Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παραλία - Beach Bar

Παραλία - Beach Bar Συζητήσεις, Aνακοινώσεις, Oικολογία - Περιβάλλον, Ταξίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-03, 21:21
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή κύκλος του νιτρίτη

Επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι με ενυδρεία (τελευταία με θαλασσινά επί το πλείστον) εδώ και κάμποσο διάστημα, nhreas θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι ο νιτρίτης και τι ο κύκλος του νιτρίτη, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει πουθενά αυτούς τους δύο όρους.
ΥΣ Μήπως η εισαγωγή ενός Pomacanthus paru σε καινούργιο tank είναι κάπως παρακινδυνευμένη;
Αλήθεια τι ταϊζεις το P. paru;
  #2  
Παλιά 15-09-03, 00:59
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αγαπητε xyrichthys

Καλως ήρθες και εσύ τόσο στο club συζητήσεων μας (και ναι περιμένουμε ανυπομονα να διαβάσουμε για τα/το ενυδρέια/ο σου ) , όσο και στην συγκεκριμένη πτυχη του , να το πω χομπι , να το πω πάθος , να το πώ αλκολικι που μας διακατέχει όλους (η γυναικα μου ξέρει πώς να το λέει και είναι λεξουλα κακια που δεν πρεπει να γραφώ εδω μέσα . Απο "μ" αρχίζει και τελιωνει σε "κια" ).

θα σου συνιστούσα να διαβάσεις αναλυτικα τα αρχικα μυνηματα αυτης της περιοχής. Και αφου το κανεις αυτό να αγοράσεις 1-2 καλα βιβλια για το θαλλασινο ενυδρείο και το στήσιμο του. Και μετα να το ξαναδιαβασεις το φόρουμ...
Και μετα να επισκευτείς την ΑΚΡΩΣ επεξηγηματικη σελίδα του αγαπητου Κου Ρεκλου στο http://www.malawicichlidhomepage.com...rine_tank.html
όπου περιγραφει ακιρβως την ερωτηση σου αν και σε απταιστα αγγλικα (αχχχχ ποτε θα τον πεισουμε να το μεταφράσει!! )
Και τότε να σκεφτείς να προχωρήσεις σε μια απο τις πιο συναρπαστικες πτυχες του χόμπι (βασικα για μενα όλες συναρπαστικες είναι . Ακομα μετα απο 18 χρονια χοροπηδάω όποτε γεννανε τα γκαπάκια μου!! )

Αλλα βασικα .....
Διαβασε!

