Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-10, 21:44
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Question λουμην και λιτρα

γεια σας γινετε μια σκεψη για να βαλουμε ταινιες λεντ και ψαχνουμε να βρουμε αναλογιες με βατ και λουμην βρεικαμε ταινια λεντ 14 βατ ανα μετρο και 850-900 λουμην ειναι καλα ?????

ποσα λουμην παει αναλογια ανα λιτρο ?????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-10, 21:58
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Από όσα έχω διαβάσει για ένα ενυδρείο με ύψος στήλης νερου που δεν ξεπερνά τα 30 εκ. για απαιτητικά φυτά επαρκούν 30-35 λούμεν / λίτρο.
Για εύκολα φυτά επαρκούν και 20 λούμεν / λίτρο.
Για μεγελύτερο ύψος φυτών, μπορεί να φτάσουμε και τα 50 λούμεν / λίτρο.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-10, 17:15
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας γραψει αυτες τις μερες θελω να φτιαξω ενα φωτιστικο για το καινουργιο φυτεμενο που φτιαχνω.
Με ενδιαφερει το θεμα, διοτι εαν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε led εχουμε χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος αρα και πιο οικολογικο κανουμε το σπορ μας αλλα και πιο οικονομικο.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-10, 22:39
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Κοιταξτε λιγο αυτο εδω το site ειναι αναλυτικοτατο κ αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας πει.
http://ledz.com/?p=led.strips
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-10, 00:04
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

Κοιταξτε και εδω http://www.ledmegastore.gr/index.php...roducts_id=716 850 με 900 ανα μετρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-10, 00:12
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιταξτε και εδω http://www.ledmegastore.gr/index.php...roducts_id=716 850 με 900 ανα μετρο.
Αλλα δεν λεει χαρακτηριστικα....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-10, 00:20
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα δεν λεει χαρακτηριστικα....
Τι θέλεις να μάθεις ? γιατί μίλησα μαζί του χτες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-10, 00:30
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θέλεις να μάθεις ? γιατί μίλησα μαζί του χτες.
Ποιος ειναι ο ιδανικος φωτισμος για ενα φυτεμενο?(λευκο,κοκκινο,μπλε,πρασσινο...)
Ποιος ειναι ο ιδανικος φωτισμος για ενα reef?(λευκο,μπλε...)
Μια ταινια του 1m ποσα watt ειναι?
Ποσα kelvin ειναι τα λευκα?
Ποσα nm ειναι τα υπολοιπα χρωματα?
Τι ακριβως πρεπει να παρουμε για τα ενυδρεια μας?
Και βεβαια ποσα watt/λτ χρειαζομαστε για reef/φυτεμενα?
Είναι μερικες ερωτησεις που απασχολουν ολους μας εδω μεσα για τα leds.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-10, 00:36
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσα έχω διαβάσει για ένα ενυδρείο με ύψος στήλης νερου που δεν ξεπερνά τα 30 εκ. για απαιτητικά φυτά επαρκούν 30-35 λούμεν / λίτρο.
Για εύκολα φυτά επαρκούν και 20 λούμεν / λίτρο.
Για μεγελύτερο ύψος φυτών, μπορεί να φτάσουμε και τα 50 λούμεν / λίτρο.
δες λιγο αυτο και καποια τα εχω γραψει πχ 850 - 900 lm ανα μετρο και καταναλωση 14,4 w ανα μετρο τωρα για reef δεν εδω ιδεα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-10, 00:48
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

mcd μηπως εννοεις (Luminous Intensity)?κ παλι λιγα μου φαινονται τα λευκα πρεπει να ειναι πανω απο 3500mcd.Μηπως μπορει ο γνωστος σου να μας απαντησει σε ολες μας τις ερωτησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-10, 01:06
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

