποσο χαλικι πρεπει να εχω για να βαλω φυτα? Τι προτεινετε?
Διαβαζω οποτε μπορω..εχει πολυ υλικο το φορουμ σιγουρα!
Θα βαλω φωτο οποτε μπορεσω
Ευχαριστω και παλι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλει στην εισαγωγη το συνθετικο βαμβακι (να το ξεκαθαρισουμε, μη παει και βαλει κανενα υαλοβαμβακα απο καποια οικοδομη) που βουλωνει ευκολα, θα πρεπει να ειναι ετσι στημενο το φιλτρο για ευκολη προσβαση σε αυτον, για να τον καθαριζει.
Τον υαλοβαμβακα τον πηρα απο πετ-σοπ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 11-01-12 στις 14:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 11-01-12, 14:44
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!
Μπορω δλδ να προσθεσω φυτα και τωρα?ποσο χαλικι πρεπει να εχω για να βαλω φυτα? Τι προτεινετε?
Μπορείς οποτε θες αλλα όλα έχουν να κάνουν με το τι φυτά θα επιλέξεις και δεν είναι μονο το υπόστρωμα αλλα και ο φωτισμός αλλα και το μέγεθος του ενυδρείου σου σε σχέση με το ποσο μεγαλώνουν τα φυτά που θα επιλέξεις και ολα αυτά σε συνδυασμό με τα ψαρια που θα φιλοξενήσεις , άρα αυτό που θα πρέπει να διαβάσεις και να ψάξεις είναι τα ψαρια που έχεις επιλέξει με τι φυτά θα νιώθουν άνετα και αν αυτά τα φυτά με βάση τις απαιτήσεις που έχουν μπορείς να διατηρήσεις .
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-01-12, 15:26
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

οκ λοιπον δεν βιαζομαι..πρεπει πρωτα να δω παραμετρους νερου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
ΤΙΜΕΣ!!! [αρχαρια] Efh Χρυσόψαρα 6 20-11-10 17:14
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09992 seconds with 14 queries