Σου εύχομαι το καλώς όρισες και καλη διαμονη στην εικονικη δεξαμενη μας

Φιλικα
Αλέξανδρος....
  #3  
Παλιά 15-09-03, 01:32
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αγαπητέ ahar πό ό,τι κατάλαβα η ένσταση του Xyrichthys - η οποία αναφέρεται σε ένα μήνυμα του nhreas σε άλλο topic - έγκειται στο γεγονός ότι "νιτρίτης" δεν υπάρχει ούτε ως όρος ούτε ως χημική ουσία. Τάχουμε πει δεκάδες φορές αυτά, αλλά εις μάτην.. Πέραν τούτου, αυτό που σίγουρα δεν υπάρχει (ακόμη και αν δεχθούμε την κακοποίηση των ελληνικών) είναι ο κύκλος του "νιτρίτη". Υπάρχει μόνο κύκλος του "νιτρογόνου" - για να γίνομαι κατανοητός.
  #4  
Παλιά 15-09-03, 09:17
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Eυχαριστώ για την προτροπή περί βιβλιογραφίας, αλλά τυγχάνει να διαθέτω κάμποσα βιβλία και όπως ανέφερα ουδέποτε είδα εκεί μέσα τη λέξη "νιτρίτης" - αν και μετά την παρέμβαση του polleni αντιλαμβάνομαι πως πρόκειται για τα νιτρώδη ιόντα - αλλά ούτε και την έκφραση "κύκλος του νιτρίτη" που μάλλον αναφέρεται στο γενικότερο "κύκλο του αζώτου" (nitrification - denitrification process), όπου θα θεωρήσω πως γράφηκε από τον nhreas εκ παραδρομής.
Ακολούθως να πω ακόμη πως δεν ήρθα σε ένα δημόσιο forum για να μιλάω με κατ' ιδίαν private messages όπως αυτό που μου έστειλε ο συνάδελφος ακουαρίστας nhreas και γι' αυτό το δημοσιοποιώ ως έχει (copy + paste):
Παράθεση:
"για να μπορεσω να σε εξηγησω .δωσε μου περισσοτερες πληροφοριες για τις γνωσεις σου στα θαλασσινα και εαν και τι εχεις."
Και φυσικά θα απαντήσω δημόσια και σ' αυτό:
"Εάν έχεις διάθεση και δύνασαι να μου εξηγήσεις συνάδελφε nhreas, κάνε το εδώ, ώστε να μαθαίνουμε όλοι μαζί.
Επείσης, με όλο το σεβασμό, να αναφέρω πως δεν είδα πουθενά στις απαιτήσεις αυτού του forum να χρειάζεται το πλήρες βιογραφικό κάποιου μέλους για να λαμβάνει μέρος σ' αυτό το board, ούτε κάτι ανάλογο για να απαντά κανείς σε μία δύο απλές ερωτήσεις και η αλήθεια είναι πως μου κακοφάνηκε κάπως, αλλά πρώτη μέρα είναι και δεν θα το θεωρήσω επιλήψιμο ή εκ του πονηρού.
Βεβαίως εάν ο administrator του forum ή ο moderator του topic θεωρούν αναγκαίο κάτι τέτοιο, μετά χαράς να το καταθέσω". -
  #5  
Παλιά 15-09-03, 09:56
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Να σημειώσω μόνον ότι το άρθρο στο οποίο αναφέρθηκε ο φίλος ahar βρίσκεται ήδη μεταφρασμένο από τον Ανδρέα Ηλιόπουλο και η διεύθυνσή του είναι http://www.malawicichlidhomepage.com...nk_greek1.html

ΥΓ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων η χρήση του ανύπαρκτου όρου "νιτρογόνου" (βλ. μήνυμα παραπάνω) έγινε για να δειχθεί το αδόκιμον της μεταφοράς αγγλικών όρων (nitrogen) στα ελληνικά ως έχουν. Το σωστό είναι φυσικά "άζωτο".
  #6  
Παλιά 15-09-03, 13:41
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xyrichthys
Βεβαίως εάν ο administrator του forum ή ο moderator του topic θεωρούν αναγκαίο κάτι τέτοιο, μετά χαράς να το καταθέσω". -
Ειναι ίσως μια απο τις ελαχιστες απαιτήσεις - παρακλησεις του φορουμ να γράφει ο καθε νέος φιλος μας ΑΝ ΘΕΛΕΙ ένα συντομο επεξηγηματικο μυνηματακι του στυλ "το ονομα μου είναι Χ ασχολούμαι με τα ενυδρεία ΧΧ χρόνο και οι προτημίσεις μου είναι ΧΧΧ (εδω συμπληρώνεις "Δισκοι" εαν θες να μπεις στην μύτη των Αφρικανομανων ) "
Απλα για να ξέρουμε σε τι επιπεδο θα κυμανθουν οι απαντησεις μας. .
Π.χ. εγω χώρις να σε γνωρίζω (και χωρις παρεξηγηση πάντα) απο την εκφραση σου περι κυκλου νιτριτη (που πολυ σώστα είπες ότι δεν το έχεις δεί πουθενα μια και ακριβολογούσες!) αλλα επιδει κακώς κατα την γνώμη μου έχει επικρατήσει να αναφερώμαστε σε "κυκλο αμμωνιας" και "κυκλους νιτρικών και νιτρίτη" κάπου και οι πιο νεοι στο χομπι μας αυτον χρησιμοποιούν, θεώρησα ότι προφανως δεν έχεις διαασει καθόλου βιβλιογραφια πανω στο αντικείμενο και όπως καταλαβαίνεις σου απαντησα αναλόγως.
Θα ηθελα και πάλι να σου ζητήσω συγνώμη για την παρεξήγηση και να σε καλωσορισω για αλλη μια φορα στο φορουμ μας....

