Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-10, 19:05
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Στύσιμο νέου ενυδρείου

Καλησπέρα σας,
είμαι νέος στο forum και ακομα πιο νέος στο hobby... Για αυτό θα ήθελα κάποιες συμβουλές σας...
Έχω ενυδρείο 210L. ο εξοπλησμός που πήρα είναι:
Φίλτρο της ΕΗΕΙΜ, ένα θερμαντικό σώμα πάλι τις ΕΗΕΙΜ και χαλικάκια (όχι αμμος) και μία ασβεστομένη πέτρα.. Αφού τα πήρα αυτά τα εβαλα σε λειτουργία για το στρώσιμο έριξα κάποια βακτήρια σε μορφή αμπούλας της TetraAqua (Bactozym) και αντιχλώριο. Το άφησα σε λειτουργία το ενυδρείο για 5 μέρες και πήγα στο pet shop για να μου κάνει τα test και μου είπε ότι όλα είναι καλά... αν και μου φάνηκε περιεργο να στρώθηκε το ενυδρείο, πήρα ψάρια, Θέλω να κάνω ενυδρείο με αφρικάνικες κιχλίδες. Πήρα 3 ψαράκια Labidochromis caeruleus και 1 Melanochromis Maingano. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1) Πόσες συνολικά κιχλύδες μπορω να βάλω μέσα σε αυτό το ενυδρείο;
2) Θέλω να έχω 3 είδη κιχλίδων στο ενυδρείο Melanochromis Maingano, Pseudotropheus Acei, Labidochromis caeruleus. Μπορούν να συνηπάρξουν; και αν ναί, πόσα ψάρια να βάλω απο το καθένα είδος;
3) Η τροφή που αγόρασα είναι της TetraDoromin For cichlids and all other large tropical fish, είναι καλή για τις κιχλίδες μου; χρειάζεται να τις δείνω κάποιο συπλήρωμα;
4) Διάβασα πως το υπόστρωμα θα πρέπει να είναι απο λεπτή άμμο για να μπορούν να σκάβουν το δικό μου είναι πολύ ψηλό χαλίκι, θέλει αλλαγή;
5) Απο πού μπορώ να προμηθευτώ χρονοδιακόπτη για τον φωτισμό; και πόσο κοστίζει;
6) Ποιά είναι η βέλτιστη θερμοκρασία;
7) Και πόση τροφή χρειάζονται ημερισίος το κάθε ψάρι; εγω και για τα τέσσερα ψαράκια έριξα 4 στικς.
Ξέρεται αν μπορώ να παραγγήλω αρσενικά ή θυληκά ή ουτε οι εκτροφείς μπορούν να τα καταλάβουν όσο είναι μικρά;
9) Τα Labidochromis caeruleus είναι πολύ μικρά ~5cm πότε θα ενηλικιωθούν;
Αυτά τα λίγα... Αν νομίζεται ότι κάτι αλλο θα πρέπει να ξέρω παρακαλώ να με ενημερώσεται γιατί είμαι αρχάριος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
πρεπει να εφοδιαστεις με τεστ για να ξερεις αν το νερο σου "ειναι ενταξει" οπως σου ειπε το πετ σοπ. κι εγω σου λεω οτι ολα τα ενυδρεια του κοσμου ειναι σωστα και ενταξει. τι σημαινει αυτο?
τεστ λοιπον για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα.
επισης για τα ψαρια που σε ενδιαφερουν πρεπει να διαβασεις στο ιντερνετ για τα προφιλ τους και τις αναγκες τους. αν μπορουν να συνυπαρξουν- και μαλιστα σε 210 λιτρα που δεν μπορεις να πεις οτι ειναι πολλα για μαλαουι- περιμενε να σου το απαντησουν οι "αφρικανοι" της παρεας.
για την τροφη ..αν δε δει καπιος το μεγεθος των κοκκων και το μεγεθος των ψαριων δε μπορει να σου πει. κοιτα να καταναλωνεται αμεσως και να μην εχουν ουτε ρουφηγμενες ουτε φουσκωμενες κοιλιες τα ψαρια. απο εκει και περα θελει ψαξιμο και το τι πρεπει να τρωνε καθως καθε κιχλιδα εχει τις δικες της αναγκες. θα πρεπει να εχουν παρομοιες διατροφικες αναγκες οι δικες σου για να συμβιωσουν.
