Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-15, 18:37
MNef Ο χρήστης MNef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου για guppy

Καλησπέρα σε όλους!
Σκοπεύω να στήσω ένα ενυδρείο με guppy (το ενυδρείο που έχω είναι 60 λίτρα με διαστάσεις 58χ29χ28 ). Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία διάβασα όλα τα άρθρα για τους αρχάριους αλλά θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε μερικές επιπλέον συμβουλές!
Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν πιστεύεται ότι πρέπει να πάρω θερμοστάτη των 75W ή των 100W καθώς και πόσα Watt πρέπει να έχει η λάμπα (παίρνει μόνο μία) για να αναπτυχθούν σωστά τα φυτά.
Δεύτερον θέλω να βάλω αληθινά φυτά και σκεφτόμουν να βάλω anubia στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου και μερικά engeria densa στο πίσω. Πόσα πιστεύετε ότι μπορώ να βάλω από το καθένα; Επίσης θα χρειαστεί να βάλω υπόστρωμα για το engeria ή θα είναι εντάξει και με ταμπλέτες;
Τρίτον θέλω να αγοράσω υγρά τεστ και απ' ο,τι διάβασα της API θεωρούνται τα καλύτερα αλλά τα βρήκα σε πολύ ακριβές τιμές σε σχέση με αυτά της tetra, της sera και της aquili. Θεωρείτε ότι έχουν μεγάλη διαφορά ως προς την αξιοπιστία τους ή θα είμαι εντάξει και με τις άλλες μάρκες;

Αυτά για αρχή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-15, 19:31
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

100 watt θα έλεγα για να μη ζορίζεται.
Λάμπα θα δείς ότι λένε οι προδιαγραφές αυτή θα βάλεις,δε μπορείς να βάλεις ότι θέλεις.
Με μία λάμπα μόνο εύκολα φυτά.
Για τα τεστ είχα το ίδιο ερώτημα,αγόρασα κυρίως API και τελικά αξίζουν μη πάρεις τίποτα άλλο. πέρα απο αξιοπιστία έχουν και πιο εύκολες οδηγίες και μεγαλύτερη χωρητικότητα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-15, 19:34
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

καλησπερα! καλη αρχη!
τα γκαπυ ειναι πολυ καλα ψαρια για ενα αρχαριο. καλη επιλογη να ξεκηνησεις με τα ευκολα και σιγα σιγα να εξελειχθεις.
μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι (1 αρσενικο και 2-3 θυληκα). Αυτο γινετε για να μετριασεις την "αντριλα" του αρσενικου σου. πρεπει να ξερεις οτι γεννανε αρκετα συχνα, και πρεπει να εισαι ετοιμος να βρεις πιθανους αναδοχους για τα γκαπυ που θα επιβιωνουν. Για το λογο αυτο μεινε στην αναλογια που σου ειπα και μη προσπαθησεις να στημοξεις κατι αλλο!
Οσον αφορα τη λαμπα σου, πρεπει να ξερουμε τα watt που σηκωνει η υποδοχη της, καθως και τυπου ειναι.
Φυτα μπορεις να βαλεις ευκολα. Δηλαδη να μην εχουν υψηλες απαιτησεις σε φως καιι Co2. Οι ανουμπιες δενονται με μια πετονια σε πετρες-ριζες. ΔΕΝ ΦΥΤΕΥΟΝΤΑΙ !!
Τα τεστ ειναι καπως ακριβα, αλλα θα σου γλυρωσουν μελλοντικα πολλα χρηματα-ταλαιπωρια,και οχι μονο, απο πεθαμενα ψαρακια. Τα api ειναι αξοπιστα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-15, 20:23
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MNef Εμφάνιση μηνυμάτων
tetra, της sera και της aquil
μακρια
__________________
Φυλλαδιο φροντιδας μονομαχουhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1395387752
και χρυσοψαρωνhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1418408137 GAB
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-15, 20:47
MNef Ο χρήστης MNef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ωραία άρα καταλήγω σε τεστ της API! Μήπως ξέρει κάποιος αν πουλάνε στην Ελλάδα το API Freshwater Master Test Kit; Γιατί το βρίσκω μόνο σε ebay και amazon αλλά εξαιτίας της κατάστασης με τις τράπεζες δεν νομίζω να μπορώ να τα παραγγείλω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-15, 23:53
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

http://oceantech.gr/shop/api-freshwa...ster-test-kit/

Εδω τα έχει, εγω ειχα σερα παντως χωρις προβλημα ,
οι πιο πολλοί λενε οτι τα Api ειναι τα καλυτερα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-09-15, 17:01
MNef Ο χρήστης MNef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και για το λινκ!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-09-15, 20:02
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

