Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-09, 03:32
iliastra Ο χρήστης iliastra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Περιοχή: ptolemaida
Μηνύματα: 65
Question Αντίστροφη όσμωση RO

Λοιπόν θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την αντίστροφη όσμωση.

Έχουμε και λέμε……

Σκέφτομαι να αγοράσω μια αντίστροφη όσμωση στο άμεσο μέλλον απλά θέλω να το ψάξω λίγο. Θέλω να μου προτείνετε μερικές RO. Έχω δει αυτήν εδώ η οποία φαίνεται αρκετά φτηνή
http://www.aquaristic.net/aqua-light...-7998-eur.html
θα ήθελα να μου πείτε εάν την έχει κανείς και εάν είναι καλή?? Επίσης πόσων σταδίων είναι??
Θα ήθελα, επειδή έχω διαβάσει μέσα στα forum ότι είναι καλό, να έχει και DI. Η συγκεκριμένη έχει DI και εάν δεν έχει μπορεί να δεχτεί και πώς???
Εάν κάποια στιγμή χρειαστεί ανταλλακτικά, που σίγουρα θα χρειαστεί, μπορώ να βρω εδώ στην Ελλάδα ή θα χρειαστεί ξανά παραγγελία από Γερμανία???
Επίσης όποιες άλλες RO έχετε να προτείνετε πείτε μου να τις ρίξω μια ματιά φυσικά σε λογικές τιμές (το πολύ 130 ευρώ) θα ήθελα να έχουν σύστημα ώστε να καθαρίζει η μεμβράνη εαν γίνετε.
Κάτι ακόμα που ξέχασα να το αναφέρω ειναι εαν η παραπάνω RO μπορει να κάνει Flush (καπως έτσι λέγετε τελος πάντων) για να καθαρίζει.

Να συμπληρώσω οτι τι θέλω για ενυδρείο με γλυκό νερό (το λεω εαν έχει σχέση με το DI, οπότε εαν το DI δεν είναι απαραίτητο στο γλυκο τοτε ψάχνω για RO χωρίς DI)


Ένα άλλο θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής (αφού πάρω την RO):

Έχω ένα ντεπόζιτο 500 λίτρων το οποίο δεν χρησιμοποιείτε. Σκέφτομαι να το γεμίζω νερό από την γεώτρηση και μετά με έναν κυκλοφορητή (τους κοινούς που έχουμε στα ενυδρεία) να τον συνδέσω στην RO έτσι ώστε να χρησιμοποιώ και να “καθαρίζω” το νερό από την γεώτρηση. Πιστεύετε ότι θα πετύχει η μήπως δεν θα είναι αρκετή η πίεση?? Τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να εκμεταλλευτώ το νερό από την γεώτρηση??? Υπάρχει κανά “εργαλείο” που να μεγαλώνει την πίεση του νερού από τον κυκλοφορητή???

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου και το μέγεθος του κειμένου μου και σόρρυ και για το ζάλισμα που σας έκανα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-09, 04:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη ειναι και αν ειναι σαν κι αυτη που εχω εγω κανει flush αφαιρωντας το flow restrictor (στραγγαλιστης ροης) που ειναι μια μικρη βαλβιδουλα μεσα στο παξιμαδι που σφιγγει το σωληνακι που φευγει απο την εξοδο DRAIN (για την αποχετευση)

Επισης αυτη και σε συνδυασμο με την πτωση της λιρας παει 47 λιρες (σημερα 50¤) μαζι με τα μεταφορικα. (ειναι παρομοια με του aquaristic και πολυ αξιοπιστη μου βγαζει μηδενικες σκληροτητες και 001-010 TDS αναλογα θερμοκρασιες κλπ, απο αποδοση 5,5-6,5 λιτρα την ωρα "καλο" νερο και 13-15 "κακο")
Μιλα του στο τηλεφωνο και ζητα να σου στειλει και 3-4 σετ προφιλτρα να εχεις μεχρι να χρειαστει αλλαγη η μεμβρανη.
Για να γλυτωσεις και μεταφορικα.
10-11¤ το σετ παει.
Καντου παζαρια, σηκωνει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-09, 10:07
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

