Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-07, 22:45
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Τι υποστρωμα???

Παιδια καλησπερα.

Λοιπον, σημερα ειχα παει βολτα απο γνωστο pet shop για να παρω υποστρωμα(λιπανση) για το 500 ενυδρειο που θα ετοιμασω των αλλο μηνα.

Και τελικα τζαμπα πηγα. Εγω εχω καταλαβει πως βαζουμε μιας εταιριας το υποστρωμα, αλλα ενα απο τα παιδια του καταστηματως μου προτεινε να βαλω ενα κουβα απο την σειρα dennerle, ενα κουβα απο την σειρα hobby, 2 κουβαδες της sera, και ενα κουβα τηε tetra plant και μετα το χαλικι μου απο πανω. Με λιγα λογια να τα κανω ολα σαλατα.

Αυτο μου φανηκε λιγο υπερβολη, και κατελιξα να μην παρω τιποτα, αλλα να ακουσω τα σχολια σας πρωτα....
Εαν δεν κανω λαθος, με τοσα ιχνοστιχεια, νομιζω πως το μονο που θα πετειχω ειναι τεραστια ποσοτητας αλγης???

Πια, κατα την γνωμη σας, ειναι μια καλη σειρα για να παρω για υποστρωμα, και τι λετε για την 'σλαλατα' που μου προτειναν??
Εγω αρχικα σκεφτομουν την dennerle, αλλα τωρα ειμαι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-07, 23:11
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Εγω στα 400 χρησιμοποιησα 15κιλα σιχεμ φλουριτ αλλα δεν ηταν ισα κατανεμημενο γιατι κατω απο τα ξυλα γιατι να εβαζα?Μου βγηκε κατα ΜΟ 4εκ το υποστρωμα.Αλγες δεν ειχα.Ολα καλα
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-07, 23:23
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Κατα τη γνώμη πολύ καλό αποδείχθηκε της Aqua Light.... Είναι πιο χώμα/απόστρωμα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-07, 00:08
jimdream Ο χρήστης jimdream δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: nayplio,greece
Μηνύματα: 17
Cool

καλησπερα φιλε μου...προφανως το pet shop boy σου προτεινε να παρεις απ'ολα για να ανεβασει την τιμη...μεσα ομως στην αγνοια του σου προτεινε μια καλη ιδεα ...αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου σου μπορεις να ανααμιξεις ποσοτητες απο διαφορετικα ετοιμα υποστρωματα για φυτεμενα ενυδρεια...οχι ομως ολο το περιεχομενο απο ολους τους κουβαδες των εταιριων...αν ακολουθησεις αυτη τη λυση,δηλ εμπορικα υποστρωματα να ξερεις πως για τουλαχιστον 3-6 μηνες δεν θα ριχνεις τιποτα αλλο στο ενυδρειο...ουτε υγρα λιπασματα ουτε ταμπλετες ουτε co2...αν ριξεις οτιδηποτε περιττο θα καλλιεργεις αλγη στο εξης...εχω να σου προτεινω και μια ανεξοδη λυση που εφαρμοζω εγω στα φυτεμενα μου και εχω αριστα αποτελεσματα ακομα και σε σκληρο νερο...βρες ενα καθαρο ποταμι και μαζεψε ποταμισια(καφε)αμμο...ριξε και λιγο χαλαζια λεπτοκοκκο απο πανω της και εχεις το τελειο αναεροβιο υποστρωμα...εναλλακτικα αντι για ποταμισια αμμο μπορεις να χρησιμοποιησεις φυλλοχωμα οχι αγοραστο αλλα μαζεμενο απο δασος...τωρα αν ολα αυτα σου φαινονται ανεφικτα...παρε ενα κουβα απο καποια εταιρια ,ριξε και λιγο λεπτοκοκκο χαλαζια απο πανω του και εισαι οκ χωρις να χαλασεις τη βολεψη σου...βεβαια αργοτερα θα χρειαστεις να αγορασεισ συσκευη co2,λιπανσεις,συμπληρωματα κτλ...σημειωση:με τη δικη μου ανεξοδη μεθοδο υποστρωματος διατηρω υγιη φυτα πανω απο 10 χρονια χωρις c02...μονο με λιγο υγρο λιπασμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-07, 08:41
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παιδια Καλημερα!

