Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-07, 15:19
Το avatar του χρήστη Christina
Christina Ο χρήστης Christina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Exclamation Φυματίωση?

Καλησπέρα! Το προβλημα μου δεν ειναι με μια ασθενεια που βλέπω τωρα αλλά με μία που υποθέτω οτι είχα παλιότερα...και με εχει τρομοκρατήσει! Σε παλιότερο θέμα μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18848) ανέφερα οτι ένα χρυσόψαρό μου είχε χάσει το ματι του.

Με ένα πιο προσεκτικό ψαξιμο στο internet βρηκα (αν και λιγο αργα) βρηκα το εξης:
Q: One or both of my fish's eyes have fallen out.

A: Your fish are affected with Tuberculosis. Be careful because this disease is transferable to humans! It is suggested to humanely sacrifice this fish.
Treatment: This fish may be treated with a combination of Kanamycin, and Vitamin B-6. This fish will have to be treated for 30 days minimum time. It is suggested that you call: 520-298-7814 for a consultation before attempting to treat this fish. The aquarium should be drained and sterilized. All equipment should be sterilized also.
(http://www.nationalfishpharm.com/Q&A/eye_disorders.html)

Αν δεν κάνω λαθος, εννοει τη φυματίωση! Δεν έχω ιδέα αν τοτε είχε τέτοιο πράγμα το χρυσόψαρο! Και εννοείται πως δεν είχα κάνει απολύμανση ή τίποτα τέτοιο στο ενυδρείο! Τώρα είμαι στο στάδιο που - επιτέλους - θα μεταφέρω το χρυσόψαρο που έχω σε άλλο ενυδρείο. Όμως αγχώνομαι, γιατι είχε έρθει σε επαφη με το προηγούμενο χρυσοψαρο. Είναι δυνατον να έχει φυματίωση σε λανθάνουσα μορφη και να μην την εκφράζει ακόμα? Παρακαλώ, αν κάποιος ξερει ας μου δωσει κάποια συμβουλή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-07, 16:35
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι η ακόλουθη περιγραφή από τα αρχεία μου.

Τα συμπτώματα είναι :
  • Νωχελική συμπεριφορά,
  • Ανορεξία,
  • Χάσιμο βάρους,
  • Αλλαγή χρωμάτων (πχ ξεθώριασμα),
  • Δερματικά προβλήματα (πληγές, χαλασμένα λέπια κ.α.)
Θεραπεία

Εάν είναι σε αρχικό στάδιο, ίσως υπάρχει αποτέλεσμα με τη χορήγηση των ίδιων φαρμάκων που ενδείκνυνται για τον άνθρωπο για την αντιμετώπιση της Φυματίωσης. Είναι μεταδοτική προς τον άνθρωπο ασθένεια και μολύνει το ενυδρείο και τα αντικείμενα μέσα σε αυτό. Προληπτικά για μη μετάδοση στον άνθρωπο απαιτείται ότι και για τη μη μετάδοση της σαλμονέλας, δηλαδή πολύ καλό πλύσιμο σων σημείων που ήρθαν σε επαφή με το σώμα μας.


Εάν μπορείς να πλύνεις καλά το ενυδρείο σου πριν τη μεταφορά να το κάνεις. Πως όμως ξέρεις ότι είχε Tuberculosis και όχι κάτι άλλο ; όπως pop-eye ή κάποιο τραυματισμό ;
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-07, 18:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Xριστίνα...ας μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια...σου είπαμε τι πρέπει να κάνεις...δεν δέχεσαι να ακολουθήσεις τις συμβουλές μας.
Το μάτι του ψαριού σου θα το έχασε μάλλον σε καυγά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-07, 20:42
Το avatar του χρήστη Christina
Christina Ο χρήστης Christina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

george, όπως είπα παραπάνω "Τώρα είμαι στο στάδιο που - επιτέλους - θα μεταφέρω το χρυσόψαρο που έχω σε άλλο ενυδρείο." Δεν καταλαβαίνω ποια συμβουλή δεν ακολουθώ.

aafent, δεν μπορώ να ξέρω αν είχε Tuberculosis ή όχι, απλά αυτό που διάβασα μου φάνηκε πως ταίριαζε και ήθελα να δω αν χρειάζεται να κάνω κάτι προληπτικά. Τα υπόλοιπα συμπτώματα που μου λες δεν ταιριάζουν, οπότε μάλλον απορρίπτεται. Ευχαριστώ πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-07, 21:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μην τρελαινεσαι... Η φυματιωση στα ψαρια σπανιως ειναι θεραπευσιμη, και ακομα πιο δυσκολα κολαει στον ανθρωπο... Οσο για το πεσιμο ματιου απο φυματιωση, πρωτη φορα το ακουω.
Αυτος που τα γραφει αυτα αναφερει βιβλιογραφεια ή ειναι το γνωστο "οτι ναναι" του Internet (με Ι κεφαλαιο και ουχι Διαδικτυο οπως το λενε αμορφωτοι δημοσιογραφοι και αρχηγοι κομματων τελευταιως....) (Ασχετο)...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-07, 23:21
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Μιχάλη,

Παράθεση:
Αυτος που τα γραφει αυτα αναφερει βιβλιογραφεια ή ειναι το γνωστο "οτι ναναι" του Internet
Ελπίζω να αναφέρεσαι σε αυτόν που είπε για το μάτι και όχι για αυτά που έγραψα εγώ παραπάνω.

