Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-13, 20:09
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή Ξεκινημα iwugami(αρχαριος με φυτα)

καλησπερα παιδια, σε λιγες εβδομαδες θα ξεκινησω την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 1,8μ/40π/50υψος..
Θα ειναι ενα φυτεμενο ενυδρειο σε στυλ iwagumi!!Εχω διαβασει απειρα ποστ για τα φυτεμενα ενυδρεια, καθως δεν εχω ξαναδοκιμασει φυτεμενο ενυδρειο και ειμαι αρχαριος.Υπαρχει περιπτωση αν ειναι δυσκολο το iwugami για εναν αρχαριο να μειν το προσπαθισω και απογοητευτω!!Αλλα γραφοντας αυτο το ποστ θελω μερικες απαντησεις ωστε να ξερω πανω-κατω τι γινεται, και αν οντως μπορω να το κανω!!
Τωρα, για να παρετε μια πρωτη ιδεα πως θα ειναι, σκεφτομαι να βαλω μονο γρασιδι και φυσικες πετρες (δεν θελω να βαλω αλλα ειδη φυτων και ταλαιποριθω) ..Επισης θα μπουν ψαρια που αντεχουν στο σκληρο νερο..
Θελω να ενημερωσω οτι ολα τα ποστ τα εχω διαβασει,αλλα πολλες απαντησεις βρισκονται διασκορπισμενες και με αποτελεσμα να μπερδεβομαι, αν καποιος εχει την προθεση να μου τα αναλυση θα του ειμαι ευγωμων!!!
Οι ερωτησεις ειναι οι εξεις :

1) Αφου φτιαξω με το καλο το ενυδρειο , τι φιλτρο θα χρειαστω για ενα ενυδρειο 380λ , φυτεμενο με γρασιδι και ψαρια σκληρου νερου (βιολογικο/κανονικο κτλπ ) ?

2)Επισης τι φωτισμο θα χρειαστω ποσα watt ?? (θελω να σας ενημεροσω οτι θα φτιαξω καπακι στο ενυδρειο, δεν υπαρχει προβλημα για ενα φυτεμενο ενυδρειο, η μηπως πρεπει να ειναι ανοιχτο απο πανω για περνει αερα και το καταλληλο CO2) ??

3)Θα χρειαστω θερμομετρο/θερμοστατη/ και τι αλλο για να μετραω το ph/CO2 κτλπ ?

4)Επισης θελω να μου πειτε περιπου τι φαρμακα θα χρειαστω και ποσα να ριξω πρειν βαλω οτιδηποτε μεσα στο ενυδρειο ??Και ποια να εχω στο συρταρι..

5)Ενα ενυδρειο 380λ με φυτεμενο γρασιδι και μικρα ψαρια σκληρου νερου , πρεπει να κανω συχνες αλλαγες νερου? πρεπει να ριχνω καθημερινα ειδικα φαρμακα για το γρασιδι και το λιπασμα?Σας τα λεω ολα αυτα επειδι το καλοκαιρι θα υπαρχει θεμα!!!

6)Επειδι το καλοκαιρι στην Πατρα εχει πολυ ζεστη θα επιρεασει πολυ τα φυτα η θα γυρισω απο διακοπες και θα τα βρω σαπισμενα?

7) Το γρασιδι ειναι δυσκολο φυτο?θα με ταλαιπωρησει?θελει πολλες αναγκες?

Ευχαριστω για το χρονο σας ολες οι απαντησεις ευπροσδεκτες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-13, 09:40
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanakss Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια, σε λιγες εβδομαδες θα ξεκινησω την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 1,8μ/40π/50υψος..
Θα ειναι ενα φυτεμενο ενυδρειο σε στυλ iwagumi!!Εχω διαβασει απειρα ποστ για τα φυτεμενα ενυδρεια, καθως δεν εχω ξαναδοκιμασει φυτεμενο ενυδρειο και ειμαι αρχαριος.Υπαρχει περιπτωση αν ειναι δυσκολο το iwugami για εναν αρχαριο να μειν το προσπαθισω και απογοητευτω!!Αλλα γραφοντας αυτο το ποστ θελω μερικες απαντησεις ωστε να ξερω πανω-κατω τι γινεται, και αν οντως μπορω να το κανω!!
Τωρα, για να παρετε μια πρωτη ιδεα πως θα ειναι, σκεφτομαι να βαλω μονο γρασιδι και φυσικες πετρες (δεν θελω να βαλω αλλα ειδη φυτων και ταλαιποριθω) ..Επισης θα μπουν ψαρια που αντεχουν στο σκληρο νερο..
Θελω να ενημερωσω οτι ολα τα ποστ τα εχω διαβασει,αλλα πολλες απαντησεις βρισκονται διασκορπισμενες και με αποτελεσμα να μπερδεβομαι, αν καποιος εχει την προθεση να μου τα αναλυση θα του ειμαι ευγωμων!!!