Μια απορία για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα το νερό απο μια τέτοια RO είναι πόσιμο ή θέλει κάτι άλλο για να μπορούμε να το πιουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-09, 10:39
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

delta αυτη δει ειναι buy it now... Μπορει να την παρει?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-09, 14:59
iliastra Ο χρήστης iliastra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Περιοχή: ptolemaida
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

http://cgi.ebay.co.uk/DOMESTIC-WATER...3A1|240%3A1318 αυτή εδώ την έχει κανείς ???? μου φαίνετε αρκετά καλή και ότι είναι 5 σταδίων (δεν ξέρω εαν χρειάζονται τόσα στάδια όμως για ενυδρεία)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-09, 18:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
delta αυτη δει ειναι buy it now... Μπορει να την παρει?
Κατα 99% ναι, αλλιως βαζει αλλη μια λιρα και την "χτυπαει"
5 πηραμε η μια ηθελε 1¤ παραπανω για να μας τη δωσει.
Το καλυτερο ειναι το τηλεφωνο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iliastra Εμφάνιση μηνυμάτων
http://cgi.ebay.co.uk/DOMESTIC-WATER-PURIFICATION-UNIT-RO-REVERSE-OSMOSIS_W0QQitemZ260347652177QQcmdZViewItemQQptZUK _Home_Garden_Food_SM?hash=item260347652177&_trksid =p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1296|66%3A2|65%3A12|3 9%3A1|240%3A1318 αυτή εδώ την έχει κανείς ???? μου φαίνετε αρκετά καλή και ότι είναι 5 σταδίων (δεν ξέρω εαν χρειάζονται τόσα στάδια όμως για ενυδρεία)
Για freshwater φτανει και 3 σταδια.
Οσο πιο πολλα ομως τοσο πιο καλα.
Αν ειναι καλη η τιμη γιατι οχι.
Εχε υποψη σου οτι οσα πιο πολλα σταδια τοσα πιο πολλα ανταλλακτικα προφιλτρα για αλλαγμα εκτος των ρυτινων αν εχει DI σταδιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-01-09 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-09, 18:47
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iliastra Εμφάνιση μηνυμάτων
http://cgi.ebay.co.uk/DOMESTIC-WATER-PURIFICATION-UNIT-RO-REVERSE-OSMOSIS_W0QQitemZ260347652177QQcmdZViewItemQQptZUK _Home_Garden_Food_SM?hash=item260347652177&_trksid =p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1296|66%3A2|65%3A12|3 9%3A1|240%3A1318 αυτή εδώ την έχει κανείς ???? μου φαίνετε αρκετά καλή και ότι είναι 5 σταδίων (δεν ξέρω εαν χρειάζονται τόσα στάδια όμως για ενυδρεία)

Εξαρταται για την χρήση θα έλεγα εγω..
Στο θαλασσινο καποιοι χρησιμοποιούν και 7 σταδίων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-09, 18:57
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iliastra Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι να αγοράσω μια αντίστροφη όσμωση στο άμεσο μέλλον απλά θέλω να το ψάξω λίγο. Θέλω να μου προτείνετε μερικές RO. Έχω δει αυτήν εδώ η οποία φαίνεται αρκετά φτηνή
http://www.aquaristic.net/aqua-light...-7998-eur.html
θα ήθελα να μου πείτε εάν την έχει κανείς και εάν είναι καλή?? Επίσης πόσων σταδίων είναι??
Θα ήθελα, επειδή έχω διαβάσει μέσα στα forum ότι είναι καλό, να έχει και DI. Η συγκεκριμένη έχει DI και εάν δεν έχει μπορεί να δεχτεί και πώς???
Εάν κάποια στιγμή χρειαστεί ανταλλακτικά, που σίγουρα θα χρειαστεί, μπορώ να βρω εδώ στην Ελλάδα ή θα χρειαστεί ξανά παραγγελία από Γερμανία???
Επίσης όποιες άλλες RO έχετε να προτείνετε πείτε μου να τις ρίξω μια ματιά φυσικά σε λογικές τιμές (το πολύ 130 ευρώ) θα ήθελα να έχουν σύστημα ώστε να καθαρίζει η μεμβράνη εαν γίνετε.
Κάτι ακόμα που ξέχασα να το αναφέρω ειναι εαν η παραπάνω RO μπορει να κάνει Flush (καπως έτσι λέγετε τελος πάντων) για να καθαρίζει.

Να συμπληρώσω οτι τι θέλω για ενυδρείο με γλυκό νερό (το λεω εαν έχει σχέση με το DI, οπότε εαν το DI δεν είναι απαραίτητο στο γλυκο τοτε ψάχνω για RO χωρίς DI)


Ένα άλλο θέμα που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής (αφού πάρω την RO):

Έχω ένα ντεπόζιτο 500 λίτρων το οποίο δεν χρησιμοποιείτε. Σκέφτομαι να το γεμίζω νερό από την γεώτρηση και μετά με έναν κυκλοφορητή (τους κοινούς που έχουμε στα ενυδρεία) να τον συνδέσω στην RO έτσι ώστε να χρησιμοποιώ και να “καθαρίζω” το νερό από την γεώτρηση. Πιστεύετε ότι θα πετύχει η μήπως δεν θα είναι αρκετή η πίεση?? Τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να εκμεταλλευτώ το νερό από την γεώτρηση??? Υπάρχει κανά “εργαλείο” που να μεγαλώνει την πίεση του νερού από τον κυκλοφορητή???

