Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-10-06, 23:33
lamdami Ο χρήστης lamdami δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 15
Question Νέος Πνιγμένος με Απορίες

Καλησπέρα...Είμαι νέος στο άθλημα…και επέλεξα να ασχοληθώ με κάτι το οποίο ήθελα από πολύ μικρός…η μόνη επαφή μου ήταν στα 9 μου όταν μου είχαν χαρίσει μια γυάλα με 3 χρυσόψαρα…οπότε καταλαβαίνεται… Η ανάγκη του να ασχοληθώ τώρα ,δημιουργήθηκε πριν 3 ημέρες όπου καθώς ψώνιζα στο Careefour άκουσα μια ανακοίνωση με προσφορά ενός ενυδρείου 120lt όπως καταλαβαίνεται το «χτύπησα»…
Μόλις γύρισα σπίτι έψαξα στο Internet μήπως και βρω κάτι για το θέμα και έπεσα εδώ, δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι θα υπήρχε ένα τόσο πλήρες Forum…Συγχαρητήρια !!!! Αμέσως το συναρμολόγησα…και σήμερα πέρασα από ένα Pet Shop…και αγόρασα 4 τσουβάλακια λευκή άμμο…και μου έδωσε 2 μπουκαλάκια το ένα είναι τις TecraAqua το AquaSafe και το άλλο τις ΑPI το Strees Zyme και τα δύο είναι για το στρώσιμο. Συγκεκριμένα για το πρώτο μου είπε να το βάζω ανά 10ml 5ml και μετά σε κάθε ξαναγέμισμα.Όσο για το δεύτερο μου είπε να το βάλω την 1η,7η,14η ημέρα.

Οι απορίες μου σαν νέος είναι καταρχήν τι ψαράκια να πάρω μου αρέσουν τα πολύχρωμα σαν αυτά του αλμυρού νερού(Ναι αν είχα ψάξει πριν το αγοράσω θα έφτιαχνα με αλμυρό νερό…το δεύτερο θα είναι 100% με αλμυρό νερό) είδα κάποια σε ένα άλλο PetShop κάτι ροζ κλπ…

Δεύτερον χρειάζεται να πάρω και άλλα φίλτρα?(διάβασα κάτι για μακαρονάκι και καρβουνάκι κ.λ.π) και αν ναι ποια???

Τρίτον αξίζει να βάλω «ζωντανά» φυτά μιας και είμαι νέος???
Και αν ναι ποία?

Τέταρτον ξέρετε κάποιο μαγαζί το οποίο να πουλά εντυπωσιακά διακοσμητικά???

Πέμπτον η αντλία πέραν από το σωλήνα που χύνει το νερό μέσα στο ενυδρείο έχει και άλλο ένα μικρό σωληνάκι αυτό το βάζω μέσα στο ενυδρείο ή έξω?

Κάτι άλλο που χρειάζεται να αγοράσω???

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μου post.

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος με απορίες για Κιχλίδες! Kostis T. Malawi 4 29-12-04 01:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07530 seconds with 13 queries