Τελικα τι ενυδρεια έχεις;;;;

Φιλικα
Αλέξανδρος
  #7  
Παλιά 15-09-03, 14:00
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αλέξανδρε, να σημειώσω ότι έχεις απόλυτο δίκιο όταν αναφέρεις ότι οι νέοι πολλές φορές παρασύρονται από τα περίφημα "νιτρίτης", "νιτράτη", "φωσφάτες" κ.λ.π. που βλέπουνε ήδη γραμμένα και τα χρησιμοποιούν και εκείνοι. Αυτό είναι κάτι το φυσιολογικό και το δεχόμαστε όλοι από έναν νέο, απλά δίνουμε και την σωστή ονοματολογία ώστε να την μάθει. Δεν έχουμε την απαίτηση να "φυσάνε" όλοι στην χημεία ούτε διόρθωσε κανείς ποτέ το "νιτρώδη", "νιτρικά" και "φωσφορικά" σε νιτρώδεις, νιτρικές και φωσφορικές ρίζες (που ειναι και το σωστό). Ολοι συνεννοούμαστε με τα "νιτρικά" και τελειώνει εκεί το θέμα. Το σχόλιο στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως αφορά μέλος με προϋπηρεσία στο θαλασσινό ενυδρείο όπου δεν δικαιολογείται η χρήση αυτών των όρων - αλλιώς πως περιμένουμε να μάθουν και οι νεώτεροι ; Εκτός τούτου, για το "κύκλος αμμωνίας" άντε και να πεις ότι αφού από εκεί ξεκινάει ο κύκλος του αζώτου έχει κάποια λογική (ουσιαστικά από την ουρία ξεκινάει αλλά τέλος πάντων). Κύκλος νιτρωδών όμως ;;; Και γιατί να μην θεωρήσει κάποιο άλλο μέλος ότι μιλάμε για έναν άλλο κύκλο για τον οποίο δεν ξέρει τίποτα και να ψάχνεται ; Είμαστε σχεδόν 2 χρόνια εδώ πέρα.. κάποτε δεν θα πρέπει να τα διορθώσουμε αυτά ;
  #8  
Παλιά 15-09-03, 17:13
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αγαπητε κύριε Ρέκλο το μόνο που μπορω να πω είναι :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Τάχουμε πει δεκάδες φορές αυτά, αλλά εις μάτην..


Αλέξανδρος
  #9  
Παλιά 15-09-03, 18:20
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Θα μπορούσα να στείλω προσωπικό μήνυμα και στους δύο λογομαχούντες(xyrichthys,nhreas),αλλά θέλω να το καταθέσω δημόσια:ΒΑΡΕΘΗΚΑ κύριοι να ρίχνω μιά ματιά σε κάποιο καινούριο τόπικ και να διαβάζω υπονοούμενα και εξυπνάδες του καθενός .Όποιος θέλει από εδώ και μπρός τις μπηχτές να τις ρίχνει κατ' ιδίαν .Μπαίνουμε στο GAB ,πιστεύω ,για να κάνουμε μιά εποικοδομητική συζήτηση,να βοηθηθούμε και να βοηθήσουμε τους άλλους-ας αποβάλουμε επιτέλους τον κομπλεξισμο .Θερμή παράκληση και στους υπόλοιπους να απομονώνουν τέτοια φαινόμενα σε μιά προσπάθεια να τα σταματήσουμε .
Ευχαριστώ.Τάσος .
  #10  
Παλιά 15-09-03, 18:31
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα συμφωνουσα με τον Τασο θεωρητικως, περι μπηχτων και υπονοουμενων. Αλλά στο συγκεκριμενο τοπικ δεν βλεπω κατι τετοιο, οτι εχουν να πουν οι ομιλουντες το λενε ξεκαθαρα.

