Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-12, 22:19
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Αυξηση CO2 ισουται με πτωση Ph???

Καλησπερα σας, θελω τη γνωμη σας για μια απορια μου δημιουργηθηκε διαβαζοντας το site της seachem για το προιον flourish excel. Παροτι το προιον το πηρα για να καταπολεμησω τις αλγες (προληπτικα), μιας και χτες προσθεσα αρκετα φυτα στο 80lt ενυδρειο μου, αντιληφθηκα διαβαζοντας στο site της seachem, πως το συγκεκριμενο προιον προσθετει CO2 και πως αν συνδιαζεται με extra παροχη CO2 (χρησιμοποιω το kit CO2 της tetra), ενδεχεται να ριξει επικινδυνα τα επιπεδα Ph..
Χθες κ σημερα προσθεσα 1ml απο το συγκεκριμενο προιον (σκοπευα να βαζω 1ml καθημερινα) κ σημερα εβαλα και το κιτ της tetra. Επισης χρησιμοποιω και το γενικο λιπασμα flourish της saechem (1ml τη βδομαδα). Θα περιμενω να μου πει καποιος γνωστης πρωτου συνεχισω και με τι δοσολογιες...
Να πω πως το Ph ειναι δικτυου υδρευσης Αθηνων (υποθετω 7,5- και τα ψαρια που εχω μεσα ειναι 3 ξιφοφοροι, 1 κορυ, 1 ανσιστρους κι 1 σαλιγκαρι. Σημερα εκανα αλλαγη νερου 30% κ μονη παρατηρηση ειναι πως οι ξιφοφοροι ανεβαινουν (ισως) λιγο συχνοτερα στην επιφανεια (μειωσα και την εντονη αναταραξη που ειχα πριν λογω αλλαγης θεσης του φιλτρου). Επισης, αεραντλια δεν εχω! Εχουν βαση τα παραπανω, ενδεχεται να πεσει το Ph, ποσο γρηγορα και σε τι βαθμο? Ευχαριστω πολυ!
Υ.Γ. επισης να συμπληρωσω πως ο φωτισμος μου δεν ειναι καλος, μολις 11W, οποται δε γινεται (απ αυτα που εχω διαβασει) η καλυτερη δυνατη καυση του CO2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 09-01-12 στις 04:54 Αιτία: προσθηκη πληροφοριας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-12, 12:39
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

κοιτα, οτι θα πεσει το ph θα πεσει!τωρα αυτο το ρυθμιζεις εσυ!πως?ετσι.....κατ'αρχην απ'οτι καταλαβαινω δεν εχεις controller να το κανει απο μονος του επομενως καλο ειναι να ανοιγεις τη βανα του co2 με τα φωτα!αφου εχεις και λιγο φωτισμο, εχετον(φωτισμο) λιγο παραπανω ανοιχτο!πες μας λιγο ποσο φυτεμενο ειναι να ξερουμε,γιατι απο αυτο εξαρταται και ποσες φυσαλιδες το λεπτο θα το εχεις(μαλον σε κοβω για 1-2/δευτερολεπτο)!επισης να παρεις τεστ να μετρας το ph η ακομα καλυτερα ενα Phμετρο!
η δοσολογια του excel ειναι καλη για οσο εχεις αλγες μετα θα μπορουσες να το κανεις μερα παραμερα η να το σταματησεις και τελειως εφοσον εχεις co2!τωρα για το flourish καλυτερα να μειωσεις λιγο τη δοσολογια,ειδικα τωρα με τις αλγες,η να το σπασεις σε 0,5ml χ 2 φορες τη βδομαδα!εγω να φανταστεις στο 300αρι ριχνω γυρω στα 2-3ml τη βδομαδα(δευτερα-πεμπτη απο1-1,5)!
μια μετρια αναταραξη ειναι καλο να υπαρχει!οι ξιφοφοροι σαν ψαρια παντως ανεβαινουν συχνα στην επιφανεια και δεν θα μπορουσε να ειναι ενδεικτικο υπερβολικου co2!μαζι με το τεστ του ph παρε και ενα τεστ για Kh για να βλεπεις στο πινακακι ποσο co2 εχεις στο νερο σου!!!αυτα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-12, 14:47
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω για την ανταποκριση. Το excel το σταματαω προς το παρον, αφου δεν εχω αλγες ακομα. Το flourish θα βαζω 1ml καθε 10 μερες, μια μερα πριν την αλλαγη νερου, τι λες? Παρηγγειλα χτες απ το ιντερνετ 80 στικς για να μετρω το ph με 1¤... Το ηλεκτρονικο ειχε 10¤ Για τη σκληροτητα εχεις καποιο τεστ να μου προτεινεις? Αληθεια το νερο δικτυου Αθηνων, εμπειρικα κ κατα προσεγγιση, σε ποιες τιμες (ph, σκληροτητα) κυμαινεται γνωριζεις? Και ποσο μπορει να μειωθει με το co2 που παρεχω, αν υποθεσουμε, πως το φως το αναβω ηδη αρκετα (12 ωρες) κ εχω φυτα πολλα (8 πλουσιες συσταδες φυτων απ ολα τα κοινα ειδη κ θα χωρεσω αυριο μεθαυριο αλλες 2). Μπορει να πεσει ας πουμε κατω απο 7 το ph ή μιλαμε για διακυμανσεις <0,3 ?