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις μου και το μέγεθος του κειμένου μου και σόρρυ και για το ζάλισμα που σας έκανα.

Ευχαριστώ
Ολα εξαρτωνται απο το τι ενυδρειο εχεις ...αν δεν εχεις δισκους ή θαλασσινο reef , τοτε δεν χρειαζεται το DI αφου ανεβαζει ασκοπα το κοστος αποκτησης και χρησης.

Το flush δεν ειναι καμμια επιστημη ...ολες οι μεμβρανες κανουν flush , αλλες χειροκινητα και αλλες αυτοματα.

Το θεμα με το βαρελι που λες γινεται με ειδικη booster pump 24V που μπαινει πανω στην οσμωση αλλα δεν στο συνιστω ...αν το νερο της γεωτρησης ειναι πολυ χαλια , θα θες αλλη οσμωση καθε χρονο ή σιγουρα καποιο μοντελο μεγαλο με περισσοτερα προφιλτρα.Επισης το κοστος της booster pump θα ειναι μεγαλυτερο απο την οσμωση.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-09, 19:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
....Επισης το κοστος της booster pump θα ειναι μεγαλυτερο απο την οσμωση.
αυτη που ειναι σε λογικη τιμη πως την βλεπεις?
http://cgi.ebay.co.uk/BOOSTER-PUMP-R...3A1|240%3A1318
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-09, 19:22
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Τι να δω ...

Αυτη θα θελει αλλαγη μαζι με τα προφιλτρα
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-09, 19:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

thanks καταλαβα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-09, 19:47
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dfoust Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια απορία για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα το νερό απο μια τέτοια RO είναι πόσιμο ή θέλει κάτι άλλο για να μπορούμε να το πιουμε?

κανείς παιδιά????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-09, 19:52
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έχει συζητηθεί αρκετές φορές το θέμα με το νερό της όσμωσης!
Κάνε αναζήτηση και θα το βρεις.

Από όσο θυμάμαι η πρόταση κατέληξε στο οτι δεν έχει να προσφέρει τίποτα στον ανθρώπινο οργανισμό μια και από αυτό το νερό λείπουν τα πάντα (άλατα και ιχνοστοιχεία).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-09, 19:53
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχει να προσφέρει τίποτα στον ανθρώπινο οργανισμό μια και από αυτό το νερό λείπουν τα πάντα (άλατα και ιχνοστοιχεία).
πολυ σωστα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-09, 20:06
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Πολύ πρόσφατα βρέθηκε σε ενα καταστημα με φίλτρα νερού στην Θεσσαλονίκη.

Εκατσα λοιπόν και έκανα μια συζήτηση με τον ανθρωπο αυτο και συζητούσαμε για το τι χρησιμοποιούμε εμείς στα ενυδρεία και ποιες είναι οι οσμώσεις που χρησιμοποιούνται για ανθρώπινη χρήση.
Εεε λοιπόν έχω να σας πω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση η μία με την άλλη.
Εκείνες είναι ολόκληρα εργοστάσια σε μέγεθος ενός σκαμπώ με ηλεκτρονικά συστήματα, αντλίες, autoflushing, και πάρα πολλά αλλαααα που ούτε πως λέγονται θυμαμαι να σας πω...
Υπαρχουν ενα σωρο φίλτρα, για να "διορθώνουν" το ph, για κατι μεταλλα, ενας χαμός....

Αρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι οσμώσεις που χρησιμοποιούμε εμείς δεν ενδείκνυνται για ανθρώπινη χρήση.


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-01-09, 20:18
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

τα προηγουμενα που ειπες ειναι πολυ σωστα. του ενυδρειου ειναι μονο το φιλτρο(ανα κομματο του) σαν αυτο που εχουμε και στις οικιακες.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-09, 21:52
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ πρόσφατα βρέθηκε σε ενα καταστημα με φίλτρα νερού στην Θεσσαλονίκη.

Εκατσα λοιπόν και έκανα μια συζήτηση με τον ανθρωπο αυτο και συζητούσαμε για το τι χρησιμοποιούμε εμείς στα ενυδρεία και ποιες είναι οι οσμώσεις που χρησιμοποιούνται για ανθρώπινη χρήση.
Εεε λοιπόν έχω να σας πω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση η μία με την άλλη.
Μην ακους τι λενε ...το ιδιο πραγμα ειναι Αν κατι μπορει να κανει τη διαφορα ειναι η ποιοτητα των φιλτρων ανθρακα.

