Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-09, 16:10
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Μπέρδεμα???

Καλησπέρα σε όλους. Σημερα γυρνώντας από τη δουλειά είδα το ένα εκ των δύο Aulonacara baenchi να έχει το χαρακτηριστικό μπούκωμα των mouthbrooders. Το θέμα είναι οτι δεν έχω αρσενικό ψάρι του είδους αυτού. Τα άλλα ψάρια στο ενυδρείο είναι 3 C. moori (1m 1f και το άλλο δεν έχω καταλάβει) και ακόμα ένα Α. baenchi επίσης θηλυκό. Γνωρίζετε αν μπορεί το θηλυκό να κρατάει τα αυγά της ακόμη κι αν δεν προηγηθεί ζευγάρωμα? Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-09, 09:03
Το avatar του χρήστη Σωτος
Σωτος Ο χρήστης Σωτος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: κως
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

καλημερα...Αυτο που λες γηνεται.Κραταει τα αυγα για 2-3μερες και μετα τα τρωει!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-09, 10:21
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την πληροφορία και με την ευκαιρία να σε συγχαρώ κι εγώ για το υπέροχο fishroom. Μπράβο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-09, 13:19
Το avatar του χρήστη Σωτος
Σωτος Ο χρήστης Σωτος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: κως
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστω πολυ φιλε kokbeast....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-09, 12:14
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι σε όλους. Επανέρχομαι στο προβληματισμό μου με το μπουκωμένο θυληκό A. baenschi λόγω του ότι ακόμα κρατά τα αυγά στο στομα της (αυγα που δεν είναι γονιμοποιημένα εκτός και αν υβριδίζει το είδος αυτό με το C. moori) και έχει κλείσει 11 μέρες έτσι χωρίς να τρώει. Πιστεύετε οτι πρέπει να κάνω κάτι? Σας ακούγεται φυσιολόγικό σαν συμπεριφορά από το θυληκό?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-09, 10:46
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παίδες καλημέρα. Σήμερα είναι αργία και έτσι κάθησα και παρατήρησα το ψαράκι μου πιο προσεκτικά. Μέσα στο στόμα του διακρίνονται πλέον ματάκια, ουρίτσες που ασφυκτιούν και κουνιούνται περιοδικά σαν να θέλουν να απελευθερωθούν πριν της ώρας τους. Πως γίνεται αυτό?

Το άλλο Aulonacara δεν έχει ούτε ποτέ είχε τα χρώματα του σεξουαλικά ώριμου αρσενικού. Έχει τα καφετιά χρώματα όπως και το θυληκό. Επανέρχομαι λοιπόν στην ερώτηση αν μπορεί το έιδος αυτό να υβριδίσει με C. moori. Μου φαίνεται δύσκολο να υβριδίζουν ψάρια διαφορετικού γένους αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-09, 13:00
Το avatar του χρήστη Σωτος
Σωτος Ο χρήστης Σωτος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: κως
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

