Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-11-12, 15:24   #1
Απορίες αρχάριου
markosv
Junior Member
Εγγραφή: 09-11-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
markosv Ο χρήστης markosv δεν είναι συνδεδεμένος 09-11-12, 15:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα ονομάζομαι Μάρκος και έχω ένα ενυδρείο 80 lt. Το έχω στήσει 3 εβδομάδες και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το στρώσιμο και τα ψάρια που θέλω να βάλω.

Όσο αναφορά το στρώσιμο για 2 εβδομάδες είχα απλά το νερό μέσα με τα διακοσμητικά και το φίλτρο σε λειτουργία. Πριν από 4 ημέρες διάβασα στο φόρουμ για το στρώσιμο με αμμωνία και το ξεκίνησα. Οι μετρήσεις που πήρα ήταν μηδέν για ΝΗ4 και ΝΟ2 5mg/lt. Με καθημερινή προσθήκη αμμωνίας οι μετρήσεις είναι ίδιες και σταθερές. Τα τεστ τα κάνω με υγρά της ΑΡΙ. Είμαι σε καλό δρόμο ? Σε πόσο χρόνο θα έχει μηδενίσει το ΝΟ2 maximum?

Τα ψάρια που θέλω να βάλω είναι
1. Garra ceylonensis
2. Hemicromis lifalili (ενα ζευγάρι)
3. Melanotaenia boesemani (ένα ζευγάρι)
4. Poecilia reticulata (3 αρσενικά)
Είναι μήπως πολλά για τα λίτρα μου?

Τελευταία ερώτηση είναι αν πειράζει τα ψάρια που η βάνα απομόνωσης του φίλτρου είναι μεταλλική?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
Εμφανίσεις: 2411
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-12, 16:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γεια σου Μαρκο.

Να τα παρουμε απο την αρχη. Τεστ νιτρικων (NO3) εχεις? Γιατι λες οτι μετρας αμμωνια και νιτρωδη (ΝΟ2) και μια χαρα κανεις, αλλα ουσιαστικα ο κυκλος του αζωτου οδηγει την αμμωνια σε νιτρωδη και στη συνεχεια σε νιτρικα αλατα. Το τελικο "προϊον" του στρωσιματος, δηλαδη, ειναι τα νιτρικα. Συνηθως κανουν 3-4 εβδομαδες να εμφανιστουν. Μπορει να εχεις ηδη, αλλα πρεπει να μετρησεις και να μετρησεις μεγαλες ποσοτητες για να πεις οτι εισαι ενταξει και κανοντας μια μεγαλη αλλαγη νερου της ταξης του 80-90%, να βαλεις τα ψαρακια σου.

Τα ψαρακια σου ειναι οντως πολλα για τα λιτρα σου και γινονται αρκετα μεγαλα μερικα. Αλλα το κυριοτερο ειναι οτι κατα τη γνωμη μοτ δεν συμβαδιζουν, εχουν διαφορετικες απαιτησεις παραμετρων για να ειναι μαζι. Σε αυτο θα σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι, προσωπικα μονο guppies (Poecilia reticulata) εχω φιλοξενησει. Παραθετω, ομως, λεπτομερειες για το καθε ειδος που μπορεις να παρεις μια γευση:

http://fishbase.sinica.edu.tw/Summar...3&lang=english
http://www.seriouslyfish.com/species...omis-lifalili/
http://www.seriouslyfish.com/species...nia-boesemani/
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

Αληθεια, τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα μεσα? Πες μερικες λεπτομερειες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-12, 21:27
markosv Ο χρήστης markosv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Πήρα τεστ για ΝΟ3 (Sera) και μου έδειξε ανάμεσα στα 50 και 100 mg/l
H NH4 είναι 0 και τα ΝΟ2 5 mg/lt πάλι σήμερα.

Το φίλτρο μου είναι το Elite Cristal flo 40 και έχει μέσα από κάτω προς τα πάνω σφουγγάρι, ενεργό άνθρακα, ένα φίλτρο σαν τσόχα (fine filter pad) και βιομπάλες. Στο χώρο που είναι οι βιομπάλες έχω προσθέσει και λαβα.

Θέλω να βάλω Hemicromis lifalili τι άλλο θα ταίριαζε μαζί? Αυτά που ανέφερα πριν έχουν οριακά κοινές συνθήκες νερού. Αν δεν βάλω Melanotaenia boesemani θα την παλέψουν τα άλλα? Το νερό που έχω είναι από αντίστροφη όσμωση (δεν έχει το ενυδρείο το αγοράζω για πόσιμο)

