Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-03-11, 13:47   #1
τα νεον μπαινουν στο ιδιο κοπαδι με τους καρδιναλιος?
 
Το avatar του χρήστη B22
B22
Member
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος 29-03-11, 13:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

μ δημιουργηθηκε αυτη η απορια γτ πηρα 3 καρδιναλιους(δεν ειχαν αλλους τα pet city) και απο τοτε δεν βρισκω αλλα εχω βρει νεον...μπορω να παρω αυτα και να κανω κοπαδι με τους καρδιναλιους?????????
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Εμφανίσεις: 5253
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-11, 19:40
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

δεν γνωριζει κανεις;
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-11, 20:01
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

εγω τα εχω μαζι νεον με καρδιναλιους χωρις κανενα απολυτος προβλημα.βαλτα αφοβα ειναι παραπολυ ομορφα ψαρακια και κολυμπανε κοπαδιαστα.
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-11, 21:18
Το avatar του χρήστη Salvo
Salvo Ο χρήστης Salvo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ναι μπαινουν και κοπαδιαζουν μαζι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-11, 22:04
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
μ δημιουργηθηκε αυτη η απορια γτ πηρα 3 καρδιναλιους(δεν ειχαν αλλους τα pet city) και απο τοτε δεν βρισκω αλλα εχω βρει νεον...μπορω να παρω αυτα και να κανω κοπαδι με τους καρδιναλιους?????????
Στης Γλτφαδας θα βρεις νομιζω...
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-11, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στην αναγκη θα κοπαδιασουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-11, 09:19
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Και εγώ έχω τρία νέον με καμιά δεκαριά καρδινάλιους και είναι όλα μία ευτυχισμένη παρέα!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-11, 10:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ έχω τρία νέον με καμιά δεκαριά καρδινάλιους και είναι όλα μία ευτυχισμένη παρέα!


BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-11, 10:37
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να μη το κανεις γιατι τα νεον θελουν μικροτερη θερμοκρασια απο τους καρδιναλιους.Κανε λιγο υπομονη θα βρεις καρδιναλιους.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-11, 11:36
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων


BORKED
Απίστευτο γέλιο! Ο καλύτερος Ελληνικός κινηματογράφος ever!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα ελεγα να μη το κανεις γιατι τα νεον θελουν μικροτερη θερμοκρασια απο τους καρδιναλιους.Κανε λιγο υπομονη θα βρεις καρδιναλιους.
Από λίγο searching στο ιντερνετ είδα ότι οι καρδινάλιοι θέλουν 22-28 βαθμούς και τα νέον 22 με 27.... Δεν ισχύουν αυτά?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprit : 05-04-11 στις 11:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-04-11, 13:20
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

εγώ πάντως το νερό μου το έχω στους 26 βαθμούς...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-04-11, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ταιριαζουν στις θερμοκρασιες.
Η σαλατα θα εχει καλη θερμοκρασια σιγουρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-04-11, 14:53
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Paracheirodon innesi Myers, 1936
(Neon)

Ανήκουν στην οικογένεια Characidaeκαι ζουν στο Αμαζόνιο. Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH
Όταν, στην δεκαετία του 30, ήρθε για πρώτη φορά στην Ευρώπη το neon,ήταν κάτι εντυπωσιακό. Μέχρι τότε δεν είχαν ξαναδεί οι χομπίστες της εποχής άλλο ψάρι με αυτό το φωτεινό μπλε χρώμα στην ράχη, συνδυασμένο με το έντονο κόκκινο χρώμα της κοιλιάς. Ήταν λοιπόν φυσικό οι τιμές τους να είναι στα ύψη για την εποχή, αφού όλα τα ψάρια ήταν εισαγωγής. Αργότερα, όταν διαπιστώθηκε ο κατάλληλος τρόπος για την αναπαραγωγή τους, έπεσαν και οι τιμές και κάθε χομπίστας ήθελε να έχει αυτά τα εντυπωσιακά μικρά ψάρια στο ενυδρείο του. Ακόμα και σήμερα είναι από τα πιο δημοφιλή ψάρια και ποτέ δεν έπαψαν να είναι από τα αγαπημένα, ειδικά στους αρχάριους χομπίστες.

Σήμερα η φροντίδα τους δεν είναι πια δύσκολη και δεν υπάρχουν μυστικά στον τρόπο που πρέπει να τα κρατάμε και να τα αναπαραγάγουμε. Αυτό που είναι πολύ σημαντικό για την σωστή διαβίωση τους είναι το γεγονός ότι πρόκειται για σμηνόψαρα, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ζουν σε ομάδα τουλάχιστον 8-10 ατόμων. Έτσι μπορούν να ζήσουν στο ενυδρείο μας μέχρι 10 χρόνια. Εκείνο που χρειάζονται, είναι καθαρό νερό με θερμοκρασία 20 - 24 oC, δηλαδή όχι πολύ ζεστό νερό. Είναι πολύ ήσυχα ψάρια και δεν πρέπει να τα βάζουμε στο ίδιο ενυδρείο με κιχλίδες αν δεν θέλουμε να ζουν μόνιμα με τον φόβο.