Και (παρ'ολο που πολλες φορες μας ξεφευγουν και δεν τα εντοπιζουμε εγκαιρως) θα συμφωνησω με τα της σωστης ορολογιας.
  #11  
Παλιά 15-09-03, 19:10
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Κατ' αρχάς δεν είδα πουθενά να απαιτείται κάτι από αυτά που αναφέρει ο moderator του topic και αν κάνω λάθος προτιμώ να μου το υποδείξει ο administrtor, κύριος Κετσελίδης.
Μέχρι τότε λοιπόν δεν θα μπω σε κανέναν κόπο να κάτσω να περιαυτολογώ για το ποιός είμαι, τι κάνω και πώς το κάνω. Να μου επιτραπεί μάλιστα να θεωρήσω αυτήν την απαίτηση εντελώς άκομψη από την πλευρά του συναδέλφου nhreas με το private message και λιγότερο άκομψη από την πλευρά του moderator που στο κάτω κάτω της γραφής την εξέφρασε και δημόσια.
Είχα εξ' αρχής ως δεδομένο πως ένας καινούργιος θα αντιμετωπιζόταν σαν τον νεοσύλλεκτο στο τάγμα, αφού βρισκόμαστε σε ένα ελληνικότατο forum, αλλά θεωρώ πως είναι η πρώτη μέρα και το προσπερνάω.
Αφού θεωρείται αναγκαίο να δώσω το στίγμα μου, γενικώς θα αυτοχαρακτηριστώ ως σχετικά έμπειρος ακουαρίστας, που λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων (πολλές και συνεχείς μετακινήσεις) δεν διαθέτω, προς στιγμήν, κάποιο σύστημα, αλλά οι προσδοκίες μου είναι για κλειστά, μεγάλου όγκου reef associated συστήματα. Εάν αυτό σας αρκεί έχει καλώς.
Σε ότι αφορά το μήνυμα του tasos δεν καταλαβαίνω πού απευθύνεται, γιατί άλλωστε δεν το ξεκαθαρίζει, αλλά κάτι τέτοιο μπορώ σίγουρα να το χαρακτηρίσω ως "μπηχτή", για να χρησιμοποιήσω την δική του έκφραση ακριβώς.
Απομένει τελικά να δω εάν θα πάρω απαντήσεις στις δύο ερωτήσεις μου περί του P. paru γιατί στα υπόλοιπα με κάλυψαν ο polleni και ο administrator.
  #12  
Παλιά 15-09-03, 20:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το να "παρουσιαζεται" καποιος νεος στο φορουμ δεν ειναι φυσικα υποχρεωτικο, ειναι προαιρετικοτατο, αλλά επιθυμητο για να ξερουμε λιγο πολυ με ποιον μιλαμε (ενυδρειακως).
Τωρα που λυθηκαν τα διαδικαστικα, περιμενω κι εγω την απαντηση (τουλαχιστον για το P.paru - το θεμα του κυκλου του αζωτου το ξευρουμε), μηπως ξεκουνηθει και τουτη η κατηγορια λιγακι....
  #13  
Παλιά 15-09-03, 21:58
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Eυχαριστώ Tolis. Η προσπάθειά σας είναι πολύ καλή αρκεί να υπάρχει καλή θέληση και όσο είναι δυνατόν λιγότερη δυσπιστία και περισσότερη διακριτικότητα.
Το τελευταίο το λέω γιατί λόγω της εργασίας μου είναι φανερό πως εξ' αρχής επιφυλάσσομαι να δώσω λεπτομέρειες.
Λόγω της δικής σου διακριτικότητας θα αναφέρω πως ασχολούμαι μία εικοσαετία περίπου με το hobby και μάλλον κάτι έχω διαβάσει και μάλλον τυχαίνει να γνωρίζω πέντε πραγματάκια και προσπαθώ να μαθαίνω καθημερινά, αφού τα θέματα που σχετίζονται με τα ενυδρεία είναι άπειρα και καθημερινά προκύπτουν νέα (τεχνολογίες, τεχνικές, υλικά, εξοπλισμός, θεωρίες κλπ), οπότε κανείς δεν μπορεί (κατά την ταπεινή μου άποψη) να θεωρηθεί ειδικός ή πιο προχωρημένος ή ότι ανάλογο, μιας και οι εξελίξεις καλπάζουν. Μόνο σε συγκρίσεις μεταξύ συγκεκριμένων ανθρώπων μπορούν να αποδοθούν τα παραπάνω επίθετα, αλλά ας το αφήσουμε αυτό για κανέναν on-line διαγωνισμό γνώσεων ή "αγώνες ενυδρείων" εάν κανένας καίγεται να μάθει ποιός είναι ο καλύτερος (LOL).
Κάνω ότι μπορώ λοιπόν και χάρηκα που βρήκα το forum.
  #14  
Παλιά 15-09-03, 22:30
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Καλώς ήλθες xyrichthys .