Για τη μεταλλική βάνα υπάρχει θέμα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το Elite Cristal flo 40 ειναι πραγματικα φανταστικο φιλτρο με καταπληκτικο value for money αλλα οσο να ναι τα υλικα του (οπως και των περισσοτερων φιλτρων της αγορας) ειναι για τα σκουπιδια.
Ο ανθρακας δε χρειαζεται να χρησιμοποιειται παρα μονο οταν υπαρχει ειδικος λογος (πχ μετα απο θεραπεια η οταν φοβομαστε για τοξινες) κι αυτο για μικρα διαστηματα.
Οι βιομπαλες δεν προσφερουν και πολλα πραγματα σε τοσο μικρα φιλτρα (ειναι καταλληλες μονο για τεραστια sump αλλα και παλι κι εκει μια ελαφροπετρα ειναι καλυτερο υλικο), και θα ηταν καλο να αντικατασταθουν με ελαφροπετρα μικρης κοκομετριας.
Το σφουγκαρι ειναι ενταξει (αν και προσωπικα το πεταω κι αυτο και βαζω πολυ πιο χοντρο αλλα δεν ειναι κακο και το μαμισιο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-12, 23:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θετικο που εχεις πολλα νιτρικα. Καποια πηγη αμμωνιας παρεχεις αυτη τη στιγμη? Ρηχνεις καθαρη αμμωνια δηλαδη ή καποια τροφη να σαπισει? Για να τελειωσει η διαδικασια, πρεπε ρηχνωντας αμμωνια στα βακτηρια, να παρεις μετρησεις 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη και απειρα (ισως και στην τελαιυταια χρωματικη κλιμακα) νιτρικα. Εκει κανεις μεγαλη αλλαγη νερου, μετρας παλι νιτρικα ωστε να ειναι ασφαλη (10-20) και βαζεις αμεσα ψαρακια.

Τα υπολοιπα οι αλλοι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-12, 00:36
markosv Ο χρήστης markosv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

καθαρή αμμωνία 4mg/lt κάθε μέρα βάζω και την τρώνε όλη σε 24 ώρες. Τα ΝΟ2 με ανησυχεί που είναι σταθερό στο τεστ. Το χρώμα αντιστοιχεί στη μεγαλύτερη ένδειξη 5 mg/lt. Παρατηρώ ότι στην επιφάνεια του νερού είναι λες και έχει πέσει πολύ σκόνη. Είναι φυσιολογικό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-12, 00:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχεις καλη αναταρραξη της επιφανειας με το φιλτρο? Μηπως οφειλεται σε αυτο.

Το τεστ ΝΟ2 ειναι εντος ημερομηνιας ή μηπως εχει ληξει? Δωστου λιγο χρονο, μετρα καθημερινα και περιμενε να μηδενιστει και το ΝΟ2. Ισως καλυτερα να μη ρηξεις αλλη αμμωνια για μια-δυο μερες, παρακολουθωντας τα νιτρωδη, βεβαια, για να μη χαθει μερος της βιολογιας.

Δες ενα συντομο παλιοτερο σχετικο θεμα μου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60350
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-12, 10:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προσωπικα πιστευω πως για καταναλωση 4ppm αμμωνιας ισως δεν επαρκει η επιφανεια αποικησης. (και προφανως εχεις και την περισσοτερη βιολογια στο σφουγκαρι, κατι που δε θελουμε)
Αν αντικαθιστουσες τις βιομπαλες με ελαφροπετρα (τη λαβα αστη οπως ειναι) νομιζω θα ειχες καλυτερο συστημα.
Αν το αφησεις ως εχει ισως σου δημιουργησει προβληματα οταν θα πλυνεις το σφουγκαρι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-12, 14:40
markosv Ο χρήστης markosv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι έτοιμο από την Κυριακή.Την δευτέρα έβαλα 1 Hemichromis lifalili και έναν ancistrus γιατί δεν βρήκα άλλες lifalili και μετά παράγγειλα άλλες 3 και ήρθαν την τετάρτη το μέγεθος είναι περίπου 3-4 εκ. έβαλα 4 συνολικά για να βγάλω ένα ζευγάρι.Από την στιγμή που μπήκαν οι 3 νέες η παλιά έγινε κόκκινη και τις κυνηγάει συνεχώς.Τι μπορεί να σημαίνει αυτό ?καυγάς η καμάκι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-12, 21:08
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Οταν ενα lifalili μενει μονο του για αρκετο καιρο μονο του θεωρη το ενυδρειο δικο περιβαλον,,επρεπε να το βγαλεις και να το ξαναβαλεις μαζί με τα αλλα lifalili που πείρες ,θα ηταν και καλυτερα να άλλαζες και λιγο την διαρρυθμίσει σου στο ενυδρειο για να νιώσει το ψαρι οτι μπηκε σε αλλο χωρο ωστε να μην τα κυνηγάει τα υπόλοιπα ψαρια σου.
Τωρα λογικα καποιο θα την πληρωση απο τα μικρα.
Παντος ειναι ευκαιρια τωρα να καταλαβεις και το φιλο του ψαριου ,τωρα που εκανε εντονα τα χρώματα του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-12, 23:33
markosv Ο χρήστης markosv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παρατήρησα ότι τώρα το ψάρι που μπήκε πρώτο κυνηγάει ένα συγκεκριμένο. Η πλάκα είναι ότι ο κυνηγός είναι ο πιο μικρόσωμος από όλα τα υπόλοιπα και ο πιο κόκκινος . Υπάρχει περίπτωση να είναι τα δυο αρσενικά και γιαυτό να παίζει κυνηγητό? αυτό είναι το ενυδρείο μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Γενικές απορίες αρχάριου Dracula Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-08-11 14:17
απορίες ενός αρχάριου agapanthos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-10 17:18
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05630 seconds with 13 queries