Σας ευχαριστω για της απαντισεις σας.
Φιλε jimdream, Πολυ καλη μου ακουγεται η ιδεα σου. Αλλα ιδει εχω p.h controler και Co2. Μαλλον θα καταληξω στο dennerle, και θα προσθετς και υγρο λιπασμα. Το αντιφοσφορο τι ακριβος κανει?? Βοηυαει στο να μην εχω αλγη??

Το παιδι μου προτεινε και αυτο, να παρω και αντιφοσφορο...
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-07, 09:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος06
Γιώργος06 Ο χρήστης Γιώργος06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

οτιδήποτε φυλλοχωμα από δασος κάνει για υπόστρωμα??
-------------------------
και ποιο λόγο δεν χρειάζεσαι CO2 ?

μή[ως επειδή εχεις φυτά χαμηλών απιτήσεων?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος06 : 25-09-07 στις 09:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-07, 10:32
jimdream Ο χρήστης jimdream δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: nayplio,greece
Μηνύματα: 17
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος06 Εμφάνιση μηνυμάτων
οτιδήποτε φυλλοχωμα από δασος κάνει για υπόστρωμα??
-------------------------
και ποιο λόγο δεν χρειάζεσαι CO2 ?

μή[ως επειδή εχεις φυτά χαμηλών απιτήσεων?
καλημερα φιλε μου...τα φυτα που εχω ξεκινουν απο anubias nanas και φτανουν μεχρι πολλα ειδη ''κοκκινων''...ενα παχυ αναεροβιο υποστρωμα 10-15 εκ. μπορει να δουλεψει τελεια σε συνδυασμο με σωστες αλλαγες νερου και προσεκτικη λιπανση...το co2 ειναι ενα προσθετο στοιχειο αλλα οχι πανακεια,οχι εντελως απαραιτητο...βεβαια ο καθε χομπιστας εχει τις δικες του προτιμησεις στο στησιμο και τη διαχειριση του ενυδρειου του...εγω απλως κανω τις προτασεις μου και ειναι ελευθερος ο καθενας να τισ υιοθετησει η οχι...αλλωστε ας πειραμαστουν λιγο και οι νεοι στο χομπυ,δεν βλαπτει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiscusBoy Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια Καλημερα!

Σας ευχαριστω για της απαντισεις σας.
Φιλε jimdream, Πολυ καλη μου ακουγεται η ιδεα σου. Αλλα ιδει εχω p.h controler και Co2. Μαλλον θα καταληξω στο dennerle, και θα προσθετς και υγρο λιπασμα. Το αντιφοσφορο τι ακριβος κανει?? Βοηυαει στο να μην εχω αλγη??

Το παιδι μου προτεινε και αυτο, να παρω και αντιφοσφορο...
καλημερα φιλε μου...το αντι-phosfate εχει περιπου ιδια δραση με τον ενεργο ανθρακα...δεν σου χρειαζεται εκτος και αν κανεις υπερβολες με τα υγρα και μη λιπασματα...την ιδια δουλεια κανει και ο ανθρακας...οι συχνες αλλαγες νερου(40-50% την εβδομαδα,αφου στρωσει το ενυδρειο)ειναι ο,τι καλυτερο και καταργουν ετσι ολα τα χημικα προσθετα...το παν ειναι το καθαρο και ισορροπημενο νερο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος06 Εμφάνιση μηνυμάτων
οτιδήποτε φυλλοχωμα από δασος κάνει για υπόστρωμα??
-------------------------
και ποιο λόγο δεν χρειάζεσαι CO2 ?

μή[ως επειδή εχεις φυτά χαμηλών απιτήσεων?
οπoιοδηποτε φυλλοχωμα απο ελληνικο δασος αρκει να ειναι καθαρο και απαλλαγμενο απο βρωμιες ζωων...προτιμοτερο ειναι απο βελανιδιες και καστανιες...οχι αγοραστο γιατι εχει συντηρητικα,λιπασματα και κομματακια φελιζολ που σκοτωνουν τα ψαρια και επιπλεουν αντιαισθητικα στο ενυδρειο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimdream : 25-09-07 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-07, 19:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος06
Γιώργος06 Ο χρήστης Γιώργος06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ενδιαφερον...

