Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 23-10-17, 13:06   #1
Ξεκίνημα ενυδρείου βοήθεια από τις εμπειρίες σας
 
Το avatar του χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
Member
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 61

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Ο χρήστης ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος 23-10-17, 13:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους τελικά έφτασε η ώρα που θα χρειαστώ τα φώτα σας για να μην πω τους προβολείς σας πήρα τελικά το ενυδρείο που έδινε ο Ισίδωρος (isidor) είναι 120Χ40 η βάση του αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο και τώρα οι ερωτήσεις:
1. Στο πάτο του για να μην πατήσουν οι πέτρες που θέλω να βάλω μέσα πάνω στο τζάμι τι θα μπορούσα να βάλω έχω δει για dow άλλα έχει πάχος 3 πόντους και δεν το θέλω τόσο παχύ;
2. Υπόστρωμα θέλω κάποιο οικονομικό και κάλο ζητάω πολλά... τι μου προτείνετε;
3. Μπορώ πάνω από το υπόστρωμα να βάλω άμμο θαλάσσης και αν ναι την μαζεύω από την παραλία έξω η μέσα από τη θάλασσα για να μην έχει και σκόνη και αν χρειάζεται και πλύσιμο;
4. Πέστε ότι έχουμε καταλήξει σε όλα τα υπόλοιπα μόλις τα βάλω μπορώ να ξεκινήσω να στρώνω φίλτρο η θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και η φύτευση όλου του ενυδρείου και μετά ασχολούμαι με το στρώσιμο;
5. Παροχή co2 ξεκινάω μόλις φυτέψω η μετά από κάποιο διάστημα;
6. Φωτισμός το ενυδρείο σαν νερό θα είναι περίπου γύρω στα 200 λίτρα έχει λάμπες Τ8 2Χ30w οι οποίες θεωρώ δεν με καλύπτουν για αυτό που θέλω να φτιάξω λέω να βάλω T5 4X54W είδα έχουν μήκος 117cm περίπου πρέπει να με παίρνουν ίσα ίσα έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο είναι μήπως υπερβολικό όπως το σκέφτομαι;
Αυτά προς το παρόν θα επανέλθω βάζοντας και φώτο από την κατασκευή για να προλάβω αστοχίες μου και λάθη.
Εμφανίσεις: 2706
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με ξεκίνημα Ασιατικού Ippokampos Λίγα λόγια για την Ασία 11 04-09-15 00:36
Βοήθεια για το ξεκίνημα!!! themisb2 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 28-02-12 22:42
Βοήθεια με ξεκίνημα nitrox Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-04-11 14:17
Κατασκευή ενυδρείου, εμπειρίες και ερωτήσεις Neoklis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 24-09-10 08:22
Βοήθεια στο ξεκίνημα EvanAquarist Αρχάριοι γλυκού νερού 13 31-05-10 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,24014 seconds with 15 queries