Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-10, 14:34
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή χρονοδιακοπτης ή eliwell

Σκεφτομαι το καλοκαίρι να χρησιμοποιήσω ανεμηστηράκια για την ψύξη του ενυδρείου μου. Θα ήθελα να μου πείτε αν με τη χρήση ενός χρονοδιακόπτη θα μπορέσω να ρυθμίσω τη θερμοκρασια του νερου με διακοπτόμενη χρήση αυτών, ή θα πρεπει να αγοράσω eliwell (θερμορυθμιστη). Εσείς πως ρυθμίζεται τη θερμοκρασία νερου στους καυσωνες;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-10, 14:41
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Με τον eliwel κρατας σταθερη θερμοκρασια χειμωνα καλοκαιρι. Επισης σε προφυλασει και απο περιπτωση βλαβης τους θερμοστατη.

Η αλλη λυση για σταθερη θερμοκρασια ειναι να εχεις μεσα και το θερμαντικο σε λειτουργια. Σαυτην την περιπτωση οταν το ανεμιστηρακι ριξει τη θερμοκρασια θα δουλεψει το θερμαντικο. Ομως ετσι θα δουλευουν και τα δυο ταυτοχρονα

Αν δεις οτι το ανεμιστηρακι σου δεν ριχνει τη θερμοκρασια πολυ, αλλα την μειωνει χωρις να την ριχνει κατω απο την επιθυμητη , τοτε το eliwel δεν το χρειαζεσαι γιαυτο το λογο.

(Εγω εχω eliwel αλλα το καλοκαιρι που εβαλα ανεμιστηρακια δεν ριχναν κατω απο τους 30 βαθμους και το eliwel δεν χρησιμεψε σε τιποτε. Στο τελος εχασα και τα ψαρια μου, γιαυτο φετος θελω να μεταφερω το ενυδρειο αλλου.)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-10, 14:51
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

θα ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις χαμηλη θερμοκρασια με χρονοδιακοπτες και δεν ειναι οτι καλητερο για τα ψαρια γιατι θα γηνονται πολλες διακυμάνσεις της θερμοκρασιας.
Μονοδρομος λοιπον η χρηση ελεκτη eliwell και θα ρυθμίσεις την θερμοκρασια σου εκει που θες και θα ναι παντα σταθερη.
Υπαρχουν και αλλοι ελεκτες πολυ καλοι, οπως αυτος που εχω γω (3 χρονια) και στον συνηστω ανεπιφιλακτa, πολυ καλητερος απο eliwell
http://www.lae-electronic.com/scheda...d=AT1-5/key=48
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-10, 14:54
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Πέρσι το καλοκαίρι η θερμοκρασια του νερού άγγιζε τους 31 βαθμους. Αραγε δε θα κάνουν δουλεια τα ανεμηστηράκια; (να το κατεβάσουν έστω στους 28 )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-10, 15:01
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Με ένα χρονοδιακόπτη και λίγο πειραματισμό (π.χ. πιο εντατική λειτουργία των ανεμιστήρων όσο είναι αναμένα τα φώτα) θα τα καταφέρεις μάλλον εύκολα.

Βέβαια, άλλο ένας χρονοδιακόπτης και άλλο ένας ελεγκτής τόσο στην λειτουργία τους όσο φυσικά και στο κόστος τους.

Επιπρόσθετα, με έναν ελεγκτή, θα μπορείς να έχεις το χειμώνα και προστασία σε περίπτωση που κολλήσει ο θερμοστάτης του θερμαντήρα σου!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από potami Εμφάνιση μηνυμάτων
(Εγω εχω eliwel αλλα το καλοκαιρι που εβαλα ανεμιστηρακια δεν ριχναν κατω απο τους 30 βαθμους και το eliwel δεν χρησιμεψε σε τιποτε. Στο τελος εχασα και τα ψαρια μου, γιαυτο φετος θελω να μεταφερω το ενυδρειο αλλου.)

Για πόσα λίτρα μιλάμε?

Με τι αρχική θερμοκρασία νερού?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρσι το καλοκαίρι η θερμοκρασια του νερού άγγιζε τους 31 βαθμους. Αραγε δε θα κάνουν δουλεια τα ανεμηστηράκια; (να το κατεβάσουν έστω στους 28 )
Σε 120λτ μπορούσα με σχετική άνεση να κρατήσω το νερό στους 25 βαθμούς (με αρχική θερμοκρασία γύρω στους 29-30).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 16-02-10 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-10, 15:13
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπρόσθετα, με έναν ελεγκτή, θα μπορείς να έχεις το χειμώνα και προστασία σε περίπτωση που κολλήσει ο θερμοστάτης του θερμαντήρα σου!
Επειδή αυτο που με ενδιαφέρει (προς το παρόν) είναι η ψύξη κυριως του νερου, θα ήθελα να δω αν τα καταφερνα με ένα χρονοδιακόπτη, με σχολαστικο έλεγχο τον πρώτο καιρο.Ε κτος κ αν όλοι όσοι βάζουν ανεμηστηράκια χρησιμοποιούν παραταιτήτως και θερμορυθμιστη..
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-10, 15:17
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πόσα λίτρα μιλάμε?

