Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-08, 20:25
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Σύνθεση!

Καλησπέρα σας! Έχω ένα ενυδρείο 120lt, pH~6.7-7, και σκληρότητα ~12. Θέλω να μου προτείνετε κάποια ωραία σύνθεση από ψαράκια μιας και για πολύ καιρό δεν αγόραζα και τα υπόλοιπα με τον καιρό απεβίωσαν. Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια και είναι σαφώς πλήρες στρωμένο(και εννοείτε περιπιημένο). Έψαξα και εγώ στο internet για να δω ψάρια αλλά δεν βρήκα κάποια με pH κάτω από 7 μιας και το ενυδρείο μου έχει λιγότερο λόγω του CO2 που παρέχω από μπουκάλα στα φυτά μου. Το ενυδρείο έχει φυτά και ξύλα. Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κάποια σύνθεση αλλά έχω βαρεθεί ειλικρινά το να έχω τα ίδια και τα ίδια όπως molly, platy, guppies... Με το αν είναι ζόρικα ή οχι δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα λόγω εμπειρίας και πολύ διαβάσματος GAB! Κάτι που σκέφτηκα: τιγράκια με γκουράμι και σκαλάρια μικρά πάνε? Πάντως ένα από τα τρία είδη εάν με ευνοούν οι συνθήκες του ενυδρείου μου θα ήθελα να τα έχω! Κάθε άλλη σύνθεση ευπρόσδεκτη!!! Συγγνώμη αν κούρασα τα μάτια σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-08, 20:34
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Δεν κουράστηκαν τα μάτια μας ρε αδερφέ, αλλά αν απεβίωσαν όλα τα ψαράκια σου, πως είναι πλήρες στρωμένο και περιποιημένο το ενυδρείο?????

Τέλος πάντων, νομίζω ότι με βάση τα λίτρα που έχεις στο ενυδρείο, αν βάλεις σκαλάρια για παράδειγμα, δεν μπορείς να βάλεις πάνω από 2-3 ψάρια όλα κι όλα.........

Βέβαια θα μιλήσουν και οι άλλοι που είναι πολύ πιο παλιοί εδώ μέσα και έμπειροι, αλλά αυτή είναι η αρχική μου σκέψη.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-08, 20:52
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

5-6 τιγράκια με 2 γκουραμι ειχα αρκετο καιρο στο ενυδρειο μου χωρίς προβλήματα. Βασικό ειναι ομως τα τιγρακια να ειναι πανω απο 6 εστω να μειωνεται η επιθετικοτητα τους.... Για σκαλάρια θα πρεπει να ξερουμε τουλαχιστον το υψος του ενυδρειου σου.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-08, 20:55
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Πάνω που πήγαινα να πω να βάλεις μερικά τιγράκια και ένα ωραίο ζευγάρι γκουράμι.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-08, 21:09
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Το flourite είναι αιχμηρό, οπότε θα πρέπει να ψάξεις μήπως π.χ. δεν κάνει για τα gourami.. Δεν έχω ιδέα αν ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο, απλά το επισημαίνω, για να το έχεις υπ'οψην σου.. Για παράδειγμα, με αιχμηρό υπόστρωμα δε μπορείς να βάρεις κορύντορας..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-08, 21:16
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Αχ παιδιά τέλεια!!! Θα το κοιτάξω αυτό με το χαλίκι πάντως, Σας ευχαριστώ πολύ!! Το ύψος του ενυδρείου μου είναι 45cm και το νερό φτάνει στα 40cm.(για τα σκαλάρια το λέω)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-08, 21:18
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι το γκουραμι ασχολειται με το βυθο......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-08, 20:43
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πρώτα απ'όλα, αν το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να συντηρείς τη βιολογία.. Κάπου διάβασα στο forum ότι τα βακτηρίδια όταν δεν τρέφονται δεν "πεθαίνουν", αλλά μπαίνουν σε μία κατάσταση "αδράνειας".. Σε κάθε περίπτωση πάντως θα πρέπει να ξαναπροσέξεις τη σταδιακή εισαγωγή των ψαριών..