Και εμένα λίγα μου φάνηκαν όταν μου το είπε. Δεν είναι γνωστός μου απλά βρήκα ένα site με led και όταν πήγα να πάρω τηλ είδα πως είναι Σάμο και φρίκαρα! Λέω ψάχνω για led και τελικά είναι δίπλα μου! Μια από αυτές τις μέρες θα πάω στο μαγαζί αυτό να δω από κοντά και θα σας πω τι ακριβώς παίζει .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-10, 01:08
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα λίγα μου φάνηκαν όταν μου το είπε. Δεν είναι γνωστός μου απλά βρήκα ένα site με led και όταν πήγα να πάρω τηλ είδα πως είναι Σάμο και φρίκαρα! Λέω ψάχνω για led και τελικά είναι δίπλα μου! Μια από αυτές τις μέρες θα πάω στο μαγαζί αυτό να δω από κοντά και θα σας πω τι ακριβώς παίζει .
Σιγουρα θα περιμενουμε με μεγαλη ανυπομονησια τις απαντησεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-10, 03:12
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ειναι ο ιδανικος φωτισμος για ενα φυτεμενο?(λευκο,κοκκινο,μπλε,πρασσινο...)
Ποιος ειναι ο ιδανικος φωτισμος για ενα reef?(λευκο,μπλε...)
Μια ταινια του 1m ποσα watt ειναι?
Ποσα kelvin ειναι τα λευκα?
Ποσα nm ειναι τα υπολοιπα χρωματα?
Τι ακριβως πρεπει να παρουμε για τα ενυδρεια μας?
Και βεβαια ποσα watt/λτ χρειαζομαστε για reef/φυτεμενα?
Είναι μερικες ερωτησεις που απασχολουν ολους μας εδω μεσα για τα leds.
Πρώτα από όλα θα χρειαστεί να γίνει μια γενική περιγραφή της φύσης του φωτός για να απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις. Το λευκό φως που βλέπουμε αποτελείται από ένα πλήθος μήκων κύματος, κάθε ένα από τα οποία αντιστοιχεί σε ένα χρώμα. Τα χρώματα αυτά βλέπουμε άλλωστε και στο ουράνιο τόξο. Το ορατό φάσμα φωτός κυμαίνεται από 380 ως 700 nm.
Διαφορετικές πηγές φωτός παράγουν διαφορετικά φάσματα, ανάλογα με το ισχυρότερο μήκος κύματος που εκπέμπει κάθε πηγή. Δηλαδή ένα φως που μας φαίνεται μπλε, παράγει περισσότερο φως στο χαμηλό κομμάτι (400-500nm) του ορατού φάσματος, ενώ ένα φως που μας φαίνεται κόκκινο, παράγει περισσότερο φως στο υψηλότερο κομμάτι (650-700nm) του ορατού φάσματος.
Τα κύτταρα των φυτών που φωτοσυνθέτουν, «παγιδεύουν» κυρίως το κυανόλευκο και το πορτοκαλοκόκκινο χρώμα, αν και είναι πιο αποτελεσματικά στην «παγίδευση» του δεύτερου, δηλαδή γύρω στα 650-675nm. Συνεπώς, στο ενυδρείο μας θα πρέπει ο τεχνητός φωτισμός να παράγει φώς στην κόκκινη περιοχή του φάσματος. Αυτό όμως δεν θα μας άρεσε οπτικά. Όταν ο τεχνητός φωτισμός έχει έντονο και μπλε και κόκκινο φάσμα, είναι περισσότερο ελκυστικός στα μάτια μας και εξακολουθεί να είναι κατάλληλος για τα φυτά μας. Προσοχή όμως γιατί το ισχυρό μπλε φώς βοηθάει και την ανάπτυξη άλγεων σε αντίθεση με το κόκκινο. Γι’ αυτό χρειάζεται μια ισορροπία μεταξύ μπλε και κόκκινου.
Επειδή όμως είναι πιο δύσκολο να επιλέξουμε τον φωτισμό με βάση το φάσμα που παράγει μια πηγή-λάμπα, γι’ αυτό έχουν καθιερωθεί τα Kelvin. Τα Kelvin (Κ) συμβαδίζουν με το φάσμα του φωτός. Έτσι όταν λέμε ότι μια λάμπα είναι στα 6000 Κ, γνωρίζουμε με βεβαιότητα ότι μας δίνει ένα κοκκινωπό χρώμα, ενώ μια λάμπα στα 9000Κ δίνει ένα γαλάζιο χρώμα. Όπως όμως είπα παραπάνω η φωτοσύνθεση επιτελείται πιο αποτελεσματικά στο πορτοκαλοκόκκινο φάσμα. Δηλαδή σε χαμηλά Kelvin. Γι’ αυτό άλλωστε και οι ενυδρειακές λάμπες που θεωρούνται ιδανικές για φυτά έχουν μια κοκκινωπή απόχρωση.
Ο γνωστός κανόνας που αναφέρεις watt/λίτρο είναι μεν απλός και εύκολα κατανοητός, είναι όμως αναξιόπιστος. Για να γνωρίζουμε πόσο έντονο είναι το φως μιας λάμπας πρέπει να ξέρουμε την ένταση της ροής του φωτός που εκπέμπει η πηγή, δηλαδή τα Lumen. Το πόσα Lumen μας δίνει μια λάμπα, δηλαδή πόσο φωτεινή είναι, εξαρτάται όχι μόνο από τα watt, αλλά και από την τεχνολογία της λάμπας, την ποιότητα κατασκευής της και άλλους παράγοντες. Με άλλα λόγια δύο λάμπες Τ8 των 18watt ακόμα και της ίδιας εταιρίας μπορεί να δώσουν 1000 lm η μία και 1350 lmη άλλη. Το κακό είναι πως πολλές φορές δεν μπορεί κάποιος να βρει εύκολα τα Lumen γα την λάμπα που έχουμε.

