Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-16, 21:16
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ωραία, μια χαρά μέχρι εδώ.
Οδηγίες για τις κολλήσεις πυκνωτών και τρανζίστορ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-16, 22:58
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Είσαι πολύ ωραίος φίλε Τολη, σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου, αναμένουμε την συνεχεία όταν μπορέσεις, βοηθάς πάρα πολύ έτσι. Θα ακολουθήσω και εγώ τις οδηγίες σου όταν χρειαστεί να στήσω κάτι ανάλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-16, 05:50
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι πολύ ωραίος φίλε Τολη, σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου, αναμένουμε την συνεχεία όταν μπορέσεις, βοηθάς πάρα πολύ έτσι. Θα ακολουθήσω και εγώ τις οδηγίες σου όταν χρειαστεί να στήσω κάτι ανάλογο.
Φίλε Γιάννη είναι το λιγότερο που μπορούσα να κάνω μετά από τόσα που έχω πάρει από το φόρουμ αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, μια χαρά μέχρι εδώ.
Οδηγίες για τις κολλήσεις πυκνωτών και τρανζίστορ;
Αυτό ΄είναι ένα θέμα. Συνήθως τέτοιες κατασκευές απαιτούν την κατασκευή μιας πλακέτας για να μπουν τα υλικά επάνω. Αυτό απαιτεί σχεδίαση και εμφάνιση της πλακέτας. Η πλακέτα θα έχει θέσης για να κολληθούν τα υλικά επάνω. Την σχεδίαση μπορώ να την κάνω εγώ αλλά δεν έχω υλικά να την εμφανίσω. Εκεί θα χρειαστεί να πάει σε κάποιον που κατασκευάζει πλακέτες για να την εμφανίσει. Τα σχέδια μπορεί επισης να τα στείλουμε στο εξωτερικό αλλα΄θα μας αργήσουν κανένα μήνα μέχρι να έρθουν.
https://www.google.gr/search?q=proto...EXrJOB8QW5M%3A



Η άλλη λύση είναι η διάτρητη πλάκετα όπου κολλιούνται τα υλικά και της γραμμής της κάνουμε εμείς με μεγάλη προσοχή χρησιμοποιώντας ψηλά καλώδια και πολύ υπομονή
https://www.google.gr/search?q=proto...-PLGp7gDv_M%3A


Σε και της δύο περιπτώσεις πάντως χρειάζεται μια σχετική καλή χρήση του κολλητηριού για να γίνουν οι κολλήσεις σωστές.



Και τώρα τα καλά νεα
Επικοινώνησα με τον Γιάννη (το παιδί που τα κατασκευάζει ) και του είπα ότι ενδιαφέρονται κάποιοι για ένα τέτοιο σύστημα. Μου είπε ότι μπορεί να τα κατασκευάσει (θέλει 2-3 μέρες μέχρι να βρει τα υλικά) για όποιον θέλει και ότι το κόστος μαζί με το τροφοδοτικό είναι 35 ευρώ. Επίσης μου είπε ότι αν κάποιος από Αθήνα θέλει, μπορεί να πάει από εκεί και να το δει να δουλεύει live στα ενυδρεία του καθώς και μπορεί να διαθέσει ένα κομμάτι για δοκιμή πριν παραγγελθούν τα υπόλοιπα.
Το email του μπορείτε να το βρείτε στην σελίδα που έβαλε ο Maverick στο post #22.




Όσοι θα κάνετε αγορά, καλή επιτυχία. Οι υπόλοιποι εδώ παρέα να το κατασκευάσουμε μόνοι μας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-16, 11:43
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Καλημερα. Αυτη η πλακετα δεν θα ηταν πιο ευκολη και πιο φτηνη για το ολο προτζεκτ;
http://www.ebay.com/itm/400786606842
Η εστω μια πιο μικρη εκδοση της
Ευχαριστουμε για τον χρονο που καθησες και εγραψες τον οδηγο για το arduino.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-16, 12:22
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Η breadboard δεν κάνει για μόνιμες λύσεις. Είναι περισσότερο για testing.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-16, 17:42
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolisn Εμφάνιση μηνυμάτων

Και τώρα τα καλά νεα
Επικοινώνησα με τον Γιάννη (το παιδί που τα κατασκευάζει ) και του είπα ότι ενδιαφέρονται κάποιοι για ένα τέτοιο σύστημα. Μου είπε ότι μπορεί να τα κατασκευάσει (θέλει 2-3 μέρες μέχρι να βρει τα υλικά) για όποιον θέλει και ότι το κόστος μαζί με το τροφοδοτικό είναι 35 ευρώ. Επίσης μου είπε ότι αν κάποιος από Αθήνα θέλει, μπορεί να πάει από εκεί και να το δει να δουλεύει live στα ενυδρεία του καθώς και μπορεί να διαθέσει ένα κομμάτι για δοκιμή πριν παραγγελθούν τα υπόλοιπα.
Το email του μπορείτε να το βρείτε στην σελίδα που έβαλε ο Maverick στο post #22.




Όσοι θα κάνετε αγορά, καλή επιτυχία. Οι υπόλοιποι εδώ παρέα να το κατασκευάσουμε μόνοι μας.
Εγώ την έχω παραγγείλει ήδη απ' τον Γιάννη. Πρόθυμος και εξυπηρετικός! Τρίτη-Τετάρτη θα την έχω αλλά δεν θα μπορώ να σας πω εντυπώσεις μέχρι να πάρω dimmable ballast.
Θα ήθελα να το κατασκευάσω μόνος μου γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι με τα diy (γλιτώνουμε και κανένα φράγκο) αλλά δυστυχώς τα κουλά μου δεν είναι για τέτοια ψιλολοΐδια. Εδώ καλώδια κολλάω με κολλητήρι και είναι σαν ασημένια κουράδια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για σύστημα ανατολής/δύσης για LED Τάκης DIY . Φτιάχτο μόνος σου 39 04-11-16 18:58
DIY Ανατολής-Δύσης (Τέλειο!!!) sfk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 09-02-10 19:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05022 seconds with 15 queries