Τώρα, επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές, αλλά εξαρτώνται και από άλλα πράγματα, όπως π.χ. οι διαστάσεις του ενυδρείου (και όχι μόνο τα λίτρα.. π.χ. τα σκαλάρια θέλουν μεγάλο ύψος..), ή το χαλίκι που έχεις (π.χ. εμένα μου αρέσουν πολύ τα ramirezi, τα οποία όμως, διαβάζω στο site του κ. Τσάμη ότι θέλουν ψιλό χαλίκι..)

Πάντως, εγώ, αν είχα ένα τέτοιο ενυδρείο θα άρχιζα το ψάξιμο προς την κατεύθυνση κάποιας νανοκιχλίδας (ζευγαράκι απιστόγραμμα ή ραμιρέζι), μαζί με ένα κοπαδάκι τέτρα (μάλλον καρδινάλιους ή νέον).. Η σκληρότητα είναι κοντά στα άνω όρια που θέλουν αυτά τα ψαράκια, οπότε πιθανότατα, με χρήση τύρφης θα καταφέρεις (χωρίς να χρειάζεσαι Α/Ο) να μειώσεις λίγο και σκληρότητες και pH, και να πετύχεις τις καλύτερες συνθήκες..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-08, 20:50
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Τώρα τι να πω για το ότι πέθαναν, σάμπως ξέρω? Δύο χρόνια είναι αυτά... Από γηρατιά ίσως? Πλάκα κάνω...!!! Θα το σκρφτώ αλλά προς το παρόν λέω να τα αφήσω τα αγγελόψαρα. Gouram...άκια δεν μπορώ να βάλω που τα συμπαθώ και πάρα πολύ? Αν ναι με ποια άλλα είδη συμβιώνουν? Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 100*35*45 και για υπόστρωμμα έχω seachem flourite.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-08, 22:31
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

¶μα βάλει πάνω από 7-8 τότε θα δίνουν περισσότερη σημασία στο κοπάδι και θα παίζουν μεταξύ τους και δεν θα πειράζουν τις αντένες των γκουράμι.¶λλωστε βρίσκονται και στον ίδιο βιότοπο.
Αφού έχεις ph 6.7-7.0 θα μπορούσες να βάλεις ένα κοπαδάκι νοτιοαμερικάνων ψαριών (νέον τέτρα καρδινάλιους χήρες ροδόστομους κτλπ) των 12-16 ατόμων και θα είχες πολύ ωραίο αποτέλεσμα.
Θα σου πρότεινα και ένα ζευγάρι νανοκιχλιδών (ραμιρέζι ή απίστο) αλλά η αιχμηρότητα του flourite τα αποκλίει μιας και μπορεί να τραυματίστεί το στόμα τους.
----------------
Βάλε καμιά φωτογραφία του ενυδρείου σου να δούμε για τι μιλάμε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-08, 23:00
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Χμχμχμ... Με τα γκουράμια και τα τιγράκια μπορώ να βάλω κανένα μικρό κοπαδάκι(3-4)? A... και κάτι ακόμα... siamensis μπορώ να βάλω κανένα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-08, 23:07
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Aπό τα κλασσικά κοπαδόψαρα πιστεύω πως όχι...
Και λόγω σύνθεσης ψαριών (άλλη ήπειρό..εκτός αν βάλεις αρλεκίνους που είναι ασιάτικα) και λόγω ότι ένα κοπάδι θα πρέπει να αποτελείτε από τουλάχιστον 7 άτομα και λόγω ιχθιοφόρτισης και λόγω ότι δεν είναι και τόσο ωραίο να βάζουμε παραπάνω από ένα είδος κοπαδόψαρων γιατί χαλάει το οπτικό αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-08, 23:17
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

OK!! Πάντως από φιλτράρισμα έχω ένα εσωτερικό με σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και eheim substrat με αντλία 400lt/h και ένα εξωτερικό με τα ίδια υλικά το οποίο είναι το eheim 2213. Τα αναφέρω αυτά για την βιολογία και την ιχθυοφόρτωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύνθεση - 40 L nezard Αρχάριοι γλυκού νερού 4 11-03-07 12:10
Σύνθεση ενυδρείου για Oscar Xotikouli ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 11-12-06 00:29
Σύνθεση φίλτρου.Σωστά ή λάθος? msigouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 14-11-06 02:35
Σύνθεση ψαριών petran Γλυκό νερό - Γενικά 11 30-08-06 12:41
Νέα Σύνθεση... qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 6 11-09-05 18:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08954 seconds with 15 queries