τι λενε οι υπολοιποι μποστανιδες για αυτή τη μεθοδο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-07, 19:10
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος06 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφερον...

τι λενε οι υπολοιποι μποστανιδες για αυτή τη μεθοδο?
καλη,αλλα πως μπορεις να εισαι ομως 100% σιγουρος οτι ειναι καθαρο για χρηση σε ενυδρειο...???
ισως, αν ηταν μαζεμενο απο καποιο παρθενο δασος χαμενο σε καποια ζουγκλα του αμαζονιου......
ναι μεν δηλαδη, αλλα....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-07, 20:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος06
Γιώργος06 Ο χρήστης Γιώργος06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

το φυλλοχωμα που θα μαζέψουμε από καποιο δασος ξερουμε τι pH έχει??

δεν θα υπαρχουν 1000 και μικροοργανισμοί(βακτήρια, ασπονδυλα, ενταξει ας πουμε οτι τα αρθρόποδα φαινονται και τα βγαζουμε) σε αυτό το χωμα..

Μην με παρεξηγησετε εγώ προτιμώ αυτές τις φυσικές λύσεις αλλά...

Απο την αλλη διαβασα και εδώ και μπερδευτηκα ακομη πιο πολύ!!


www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/natural_fertilizer_greek.html
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-07, 23:11
jimdream Ο χρήστης jimdream δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: nayplio,greece
Μηνύματα: 17
Cool

καλησπερα σε ολους τους φιλους...μου φαινεται οτι κανουμε αντιλογο ετσι για να πουμε κατι...το παν ειναι να παει το χομπυ μπροστα και οχι να φανει ποιος ειναι ο πιο μαγκας...για τα ετοιμα κουβαδακια απο τις εταιριες ποιος μας εγκυαται οτι ειναι αποστειρωμενα???ειμαστε μπροστα οταν τα συσκευαζουν???θελω να παρακαλεσω τους φιλους του φορουμ ενα απλο πραγμα...να διαβαζουν ολοκληρα τα ποστ και κατα λεξη...εγραψα καθαρο και απαλλαγμενο απο βρωμιες ζωων φυλλοχωμα...ειναι μια συνταγη που εχει δημοσιευτει και σε εγκυροτατες σελιδες στο νετ(Ρεκλος,Τσαμης...)και ειναι κοινο μυστικο σε παλιους χομπιστες...ξεχνουν οι νεωτεροι στο χομπυ κατι βασικο...σκοπος ειναι να δημιουργηθει ενα παχυ αναεροβιο στρωμα ικανο να θρεψει τα φυτα...παντου χρειαζεται προσοχη οταν κανουμε κατι στο ενυδρειο...οσοι φοβουνται τοσο πολυ τα μικροβια ας αποστηρωσουν τον εξοπλισμο...φανταζομαι ομως οτι γνωριζετε τι κανουν στους μικροοργανισμους οι υψηλες συγκεντρωσεις αμμωνιας σε ενα αστρωτο ενυδρειο...φανταζομαι επισης να γνωριζετε τι δραση εχουν τα φυτα,τα υγιη φυτα απεναντι στα μικροβια...χρειαζεται και λιγο ψαξιμο και διαβασμα πριν κανουμε αντιλογο παιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-07, 00:31
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimdream Εμφάνιση μηνυμάτων
...σκοπος ειναι να δημιουργηθει ενα παχυ αναεροβιο στρωμα ικανο να θρεψει τα φυτα...
Δεν θελουμε να δημιουργηθει ενα εντελως αναεροβιο στρωμα (οπως εγραψες και πιο πανω). Οι αναεροβιες περιοχες συνυπαρχουν με τις αεροβιες. Αν ειχαμε ενα εντελως αναεροβιο υποστρωμα θα ηταν πολυ κακο για το ενυδρειο.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-07, 01:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
μου φαινεται οτι κανουμε αντιλογο ετσι για να πουμε κατι...το παν ειναι να παει το χομπυ μπροστα και οχι να φανει ποιος ειναι ο πιο μαγκας.
Να φανει το ποιος ειναι ο πιο μαγκας δεν νομιζω να το εδειξε κανεις στα ποστ σου. Αντιθετα, εχεις μπει δυο μερες στο φορουμ, κι εχεις μια ταση να "επιβαλλεις" θεωριες. Δεν ξερω ποια ειναι η εμπειρια στο στο χομπυ και δεν την αμφισβητω απαραιτητα, αλλα το να μπαινεις σε ενα (παλιο και καταξιωμενο) φορουμ, να λες θεωριες, και να μιλας μονος σου για αντιλογο για τον αντιλογο και να ψαχνεις ποιος το παιζει μαγκας, δεν ειναι καλη αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-07, 10:28
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