φιλε kokbeast να υβριδιζουν αυτα τα ψαρια δεν το εχω ξανα δει.Εαν οπως μας λες δεν υπαρχει αλλο αρσενικο στο ενυδρειο,τοτε γινεται... Δεν ανεβαζεις και καμια φοτο απο την αλλη aulonokara να την δουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-09, 14:07
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Δεν έχω ψηφιακή μηχανή οπότε δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο, αλλά η άλλη Aulonacara είναι ίδια σε χρώματα και ελάχιστα μικρότερη σε μέγεθος από αυτή που κρατάει τα αυγά. Σκέφτομαι να στήσω ένα μικρό (30-40 λίτρα) ενυδρείο με μπόλι από το φίλτρο μου και να βάλω το θηλυκό μόνο του κυρίως από περιέργια για τα μωρα? Αραγε πού θα μοιάζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-09, 11:31
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Από ένα φίλο πήρα την μηχανή και έβγαλα αυτές τις 2 φωτό. Λέτε αυτό το ψάρι να είναι αρσενικό? Εννοώ το πρώτο που φαίνεται, γιατί το άλλο είναι το μπουκωμένο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-09, 18:55
Το avatar του χρήστη Σωτος
Σωτος Ο χρήστης Σωτος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: κως
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Τελικα θηλικο ειναι και αυτο,αντε να τα βγαλει να δουμε πως θα γινουν......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-09, 18:09
Το avatar του χρήστη gregog7
gregog7 Ο χρήστης gregog7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Για θηλυκό μοιάζει,είμαι περίεργος,κράτα μας ενήμερους.
__________________
είσαι στο μυαλό,κάτι μαγικό...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-09, 21:57
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Όταν και αν βγούνε τα μικρά από το στόμα της μάνας, το μόνο φαγητό που θα φάνε είναι αρτέμια που πρέπει να την καλλιεργήσω εγώ? Ρωτάω γιατί δεν νομίζω ότι έχω χρόνο για κάτι τέτοιο (ούτε καν ξέρω τη διαδικασία). Δεν μπορεί κανείς να ταϊσει με κάποια έτοιμη τροφή και αν ναι ποιά θα προτείνατε. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-09, 12:39
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokbeast Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Όταν και αν βγούνε τα μικρά από το στόμα της μάνας, το μόνο φαγητό που θα φάνε είναι αρτέμια που πρέπει να την καλλιεργήσω εγώ? Ρωτάω γιατί δεν νομίζω ότι έχω χρόνο για κάτι τέτοιο (ούτε καν ξέρω τη διαδικασία). Δεν μπορεί κανείς να ταϊσει με κάποια έτοιμη τροφή και αν ναι ποιά θα προτείνατε. Ευχαριστώ
Μπορείς να ταΐσεις κάποιο baby-food (τροφή σε σκόνη) που βγάζουν όλες οι εταιρίες και όταν μεγαλώσουν λίγο, ταΐζεις φυλλαράκι που το τρίβεις με το χέρι σε όσο μικρότερα κομμάτια γίνεται.

Αρτέμιες κλπ δεν είναι απαραίτητες.

Ένα πολύ καλό συμπλήρωμα στην διατροφή των μωρών είναι η άλγη καθώς και μικροργα;νισμοί ή κομμάται τροφής που παγιδεύονται εκεί (αν έχεις μπόλικη στις πέτρες σου θα βοηθήσει).
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-09, 14:59
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Από άλγη να φαν και οι κότες (δεν περηφανεύομαι για αυτό αλλά αν βοηθάει τότε οκ.) Ευχαριστώ για τη συμβουλή και να ανακοινώσω πως τα πιτσιρίκια κάνουν τις πρώτες βόλτες τους. Τώρα τί ψάρια είναι ένας θεός ξέρει, πάντως σίγουρα κατά το ήμισυ είναι Α. baenschi. Κοιτάξτε τα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-07-09, 12:09
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παίδες μετά από 3 μήνες που έχουν γενηθεί τα ψαράκια έχουν μείνει 2 μόνο (τα υπόλοιπα 11 έγιναν μεζές) τα οποία έχουν μεγαλώσει αρκετά (περίπου 2,5 εκ). Το κακό είναι πως τα έχω χωριστά από τα ενήλικα αλλά όχι σε ξεχωριστό ενυδρείο αλλά με χώρισμα που έβαλα στο αρχικό ενυδρείο, περιμένοντας να μεγαλώσουν ώστε να αφαιρεθεί. Επίσης τα ψαράκια θα τα κρατήσω και μάλλον θα απομακρύνω τα C. moori από το ενυδρείο. Πλέον είμαι βέβαιος πως είναι υβρίδια (το άλλο Α.baenchi που έχω μπουκώθηκε μετά από 1 μήνα άρα έιναι θηλυκό και επιπλέον είδα να ζευγαρώνει με το C. moori). Δεν έχω κάποιο ερώτημα απλώς ήθελα να αναφέρω πως μια τέτοια αναπαραγωγή αν και καθόλου επιθυμητή είναι εφικτή μεταξύ των 2 ειδών.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο φίλτρου - μπέρδεμα...; aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 8 28-10-08 09:18
Μπέρδεμα πριν ακόμα ξεκινήσω!! tassssos Θαλασσινό νερό - Γενικά 13 27-05-08 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05268 seconds with 13 queries