Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-04-09, 09:32   #1
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες???
drypes
Junior Member
Εγγραφή: 05-04-2009
Περιοχή: arxaia sikion
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
drypes Ο χρήστης drypes δεν είναι συνδεδεμένος 24-04-09, 09:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημέρα και χρονια πολλά σε όλους.
εχω αποκτησει πρόσφατα ενα ενυδρειο 120λιτ. και προσπαθω να μπω κι εγω στον μαγικο κοσμο σας.
βεβαια εχω χρονια ενα 60αρι με χρυσοψαρα αλλα ειπα να ανεβω κατηγορια και να ασχοληθω και με ποιο ιδιαιτερα ψαρακια.
βεβαια επειδη στην περιοχη (κιατο κορινθιας) μου δεν εχω εντοπισει ακομα καποιον που να εχει γνωσεις απο ενυδρεια ομολογω πως εχω πεσει θυμα... αρκετες φορες. δεν το βαζω κατω ομως και ευτυχως βρισκω αρκετες πληροφοριες στο αξιολογο φορουμ σας.
θα ηθελα να ρωτησω εαν τα εξωτερικα φιλτρα ειναι ποιο θορυβωδη απο τα εσωτερικα.γιατι εχω ενα εσωτερικο jbl και αγορασα ενα εξωτερικο sera που μου προτεινε το petshop .αλλα το επεστρεψα γιατι εκανε ενοχλητικο θορυβο(μηχανικο) επεισης μου πρασινισε και το νερο.τωρα περιμενω να μοθ φέρει ενα της heim που του ζητησα εγω, αν και προσπαθουσε να με πεισει να κρατησω αυτο που μου εδωσε και οτι ολα κανουν τετοιο θορυβο.
ειναι αληθεια αυτο τελικα?
μερικες φορες στην προσπαθεια να βοηθησεις την τοπικη αγορα το μετανιωνεις οικτρα....
ευχαριστω
Εμφανίσεις: 4065
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-09, 10:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
ο θορυβος των εξωτερικων φιλτρων ειναι αντιληπτος ..αλλα μονο αν εστιασεις την προσοχη σου...προσωπικα εχω 2 EHEIM εξωτερικα και δεν "ακουω" τιποτα....ειδικα το ενα που ειναι και μεσα στο ντουλαπι της βασης σαν να μην υπαρχει καθολου...
δεν ειδα ποτε της σερα...αλλα μου κανει εντυπωση να κανει ενοχλητικο θορυβο...μηπως ειχε κρατησει αερα μεσα?? σε αυτη την περιπτωση ολα κανουν θορυβο....
το να σου πρασινισει το νερο δεν οφειλεται στο ιδιο το φιλτρο....ισως ομως σε δυσλειτουργια του φιλτρου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-09, 13:39
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εγω ουτε τα αντιλαμβανομαι τα εξωτερικα .............σιγουρα αν ειναι καλης εταιριας θα ειναι πιο αθορυβο
τα εσωτερικα αν ειναι μεγαλουτσικα και συντηριμενα καλα ωστε να μη ζοριζεται η αντλια κανουν λιγο θορυθο ανεκτο ομως
-------------------------
οπως ειπε και ο πανος αυτο που σου παρουσιαστηκε μαλλον οφειλεται σε κακο χειρισμο δικο σου
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 24-04-09 στις 13:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-09, 21:21
drypes Ο χρήστης drypes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Περιοχή: arxaia sikion
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες!
ο θορυβος των εξωτερικων φιλτρων ειναι αντιληπτος ..αλλα μονο αν εστιασεις την προσοχη σου...προσωπικα εχω 2 EHEIM εξωτερικα και δεν "ακουω" τιποτα....ειδικα το ενα που ειναι και μεσα στο ντουλαπι της βασης σαν να μην υπαρχει καθολου...
δεν ειδα ποτε της σερα...αλλα μου κανει εντυπωση να κανει ενοχλητικο θορυβο...μηπως ειχε κρατησει αερα μεσα?? σε αυτη την περιπτωση ολα κανουν θορυβο....
το να σου πρασινισει το νερο δεν οφειλεται στο ιδιο το φιλτρο....ισως ομως σε δυσλειτουργια του φιλτρου....
ευχαριστω για την απαντηση...
ναι και εμενα μου εκανε εντυπωση και πιστευα χωρισ να ειμαι γνωστης πως τα εξωτερικα πρεπει να ειναι ποιο αθορυβα.για να σου δςσς ενα παραδειγμα εκανε οπως κανει περιπου το ψυγειο οταν δουλειει το μοτερ.επεισης η εξαγωγη του οταν ακουμπαγε στο επιπλο συντονιζοταν. τελοσ παντων με πηρε τηλ και εχει φερει ενα χειμ(ελπιζω να ειναι οκ με αυτο).
οσο για το νερο επανηλθε μια χαρα οταν ξαναεβαλα το εσωτερικο να δουλευει .... καταλαβαινω πως οταν δουλευει ενα μοτερ υπαρχει καποιος θορυβος αλλα πιστευω πως δεν πρεπει να σε πιανει και πονοκεφαλος οταν καθεσε στο σαλονι .....
ευχαριστω για το ενδιαφερον....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειναι το ζευγαρι thanos33 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 11-11-08 16:59
ποιο ειναι? georgetax Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-10-07 15:33
Ποιο ειναι το αγαπημενο σας χρωμα?? Mariel Bettas 11 03-09-07 11:22
ποιο ειναι το καταλληλοτερο φιλτρο?? Mariel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 11-08-05 20:14
Ποιο φυτο ειναι αυτο ???...(Dracaena) X_nikolas Αναγνωρίσεις φυτών 5 18-03-04 14:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04372 seconds with 13 queries