Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-12, 15:01
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή Ερώτηση προς τους έμπειρους

Μετά το στήσιμο του ενυδρείου όπου παρουσιάζεται εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59764 κάποιοι εξέφρασαν την άποψη ότι οι ανούμπιες θα γεμίσουν με άλγη εκεί που τοποθετήθηκαν και για αυτό το λόγο ζητάω την γνώμη των ειδικών να μου πουν με τι φυτό μπορεί να αντικατασταθούν στο σημείο που είναι για να αποφευχθεί αυτό λαμβάνοντας υπόψη ότι θέλω κάποιο εύκολο φυτό με το σκεπτικό ότι στο ενυδρείο δεν έχει μπεί σύστημα co2 και μάλλον δεν θα μπεί στο προσεχές μέλλον!
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-12, 15:10
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Eγω παντως μετα απο 8 μηνες προσπαθειας τις εβγαλα τις ανουμπιες απο το απευθειας φως που τις ειχα στο βυθο σε ριζα χαμηλα οχι ψηλα οπως εσυ αφου ειχα θεμα...μικρο μεν αλλα ειχα ενα θεμα οταν επρεπε να περιμενω να βγαλει καινουρια φυλλα για να κοβω τα παλια που επιαναν αλγη....

Δεν ειχα φοβερο προβλημα αλλα εγω εχω ενα θεμα με τις αλγες...τις απεχθανομαι παρα πολυ ακομα και αν ειναι λιγες....

Τις εβαλα κατω απο εναν τεραστιο εχινοδορο και κατω απο τις ριζες οχι σε απευθειας φως και βρηκα την υγεια μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-12, 20:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χωρις να ειμαι τοσο εμπειρος,αλλα αποτι εχω δει στα δικα μου φυτα,οι ανουμπιες θελουνε χαμηλο φωτισμο.εκτος απτο θεμα των αλγων,θα πανε καλυτερα τα φυτα αν μπουνε σε πιο σκιερα σημεια και οχι κατω απο νταλα φως.στη ριζα μπορεις να βαλεις καποια Moss αν θες και να τη δεσεις.νομιζω θα δειξει και καλυτερα σεκεινο το σημειο αποτι οι ανουμπιες...παρε και καμια γνωμη ακομα απτους "φυτεμενους" ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-12, 22:30
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

κάποια συμβουλή από τους μποστανάδες παιδιά? τι λέτε για να αντικαταστήσω σύμφωνα πάντα με τα δεδομένα του ενυδρείου μου τις ανούμπιες με jawa moss και να μεταφερθούν στην από κάτω ρίζα οι ανούμπιες?
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-12, 12:15
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο στήσιμο φίλε μου. ¶λγες είναι δύσκολο να μην εμφανιστούν ιδίως σε ένα νεοστημένο ενυδρείο, θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν με τον καιρό καθώς ωριμάζει το ενυδρείο και με την δικιά σου ενασχόληση και συντήρηση του ενυδρείου…. Χωρίς να χρειάζεσαι την απάντηση ειδικού απλά αντικατέστησε τις anubias με κάποιο άλλο φυτό όπως είπες και εσύ πχ με java moss η Microsorum pteropus. Tοποθέτησε τες σε κάποιο χαμηλό και "σκιερό" σημείο…πρόσεχε λίγο και το moss…. αν δεις ότι βγάζει αλγες το βγάζεις και αυτό η το καθαρίζεις αν έχεις υπομονή γιατί θα σε παιδέψει….
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-12, 15:25
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

ευχαριστώ
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για έμπειρους tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 20-12-11 13:15
Νikon D5000 μια βοήθεια από τους έμπειρους Perazzi Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 16 04-11-10 15:43
Ερώτηση για έμπειρους frits Malawi 44 04-08-10 20:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03689 seconds with 13 queries