Προσωπικά χαίρομε με κάθε νέο μέλος που εμφανίζεται στο board , είτε έχει πήρα είτε όχι .
Όλα τα υπόλοιπα ( μπηχτές , και μικρές παρεξηγήσεις) λύνονται σχεδόν αμέσως όταν οι προθέσεις είναι αγνές .
Πίστεψε με αυτό το board έχει περάσει πάρα πολλά , και δικαίως μερικές φορές είναι επιφυλακτικοί ορισμένοι
Και πάλι καλώς ήλθες και σου εύχομαι να βρεις τον χρόνο να στήσεις αυτό το ενυδρείο που επιθυμείς
__________________
Σωτήρης
  #15  
Παλιά 16-09-03, 04:12
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

20 χρονια στο χομπι και δεν σε ξερουμε?
lol
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
  #16  
Παλιά 16-09-03, 12:42
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καλως ήλθες στο forum xyrichthys και χαιρομαι ιδιαιτερα που ερχεται στην παρεα μας ενας ακομα εμπειρος ακουαρίστας.
Αλλα ο tasos δεν εχει και τοσο αδικο,κατα την δικη μου αποψη και οι δυο (xyrichthys-nhreas) εχετε αδικο ο καθενας στο δικο του επιπεδο.Το υφος της απαντησης σου π.χ. θα μπορουσε να ειναι ποιο διακριτικο και μπορουσες να θιξεις το θεμα με εξισου ευστοχο τροπο,και ουτε για αστειο το νεοσύλλεκτος .Αλιμονο!
Δεν ζηταω να διαφωνησω μαζι σου,απλα θιγω το θεμα γιατι το ιστορικο του board ειναι γεματο απο κοντρες που ξεκινησαν ετσι "απλα".
Συμφωνω λοιπον απολυτα με τον sot-zoe κα σου ευχομαι και εγω με την σειρα μου καλως ηλθες.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #17  
Παλιά 16-09-03, 13:35
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ - αν και με πήρανε οι συνάδελφοι "από τα μούτρα" - για τα καλωσορίσματα αλλά απάντηση για τα P. paru δεν παίρνω!!!
  #18  
Παλιά 16-09-03, 13:46
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αυτο ειναι συχνο φαινομενο.

Οταν ενα μηνυμα εχει πολλες ερωτησεις πολλες φορες καποια μενει αναναντητη. Επειδη πολλοι χρηστες εχουν δει πως εχει ηδη απαντηθει η ερωτηση και δεν προσεχουν πως καποιο υποερωτημα μενει αναπαντητο.