καλημέρα, να προσθέσω ακόμα ένα προβληματισμό, έχει αναρωτηθεί ο φίλος που σκέπτεται το καινούργιo ενυδρείο τι pH προτιμά?
δηλαδή?
ζωοτόκα πάνω από 7, η κιχλίδες, δίσκους κλπ αρκετά πιο όξινο?
ο ADA βελτιώνει το ρΗ με το υπόστρωμα, κάτω από 7, αν λοιπόν σε όλη αυτή τη συζήτηση προσθέσουμε και αυτήν την παράμετρο, μηπως κοιτάζαμε και για πιο περιεκτικό σε τανίνες υπόστρωμα...δηλαδή φύλλα και κατάλοιπα κορμών καρυδιάς η δεν ξέρω τι?
η ακόμα προσθήκη στο μίγμα κάποιου turf όπως το super turf της sera...
σκέψεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-07, 11:19
jimdream Ο χρήστης jimdream δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: nayplio,greece
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

καλημερα στο φορουμ...πιστευω πως οσα εγραψα σε προηγουμενα ποστ ειδωθηκαν μονο απο μια πλευρα και αυτο οδηγησε σε παρεξηγηση των θεσεων μου...ποτε μου δεν υπηρξα φασιστας η φασιστοειδες ωστε να θελω να επιβαλω την αποψη μου σε καποιον...οπωας εχω γραψει και σε προηγουμενα ποστ αυτα που λεω ειναι προτασεις για πραγματα που "δουλεψαν" για μενα και δεν απευθυνονται στους αλλους με σκοπο να τους επιβληθουν...ειναι μονο προτασεις...οποιος θελει τις υιοθετει η τις αγνοει...η εμπειρια ειναι κατι σχετικο για οποιονδηποτε τομεα πιστευω...ο ρυθμος εξελιξης ειναι αυτο που εχει αξια...ασχολουμαι με το χομπυ 10 χρονια-ουτε πολυ, ουτε λιγο-εχω 5 ενυδρεια γλυκου νερου και ενα θαλασσινο...πληρωνω στη δεη 800ευρω σε καθε λογαριασμο γιατι δεν θελω να λειπει κατι απο το λειτουργικο ενος ενυδρειου...εχω δοκιμασει πολλα πραγματα σ'αυτα τα χρονια και αλλα δουλεψαν αλλα οχι...αυτα που δουλεψαν πιστευω οτι δικαιουμαι να τα γνωστοποιησω και να τα υποστηριξω...η κοντρα που παει να δημιουργηθει με αλλους χομπιστες και με το σεβαστο administrator δεν νομιζω οτι υφισταται,δεν εχει βαση γιατι πιστευω οτι παρεξηγηθηκαν καποιες θεσεις μου η ο τροπος γραφης μου...δεν με ενδιαφερει ουτε να πουλησω πνευμα σε κανεναν ουτε να τον θιξω...ειμαι νεος στο φορουμ,οχι ομως και στο χομπυ πραγμα που δεν μου αφαιρει το δικαιωμα της αποψης...εχω αποψη,την εκθετω και τη στηριζω με επιχειρημα αλλα σε καμια περιπτωση δεν επιδιωκω να θιξω κανεναν
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-07, 11:31
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Για το υπόστρωμα έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα αρκεί να ψάξει κανείς.
Για το "οικονομικό" υπόστρωμα- φυλλόχωμα, επίσης...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EF%F7%F9%EC%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EF%F7%F9%EC%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EF%F7%F9%EC%E1

Πάλι θα δείτε διαφωνίες μεταξύ αυτών που έχουν χρησιμοποιήσει διάφορες μεθόδους και υλικά. Μερικά πράγματα όμως είναι κανόνες και δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν ισχύουν. Γιατί το λέω...