Αυτά όσον αφορά τα φυτεμένα ενυδρεία. Επειδή δεν έχω καμία σχέση με τα αλάτια, δεν ξέρω να απαντήσω.

Ελπίζω να έδωσα κάποια απάντηση στις ερωτήσεις σου…
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-10, 03:20
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα από όλα θα χρειαστεί να γίνει μια γενική περιγραφή της φύσης του φωτός για να απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις. Το λευκό φως που βλέπουμε αποτελείται από ένα πλήθος μήκων κύματος, κάθε ένα από τα οποία αντιστοιχεί σε ένα χρώμα. Τα χρώματα αυτά βλέπουμε άλλωστε και στο ουράνιο τόξο. Το ορατό φάσμα φωτός κυμαίνεται από 380 ως 700 nm.
Διαφορετικές πηγές φωτός παράγουν διαφορετικά φάσματα, ανάλογα με το ισχυρότερο μήκος κύματος που εκπέμπει κάθε πηγή. Δηλαδή ένα φως που μας φαίνεται μπλε, παράγει περισσότερο φως στο χαμηλό κομμάτι (400-500nm) του ορατού φάσματος, ενώ ένα φως που μας φαίνεται κόκκινο, παράγει περισσότερο φως στο υψηλότερο κομμάτι (650-700nm) του ορατού φάσματος.
Τα κύτταρα των φυτών που φωτοσυνθέτουν, «παγιδεύουν» κυρίως το κυανόλευκο και το πορτοκαλοκόκκινο χρώμα, αν και είναι πιο αποτελεσματικά στην «παγίδευση» του δεύτερου, δηλαδή γύρω στα 650-675nm. Συνεπώς, στο ενυδρείο μας θα πρέπει ο τεχνητός φωτισμός να παράγει φώς στην κόκκινη περιοχή του φάσματος. Αυτό όμως δεν θα μας άρεσε οπτικά. Όταν ο τεχνητός φωτισμός έχει έντονο και μπλε και κόκκινο φάσμα, είναι περισσότερο ελκυστικός στα μάτια μας και εξακολουθεί να είναι κατάλληλος για τα φυτά μας. Προσοχή όμως γιατί το ισχυρό μπλε φώς βοηθάει και την ανάπτυξη άλγεων σε αντίθεση με το κόκκινο. ΓιΆ αυτό χρειάζεται μια ισορροπία μεταξύ μπλε και κόκκινου.
Επειδή όμως είναι πιο δύσκολο να επιλέξουμε τον φωτισμό με βάση το φάσμα που παράγει μια πηγή-λάμπα, γιΆ αυτό έχουν καθιερωθεί τα Kelvin. Τα Kelvin (Κ) συμβαδίζουν με το φάσμα του φωτός. Έτσι όταν λέμε ότι μια λάμπα είναι στα 6000 Κ, γνωρίζουμε με βεβαιότητα ότι μας δίνει ένα κοκκινωπό χρώμα, ενώ μια λάμπα στα 9000Κ δίνει ένα γαλάζιο χρώμα. Όπως όμως είπα παραπάνω η φωτοσύνθεση επιτελείται πιο αποτελεσματικά στο πορτοκαλοκόκκινο φάσμα. Δηλαδή σε χαμηλά Kelvin. ΓιΆ αυτό άλλωστε και οι ενυδρειακές λάμπες που θεωρούνται ιδανικές για φυτά έχουν μια κοκκινωπή απόχρωση.
Ο γνωστός κανόνας που αναφέρεις watt/λίτρο είναι μεν απλός και εύκολα κατανοητός, είναι όμως αναξιόπιστος. Για να γνωρίζουμε πόσο έντονο είναι το φως μιας λάμπας πρέπει να ξέρουμε την ένταση της ροής του φωτός που εκπέμπει η πηγή, δηλαδή τα Lumen. Το πόσα Lumen μας δίνει μια λάμπα, δηλαδή πόσο φωτεινή είναι, εξαρτάται όχι μόνο από τα watt, αλλά και από την τεχνολογία της λάμπας, την ποιότητα κατασκευής της και άλλους παράγοντες. Με άλλα λόγια δύο λάμπες Τ8 των 18watt ακόμα και της ίδιας εταιρίας μπορεί να δώσουν 1000 lm η μία και 1350 lmη άλλη. Το κακό είναι πως πολλές φορές δεν μπορεί κάποιος να βρει εύκολα τα Lumen γα την λάμπα που έχουμε.

