Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-08, 08:28
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Λαμπες σε ενυδρειο

καλημερα σας φιλοι μου,εχω ενα ενυδρειο 120Χ42Χ64 και εχει θεσεις για 3 λαμπες των 30 watt το ενυδρειο μου θα φιλοξενησει δισκους και αρκετα φυτα οχι μεγαλων απαιτησεων τι λαμπες μου προτεινετε να βαλω?φτανουν οι 3?

Παρακαλω πειτε μου τις μαρκες και το ειδος τους.Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-08, 08:59
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parashos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σας φιλοι μου,εχω ενα ενυδρειο 120Χ42Χ64 και εχει θεσεις για 3 λαμπες των 30 watt το ενυδρειο μου θα φιλοξενησει δισκους και αρκετα φυτα οχι μεγαλων απαιτησεων τι λαμπες μου προτεινετε να βαλω?φτανουν οι 3?
Παρακαλω πειτε μου τις μαρκες και το ειδος τους.Ευχαριστω
καλημερα.
το ενυδρειο δηλ. ειναι περιπου 300καθαρα λιτρα.
θελεις να το κανεις φυτεμενο? η μονο δισκους θα εχεις?
αν το κανεις βιοτοπικο θα ειναι καπως ετσι και σου παραφτανουν οι 3 λαμπες http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%EA%EF%F5%F2
αν το κανεις φυτεμενο θα ειναι καπως ετσι και θες λαμπες co2 κτλ.http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=19
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-08, 09:28
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

φιλε μου θελω να το κανω φυτεμενο μου αρεσαν οι φωτογραφιες του φυτεμενου,αλλα λαμπα co2 δεν εχω ξανακουσει πρεπει να προσθεσω αλλες 2 λαμπες?συνολο 5?διευκρινησε σε παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-08, 09:51
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δεν υπαρχει λαμπα co2
απλα στη προταση του alan boy λειπει ενα κομμα και εγινε η παρανοηση

εννοει οτι χρειαζεσαι αρκετες λαμπες για φυτεμενο ενυδρειο, υπαρχει ενας συντεεστης W/λιτρα που πρεπει να φτασεις για να εχεις επαρκη φωτισμο (και πολυ σιγκεκριμενες λαμπες που ευονοουν την φωτοσυνθεση)
μετα θα χρειαστεις και co2 γιατι αλλιως θα αναπτηξεις μονο αλγη στο ενυδρειο σου
το co2 για μικρα συστηματα μπορεις να το κανεις και ιδιοκατασκευη μονος σου με κοστος μικροτερο απο 5 ευρω, για πιο σοβαρες λυσεις θα χρειαστεις να δαπανησεις πανω απο 150 ευρω για μπουκαλα, μανομετρα, ηλεκτρονικη βαλβιδα και την πολυ καλη περιπτωση που σου περισευουν και ενα ηλεκτρονικο ph-μετρο για να σου ελεγχει την βαλβιδα (για να εχει σταθερο pH με την χρηση του co2, αλλιως θα βαλεις την βαλβιδα με εναν χρονοδιακοπτη)

α το σημαντικοτερο!!!
θελει πολυ διαβασμα, οτι σου γραφω και εγω τα εχω διαβασει απο παλιοτερες συζητησεις


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parashos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου θελω να το κανω φυτεμενο μου αρεσαν οι φωτογραφιες του φυτεμενου,αλλα λαμπα co2 δεν εχω ξανακουσει πρεπει να προσθεσω αλλες 2 λαμπες?συνολο 5?διευκρινησε σε παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-08, 10:16
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αν βαλεις 3 λαμπες Τ5 των 54W, θα εισαι στα 162W (0,54W/litr) που ειναι μια χαρα για φυτεμενιο ενυδρειο μεσαιων απαιτησεων!Κοιτα να κοιμανθεις κοντα στα 5200-6500 kelvinn που ειναι το φασμα που χρειαζονται τα φυτα.Οπωςδηποτε για τα φυτα θα χρειαστεις μπουκαλα CO2 ,ηλεκτροβανα,ph controller,διαχυτηρα κλπ.Υπολογιζε για CO2 συστημα μονο θα χρειαστεις μινιμουμ γυρω στα 250Ευρω ( μαζι με τον controller).Αλλα πιστεψε με τα φυτα σου θα το απολαυσουν.Μπορει να μην γνωριζω πολλα απο δισκους αλλα ξερω οτι τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν ευκολα φυτα,ωστε να μην χρειαζεται συνεχεια να "χεριαζεις" το ενυδρειο.
Πχ ενα ενυδρειο ολλανδικου τυπου με δυσκολα φυτα δεν ειναι και οτι καλυτερο για δισκους καθως θα πρεπει καθε μερα να το περιποιησε,με αποτελεσμα να στρεσαρεις τα ψαρια σου.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-08, 10:25
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Οποτε εχουμε ενα συνολο λαμπων 5 σε αριθμο τι ομως?(για να ευνοηθει η φωτοσυνθεση)
Συστημα co2 ειναι στο προγραμμα να μπει
-------------------------
Οι λαμπες ειναι Τ8 γινεται να βαλω Τ5?μαλλον οχι, τι πρεπει να αλλαξω?.Ετσι και αλλιως θελω να ηλεκτρονικο μπαλαστ με dim controller

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη parashos_ : 05-01-08 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-08, 10:55
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις 3 λαμπες Τ5 των 54W, θα εισαι στα 162W (0,54W/litr).....
Θα σου προτεινα να βαλεις Syvania grolux,Gieseman midday,Aqualight 6500,philips aquarelle,
Για να βαλεις Τ5 θα χρειαστεις μπαλαστ ηλεκτρονικο για Τ5 και ακροφυσια για Τ5.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-08, 12:24
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

ποσα watt/lit χρειαζεται κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-08, 12:41
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Εξαρταται απο τις απαιτησεις των φυτων σου...Υπαρχουν φυτα που θελουν 1Watt/litr (γρασιδια,και τα περισοοτερα κοκκινα).Για τα Watt που σου προτεινα εχεις παρα πολλες επιλογες εκτος απο δυσκολα γρασιδια.
Να ξερεις οτι το πολυ φως θελει και καλη λιπανση και CO2.Aπο κει να ξεκινησεις...Επισης τα πολλα φωτα θελουν και σταδιακη προσαρμογη , αλλιως θα χεις πολυ αλγη( που ετσι κι αλλιως δεν θα την γλυτωσεις.Αναποφευκτο κακο κατα 90%).Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.
Ακομη διαβασε λιγο για σκευασματα λιπανσης που θα ηταν καλο να εχεις.
Καλλιο,ΝΟ3,φωσφορος.Τα απαραιτητα.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΛΑΜΠΕΣ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ DOGO Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-12-07 21:45
2 Λαμπες σε ενα Ballast epistimon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 26-09-07 21:46
Γεια σε ολους και σε ολες. ψαχνω ενυδρειο AQUACOBRA Γλυκό νερό - Γενικά 29 27-04-07 21:29
Ρευμα Διαροη Σε Ενυδρειο GEORGIOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 21-02-06 16:18
Λαμπες ενυδρειου σε τιμες απιστευτα χαμηλες. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 06-08-04 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04280 seconds with 13 queries