"...ενα παχυ αναεροβιο υποστρωμα 10-15 εκ. μπορει να δουλεψει τελεια σε συνδυασμο με σωστες αλλαγες νερου και προσεκτικη λιπανση...το co2 ειναι ενα προσθετο στοιχειο αλλα οχι πανακεια,οχι εντελως απαραιτητο.."
Αυτή η πρόταση είναι τελείως λάθος και αφού σου αρέσει ο αντίλογος...πες μας αν θέλεις, τι εννοείς.
Αν ψάξεις θα βρεις και άλλα πράγματα που δεν ισχύουν στις προτάσεις σου, για το υπόστρωμα

Φιλικά.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-07, 11:59
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
"...ενα παχυ αναεροβιο υποστρωμα 10-15 εκ. μπορει να δουλεψει τελεια σε συνδυασμο με σωστες αλλαγες νερου και προσεκτικη λιπανση...το co2 ειναι ενα προσθετο στοιχειο αλλα οχι πανακεια,οχι εντελως απαραιτητο.."
Αυτή η πρόταση είναι τελείως λάθος και αφού σου αρέσει ο αντίλογος...πες μας αν θέλεις, τι εννοείς.
Αν ψάξεις θα βρεις και άλλα πράγματα που δεν ισχύουν στις προτάσεις σου, για το υπόστρωμα

Φιλικά.
Ακομα και με αυτοσχεδιο διοξειδιο ειδα τρελη αναπτυξη σε φυτα.Επισης το hydrocotyle verticilata(καπως ετσι δλδ!) χαλαγε χωρις διοξειδιο.Με το που εβαλα πεταξε 5-6κεφαλες σε μια βδομαδα
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-07, 14:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος06
Γιώργος06 Ο χρήστης Γιώργος06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Κανενας εδώ μεσα δεν εκανε αντιλογο μην παιρνεις αμυντική σταση..
Απλώς με ενδιαφέρει το θέμα γιατί σκοπευω να κανω μια αναβαθμιση στο υπόστρωμα. Σε παρακαλω πολυ λοιπον....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-10-07, 02:57
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

jimdream καλός ήρθες στο φορουμ.Δεν κάνουμε αντίλογο, απλά συζήτηση.... και εγώ προσωπικά πιστέυω ότι άταν σε μία συζήτηση υπάρχουν διαφωνίες και διαφορετικές απόψεις τοτε την κάνουν ποιο εποικοδομιτική.Ας το δούμε από την καλή πλευρά...


Στο θέμα μας τώρα: Η μέθοδος με το υπόστρωμα φτιαγμένο με φύλα από το δάσος είναι δοκιμασμένη και λειτουργική, το έχω δει με τα μάτια μου. Στα πρώτα μου βήματα στον χώρο των ενυδρείων είχα την τύχη να καθοδηγούμε από έναν πολύ έμπειρο άνθρωπο, ακουαρίστα τις "παλιάς σχολής". Παλιά, απότι μου είπε, στην Ελλάδα και ειδικά στην Πτολεμαίδα δεν ήταν και το ποιο έυκολο πράγμα να βρεις υπόστρωμα για φυτά.... οπότε η λύση ήταν τα φύλα μαζεμένα από μερος μακρυά από ανθρώπινες δραστηριότητες, όχι σάπια και ξερά, αλλά ούτε και πράσινα, καθαρά φύλα στα πρώτα στάδια κιτρινίσματος, είναι μία ποιο φυσική λύση(επιστροφή στη φύση ) που ενδεχομένως να κρύβει κυνδήνους αν δεν προσέξουμε.Σήμερα, υπάρχουν πάρα πολλά υποστρώματα το ένα ποιο καλό από το άλλο, η τιμή τους δεν είναι τόσο απαγορευτική, οπότε, γιατί να τρέχω στο δάσος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υποστρωμα thanosatha Γλυκό νερό - Γενικά 35 15-01-07 12:29
υποστρωμα ΠΟΠΟ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-09-06 16:47
Υποστρωμα Giwrgos23 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 19-04-06 14:59
υποστρωμα AMTRA smoof Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 17-10-05 11:10
sera/υποστρωμα steady Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 08-02-05 17:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07527 seconds with 13 queries