Δωσε μου τα φωτα σου (μεταφορικα κ κυριολεκτικα χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-12, 08:45
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω για την ανταποκριση. Το excel το σταματαω προς το παρον, αφου δεν εχω αλγες ακομα. Το flourish θα βαζω 1ml καθε 10 μερες, μια μερα πριν την αλλαγη νερου, τι λες? Παρηγγειλα χτες απ το ιντερνετ 80 στικς για να μετρω το ph με 1¤... Το ηλεκτρονικο ειχε 10¤ Για τη σκληροτητα εχεις καποιο τεστ να μου προτεινεις? Αληθεια το νερο δικτυου Αθηνων, εμπειρικα κ κατα προσεγγιση, σε ποιες τιμες (ph, σκληροτητα) κυμαινεται γνωριζεις? Και ποσο μπορει να μειωθει με το co2 που παρεχω, αν υποθεσουμε, πως το φως το αναβω ηδη αρκετα (12 ωρες) κ εχω φυτα πολλα (8 πλουσιες συσταδες φυτων απ ολα τα κοινα ειδη κ θα χωρεσω αυριο μεθαυριο αλλες 2). Μπορει να πεσει ας πουμε κατω απο 7 το ph ή μιλαμε για διακυμανσεις <0,3 ?
Δωσε μου τα φωτα σου (μεταφορικα κ κυριολεκτικα χεχε
1. Το excel δεν ειναι αντι-αλγικο...απλα το χρησιμοποιουμε κατα σε καποιες αλγες με injection ακριβως απο πανω του. Ειναι carbon dioxide σε υγρη μορφη. Να εχεις στο νου σου οτι καποια φυτα δεν το ανεχονται.
2. Μην χαλας τα λεφτα σου σε φθηνα τεστ. Καποια στιγμη θα χρειαστει να παρεις σωστη μετρηση και δεν θα μπορεις.
3.Για dH θα παρεις της tetra ή της API.
4. Νερο δικτυου Αθηνας. ph ~7.8 (δεν ειναι πιο κατω) dH ~9. To καλοκαιρι επερνα 10dH
5. Oσο για το ph, πιστευω μπορει να κατεβει στο 7. Το συστημα σου με το co2 δεν το εχω δουλεψει, μονο μπουκαλα με συνεχης ροη. Οπως ειπες εχεις πολλα φυτα, αρα μολις σβησουν τα φωτα μετα απο καποια ωρα θα εχεις περισσοτερο co2 στο νερο σου. Αυτο θα πρεπει να το δεις.
Επισης με 11w δεν ξερω ποσο ακομα θα σου κρατησουν τα φυτα. Δωσε διαστασεις ενυδρειου αμα θες.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-12, 09:35
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

επειδη δεν γινεται να τα λεμε ολα με την πρωτη καιγια να μην τα λεω απο την αρχη τα ιδια συμφωνω με τον προλαλησαντα! και συμπληρωνω......
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το excel δεν ειναι αντι-αλγικο...απλα το χρησιμοποιουμε κατα σε καποιες αλγες με injection ακριβως απο πανω του. Ειναι carbon dioxide σε υγρη μορφη. Να εχεις στο νου σου οτι καποια φυτα δεν το ανεχονται.οπως τα λεει
2. Μην χαλας τα λεφτα σου σε φθηνα τεστ. Καποια στιγμη θα χρειαστει να παρεις σωστη μετρηση και δεν θα μπορεις. επαυξανω(υγρα τεστ=εγγυηση)
3.Για dH θα παρεις της tetra ή της API. εγω χρησιμοποιω της sera.εξισου καλα!