Με τι αρχική θερμοκρασία νερού?
200 λιτρα
μετρησα 40 στον εσωτερικο χωρο το απογευμα
το μεσημερι θα ειχε παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-10, 15:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αν δεν σε πονάει το κόστος αγοράς, σίγουρα eliwell.
Αν προτιμάς να τα "σκάσεις" λίγα λίγα στη ΔΕΗ, χρονοδιακόπτης.
Εγώ πέρσι το καλοκαίρι πήρα ελεγκτές θερμοκρασίας τύπου eliwell από το Χογκ Κόγκ με κόστος το 1/3 του eliwell κι έμεινα ευχαριστημένος.
Αν δουλέψουν και φέτος (καθότι Κινέζικοι), θα έχω κάνει απόσβεση και θα παραγγείλω κι άλλους για περίπτωση που κάποιος χαλάσει.
Ρίξε μια ματιά στο www.fish-street.com , εμένα μου έκαναν δουλειά και η τιμή τους με τα ταχυδρομικά, πλησιάζει πιο πολύ αυτήν του χρονοδιακόπτη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-10, 15:23
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Εγώ σε 120λτ κατάφερα σχετικά εύκολα με ένα χρονοδιακόπτη να ρίξω την θερμοκρασία απο τους 29-30 στους 25. Γϊνεται, απλά θέλει πειραματισμό!!

Δεν ξέρω αν στην περίπτωση σου αρκούν τα ανεμιστηράκια και αυτό εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου και από το πόσο θέλεις να καταβάσεις την θερμοκρασία!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από potami Εμφάνιση μηνυμάτων
200 λιτρα
μετρησα 40 στον εσωτερικο χωρο το απογευμα
το μεσημερι θα ειχε παραπανω
Με 40 στο περιβάλλον (που πρακτικά συνεπάγεται και σχεδόν 40 στο νερό) πάλι καλά που την έριξες στους 30!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 16-02-10 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-10, 15:26
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σε 120λτ κατάφερα σχετικά εύκολα με ένα χρονοδιακόπτη να ρίξω την θερμοκρασία απο τους 29-30 στους 25. Γϊνεται, απλά θέλει πειραματισμό!!

Δεν ξέρω αν στην περίπτωση σου αρκούν τα ανεμιστηράκια και αυτό εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου και από το πόσο θέλεις να καταβάσεις την θερμοκρασία!!
Έχω καθαρά γύρω στο 100lt. Η θερμοκράσια νερου φτάνει κοντα στους 31-32 κ θέλω να την κατεβάζω στους 27
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-02-10, 15:28
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν σε πονάει το κόστος αγοράς, σίγουρα eliwell.
Αν προτιμάς να τα "σκάσεις" λίγα λίγα στη ΔΕΗ, χρονοδιακόπτης.
Εγώ πέρσι το καλοκαίρι πήρα ελεγκτές θερμοκρασίας τύπου eliwell από το Χογκ Κόγκ με κόστος το 1/3 του eliwell κι έμεινα ευχαριστημένος.
Αν δουλέψουν και φέτος (καθότι Κινέζικοι), θα έχω κάνει απόσβεση και θα παραγγείλω κι άλλους για περίπτωση που κάποιος χαλάσει.
Ρίξε μια ματιά στο www.fish-street.com , εμένα μου έκαναν δουλειά και η τιμή τους με τα ταχυδρομικά, πλησιάζει πιο πολύ αυτήν του χρονοδιακόπτη.

Από περιέργεια, ποιόν έχεις πάρει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailim Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω καθαρά γύρω στο 100lt. Η θερμοκράσια νερου φτάνει κοντα στους 31-32 κ θέλω να την κατεβάζω στους 27