[URL=" http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagend oo_VaMazing_zoom1.tpl&product_id=781&category_id=4 9&option=com_virtuemart&Itemid=180"]
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-15, 21:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

και της τετρα μια χαρα ειναι ..
τσεκαρισμενα με της ΑΡΙ.
για μενα θα χρειαστεις τεστ για αμμωνια,νιτρικα,νιτρωδη... τα αλλα για γκαπυ κι εφοσων δεν θα ¨φτιαξεις ¨ το νερο σου, ειναι περιττα.
Καλη αρχη κι απο μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-15, 13:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Για θερμαντικο σωμα, θα ελεγα να αποφασισεις αναλογα με το ποσο κρυο εχει το σπιτι σου το χειμωνα. Ο 75αρης μπορει να ζοριστει αν ειναι πολυ κρυο το σπιτι, οποτε σε αυτη την περιπτωση πηγαινεις σε 100w. Αν υπαρχει μονιμα μια φυσιολογικη θερμοκρασια στο σπιτι, ο 75αρης ισως να ειναι αρκετος. Γενικα, να ξερεις οτι και λιγα watts παραπανω παντα ειναι καλα για τη θερμανση, ωστε να μη χρειαζεται να ανοιγει συνεχως. Απο την αλλη, οι υπερβολες μπορει να δημιουργησουν σε μεγαλο προβλημα σε περιπτωση που κολλησει ο θερμαντηρας και δεν εχεις controller θερμοκρασιας. Δηλαδη, δεν θα εβαζες 200αρη σε 60 λιτρα.

Για το φωτισμο που ρωτας, πες μας και τι τυπου και watts λαμπα παιρνει το φωτιστικο σου για να ακουσεις ακριβεις προτασεις. Για ευκολα φυτα, δεν θα εβαζα περισσοτερα απο 24w στα λιτρα σου. 15-20 θα τα θεωρουσα αρκετα, αλλα παντα εξαρταται απο τι θελεις να κανεις.

Δες και μια λιστα με μερικα ευκολα σχετικα φυτα, ωστε να παρεις ιδεες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-09-15, 17:23
MNef Ο χρήστης MNef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Για τον τύπο της λάμπας θα μπορώ να πω σε 10 μέρες γιατί τώρα είμαι εκτός Αθηνών. Την λίστα με τα φυτά την έχω δει ήδη, με βοήθησε πάρα πολύ και από εκεί πήρα την ιδέα να βάλω anubias, ceratophyllum και egeria densa που έχουν χαμηλές απαιτήσεις σε φωτισμό και CO2. Απλά δεν ξέρω πόσα να βάλω? Παίρνω ένα από το καθένα και περιμένω να εξαπλωθούν ή μπορώ να βάλω από την αρχή δύο τρία anubias που αναπτύσσονται αργά? Γενικά θέλω να έχει αρκετά φυτά ώστε αν τα γκαπι γεννήσουν να υπάρχουν κρυψώνες για τον γόνο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-09-15, 18:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο την anubia μην περιμενεις και ιδιαιτερη αναπτυξη, οποτε αν θελεις να γεμισεις το ενυδρειο, ή πρεπει να βαλεις αρκετες ή να βαλεις και αλλα φυτα.

Η egeria densa αν πιασει, μπορεις να κλαδευεις συχνα και να φυτευεις παραπερα. Αλλα παλι θελεις κανενα ματσακι για αρχη.

Το κερατοφυλλο παλι, που θελεις αρκετο στην επιφανεια για ζωοτοκα, βαλε αρκετο και με τα νιτρικα, θα αυξηθει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με στήσιμο ενυδρείου SOS zoiskon Αρχάριοι γλυκού νερού 10 10-05-15 16:02
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου silve992 Αρχάριοι γλυκού νερού 134 24-09-12 12:19
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05893 seconds with 13 queries