4. Νερο δικτυου Αθηνας. ph ~7.8 (δεν ειναι πιο κατω) dH ~9. To καλοκαιρι επερνα 10dH αυτο το ξερετε εσεις οι αθηναιοι
5. Oσο για το ph, πιστευω μπορει να κατεβει στο 7. Το συστημα σου με το co2 δεν το εχω δουλεψει, μονο μπουκαλα με συνεχης ροη. Οπως ειπες εχεις πολλα φυτα, αρα μολις σβησουν τα φωτα μετα απο καποια ωρα θα εχεις περισσοτερο co2 στο νερο σου. Αυτο θα πρεπει να το δεις.γι'αυτο σου ειπα, ειναι αναλογως!αμα το μπουμπουνησεις στο co2 μπορει να κατεβει και πιο κατω.δεν μπορει καποιος να σου πει εμπειρικα γιατι ειναι πολλοι οι παραμετροι! πες μας λιγο διαστασεις.
Επισης με 11w δεν ξερω ποσο ακομα θα σου κρατησουν τα φυτα. Δωσε διαστασεις ενυδρειου αμα θες.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-12, 23:24
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια. Οι διαστασεις ειναι 60 μηκος 30 πλατος 45 υψος. Θα ανεεβασω φωτο μολις παω σπιτι.. Το φως το εχω αναμενο ενα 12ωρο γιατι ξερω πως ειναι λιγοστο, αργοτερα θα μεριμνησω γι αυτο, δε με παιρνει προς το παρον. Εβαλα ανθεκτικα φυτα με γνωμονα το χαμηλο φωτισμο κ εμπειρια μου, ελπιζω να μην ειναι κανονας η "καταστροφη" Παρηγγειλα υγρα τεστ 5in1 που μετρουν ph, kh, gh, no2, no3 αλλα θα τα εχω σε κανα 20 ημερο. Η παροχη co2 ειναι μια μπουκαλα 1,5lt που κρατα 3 μηνες, αν αυτο λεει κατι, η καθημερινη δοση μεσα σε 8 ωρες εχει περασει στο νερο.. Μηπως να μειωσω την παροχη? η ανησυχια μου μεχρι να ερθουν τα τεστ ειναι για τα ψαρια κι οχι για τα φυτα τα οποια μπηκαν μολις την προηγουμενη εβδομαδα κ ειναι σε αριστη κατασταση..προς το παρον Τελος θα χρειαστω επιπλεον τεστ για co2 ή ειναι υπερβολη? Φανταζομαι πως συνδιαζοντας το ph και την ανθρακικη σκληροτητα θα μπορω να βρισκω τις τιμες του co2 (ειχα βρει ενα σχετικο πινακακι καπου) ή κανω λαθος?
-------------------------
Θα βαλω και 1-2 συσταδες φυτα ακομα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 10-01-12 στις 23:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-12, 00:29
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

απο οτι καταλαβα παιζεις ebay, σωστος....ολα απο κει και γω τα εχω παρει!!
στο θεμα μας, σωστα λες για το πινακακι. ph και kh και θα εχεις μετρηση co2. Μεχρι 25-30ppm θεωρητικα ειναι σε λογικα πλαισια, μετα αρχιζει και επηρεαζονται τα ψαρια με δηλητηριαση.
Καλο το ενυδρειο σου. Βαλε ταμπλετες σε καθε ριζα. Με το co2 θα θελουν και φαι τα φυτα σου.
Προσοχη στο flourish! με ρεγουλα αμα στο ζητησουν. Απλα δεν θα βρεις σταθερες με τα 11w. Πρεπει να κανεις κατι τωρα που ειναι νωρις πριν βρεις μια ρουτινα που σε βολευει και σου κανει...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-12, 16:29
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σωστα, απ το ιδιο μαγαζι ψωνιζουμε. Εχεις βρει εκει τις ταμπλετες βυθο που μου ανεφερες, ειναι σε προσιτη τιμη? Ποσα συχνα τις βαζουμε στις ριζες? Το flourish σα γενικο λιπασμα κανει την ιδια δουλεια αλλα σε μικροτερη κλιμακα να φανταστω?
Ακριβο χομπυ, αλλα κολλας! Το ενα φερνει το αλλο.. θα χρειαστω κανα 2μηνο να βρω μια ισορροπια. Τα τεστ ΝΟ2, ΝΟ3 χρειαζονται και που? Δεν ειμαι καλυμενος με υγρα NH3/NH4, ph, gh, kh? Αντε κ μολις σταθεροποιηθουν οι μετρησεις, θ ασχοληθω με αλλαγες ή προσθηκες στη ψαροσυνθεση, ηδη διαβαζω για τις απαιτησεις διαφορων ειδων κι εχω χασει τη μπαλα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πτωση gh και kh!!! georod7 Γλυκό νερό - Γενικά 11 27-04-11 00:46
AO και πτωση pH!!! Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 7 25-02-08 22:30
πτωση PH fishme1 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 28-11-06 18:14
ΠΤΩΣΗ ΚΗ, GH, PH misfit Γλυκό νερό - Γενικά 16 29-02-04 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10711 seconds with 15 queries