Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-07, 11:12
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Λοιπόν έχετε δίκιο σχεδόν σε όλα, ξεκινώ λοιπόν με το προηγούμενο setup, πριν 10 περίπου μήνες, έχοντας για βιολογικό 2 κάνιστρα ένα 2229 WET-DRY, και ένα 2217, επίσης ένα μηχανικό-χημικό 2217 με άνθρακα και αντιφώσφορο, όλα με ξεχωριστές εισόδους-εξόδους. Ένα skimmer (ίσα ίσα για τα λίτρα μου) MIDIFLOTOR, λάμπα UV, ψυκτικό, και μέσα στο ενυδρείο κυκλοφορητές, ένα MAREA 6000, και έναν MAXI-JET 1200.
Μετά από καλό στρώσιμο και τιμές σχεδόν μηδενικές, ότι ψάρι έβαζα το πολύ σε ένα μήνα πέθαινε, υπόψιν είχα 5 μαλακά κοράλλια, και 2 γαρίδες καθαριστές, από την αρχή που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, η εξήγηση απο πολλούς χομπίστες, και έμπειρους, και απο επαγγελματίες, ήταν παράσιτα και δή amiloodinium το οποίο χωρίς χαλκό, ή εναλλακτικά φορμόλη, δεν καθάριζε το ενυδρείο μου, αυτό που έκανα, ήταν να βάλω τον βράχο σε δοχεία και να πλύνο το ενυδρείο από την αρχή, αυτά πριν ένα μήνα, τώρα αυτή την στιγμή που γράφω,το ενυδρείο ξεκίνησε με το ίδιο setup, έχω βάλει νερό από RO και δύο damsel για τον κύκλο!!
Όσο για τις ερωτήσεις μου , ασφαλώς ρωτάω πιο έμπειρους από εμένα, και προσπαθώ να βγάλω κάποιο νόημα, βέβαια οι περισσότεροι που μου απαντούν βασίζονται στα ενυδρεία reef, και εκεί γίνεται το μπέρδεμα, όσο για το καλοπροαίρετα τι ήταν αυτό? εγώ σας θεωρώ όλους φίλους και δεν παρεξηγώ τίποτα ότι και να πείτε, και εάν σας ζαλίζω λίγο είναι και η ηλικία βλέπεις, (θα με βλέπεται σαν ένα γέρο του αλλάζεις εύκολα μυαλά αυτουνού? θα λέτε, ρε που πέσαμε!!! Χα! Χα! πλάκα κάνω μην με παρεξηγείται)
Πάντως ευχαριστώ όλους τους χομπίστες που μου δίνουν την εμπειρία τους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-07, 12:24
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mad Εμφάνιση μηνυμάτων
...ήταν παράσιτα και δή amiloodinium το οποίο χωρίς χαλκό, ή εναλλακτικά φορμόλη, δεν καθάριζε το ενυδρείο μου, αυτό που έκανα, ήταν να βάλω τον βράχο σε δοχεία και να πλύνο το ενυδρείο από την αρχή....
Αν όντως ήταν αυτό, αρκούσε να αφήσεις το ενυδρείο σου χωρις κάποιο ψάρι μέσα, για ένα διάστημα 2 περίπου μηνών (για σιγουριά). Αυτά τα παράσιτα χρειάζονται τα ψάρια για να ζήσουν και ακόμη και τα αυγά τους αν μείνουν, στο διάστημα των δύο μηνών θα έχουν εκκολαφθεί και θα έχουν ψοφήσει (πάντα χωρίς ψάρια).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-07, 13:45
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μπορείς να μας πεις ποσά λίτρα έχει το ενυδρείο σου και μια φωτο να σε βοηθήσουμε για τον βράχο .
Καθώς τους κυκλοφορητές σου και που τους έχεις .
Πάρε και ένα σκιέρ για παραπάνω από τα λίτρα σου να κάνουμε μια αρχή .
Τα damsel δεν είναι η καλύτερη επιλογή εκτός κάποιον μικρών εξαιρέσεων ενώ αντίθετος υπάρχουν αρκετά που είναι μεγάλο πρόβλημα ακόμα και για μεγάλα ψάρια .Δες λες και ποια πήρες να μην ψαχνόμαστε αργότερα .
Σκέψου τι θέλεις να βάλεις ,ένα ψαρί και τα υπόλοιπα θα συνδυαστούν συμφώνα με αυτό .
Έλα βρε μάστορα γιατί θα ακούνε εσένα και θα σκέπτονται ότι το θαλασσινό είναι κάτι δύσκολο.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-07, 15:08
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Λίτρα 350, παλιά κατασκευή δεν γίνονται τρύπες, δεν παίρνει άλλο από εσωτερικό skimmer (μόνο tunze 350 ευρώ το αφήνω για αργότερα),
τα damsel δεν τα ήθελα και εγώ αλλά όλοι αυτά είπανε να βάλω.
Το ένα λεγεται Abudefduf saxatilis ασημένιο με μαύρες ρίγες, το άλλο είναι μπλέ σκούρο με κίτρινη ουρά, και όντως θα μπορούσα να κάνω αυτό που είπε ο accnt αλλά το σκέφτηκα μετά!! οι κυκλοφορητές είναι ο MAREA αριστερά χτυπάει και επιφάνεια, και ο MAXI δεξιά πισω απο τους βράχους, επίσης σκέφτομαι μετά τον κύκλο για αγορά οζωνιστήρα.
Δεν πειράζει τώρα ξανά κύκλο!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish_tank1.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  140,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-07, 16:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μια παρατήρηση που (ΙΜΟ) πρέπει να την λάβεις σοβαρά υπόψη σου.
Πρέπει να αλλάξεις το aquascapingτου ενυδρείου σου.
Α. Είναι λίγο αφύσικο έτσι όπως το έχεις και
Β. (και κυριότερο) Δεν υπάρχουν μέρη στα οποία τα στρεσαρισμένα ψάρια θα μπορούσαν να ηρεμήσουν λίγο. Διάφορες σπηλιές, εσοχές έτσι ώστε να γίνονται «φυσικά καταλύματα» για τα ψάρια.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-07, 16:31
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ναι αυτό το σκέφτηκα και εγώ, βέβαια για μικρά ψάρια έχει αρκετές, αλλά αν βάλω κανένα μεγάλο θα είναι πρόβλημα, πω πω για να το κάνω να μου αρέσει έκανα μια μέρα, ποιος το ανακατεύει πάλι ρε γαμώτο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-07, 16:50
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Και ο βράχος δεν θα ακουμπήσει στα τζάμια και θέλεις και άλλο αλλά όχι τεράστιες κοτρόνες και να είναι φρέσκος .Θέλεις και άλλη κυκλοφορία ξεκινά με μια μεγάλη marea και βλέπουμε.
Και ο κύριος Abudefduf saxatilis παίρνει πόδι με την πρώτη ευκαιρία.
Κάνε κάτι τέτοιο με τον βράχο σου.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-07, 18:43
mad Ο χρήστης mad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2006
Περιοχή: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ναί θα προσπαθήσω, αυτό δεν είναι reef παιδιά? εγώ το θέλω κάπως έτσι!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1010702 7.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  80,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
AQUARIUM CORALS - Eric Borneman & Scott W. Michael ninikos58 Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 2 26-06-05 22:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04876 seconds with 15 queries