Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-07, 18:24
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή fish only

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και δύομέρες στρώνω ένα πολύ μικρό ενυδρείο 60λτ για fish only με βράχο και υποστρωμα ζωντανά. Έχω 2 εσωτερικά φίλτρα με συνολική κυκλοφορία περίπου 900 λτ/ώρα.Το ένα βιολογικο με siporaxκαι το άλλο με σφουγγαρι και άνθρακα(θα μπεί και αντιφωσφορος). Έβαλα και την ανάλογη ποσότητα sera nitrivec βιολογική καλλιέργεια.Δέν θα βάλω skimmer διότι δεν θα προσθέσω πάνω απο 2 ψαράκια και διάβασα εδώοτι θα κάνει δουλειά ο βράχος(5κιλα και θα προσθέσω). Έχω 2 ερωτήσεις .καλώς χρησιμοποιώ το υγρό με τα βακτήρια για το στρώσιμο?
Είναι κακό που μέσα στις πτυχές τών βράχων υπήρχαν 2 μικρά ασπροκόκκινα καβουράκια??? Επίσης σε πόσο καιρό θα μπορώνα βάλω το πρώτο ψαράκι(μόνο 2 κλόουν θέλω )
μετρήσεις: αμωνία 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 σχεδον 0, αλατότητα 1024 περίπου, θερμοκρασία 26. PH 8
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-07, 19:49
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε καλησπερα ,

Το nitrivec τζαμπα το ριχνεις ...απλα δεν προσφερει τιποτε , ειτε καλο ή κακο.

Τα καβουρακια μην σε προβληματιζουν εφοσον πας για fish only.
Οσο αφορα τα ψαρια , ταιζε το ενυδρειο σου σαν να ειχες 2 ψαρια μεσα για τουλαχιστον 10μερες και δες τις μετρησεις σου , κυριως αμμωνια/nitrites ...αν δεν εμφανιστει καμμια απο τις δυο αυτες βλαβερες ουσιες σημαινει οτι ο ζωντανος βραχος ηταν ενεργος και κουραρισμενος.Στην παρουσα φαση , οι μετρησεις σου δεν ειναι απολυτα αξιοπιστες αφου μπορει να μην εχει ξεκινησει καν κυκλος στρωσιματος.

Προσπαθησε να διατηρησεις αλατοτητα/θερμοκρασια σταθερη . Πως μετρας αλατοτητα ?

Αντιφωσφωρο βαλε αμεσα και σε διπλασια απο το συνιστωμενο δοση αφου στην αρχη ενος ενυδρειου μαζευεται αρκετη ποσοτητα απο το βραχο/υποστρωμα και θα εχεις προβληματα αλγης ειδικα εφοσον δεν χρησιμοποιεις νερο απο RO .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-07, 20:14
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Πρίν απο όλα σε ευχαριστώ πολύ tricky
Αντιφωσφορος λοιπόν θα μπεί άμεσα.
Τί τροφή να ρίχνω? Γιατί δεν έχω ακόμα πάρει.
Οβράχος είναι άριστα κουραρισμένος τουλάχιστον τρείς μήνες σε ενυδρείο στο κατάστημα που τους εμπιστεύομαι πολύ τελικά. Για την αλατότητα δεν έχω refractometer (λόγω τιμής) .Πήρα ένα πράγμα σαν θερμόμετρο, μακρύ όμως, που το αφήνεις μέσα στο νερό κάθετα και αναλόγως με το πόσο βυθιστεί βλέπεις τιμές. μου είπαν είναι αρκετά ακριβές, οχι όμως refractometre. Τα καβουράκια δεν θα φάνε οτιδήποτε φυτρώσει στο βράχο ή αν αργότερα βάλω κάποιο κοραλάκι με λίγες απαιτήσεις?? και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

Παρατηρώ τις ώρες που σβήνει το φώς οτι απο κάποιες τρύπες του βράχου εμφανίζονται κάποια πλοκαμάκια σε χρώμα σαν του βράχου και ελαφρώς διάφανα και περιφέρονται σαν να φλείφουν γύρο το βράχο.Σαν σκουλικάκια .Ξέρει κανείς τί είναι αυτά??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 11-03-07 στις 12:39
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-07, 23:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για spageti worm μου ακούγεται και εφόσον είναι αυτό δεν έχεις πρόβλημα.
Για τροφή μπορείς να πάρεις μια σε φυλλαράκι για θαλασσινά, εγώ χρησιμοποιώ της ocean nutrition formula 1.
Κάποια στιγμή μπορείς να φέρεις λίγο νερό από το ενυδρείο σου και εμείς το refractometer μας, για να δούμε τυχόν απόκλιση. Π.χ. ένα Σάββατο στον σύλλογο.
Τα καβουράκια μακάρι να τρώνε αυτά που θα φυτρώσουν στον βράχο, δηλαδή τυχόν άλγες. Τώρα στα 60 λίτρα άντε να βάλεις κάνα μανιταράκι που δεν θα το πειράξουν. Αν τώρα θες στο μέλλον να πας σε άλλα κοράλλια, δεν ξέρουμε αν τα καβουράκια θα είναι αθώα…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-07, 00:32
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Πολύ οραία ,γιατι είχα αγχωθεί με αυτά τα καβουράκια λαθρεπιβάτες.
Μπορώ λέτε να βάλω απο τώρα κάποιο σαλιγκαράκι ερημίτη? Το υπόστρωμά μου βέβαια είναι ελάχιστο.Απλά καλύπτει το γυαλί.Είναι κακό αυτό??
Αρχισα να ταϊζω με φυλλαράκι γλυκού νερού και απο Δευτέρα θα πάρω για θαλασσινα.Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να τα καταφέρω...

ΟΥΠΣ....accnt ευχαριστώ και για την πρόσκληση στο σύλλογο για να ρυθμίσουμε το όργανο.Μου είπαν και στο πετσοπ να πάω.Πάντως θα περάσω΄΄οταν μπορέσω κάποια στιγμή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 11-03-07 στις 12:39
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-07, 08:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Mην βάλεις τπτ ακόμη... πάρε τον βράχο διάβασε και εδώ και βλέπουμε.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nano fish only? joman Fish Only 44 24-08-06 08:38
fish index ΠΕΤΡΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-01-06 21:15
Fish ID Manos M. Malawi 2 08-02-05 20:10
Χαλκός σε Fish only? x-nos Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 19-10-04 00:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04512 seconds with 14 queries