αχχχχχχ ωραια πραγματα . εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι θα εχεις σοβαρα προβλληματα με το aquascape σου. Οι διαστασεις 180 40 50 για ενα φυτεμενο ποσο μαλλον iwagumi θα σου κανουν την ζωη δυσκολη δεν θα μπορεις να δωσεις βαθος με τπτ . δωσε οσο βαθος μπορεις στο ενυδρειο σου και κοψε μηκος το υψος πρεπει να μεγαλωσει αλλα οχι πολυ



Οι ερωτησεις ειναι οι εξεις :

1) Αφου φτιαξω με το καλο το ενυδρειο , τι φιλτρο θα χρειαστω για ενα ενυδρειο 380λ , φυτεμενο με γρασιδι και ψαρια σκληρου νερου (βιολογικο/κανονικο κτλπ ) ?

ολα τα φιλτρα εχουν μεσα βιολογια θα παρεις 1 μεγαλο εξωτερικο ή 2 μικροτερα εξωτερικα αναλογα τα λιτρα σου

2)Επισης τι φωτισμο θα χρειαστω ποσα watt ?? (θελω να σας ενημεροσω οτι θα φτιαξω καπακι στο ενυδρειο, δεν υπαρχει προβλημα για ενα φυτεμενο ενυδρειο, η μηπως πρεπει να ειναι ανοιχτο απο πανω για περνει αερα και το καταλληλο CO2) ??

για γρασιδια το ιδανικο ειναι 1w ανα λιτρο

3)Θα χρειαστω θερμομετρο/θερμοστατη/ και τι αλλο για να μετραω το ph/CO2 κτλπ ?

phcontroller + συστημα co2 με μπουκΑΛΑ θερμοστατεςχ2 θερμομετρο χρονοδιακοπτη

4)Επισης θελω να μου πειτε περιπου τι φαρμακα θα χρειαστω και ποσα να ριξω πρειν βαλω οτιδηποτε μεσα στο ενυδρειο ??Και ποια να εχω στο συρταρι..
μακρια αποι φαρμακα παρε ενα melafix pimafix etsi na ta exeiw αν θελεις
αντιχλωριο λιπασματα



5)Ενα ενυδρειο 380λ με φυτεμενο γρασιδι και μικρα ψαρια σκληρου νερου , πρεπει να κανω συχνες αλλαγες νερου? πρεπει να ριχνω καθημερινα ειδικα φαρμακα για το γρασιδι και το λιπασμα?Σας τα λεω ολα αυτα επειδι το καλοκαιρι θα υπαρχει θεμα!!!
(αλλαγες νερου σε ενα τετοιο συστημα μαξ ανα 15μερες λιπασματα θα κανεις ενα προγραμμα που θα πρεπει να ακολουθεις τωρα εαν φυγεις για λιγο 15-20μερες δεν θα εχεις προβλημα με μια ταιστρα για παραπανω υπαρχουν ειδικα μηχανακια που βαζουν μονα τους λιπασματα


6)Επειδι το καλοκαιρι στην Πατρα εχει πολυ ζεστη θα επιρεασει πολυ τα φυτα η θα γυρισω απο διακοπες και θα τα βρω σαπισμενα?

θα βαλεις ανεμηστηρες και θα μειωσεις φωτισμο

7) Το γρασιδι ειναι δυσκολο φυτο?θα με ταλαιπωρησει?θελει πολλες αναγκες?
αναλογα το γρασιδι αλλα γενικα ειναι ζορικο στανταρ θελεις υποστρωμμα

Ευχαριστω για το χρονο σας ολες οι απαντησεις ευπροσδεκτες

πας στα βαθεια γρηγορα.......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-13, 14:38
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

χμμ δηλαδη ποσο υψος να δωσω και ποσο μηκος να κοψω? να γινει π.χ 1,7μ/60υψος η χρειαζεται και αλλο υψος?

1) Σκεφτομαι να βαλω ενα μεγαλο εξωτερικο φιλτρο, μου προτεινεις καποιο φιλτρο, που να κανει πολυ καλα την δουλεια του για τετια λιτρα?