Αυτά όσον αφορά τα φυτεμένα ενυδρεία. Επειδή δεν έχω καμία σχέση με τα αλάτια, δεν ξέρω να απαντήσω.

Ελπίζω να έδωσα κάποια απάντηση στις ερωτήσεις σου…
Πολυ κατατοπιστικος!Τι γινεται ομως στην τεχνολογια των leds?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-10, 21:40
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

Καλημέρα! Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι για όταν πάω στο μαγαζί με τα led. Πόσα Kelvin πρέπει να βγάζουν τα led για φυτεμένο ενυδρείο? περίπου 50 Lumen ανά λίτρο αν ζητήσω με την δυνατότητα να μπορώ να κατέβω στα μισά?
-------------------------
Τελικά γνωρίζει κάποιος τι φάσμα σε Kelvin χρειάζεται ένα φυτεμένο ενυδρείο ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodarras : 13-02-10 στις 21:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-10, 22:37
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι για όταν πάω στο μαγαζί με τα led. Πόσα Kelvin πρέπει να βγάζουν τα led για φυτεμένο ενυδρείο? περίπου 50 Lumen ανά λίτρο αν ζητήσω με την δυνατότητα να μπορώ να κατέβω στα μισά?
-------------------------
Τελικά γνωρίζει κάποιος τι φάσμα σε Kelvin χρειάζεται ένα φυτεμένο ενυδρείο ?
.....
Παράθεση:
ΓιΆ αυτό χρειάζεται μια ισορροπία μεταξύ μπλε και κόκκινου.
Παράθεση:
Όπως όμως είπα παραπάνω η φωτοσύνθεση επιτελείται πιο αποτελεσματικά στο πορτοκαλοκόκκινο φάσμα. Δηλαδή σε χαμηλά Kelvin. Γι’ αυτό άλλωστε και οι ενυδρειακές λάμπες που θεωρούνται ιδανικές για φυτά έχουν μια κοκκινωπή απόχρωση.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιτρα για DIY co2 Apollwnas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 28 30-03-12 14:52
12 λιτρα andreas213 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 27-09-09 12:44
30 ΛΙΤΡΑ Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 38 04-10-08 00:27
260 λιτρα HERBI Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-08-08 23:05
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08393 seconds with 15 queries