θα πρεπει να τους δινεις μια σχετικη ποικιλια τροφων.
διαβασε αρκετα λοιπον (η αναζητηση βοηθαει πολυ) και περιμενε απαντησεις απο τους "ειδικους".
για χρονοδιακοπτη.....βρισκεις και στα ικεα ή τα τζαμπο με 2-3 ευρω..
καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-10, 21:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,
είμαι νέος στο forum και ακομα πιο νέος στο hobby... Για αυτό θα ήθελα κάποιες συμβουλές σας...
Έχω ενυδρείο 210L. ο εξοπλησμός που πήρα είναι:
Φίλτρο της ΕΗΕΙΜποιό μοντέλο είναι?για να δούμε αν αρκεί, ένα θερμαντικό σώμα πάλι τις ΕΗΕΙΜ και χαλικάκια (όχι αμμος)η άμμος είναι απαραίτητη γι αυτά τα ψαράκια και μία ασβεστομένη πέτραθέλεις πολλές πέτρες για να φτιάξεις πολλές κρυψώνες και φωλιές για τα ψάρια-ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις των αφρικάνικων ενυδρείων για να πάρεις ιδέες-χρειάζεσαι και μερικά ανθεκτικά φυτά όπως βαλισνέριες ή ανούμπιες.. Αφού τα πήρα αυτά τα εβαλα σε λειτουργία για το στρώσιμο έριξα κάποια βακτήρια σε μορφή αμπούλας της TetraAqua (Bactozym) και αντιχλώριο. Το άφησα σε λειτουργία το ενυδρείο για 5 μέρες και πήγα στο pet shop για να μου κάνει τα test και μου είπε ότι όλα είναι καλάγια το στρώσιμο και τα τεστ στα είπε ο Πάνος... αν και μου φάνηκε περιεργο να στρώθηκε το ενυδρείο, πήρα ψάρια, Θέλω να κάνω ενυδρείο με αφρικάνικες κιχλίδες. Πήρα 3 ψαράκια Labidochromis caeruleus και 1 Melanochromis Maingano. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
1) Πόσες συνολικά κιχλύδες μπορω να βάλω μέσα σε αυτό το ενυδρείο;
2) Θέλω να έχω 3 είδη κιχλίδων στο ενυδρείο Melanochromis Maingano, Pseudotropheus Acei, Labidochromis caeruleus. Μπορούν να συνηπάρξουν; και αν ναί, πόσα ψάρια να βάλω απο το καθένα είδος;για τα λίτρα του ενυδρείου σου πρέπει να αρκεστείς σε 2 είδη και απο ένα χαρέμι(1 αρσενικό+2-3 θηλυκά) απο το καθένα
3) Η τροφή που αγόρασα είναι της TetraDoromin For cichlids and all other large tropical fish, είναι καλή για τις κιχλίδες μου;προμηθεύσου μια ποικιλία τροφών με βασικό συστατικό την σπιρουλίνα(όλες οι εταιρείες έχουν τροφές για κιχλίδες της λίμνης Malawi) χρειάζεται να τις δείνω κάποιο συπλήρωμα;
4) Διάβασα πως το υπόστρωμα θα πρέπει να είναι απο λεπτή άμμο για να μπορούν να σκάβουν το δικό μου είναι πολύ ψηλό χαλίκι, θέλει αλλαγή;
5) Απο πού μπορώ να προμηθευτώ χρονοδιακόπτη για τον φωτισμό; και πόσο κοστίζει;
6) Ποιά είναι η βέλτιστη θερμοκρασία;25-26
7) Και πόση τροφή χρειάζονται ημερισίος το κάθε ψάρι; εγω και για τα τέσσερα ψαράκια έριξα 4 στικς.όπως τα είπε ο Πάνος
Ξέρεται αν μπορώ να παραγγήλω αρσενικά ή θυληκά ή ουτε οι εκτροφείς μπορούν να τα καταλάβουν όσο είναι μικρά;κάποιοι καλοί μαγαζάτορες μπορούν να τα ξεχωρίσουν τα ενήλικα ψάρια-τα μικρά είναι αδύνατο
9) Τα Labidochromis caeruleus είναι πολύ μικρά ~5cm πότε θα ενηλικιωθούν;πολύ σύντομα
Αυτά τα λίγα... Αν νομίζεται ότι κάτι αλλο θα πρέπει να ξέρω παρακαλώ να με ενημερώσεται γιατί είμαι αρχάριος...