Παράθεση:
αυτα αναφερει βιβλιογραφεια
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα όταν η πηγή είναι από βιβλιογραφία, όπως απαιτούν και τα authoring ethics. Υπάρχει ακόμα και η παρατήρηση αλλά και η δευτερογενής έρευνα που δεν είναι δυνατό να αναφέρει το σύνολο των πηγών. Ο καθένας σε αυτή τη περίπτωση κρίνεται από τα γραπτά και την προσωπική του αξιοπιστία.

Παράθεση:
(με Ι κεφαλαιο και ουχι Διαδικτυο οπως το λενε αμορφωτοι δημοσιογραφοι και αρχηγοι κομματων τελευταιως....) (Ασχετο)...
Βρίσκω την απόδοση της λέξης στα Ελληνικά πολύ καλύτερη από αυτή της Αγγλικής, ποιο είναι το σκεπτικό σου ;

Φιλικά ... και κουβέντα να γίνεται ....
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-07, 07:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να αναφερθηκες αγγλιστι στο πεσιμο του ματιου, οποτε αναφερομαι στον αρχικο συγγραφεα..

Οσο για το ελληνικοποιημενο Internet η αποδοση της λεξης στα ελληνικα δεν εχει κανενα νοημα για τους εξης λόγους.

α. Προκειται για το ονομα ενος δικτυου. Το να προσπαθουμε να αποδωσουμε το ονομα του στα ελληνικα ειναι τοσο πετυχημενο οσο και το να λεμε τον Shakespeare, Σακεσπύρο (σε μια αλλη εκρηξη στειρας Ελληνικουρας). Εχουμε μπερδευτει απο το γεγονος οτι επειδη αρκετοι οροι/ονοματα φτιαχτηκαν απο ελληνικες λεξεις, και μπορουμε να τους αποδιδουμε στα ελληνικα (κατι που ειναι σωστο..)(πχ. o jacob ειναι σωστο να λεγεται Ιακωβος στα Ελληνικά) τα εχουμε παρει ολα ισωμα και το εφαρμοζουμε παντου.

β. Ακομα και οι κολλημενοι με τους ορους Γαλλοι που λενε το computer ορντινατερ ελεκτρικ (να ακουσεις γαλλο να προφερει το www να πεσεις κατω(ντουπλε βε, ντουπλε βε,ντουπλε βε)) , το λενε Internet με τονο στη ληγουσα.

γ. Προκειται για κατι που εγινε χωρις καμμια Ελληνικη συμμετοχη (αντιθετα πολεμηθηκε με παθος απο τον αχρηστο ΠΟΤΕ) οποτε δεν δικαιουμεθα να ομιλουμε.


δ. Η μη γνωση στοιχειωδων ορων κανει τη χρηση του Internet ετσι κιαλλιως δυσκολη. Η εκμαθηση τους εις διπλουν κανει τα πραγματα ακομα χειροτερα. Ναι μεν το λεμε ηλεκτρονικο ταχυδρομειο, αλλα αμα δεν ξερεις τι ειναι το email και ο browser εχεις χασει τα αυγα και τα πασχαλια.


ε. Η αποδοση του ονοματος στα ελληνικα, σε ακριβη μεταφραση δεν κανει κανενα να καταλαβει περισσοτερο περι τινος προκειται.. (Στη μανα σου το πες? )

στ) Προτιμω το original ιντερνέτ με ν τ και τονο στη ληγουσα παρα το ελιτιστικο, και καλα Διαδικτυο.

Απο μια αποψη, ειναι καλό γιατι ετσι το λενε μονο οσοι δεν εχουν καμμια σχεση μαζι του. Αυτοι που ξερουν απλα γελανε μαζι τους.


ΥΓ το κανιβαλισαμε οποτε μαλλον θα παει για split.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-07, 09:02
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Με αυτή την εκτενή ανάλυση στη λέξη Internet/Διαδίκτυο νομίζω ότι κατάλαβα το σκεπτικό σου. Προσωπικά αν και ιντερνασιοναλιστης (κάλος όρος;) διαφωνώ αλλά είναι και αυτό μια άποψη όπως άλλωστε είναι και η δικιά σου. Ευτυχώς που υπάρχουν περισσότερες της μίας …. απόψεις.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04790 seconds with 12 queries