πηγη: Γη και Υδωρ.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-04-11, 15:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ιδανικες συνθηκες για:

Neon Tetras

pH: 5-6
GH: 0-1
T: 24-29C

Cardinal Tetras
pH: 3.8 - 4.8
GH: 0
T: 23.5 - 28.5C

Πηγη: The history of the neon and cardinal tetras by Heiko Bleher
http://www.hagen.com/pdf/aquatic/Nutrafin_Aquatic_Ne.ws_USA.pdf

σελ
....The species (
neon tetras) is found primarily in Peru, in the so-called quebradas, small clearwater streams with a significant blackwater component, where the pH varies between 5.0 and 6.0 and the temperature between 75 and 84°F, and the total hardness is less than 1.0°dGH...

σελ 5
...When such sensitive fishes (
cardinal tetras), originating from extreme water conditions where the pH fluctuates between 3.8 and 4.8 and the temperature between 74.5 and 83.5 °F, and where the total hardness is so small as to be virtually unmeasurable..

------------------------------------------------------------

Οσμωτικη λειτουργια του Neon tetras
Ionoregulatory specializations for exceptional tolerance of ion-poor, acidic waters in the neon tetra (Paracheirodon innesi).
Gonzalez RJ, Preest MR.

Department of Biology, University of San Diego, 5998 Alcalα Park, San Diego, California 92110. gonzalez@acusd.edu
Abstract

To better understand how fish are able to inhabit dilute waters of low pH, we examined ionoregulation in exceptionally acid-tolerant neon tetras (Paracheirodon innesi), which are native to the ion-poor, acidic Rio Negro, Amazon. Overall ion balance was unaffected by 2-wk exposure to pH 4.0 and 3.5.
Measurements of unidirectional Na+ fluxes during exposure to pH 3.5 showed that tetras experienced only a mild, ionic disturbance of short duration (</=24 h) as a result of a stimulation of Na+ efflux.
At pH 3.25, Na+ efflux was almost fourfold greater (all fish died within 6-8 h). At both pHs, active Na+ uptake was not inhibited, and in fact, at pH 3.5, uptake was stimulated. Kinetic analysis of Na+ uptake at pH 6.5 and 3.5 produced virtually identical low Km values and high maximum-transport values.
These results confirmed the pH insensitivity of the uptake mechanism and revealed a mechanism well designed to operate in the dilute, acidic waters of the Rio Negro. Na+ influx was only mildly sensitive to amiloride (a Na+ channel blocker), which, along with the pH insensitivity, suggests that Na+ uptake may occur by a novel mechanism. Na+ efflux was reduced by addition of Ca2+ to the test water at pH 6.5, but the effect disappeared at pH 3.5.
Exposure to LaCl3 (a strong Ca2+ displacer) also stimulated Na+ efflux. These results suggest that Ca2+ plays a role in determining branchial ion permeability at high pH but that, at low pH, where Na+ efflux is stimulated, alternate, Ca2+-independent mechanisms are employed to control Na+ efflux.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-04-11, 19:45
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

ενταξει παιδια εβαλα καρδιναλιους.....

δεν υπαρχει αναγκη να κανω κατι τετοιο πια....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-04-11, 19:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια αποψη μου για το πιο πανω ποστ μου με τις "ιδανικες συνθηκες".
Αυτες ειναι ιδανικες συνθηκες στη φυση.
Στο ενυδρειο, με τις μεθοδους που θα χρησιμοποιησουμε για να πετυχουμε τετοιες τιμες σε πεχα και σκληροτητα (που ειναι διαφορετικες απο της φυσης), πιστευω οτι θα δημιουργησουμε ελλειψεις σε αλλα χρησιμα στοιχεια για την διαβιωση τους, οποτε δεν ειναι πανακεια οι τιμες αυτες.
Γιαυτο και απο τις παρατηρησεις που εχουν κανει οι χομπιστες εχουν καταληξει σε λιγο πιο ανεβασμενες τιμες για καλυτερη διαβιωση.
Το σιγουρο για μενα ειναι, να μην υπερβαινουν ενα οριο ουτε πανω ουτε κατω απο 5-6.5 σε πεχα και 1-6 σε gH και για τα δυο ειδη και να χρησιμοποιουμε "παλιο" νερο,προφιλτραρισμενο με ενεργο ανθρακα, και επεξεργασμενο με τυρφη, και σιγουρα οχι 100% ΑΟ.
Αλλιως μπορουμε να ασχοληθουμε με πιο ευκολα ψαρια οπως πχ οι δισκοι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-04-11, 20:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλιως μπορουμε να ασχοληθουμε με πιο ευκολα ψαρια οπως πχ οι δισκοι
¶λλη δουλειά δεν είχες ?? θες να παιδεύεσαι ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-04-11, 21:09
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...να χρησιμοποιουμε "παλιο" νερο,προφιλτραρισμενο με ενεργο ανθρακα, και επεξεργασμενο με τυρφη, ...