Γι'αυτο μη δισταζεις να το υπενθυμιζεις.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
  #19  
Παλιά 16-09-03, 14:12
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Aν και ειμαι ασχετος με τα θαλλασινα(εκτος του δουλεματος στον Μανθο που το πολεμαει και αυτος) ελπιζω να βρεις αυτο που ζητας απο αυτην την σελιδα.
http://www.wetwebmedia.com/marine/fi...nthus/paru.htm
Μπορεις ακομη αν θες να περασεις και μια βολτουλα απο τον Ωκεανο οπου εχει στο ενυδρειο στην βιτρινα του και δεν νομιζω να εχει προβλημα να σου δωσει οσες πληροφοριες θες.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
  #20  
Παλιά 16-09-03, 15:16
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Το τι γράφει ο Bob Fenner στο site του είναι γνωστό. Αυτό που περιμένουμε με ανυπομονησία είναι το τι ταϊζει (ή τι σκοπεύει να ταϊσει) ο συγκεκριμένος χομπύστας το συγκεκριμένο P.paru το οποίο έχει. Αυτό τέθηκε από τον Xyrichthys αρχικά και από τον Τόλη μετά. Το θέτω και εγώ το ερώτημα με την ευκαιρία. Αρραγε απάντηση θα υπάρξει ; Πέρασαν 2 μέρες. Προσωπικό μήνυμα βρήκε τον καιρό να στείλει, απάντηση δεν βρήκε ;

Περιμένουμε ακόμη να μας εξηγήσει για τον κύκλο του νιτρίτη (τον οποίο κατά δήλωσή του θα εξηγούσε μόνον σε μέλη ενός κάποιου επιπέδου).

Αυτό που φαίνεται ότι δεν είναι και τόσο σαφές σε μερικά μέλη είναι ότι στον χώρο του board δεν ερχόμαστε για κοινωνικές συναναστροφές αλλά για σωστή και έγκυρη πληροφόρηση. Οποιος δεν ξέρει δεν μιλάει ή κάνει σαφές με το καλημέρα ότι εκθέτει απορία του ή προσωπική γνώμη / εμπειρία. Από την στιγμή που εκτίθεσαι οφείλεις και να απαντήσεις. Αμα πεις μπαρούφες ναι, θα τα ακούσεις και ΕΤΣΙ ακριβώς πρέπει να γίνεται. Δεν μιλάει ο Α με τον Β εδώ πέρα. Ακούνε 200 άνθρωποι και δεν μπορεί να παίρνει ο άλλος μέλη και ψάρια στον λαιμό του επειδή δεν κατάλαβε ή δεν ήξερε..

Και, για τους θιασώτες της "μη αντιπαράθεσης" να θυμίσω ότι και τις τρεις φορές που βρέθηκε ο blade ανάμεσά μας βρέθηκε εξαιτίας αυτής ακριβώς της έντονης αντιπαράθεσης αλλιώς ακόμη εδώ θα ήτανε και θα μας παρουσίαζε τα ενυδρεία του πατέρα του. Δέστε τα μηνύματα που αντηλλάγησαν τότε και παρατηρείστε το πόσα μέλη την πάτησαν (δικαιολογημένα) πριν αρχίσει η αντιπαράθεση.
  #21  
Παλιά 16-09-03, 16:50
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Και, για τους θιασώτες της "μη αντιπαράθεσης" να θυμίσω ότι και τις τρεις φορές που βρέθηκε ο blade ανάμεσά μας βρέθηκε εξαιτίας αυτής ακριβώς της έντονης αντιπαράθεσης αλλιώς ακόμη εδώ θα ήτανε και θα μας παρουσίαζε τα ενυδρεία του πατέρα του. Δέστε τα μηνύματα που αντηλλάγησαν τότε και παρατηρείστε το πόσα μέλη την πάτησαν (δικαιολογημένα) πριν αρχίσει η αντιπαράθεση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Όλα τα υπόλοιπα ( μπηχτές , και μικρές παρεξηγήσεις) λύνονται σχεδόν αμέσως όταν οι προθέσεις είναι αγνές .
Διευκρίνησα νομιζω οτι οταν οι προθεσεις ειναι αγνες δεν χρειαζεται εντονη αντιπαραθεση , πραγμα που δεν συναιβει στην περιπτωση του BLADE (αγνες προθεσεις ) αλα και αλλων πιο πριν απο αυτον οπως θα θυμασαι Γιώργο .