3)Το phcontroller και το συστημα co2 με μπουκαλα ειναι σε λογικες τιμες ?( θα τα βρω και βεβαια στο ιντερνετ)

4) Εχω δει 5-6 βιντεο στο youtube που ξεκινουν απο την αρχη ενος ενυδρειου iwugami , και διχνουν πρειν βαλεις το λιπασμα και το υποστρομα ριχνουν 2 η 3 φαρμακα σκονης , αυτα δεν τα χρειαζομαι?( επειδι δεν γνωριζω και τοσο καλα αγγλικα δεν ξερω ποια φαρμακα αναφερονται στα video ) μηπως καταλαβαινεις ποια σου λεω και αν μου χρειαζονται?

5)Το μοναδικο προβλημα που υπαρχει ειναι η αλλαγες νερου.. Γνωριζω οτι οσα περισσοτερα λιτρα νερου εχεις μειωνονται και οι αλλαγες νερου, αυτο ισχυει στα φυτεμενα ενυδρεια ? Υπαρχει λυση για τις αλλαγες νερου, π.χ να αλλαζω το νερο μια φορα το μηνα?

7) μπορεις να μου αναφερεις καποια ευκολα ειδη γρασιδιων ??


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-13, 14:51
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οσον αφορα το 3) υπολογιζε στο 200αρι για ολο το πακετο αν το ψαξεις καλα. Για το 5) ισχιει οτι μπορεις να εισαι λιγο πιο χαλαρος στις αλλαγες στα μεγαλα ενυδρεια αλλα μεχρι ενα σημειο. Στο 400- λιτρα δεν εισαι βεβαια στην κατηγορια πολυ μεγαλα ενυδρεια αλλα οπως και ναχει ολα ειναι θεμα νιτρικων. Στο ιαγκουαμι απο οσα εχω δει και εγω δεν μπαινουν πολλα ψαρια αλλα απο την αλλη οσα εχω δει ειναι εκθεσιακα. Αν βαλεις πολλα ψαρια θαχεις πολλους ευπους αρα συχνοτερες αλλαγες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-13, 15:48
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanakss Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμ δηλαδη ποσο υψος να δωσω και ποσο μηκος να κοψω? να γινει π.χ 1,7μ/60υψος η χρειαζεται και αλλο υψος?
το ενυδρειο που ηθελα να κανω εγω ηταν 120 60βαθος 60υψος(50νερο)



1) Σκεφτομαι να βαλω ενα μεγαλο εξωτερικο φιλτρο, μου προτεινεις καποιο φιλτρο, που να κανει πολυ καλα την δουλεια του για τετια λιτρα?

[COLOR="rgb(255, 140, 0)"] απο οτι βλεπω δεν θα εισαι παντα παρων οποτε βαλε 2 φιλτρα ωστε αν κολλησει το ενα να μην τα χασεις ολα για να σου πω φιλτρο πρεπει να δουμε λιτρα[/COLOR]

3)Το phcontroller και το συστημα co2 με μπουκαλα ειναι σε λογικες τιμες ?( θα τα βρω και βεβαια στο ιντερνετ)

[COLOR="rgb(255, 140, 0)"] κανα 200ρι used απο αγγελια[/COLOR]

4) Εχω δει 5-6 βιντεο στο youtube που ξεκινουν απο την αρχη ενος ενυδρειου iwugami , και διχνουν πρειν βαλεις το λιπασμα και το υποστρομα ριχνουν 2 η 3 φαρμακα σκονης , αυτα δεν τα χρειαζομαι?( επειδι δεν γνωριζω και τοσο καλα αγγλικα δεν ξερω ποια φαρμακα αναφερονται στα video ) μηπως καταλαβαινεις ποια σου λεω και αν μου χρειαζονται?

[COLOR="rgb(255, 140, 0)"] βαλε 5-6εκ υποστρωμμα seachem floyrite και δεν θες τπρ αλλο [/COLOR]

5)Το μοναδικο προβλημα που υπαρχει ειναι η αλλαγες νερου.. Γνωριζω οτι οσα περισσοτερα λιτρα νερου εχεις μειωνονται και οι αλλαγες νερου, αυτο ισχυει στα φυτεμενα ενυδρεια ? Υπαρχει λυση για τις αλλαγες νερου, π.χ να αλλαζω το νερο μια φορα το μηνα?