Καλώς ήρθες!
Διάβασε την αντίστοιχη κατηγορία των αφρικάνικων κιχλίδων και θα σου λυθούν πολλές απορίες.Για ότι άλλο εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-10, 22:59
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... μου λύσατε πολλές αποροίες. Κατι ακόμα, πέτρες μπορώ να παρω αυτες που πουλάνε η μπορώ να βάλω και δικές μου; αν ναι, με τι να τις πλύνω; εχω διαβάσει να αναφέρετε συχνά για φενιζολ, αυτό που μπαίνει; είναι για τα φυτά; και τέλος γλύφτη (που δεν λέγετε γλύφτης) να πάρω;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-10, 23:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι "γλυφτη"...το φελιζολ ειναι για να μη σπασει ο πατος απο το βαρος των πετρων...κατανεμει την πιεση. οποτε μπαινει κατω απο τις πετρες..επειτα πετρες και τελος μπαινει η αμμος.
πετρες αν τις μαζεψεις απο καθαρα σημεια και τις ξεπλυνεις καλα μπορεις να βαλεις. ή να παρεις απο καταστηματα με ειδη κηπου που τις εχουν αρκετα φθηνα.
επισης πολλες αποριες σου θα λυθουν χρησιμοποιωντας την μηχανη αναζητησης..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-10, 00:03
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια....

Για τις πέτρες τα καταστήματα με είδη κήπου έχουν καλές τιμές αλλά πήγαινε μια φορά, δες ποιές σου αρέσουν μάθε πως ονομάζονται, μετά ψάξε πληροφορίες γι αυτές είτε εδώ είτε γενικά σε κάποια μηχανή αναζήτησης και μετά αγόρασε τες...



Θερμοκρασία:

Labidochromis caeruleus: 25-28
Melanochromis Maingano : 25-27
Pseudotropheus Acei : 25-28
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-10, 22:34
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας και πάλι!
Σήμερα γύρισα όλα τα καταστήματα με είδη κήπου και τις μόνες πέτρες που βρήκα είναι κάτι ασπρες μικρές (μένω σε επαρχιακή πόλη) που σίγουρα δεν κάνουν για τις κιχλίδες μου, έτσι αποφάσισα και πήγα στο ποτάμι και μάζεψα απο εκεί χρωμματιστές πέτρες, τις εβρασα και τις εβαλα στο ενυδρείο μου. Οι κυχλίδες εντυπωσιαστικαν μιας και μπαινοβγαίνουν όλη την ώρα... Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιο πρόβλημα που οι πέτρες είναι απο ποτάμι; Μήπως επρεπε να τις κάνω κάποια αλλη ειδικη διαδικασια πριν τις βάλω; Και η άλλη αποροία μου... Την Δευτέρα θα πάω να εφοδιαστώ με τα test για αμμωνία - Νιτρώδη - νιτρικά, θέλω να μου πείτε ποιες τιμές θα πρέπει να έχουν για να είναι το βέλτιστο για τις κυχλίδες μου, διάβασα πως για να μειωθούν τα επιπεδα τις αμμωνίας πρέπει να γίνει αλλαγή νερού, τα υπόλοιπα πως θα μπορώ να τα αυξομειώσω; και πόσο κοστίζουν αυτά τα τεστ; στην περιοχή μου τα βρήκα με 11,50ε/το καθ'ένα. που απ' ότι γράφει είναι για 50 τεστ. Αξίζει ή να ψάξω και να παραγγήλω μέσω net; Αν είναι να παραγγήλω γνωριζεται κανενα eshop για εξοπλησμό με καλές τιμές;;;
Σας ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-10, 22:59
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας και πάλι!