Εμενα παντως μου εχει μεινει αποθημενο το αναβατοριο του μπαμπα του

Για να δουμε τελικα τι θα φαει αυτο το ψαρι
__________________
Σωτήρης
  #22  
Παλιά 16-09-03, 20:31
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Σωτήρη, ουδείς αντιλέγει με αυτά που είπες - και πρώτος εγώ.. Δεν αναφερόμουνα σε κάποιον ειδικά, το σχόλιο ήταν γενικό με την έννοια ότι ναι, πιστεύω ότι υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση και όσο περνάνε οι ώρες τόσο πιό βέβαιος είμαι ότι έχω δίκιο - κάτι δεν πάει καλά.

Και ακόμη πεινάει το P.paru.. από ό,τι βλέπω (αν υπάρχει ;;) μάλλον από ασιτία θα πάει.
  #23  
Παλιά 16-09-03, 21:55
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλο χειμωνα σε ολους.Πρωτα απο ολα βλεπωντας την προϊστορια εγω θα ελεγα οτι ο poleni εχει ενα δικιο να υποψιαζεται πραγματα.Τολη τι λες? Απο την αλλη πλευρα θα ηθελα να πω πως μερικες φορες μερικοι μεσα στο φορουμ προσπαθουν απλα να κανουν επιδειξη γνωσεων και οχι να βοηθησουν πραγματικα καλο θα ηταν ολοι να καταθετουν τις εμπειριες τους και μονο και ας αφηνουν τους αλλους να κρινουν και οχι ο καθενας να προσπαθει να επιβαλει την γνωμη του και να γινονται οι 1000 2 αντιπαραθεσεις και επιδειξεις γνωσεων.Παρακολουθωντας το φορουμ αρκετο καιρο θα ελεγα οτι ειναι πολυ λιγοι αυτοι που οντως εχουν πραγματικες γνωσεις και εμπειριες και το κανουν για το καλο του χομπυ καποιοι αλλοι απλως θελουν να δειξουν οτι κατι κανουν.Sorry για αυτα που γραφω αλλα ειναι πραγματα που βλεπω και θα ηθελα να τα εκφρασω μπας και γινουμε λιγο πιο καλοι και πιο ποιοτικοι.Poleni οταν εχεις χρονο θα ηθελα να ξεκινησουμε ενα θαλασσινο μαζι.
__________________
CPA
  #24  
Παλιά 16-09-03, 22:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για τον κυκλο του νιτριτη, δεν νομιζω να χρειαζεται να το συζητησουμε παραπανω, ειναι μια απο τις συχνα εμφανιζομενες λαθος ορολογιες και καλυφθηκε.

Για το τι τρωει ο P.paru περιμενουμε.

Για τα υπολοιπα περι επιδειξης γνωσεων , εγω γενικως διαφωνω, εκτος κραγμενων καταστασεων. Το προβλημα γενικα ειναι οτι πολλες φορες υπαρχει μια διαθεση "να απαντησω γρηγορα" χωρις να υπαρχει η απαιτουμενη γνωση ή εμπειρια απο πισω - πραγμα που
συνηθως θελω να πιστευω οτι οφειλεται σε ενθουσιασμο (και αυτο ειναι καλο) αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειναι κι επικυνδυνο (και αυτο ειναι κακο).

Μιλαω γενικοτερα για μια κατασταση στο φορουμ, κι οχι ειδικοτερα για το θεμα που ξεκινησε το τοπικ. Απο το οποιο ξεφυγαμε - οποτε, περισσοτερα περι σωστης, λανθασμενης πληροφορησης κλπ, αν θελετε, στην κατηγορια Greek Aquarist;s Boards - υπαρχει το αναλογο τοπικ ανοιγμενο εδω και καιρο...
  #25  
Παλιά 17-09-03, 01:01
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Για το θαλασσινό στην διάθεσή σου - όποτε θες. Για να μην πρήζουμε και τον κόσμο αποφάσισε εσύ αν θα είναι σε private message ή και με προσωπική επίσκεψη (καλύτερο πιστεύω.. ). Αν είμαστε τυχεροί διοργανώνουμε και μιά βραδυά θαλασσινού.. (με βραζιλιάνικο καφέ.. ξέρουν αυτοί, και εσύ θα μάθεις !!).. Αν μάλιστα έχουμε και κάποιους εκτός Αθηνών, θα σου μείνει αξέχαστο !! Προσωπικό e-mail : reklos@otenet.gr

