Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-08, 08:50
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή Η γέννα των scalare και το δείλημα....

Χαίρετε, έχω ένα δείλημα και χρειάζομαι τη συμβουλή σας.

Πριν μερικούς μήνες, έστησα ένα ενυδρείο με σκοπό να έχω επιτυχημένη αναπαραρωγή scalare.

Σήμερα στο ενυδρείο υπάρχουν 8 corrydoras και 4 σκαλάρια, τα 2 ειναι συμβατό ζευγάρι γιατι την περασμένη εβδομάδα γεννήσανε(αλλά οι συγκάτοικοι κανανε τα αυγά μεζε), τα αυγά ήτανε γονημοποιημένα, οι γονείς στοργικοί, εργατικοί και επιθετικοί. To συμπέρασμα είναι ότι το συμβατό ζευγάρι πρέπει να απομονοθεί ώστε να αναλάβει γονικά καθήκοντα.... και εδώ έρχεται το δείλημα:

Έχω ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο 80λτρ που κατοικουν 2 μόλυ,
α) να μεταφέρω το ζευγάρι σε αυτό το 80λιτρο ενυδρείο και να πάω τα μολυ στο μεγάλο ή μήπως το σοκ της μετακόμησης θα κάνει τα σκαλάρια να αργήσουν να γεννήσουν?
β) να αφήσω το ζευγάρι στο ενυδρείο που είναι τώρα και να μεταφέρω τους συγκατοίκους τους στο μικρότερο ενυδρείο (σε αυτή την περίπτωση θα είναι λίγο στριμογμένα.)?

Να σημειώσω ότι, θέλω τα σκαλάρια να ξαναγεννήσουν το συντομότερο γιατί αν πιασουν οι ζέστες τα πράγματα θα είναι πολύ δυσκολότερα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-08, 08:53
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noe Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρετε, έχω ένα δείλημα και χρειάζομαι τη συμβουλή σας.

Πριν μερικούς μήνες, έστησα ένα ενυδρείο με σκοπό να έχω επιτυχημένη αναπαραρωγή scalare.

Σήμερα στο ενυδρείο υπάρχουν 8 corrydoras και 4 σκαλάρια, τα 2 ειναι συμβατό ζευγάρι γιατι την περασμένη εβδομάδα γεννήσανε(αλλά οι συγκάτοικοι κανανε τα αυγά μεζε), τα αυγά ήτανε γονημοποιημένα, οι γονείς στοργικοί, εργατικοί και επιθετικοί. To συμπέρασμα είναι ότι το συμβατό ζευγάρι πρέπει να απομονοθεί ώστε να αναλάβει γονικά καθήκοντα.... και εδώ έρχεται το δείλημα:

Έχω ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο 80λτρ που κατοικουν 2 μόλυ,
α) να μεταφέρω το ζευγάρι σε αυτό το 80λιτρο ενυδρείο και να πάω τα μολυ στο μεγάλο ή μήπως το σοκ της μετακόμησης θα κάνει τα σκαλάρια να αργήσουν να γεννήσουν?
β) να αφήσω το ζευγάρι στο ενυδρείο που είναι τώρα και να μεταφέρω τους συγκατοίκους τους στο μικρότερο ενυδρείο (σε αυτή την περίπτωση θα είναι λίγο στριμογμένα.)?

Να σημειώσω ότι, θέλω τα σκαλάρια να ξαναγεννήσουν το συντομότερο γιατί αν πιασουν οι ζέστες τα πράγματα θα είναι πολύ δυσκολότερα.
Αυτο που υπογραμμισα ειναι οτι, εφοσον το εκανες για αναπαραγωγη σκαλαριων προυποθετει μονο τους γονεις μεσα για να κανεις απροβληματιστα αυτο που θες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-08, 09:07
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

δίκιο έχεις αλλά όταν πήρα τα σκαλάρια ήταν ανήλικα, επομένως έπρεπε να πάρω 6-7 σκαλάρια και μεγαλώνοντας τα, να καταλήξω σε ένα συμβατό ζευγάρι. τελικά κατέληξα να έχω 4 σκαλάρια (2 πιθανα "συμβατά" ζευγάρια) από τα 4 τώρα πρέπει να απομονώσω το ζευγαρι που δημιουργήθηκε. Τα corry δεν είναι πρόβλημα, ανήκουν στο 80λιτρο απλά τα είχα βάλει με τα σκαλάρια για καθαρισμό του βυθού.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-08, 09:19
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Μολις αφησεις το ζευγαρι μονο του θα κανουνε τη δουλεια τους τελεια . Απο οτι καταλαβα τα πηγανε πολυ καλα στη πρωτη γεννα τους. Αντε καλες γεννες .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-08, 09:25
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

στη πρώτη γέννα τα πήγανε τέλεια, τρώγανε τα ασπρα αυγά, όσα αυγά πέφτανε τα βάζανε στη θέση τους, αερίζανε τα αυγά, διώχνανε τους εισβολέις.... αλλα τα corry είχανε μαζευτεί κάτω από τον εχινόδορο και ότι έπεφτε το κανανε μεζε.Ο γόννος έβγαλε και ουρίτσες, άρχισε να φαίνεται και το κεφάλι και τα ματια τους αλλά δυστηχώς όταν γεννήσανε ήμουν εντελώς απροετοίμαστος και γιαυτό δεν έμεινε τπτ από τον γόννο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-08, 10:06
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Πιστευω απο την επομενη φορα θα τα πανε τελεια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το σπίτι των άπιστων. Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 34 11-09-07 11:35
Γέννα guppy -Δείτε το...αξίζει...- tsikis Ζωοτόκα 6 11-10-06 18:59
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΑΛΛΑ... makisthess3 Γλυκό νερό - Γενικά 13 17-02-06 15:22
γιατι ανω των δεκαωχτο: fishme Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 05-11-04 02:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04523 seconds with 13 queries