πιο απλα;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-04-11, 23:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαζευουμε νερο σε βαρελι, βαζουμε το μισο απο οσμωση και το μισο βρυσης που εχει περασει μονο απο τα προφιλτρα της οσμωσης (κυριως του ανθρακα, με ενα ΤαΦ μετα τα προφιλτρα και ενα βανακι-κλεφτη που ζηταμε απο την εταιρεια φιλτρων που πηραμε την ΑΟ).
Στο βαρελι βαζουμε φιλτρο με τυρφη και το αφηνουμε να γυριζει το νερο μεχρι να κανουμε την αλλαγη με αντλια απο το βαρελι στο ενυδρειο.
Μανουρα αλλα το καλυτερο.
Με λιγη οργανωση και εξυπνη εγκατασταση ομως, γινεται παιχνιδι.
Το μονο που με καθυστερει πλεον ειναι το γεμισμα του βαρελιου απο τη βρυση που ειμαι απο πανω και ελεγχω, γιατι στην οσμωση εχω βαλει auto shut-off valve και κλεινει μονη της.
Η εξοδος του νερου απο το ενυδρειο και η αλλαγη νερου εχει γινει παιχνιδι.
Και καθε 15 μερες αλλαγη της μισης τυρφης απο το φιλτρο του βαρελιου.
Καλο ειναι να εχουμε και στο ενυδρειο τυρφη αλλα ειναι μανουρα να ανοιγεις το φιλτρο για να την αλλαζεις καθε λιγο. Εκτος κι αν εχουμε ξεχωριστο φιλτρακι για την τυρφη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-04-11, 14:36
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

μαλλον εχω ενα μικροπροβληματακι

το πεχα μου ειναι στο 7,5(βεβαια ειμαι μετα απο αλλαγη νερου....οχι προφιλτραρισμενου)
αλλα υπαρχει μεσα τυρφη που ευελπιστω να το ριξει.....


λες να εχω προβλημα;;
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-04-11, 20:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια αν ειναι καθαρο το νερο θα επιζησουν και με πιο ψηλο πεχα.
Απλα δεν θα ειναι στα καλυτερα τους συνεχως.
Οι αποτομες μεταβολες στις σωστες τιμες ειναι χειροτερες απο τις σταθερες και λαθος παντως.
Φροντισε να μη αλλαζει (προς τα κατω ιδιως) το πεχα πανω απο μιση μοναδα στην αλλαγη και να κανεις την ειασγωγη του νερου οσο πιο αργα γινεται.
Αν κανεις 30% αλλαγη με νερο που εχει πεχα μιση μοναδα πανω απο του ενυδρειου, θεωρητικα το πεχα θα ανεβει μονο 0.2 κατα την αλλαγη.
Τωρα αν καμια φορα σου ξεφυγει και εχεις μια μοναδα πανω πεχα στο νερο της αλλαγης δεν χαθηκε και ο κοσμος, Κανε αργα την αλλαγη και θα ανεβει 0.3 το πεχα.

Πρακτικα δλδ αν εχεις 6.5 στο ενυδρειο και βαλεις νερο με 7.5 πεχα, αν το κανεις αργα δεν θα ειναι μεγαλο το κακο.

Το ιδανικο ειναι αυτο που ειπα πιο πανω παντως.
Μπορεις να εχεις τα ψαρια σε 5 πεχα και να ειναι και σχετικα σταθερο και μετα την αλλαγη.
Με τυρφη μονο στο ενυδρειο, δεν μπορεις και δεν πρεπει να κατεβεις πολυ χαμηλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-04-11, 21:36
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miki Εμφάνιση μηνυμάτων

πιο απλα;;
α,οκ το ''παλιο'' με μπερδεψε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
ολλα μπαινουν σε μια σειρα sugarias Αρχάριοι γλυκού νερού 36 24-02-11 08:57
μπαινουν μαζι?? giannisqq Tanganyika 8 24-01-11 21:24
σχετικά με τα αληθινά είδη σκαλαριών και τους βιότοπους τους aquaristas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 24-01-11 01:52
αστακος ειναι το ιδιο με καραβιδα?και με τι ψαρια πανε? cristos347 Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 33 28-10-09 00:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07694 seconds with 15 queries