[COLOR="rgb(255, 140, 0)"] οχι δεν ισχυει ιδικα αν ριχνεις λιπασματα γιατι οσα περισσεύουν συσσωρεύονται και θα ερθουν οι αλγες υπαρχουν και αυτοματες λυσεις ή ημιαυτοματες εγω εκανα αλλαγη νερου 150λιτρα σε 30λεπτα [/COLOR]

7) μπορεις να μου αναφερεις καποια ευκολα ειδη γρασιδιων ??

[COLOR="rgb(255, 140, 0)"] εχει καιρο που δεν εχω ενυδρειο και τα ονοματα τα ξεχασα αλλα ενας βασικος κανονας ειναι οσο πιο κοντο(τελικο μεγεθος) τοσο πιο ζορικο[/COLOR]



Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-01-13, 19:16
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Δεν γινεται να μεγαλωσω το πλατος κιαλο γιατι η βαση εχει πλατος 45εκατοστα..Χμμμ οποτε αρχιζω και καταλαβαινω σιγα σιγα οτι δεν μπορω να κανω αυτο το στυλ (iwugami) στο ενυδρειο μου γιατι υπαρχουν προβληματα..Εσυ τι στυλ θα με συμβουλευες να στισω σε ενα ενυδρειο με αυτες τις διαστασεις (φυτεμενο παντα), ισως τωρα μπορω να βαλω και αλλα ειδη ψαριων (π.χ δισκους/κιχλιδες κτλπ κτλπ) ??Υπαρχουν ειδικα φυτα που βαζεις για τετοια ψαρια (να αντεχουν σε ποιο μαλακο νερο) ??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-13, 19:23
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οτι στυλ θελεις μπορεις να κανεις ακομα και iwagami απλα θα πρεπει να ανεβασεις το επιπεδο σου στην κατασκευη του hardscape και να προσεξεις της κινησεις σου ωστε οτι κανεις να προσθετει βαθος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-13, 21:57
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

χμμ ωραιαα!! Ισως μπορω να βαλω και φυτα που να ειναι ευκολα, και να μην εχουν τοσες απαιτησεις, αλλα ειναι συμαντικα σε αυτα τα φυτα να χρειαστω CO2? Πρεπει να παρω οπωσδιποτε αυτην την μπουκαλα?Πρεπει να δωσω τοσα λεφτα για ενα εχω μερικα ευκολα φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-13, 22:44
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Οχι για ευκολα φυτα δεν θελεις μπουκαλα ουτε και ιδιετερα λιπασματα ουτε και το καλο υποστρωμμα που σου ελεγα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-13, 01:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι για ευκολα φυτα δεν θελεις μπουκαλα ουτε και ιδιετερα λιπασματα ουτε και το καλο υποστρωμμα που σου ελεγα
αλλα για γρασιδι θες σιγουρα και co2 και υποστρωμα και φωτισμο 0.8 -1+ watt ανα λιτρο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-01-13, 12:58
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

εκτος αν κανεις γρασιδη απο subulata και κοβεις τα μεγαλα επισης η μαρσιλεα που ειχα ειχα δωσει κλαδεματα σε ενυδρεια χωρις co2 φωτισμο κλπ πηγενα καλα αλλα πολυυυ αργα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-13, 20:43
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Μου αρεσει παρα πολυ το γρασιδι αλλα μαλλον δεν γινεται να βαλω, γιατι θελει πολυ μεγαλη συντηρηση,και δεν ξερω αν μπορω να κανω τοσες αλλαγες νερου εβδομαδιαια!!Αλλα αν θελω να βαλω πλαστικο γινεται?Υπαρχουν ειδικα??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-13, 21:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

χαάσες ολο το ενυδρειο αν βαλεις πλαστικο

οσο για τις αλλαγες οτι και να κανεις τις θελεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-13, 22:05
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

ναι αλλα δεν θα ειναι τοσο συχνες, και επειδη σπουδαζω πατρα και κανονικα μενω αθηνα θα ειναι δυσκολο γιατι το καλοκαιρι θα υπαρχει μεγαλο προβλημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος και φυτα georgez Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-04-11 10:42
Προβλημα με φυτα σε Μαλαουι ... αρχαριος Roussaks Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 08-12-09 21:30
αρχαριος με φυτα ΤΟΛΟΥΚΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 25-01-09 17:24
το ξεκινημα του αρχαριου GIORGOSKARA Αρχάριοι γλυκού νερού 0 23-01-08 20:48
Αρχαριος-Ερωτησεις για φυτα nikolas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 02-04-07 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06300 seconds with 13 queries