Με ανεμιστηράκια γίνεται. Είτε με χρονοδιακόπτη είτε με controller.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 16-02-10 στις 15:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-02-10, 15:51
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Αν τελικά πάρω την απόφαση και πάρω τον eliwell (εχώ ριξει μια ματια εδω στο φορουμ για τη συνδεσμολογια του κ τις ρυθμίσεις του..) πρεπει να αγοράσω κ κατι άλλο ή ό,τι χρειάζεται εμπεριέχεται αγοράζοντας τον; (εννοω αισθητηρα θερμοκρασίας νερου, κάποιο φις, ή οτιδήποτε άλλο)
Κ κατι ακομα: υπάρχει και μια και δύο εξοδων, αν θελεις έλεγχο μόνο ψυξης ή και ψυξης κ θερμανσης;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-10, 16:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Από περιέργεια, ποιόν έχεις πάρει?
-------------------------
Αυτόν: http://www.fish-street.com/temperatu...category_id=60
Τον είχε 20 δολλάρια, δηλαδή γύρω στα 14 ευρώ με την τότε ισοτιμία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-10, 16:30
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Υπαρχει ο 902(μονος) και ο 915(διπλος) ο πρωτος κανει περιπου 40 ευρω και ο δετυερος 50 μαζι με τον αισθητηρα αλλα πρεπει να πεις οτι το θες για ενυδρειο ωστε να σου δωσουν τον πλαστικο αισθητηρα.
Πιστευω οτι αξιζει η αγορα του
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-10, 16:33
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει ο 902(μονος) και ο 915(διπλος) ο πρωτος κανει περιπου 40 ευρω και ο δετυερος 50 μαζι με τον αισθητηρα αλλα πρεπει να πεις οτι το θες για ενυδρειο ωστε να σου δωσουν τον πλαστικο αισθητηρα.
Πιστευω οτι αξιζει η αγορα του
Σε ευχαριστώ πολύ!
Όποτε αγοράζοντας τον είναι ετοιμος για χρήση; Εχει δηλαδη ετοιμες υποδοχες για τις πριζες του θερμοστάτη και των ανεμηστηρων ή αγοραζω καποια φις;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-10, 16:55
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Οχι δεν θελει καποιο φις, αλλα θελει ρυθμισει στις καταλληλες θερμολρασιες για το ενυδρειο σου και να κανεις την συνδεσμολογια (θερμανση-ψυξη)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-10, 18:49
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Mάλλον θα το δοκιμάσω, αλλα θα ήθελα να ακουσω κ εμπειριες φίλων που χρησιμοποιουν ανεμηστηράκια σε συνεργασια με χρονοδιακόπτη.Ανα πόσες ώρες τα αναβαν κ ανα ποσες δεν τα λειτουργούσαν. Βέβαια η πτώση της θερμοκρασιας σχετίζεται με πολλες άλλες παραμέτρους εκτος της ωρας (λίτρα, θερμοκρασια δωματιου, κλπ), αλλα θα ήθελα να ακουσω καποιους με εμπειρια σε χρονοδιακοπτες το καλοκαίρι..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-10, 10:47
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailim Εμφάνιση μηνυμάτων
Mάλλον θα το δοκιμάσω, αλλα θα ήθελα να ακουσω κ εμπειριες φίλων που χρησιμοποιουν ανεμηστηράκια σε συνεργασια με χρονοδιακόπτη.Ανα πόσες ώρες τα αναβαν κ ανα ποσες δεν τα λειτουργούσαν. Βέβαια η πτώση της θερμοκρασιας σχετίζεται με πολλες άλλες παραμέτρους εκτος της ωρας (λίτρα, θερμοκρασια δωματιου, κλπ), αλλα θα ήθελα να ακουσω καποιους με εμπειρια σε χρονοδιακοπτες το καλοκαίρι..

Για το 120λτ, με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 30, τα είχα και δούλευαν 30-40 λεπτά για κάθε ώρα από τις 4 το απόγευμα έως τις 2 το βράδυ (τα φώτα ήταν αναμμένα από τις 4 το απόγευμα έως τις 12 τα μεσάνυχτα), και μετά έριχνα την λειτουργία τους στα 10 λεπτά ανα ώρα ώς τις 10 το πρωι και την αύξανα μετά σταδιακά για να φτάσω ξανά στα 30-40 λεπτά στις 16:00.

Το "σύστημα" ήταν δύο ανεμιστηράκια 12Vdc, διαμέτρου 8 εκατοστών, να φυσούν κάθετα προς το νερό με το ένα καπάκι του ενυδρείου (το 1/3 της επιφάνειας του) ανοιχτό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-02-10, 10:53
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Thumbs up

Σε ευχαριστώ πολυ!! Θα ήθελα να ακουσώ κ αλλών φίλων το χρονοδιαγραμμα τους και την εμπειρια τους..Θα με βοηθήσει πιστεύω για τον πρώτο καιρο αρκετα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρονοδιακοπτης.SOS aNe Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 24-11-09 17:53
eliwell 902 T kwstas_original Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 08-11-09 15:46
Eliwell golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 20-04-08 13:54
χρονοδιακοπτης jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 46 10-11-07 21:34
Eliwell yiatse Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 27-04-07 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06501 seconds with 15 queries