Το packaging και οι ηλεκτρικες ευκολιες μπορει να υπαρχουν αλλα η ουσια (το παραγομενο νερο δηλαδη) ειναι ακριβως το ιδιο.

Εχω ''χειρουργησει'' οσμωση-σκαμπο σαν αυτες που λες και περιειχε οτι περιεχουν και οι ενυδρειακες οσμωσεις σε καθετη θεση (συν λαμπακια,κουμπακια κλπ)

Το νερο οσμωσης πινεται ...αν υπαρχει προβληματισμος για την ελλειψη ιχνοστοιχειων , υπαρχουν ειδικα φιλτρα mineral.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-01-09, 22:06
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Στο νημα και στην μεμβρανη ισως να μην διαφέρουν αλλα εχε και αλλα χιλιαδυο φίλτρα διαφορετικα και απο αγνωστα υλικα σε εμενα τουλαχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-09, 22:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αλλο αυτο ...η αντιστροφη οσμωση δεν ειναι η μοναδικη μεθοδος φιλτρανσης που υπαρχει
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-01-09, 22:59
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Σε σειρα με την μεμβρανη εννοουσα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-01-09, 23:16
Το avatar του χρήστη dfoust
dfoust Ο χρήστης dfoust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 148
Send a message via Skype™ to dfoust
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ ρώτησα γιατί σκεφτόμουν να βάλω ΑΟ για το ενυδρείο και λόγο ότι στην περιοχή μου το νερό δεν είναι πόσιμο και αναγκάζομαι να κουβαλάω νερό από πηγή να το χρησιμοποιώ και για πόσιμο. Αυτές που βγάζουν κατάλληλο νερό για τον άνθρωπο πόσο έχουν? έχετε κάποια να μου προτείνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-09, 19:24
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Είχα πάρει κάποτε, πριν ξεκινήσω το χόμπι με τα ενυδρεία, ένα φίλτρο νερού για οικιακή χρήση και πόσιμο φυσικά νερό από ένα φίλο.
Αυτό είχε ένα φίλτρο μόνο «φαρμακευτικού άνθρακα» ‘όπως μου το είχε πει τότε αυτός.
Λοιπόν όταν έβαζες το νερό από το φίλτρο στο ποτήρι και το έπινες όλα καλά. Όταν το φύλαγες στο ψυγείο για παράδειγμα για να το πιείς αργότερα δε πινότανε. Είχε γεμίσει προφανώς κολοβακτηρίδια λόγω της αφαίρεσης του χλωρίου από τον άνθρακα και παράλληλα της στασιμότητας του στο μπουκάλι. Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση έδωσα εγώ στη πολύ κακή γεύση που είχε μετά τη παραμονή του στο μπουκάλι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-01-09, 21:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα πάρει κάποτε, πριν ξεκινήσω το χόμπι με τα ενυδρεία, ένα φίλτρο νερού για οικιακή χρήση και πόσιμο φυσικά νερό από ένα φίλο.
Αυτό είχε ένα φίλτρο μόνο «φαρμακευτικού άνθρακα» ΅όπως μου το είχε πει τότε αυτός.
Λοιπόν όταν έβαζες το νερό από το φίλτρο στο ποτήρι και το έπινες όλα καλά. Όταν το φύλαγες στο ψυγείο για παράδειγμα για να το πιείς αργότερα δε πινότανε. Είχε γεμίσει προφανώς κολοβακτηρίδια λόγω της αφαίρεσης του χλωρίου από τον άνθρακα και παράλληλα της στασιμότητας του στο μπουκάλι. Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση έδωσα εγώ στη πολύ κακή γεύση που είχε μετά τη παραμονή του στο μπουκάλι.
Δεν ξερω το λογο για το παραπανω , παντως σιγουρα δεν ειναι θεμα ελλειψης χλωριου ...αν ηταν ετσι , τα εμφιαλωμενα μεταλλικα νερα θα επρεπε να σκυλοβρωμανε.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντίστροφη όσμωση poliko_selas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 18-07-08 22:38
Αντίστροφη όσμωση geokary Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 29-01-08 09:34
Αντίστροφη όσμωση Λιβέρης Σταύρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 10-12-07 17:57
Αντίστροφη όσμωση angel1984 Λοιπός εξοπλισμός 9 18-03-07 14:05
Αντίστροφη όσμωση ? Μάγγος Θωμάς Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 27-07-05 09:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07874 seconds with 15 queries