Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-08, 12:52
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή εξαφάνηση fry

Στο ενυδρείο μαιευτήριο που μεγαλώνω τον γόνο από τα σκαλάρια μου, μεχρι χθες το βράδυ που έσβησα τα φώτα όλα πήγαιναν καλά, ειχα ένα σμήνος από σκαλαράκια τουλάχιστον 100 καλοταισμένων ατόμων. Σήμερα το πρωί που άναψα τα φώτα δεν πίστευα στα μάτια μου, έχουν μήνει περίπου 30 σκαλαράκια.... τα υπόλοιπα που πήγανε? πτώματα δεν υπάρχουνε πουθενά....

Ενυδρείο μαιευτήριο:
*χωρητικότητα 15λτρ καθαρά.

*φίλτρανση: 1 φίλτρο σφόγκου και ένα κανονικό εσωτερικο φιλτράκι αλλα το έχω στραγκαλισει τόσο πολύ που με το ζόρι ρουφάει, ούτε καταλαβαίνεις ότι δουλευει,τα ψαρακια κολυμπάνε ανετα μπροστά στην εισοδο και εξοδο του. επιπλεον στην είσοδο του έχω βάλει μια τόσο λεπτή σίτα που είναι σχεδόν απίθανο να χωρέσει κάποιο σκαλαράκι.

*Θερμοκρασία 28 βαθμοί.

*Αερόπετρα.

*Κάτοικοι: ο γόνος των σκαλαριών που είναι free swimming εδώ και 4 μέρες και 15 σαλιγκάρια Melanoides tuberculata μεσαίου μεγέθους (1σαλιγκαρακι/λίτρο).

*Αλλαγές νερού καθε μεσημέρι και βράδυ με συφονάρισμα του βυθού ενώ η προσθήκη του φρέσκου νερού γίνεται με πολύ αργό ρυθμό, σταγόνα - σταγόνα.

*Οι μετρήσεις μου πάρα πολυ καλές... αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά στο μηδέν.

Αυτή η σύνθεση του μαιευτηρίου μου είναι δοκιμασμένη και απο προηγούμενη αναπαραγγωγή με την μόνη διαφορά ότι τότε είχα τα σαλιγκαρακια Helisoma nigricans . Πρώτη φορά εξαφανίζεται ο γόννος.


Λοιπόν? ποιος μπορεί να είναι ο ένοχος? τα σαλιγκάρια φάγανε τον γόνο την ώρα που κοιμότανε? μήπως κυκλοφορεί αναμεσα μας κανενα εντομο κυνηγός (δεδομένου ότι τώρα το καλοκαίρι πότρες/παραθυρα ειναι συνέχεια ανοιχτά) ? μήπως κάτι άλλο? Πιστευω ότι είναι σχεδόν απίθανο να τα ρούφιξε το φίλτρο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-08, 16:32
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

τα σαλιγκαρια δε φημιζονται για τις θηρευτικες τους ικανοτητες .τρεφονται ομως με νεκρη οργανικη υλη.

κατα τη γνωμη μου το πιο πιθανο ειναι να τα ρουφηξε το φιλτρο η να τα σιφοναρισες. ειτε αυτα ηταν ζωντανα ειτε νεκρα.

ειναι συνηθες να χανετε ενα μερος του γονου.αλλα εισαι βεβαιως οτι βρισκουν ευκολα τη τροφη με τοση κυκλοφορια? (φιλτρο σπογγου και φιλτρο εσωτερικο και αεροπετρα)θα τα εκλεινα κατα την ωρα του ταισματος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-08, 16:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για ψαξε το φιλτρακι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-08, 17:21
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smernaros Εμφάνιση μηνυμάτων
.... η να τα σιφοναρισες. ειτε αυτα ηταν ζωντανα ειτε νεκρα.....

ειναι συνηθες να χανετε ενα μερος του γονου.αλλα εισαι βεβαιως οτι βρισκουν ευκολα τη τροφη με τοση κυκλοφορια? (φιλτρο σπογγου και φιλτρο εσωτερικο και αεροπετρα)θα τα εκλεινα κατα την ωρα του ταισματος.
Την ώρα του ταίσματος κλείνουν τα πάντα. τα ψαρακια ειναι καλοταισμένα.
σιφωνάρισμα δεν μεσολάβησε απο χθες το βράδυ όταν έσβηνα τα φώτα και τα ψαράκια ήταν περίπου 100 μεχρι σήμερα το πρωί που άναψα τα φώτα.

έψαξα το φιλτράκι, ήθελα να το αποφύγω γιατί θα έφερνα μεγάλη ανακατωσούρα και αναστάτωση αλλα τελικά το έψαξα. δεν βρήκα τπτ το ενοχοποιητηκό πέρα από ένα νεκρό σκαλαρακι κολιμενο στη σήτα που έχω τοποθετήσει πρην την εισαγωγή. αυτό πηθανότατα ήταν νεκρό απο πριν, και έτσι κατέληξε στην σήτα του φίλτρου.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-08, 17:46
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

To πιο πιθανο ειναι να πεθαναν για καποιο λογο και τα σαλιγκαρια να εξαφανισαν τα ιχνη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-08, 19:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν εχει χαλικι κατω ειναι πολυ ευκολο να μην ξεχωριζεις τα νεκρα μωρα. Μετρα για αμμωνια καλου κακου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-08, 19:22
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει χαλίκι κάτω, είναι σκέτο γυαλί και φροντίζω να κρατάω τον βυθό καθαρό απο οποιαδήποτε ακαθαρσία. μάλλον η ποιο λογική απαντηση είναι οτι κατα τη διάρκεια της νύχτας οι σαλίγκαροι φρόντησαν να εξαφανήσουν τα πτώματα... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. κρίμα πάντως.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
corydoras κανιβαλισμος fry? jimfytakis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 24-01-08 20:08
Εξαφάνηση-Θάνατος Θανάσης Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 5 11-02-07 23:58
Cory & Fry a$wto$ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-11-04 22:27
Νέο ramirezi fry και μετακόμηση... oscar ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 29-10-04 10:38
Platty fry... galant Ζωοτόκα 1 24-09-04 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04295 seconds with 13 queries