Σήμερα γύρισα όλα τα καταστήματα με είδη κήπου και τις μόνες πέτρες που βρήκα είναι κάτι ασπρες μικρές (μένω σε επαρχιακή πόλη) που σίγουρα δεν κάνουν για τις κιχλίδες μου, έτσι αποφάσισα και πήγα στο ποτάμι και μάζεψα απο εκεί χρωμματιστές πέτρες, τις εβρασα και τις εβαλα στο ενυδρείο μου. Οι κυχλίδες εντυπωσιαστικαν μιας και μπαινοβγαίνουν όλη την ώρα... Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιο πρόβλημα που οι πέτρες είναι απο ποτάμι; Μήπως επρεπε να τις κάνω κάποια αλλη ειδικη διαδικασια πριν τις βάλω; Και η άλλη αποροία μου... Την Δευτέρα θα πάω να εφοδιαστώ με τα test για αμμωνία - Νιτρώδη - νιτρικά, θέλω να μου πείτε ποιες τιμές θα πρέπει να έχουν για να είναι το βέλτιστο για τις κυχλίδες μου, διάβασα πως για να μειωθούν τα επιπεδα τις αμμωνίας πρέπει να γίνει αλλαγή νερού, τα υπόλοιπα πως θα μπορώ να τα αυξομειώσω; και πόσο κοστίζουν αυτά τα τεστ; στην περιοχή μου τα βρήκα με 11,50ε/το καθ'ένα. που απ' ότι γράφει είναι για 50 τεστ. Αξίζει ή να ψάξω και να παραγγήλω μέσω net; Αν είναι να παραγγήλω γνωριζεται κανενα eshop για εξοπλησμό με καλές τιμές;;;
Σας ευχαριστώ και πάλι!
Αξίζει να ψαχτείς μέσω του Uk.Ebay. Το πρωί που έβλεπα, βρήκα το Master kit της Api (υγρά τεστ και από τα πλέον αξιόπιστα-το έχω ήδη από ebay) με 34 ευρώ περίπου (29 pounds) με μεταφορικά. Θα κάνει κανά 2 βδομάδες να έρθει λογικά. Το νου σου, χρησιμοποίησε χρεωστική κάρτα, όχι πιστωτική. Μαζί με το Master kit, για να είσαι οκ, βάλε και το ΚΗ-GH σε υγρά της Api πάλι, θα σου χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-10, 00:07
valantis315 Ο χρήστης valantis315 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: Καστοριά
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξίζει να ψαχτείς μέσω του Uk.Ebay. Το πρωί που έβλεπα, βρήκα το Master kit της Api (υγρά τεστ και από τα πλέον αξιόπιστα-το έχω ήδη από ebay) με 34 ευρώ περίπου (29 pounds) με μεταφορικά. Θα κάνει κανά 2 βδομάδες να έρθει λογικά. Το νου σου, χρησιμοποίησε χρεωστική κάρτα, όχι πιστωτική. Μαζί με το Master kit, για να είσαι οκ, βάλε και το ΚΗ-GH σε υγρά της Api πάλι, θα σου χρειαστεί.
Κωστή σε ευχαριστώ Έκανα είδη αγορές... Τα Master kit και ενα java. Η API είναι καλή μαρκα; Όσο για τις πέτρες και τα επίπεδα που θα πρέπει να έχουν η αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά καμια βοήθεια;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-10, 00:18
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.στρωμενο φιλτρο θα εχεις αταν ματρας αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10-20.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-04-10, 01:16
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

[QUOTE=valantis315;437258]Κωστή σε ευχαριστώ Έκανα είδη αγορές... Τα Master kit και ενα java. Η API είναι καλή μαρκα; Από τις κορυφαίες του χώρου.Όσο για τις πέτρες και τα επίπεδα που θα πρέπει να έχουν η αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά καμια βοήθεια; Όταν έχεις ψάρια που χρειάζονται μαλακό νερό, τότε σίγουρα προσέχεις οι πέτρες που θα βάλεις να μην είναι ασβεστολιθικές. Ρίχνεις λοιπόν πάνω τους, πριν τις βάλεις στο ενυδρείο, άκουα φόρτε δηλ. κεζάπ και αν δεν αφρίζουν, τότε ξέρεις ότι κάνουν).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπόλιασμα νέου ενυδρείου Lampros Αρχάριοι γλυκού νερού 4 25-11-07 03:00
Στύσιμο καινούριου ενυδρείου vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-02-07 15:28
νέο στύσιμο ενυδρείου την άποψή σας roti Malawi 27 17-12-06 00:13
Αρχή νέου ενυδρείου betty Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 26-01-06 21:47
Ετοιμασία νέου ενυδρείου Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-02-04 03:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06569 seconds with 15 queries