Για πότε το συζητάς ;; Εχω να στήσω και ένα 500άρι δικό μου οπότε ίσως είναι μιά καλή ευκαιρία να τα δεις και στην πράξη εκτός από την θεωρία !!

Αυτό το P.paru βρε παιδί μου ... με ανησυχεί !!
  #26  
Παλιά 17-09-03, 01:12
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Αφηστε να ψοφησει ,





Υ.Γ. Και μια παρακληση, μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας , δεν ειμαστε ηλιθιοι.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
  #27  
Παλιά 17-09-03, 01:16
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Παζαρευω αυτη την στιγμη ενα 400 λτ πιστευω οτι δεν θα αντεξει και πολυ στο παζαρι ο συγκεκριμενος επομενως αρχες Οκτωμβριου πιστευω θα ειμαι ετοιμος για να το κανουμε με τον σωστο τροπο τα 400λτ ελπιζω να ειναι αρκετα για κατι καλουτσικο.Αν θες μου στελνεις μια λιστα με τι θα χρειαστω για αρχη για να αρχισω το παζαρι και αν εχεις και καποιες ενδεικτικες τιμες θα με βοηθουσες αφανταστα. Ειδες οταν ελεγα απο το μηδεν το ενοουσα.Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. :P :P
__________________
CPA
  #28  
Παλιά 17-09-03, 01:19
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

cpa@otenet.gr
__________________
CPA
  #29  
Παλιά 17-09-03, 03:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν δεν εχετε αντιρηση ο διαλογος αυτος οσο μενει on line (εκτος επισκεψεων σπιτιου), ας γινεται εδω, χρησιμος θα ειναι.
  #30  
Παλιά 17-09-03, 12:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aν δεν εχετε αντιρηση ο διαλογος αυτος οσο μενει on line (εκτος επισκεψεων σπιτιου),
ας γινεται εδω, χρησιμος θα ειναι.
Ναι αν και έχουμε βγει επικύνδινα εκτος θέματος .... Μαλλον θα αλλαξω τον τιτλο στο θέμα....


Τώρα όσον αφορα στο ερώτημα που έθεσες....

Μετα απο μια συζήτηση με τα παιδια στον "Ωκεανο" που έχουν το εν λόγω ψάρι στο ενυδρειο
επιδειξης τους εδω και 8 χρόνια .
Ναι είναι αρκετα ανθεκτικο ψάρι.Το εν λόγω παραδειγμα είχε αρχικο μεγεθός όσο ένα
κατοσταρικο και τώρα έχει μηκος γύρω στα 30 εκατοστα. Μαλιστα έχει επιβιώσει και απο
μια ενχειρηση που του εκαναν στο μαγαζι στον 2ο χρόνο παραμονης του εκει, για την αφαίρεση
ενός όγκου που είχε αναπτυχθει λίγο πιο πάνω απο την κοιλιακη χώρα και πισω απο το πλευρικο
πτερυγιο (βεβαια κατα ποσο αυτο ωφείλεται στις ικανότητες του Ντίνου και ποσο στο ψάρι,
και κατα πόσο στις συνθήκες κράτησης του αυτό είναι αλλο θέμα)...
Αλλα δεν θα το συνιστουσαν σαν πρώτο ψάρι σε νεο ενυδρείο
Τρωει ακριβώς και ότι τα άλλα αγγελοψαρα , ποικιλια δηλαδη

Αλλα είναι πολύ "βολικο" ψάρι γενικώς

Αυτά τα ολίγα....

Αλέξανδρος
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10577 seconds with 12 queries