Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-09, 15:53
Gianniskaz Ο χρήστης Gianniskaz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Περιοχή: Kabala
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Νεος στο χομπυ!!!

Καλησπερα παιδια...Με λενε Γιαννη και ειμαι απο Καβαλα...!
Αρχικα θα ηθελα να πω οτι ειμαι ενα βημα πριν την αγορα ενος ενυδρειο(αυτη την στιγμη διατηρω μονο ενα 15 λιτρο με ενα μονομαχο)...!
Θα ηθελα ενα ενυδρειο με καθαρα λιτρα γυρω στα 90...!
1ον) Δηλαδη ποσα λιτρα πρεπει να ειναι μικτα για να βγαινει 90 καθαρα?

Επισης θα ηθελα να ειναι φυτεμενο με ευκολα φυτα οπως ειναι( Αnubias,java moss, Crinum natans ,Cryptocorynes)...!Και εχω μερικες ερωτησεις...!
2ον) Το υποστρωμμα το αγοραζω απο pet-shop?
3ον) Ποσα κιλα υποστρωμμα και ποσα κιλα ψιλοκοκκο χαλικι θα χρειαστω?
4ον) τα φυτα που πρεπει να ειναι πιασμενα πανω σε κορμους/ξυλα...τα αγοραζω ετοιμα ή εγω τα "δενω" και αν ναι πως?

Επιπλεον εχω αποφασισει τι ψαρακια θελω για το ενυδρειο μου αλλα και παλι εχω μερικες ερωτησεις...!Τα ψαρακια ειναι 6 νεον 3 crossocheilus siamensis και 4 corydas οπως επισης τελος ενα ζευγαρακι(γινεται μονο ενα ζευγαρι guppies?ή ειναι σμηωοψαρα?) το οποιο εσεις θα μου πειτε πιο θα ειναι(κατα προτιμισει ζωοτοκο που να μην γενναει ομως καθε τρεις και λιγο για να μην γεμισω μικρα) ...!
5ον) Ταιριαζουν τα ψρακια που διαλεψα μαζι(γιατι το εψαξα αλλα λιγο το θεμα)
6ον) Μηπως ειναι πολλα για το ενυδρειο?
7ον) Ειναι καλα για αρχη?


8ον) Ειναι καλυτερα να παρω ετοιμο ενυδρειο με εξοπλισμο ή ετοιμο ενυδρειο και να αγορασω εγω τον εξοπλισμο?
9ον) Ειμαι σε διαθεση να διαθεσω για ενυδρειο και εξοπλισμο να διαθεσω αρχικα μεχρι 180-200 ευρω...ειναι αρκετα?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και ελπιζω να μην σας κουρασα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 01-05-09 στις 19:14
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-09, 20:19
Το avatar του χρήστη hitman
hitman Ο χρήστης hitman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

1) Νομιζω με 120 μικτά θα είσαι στα 90 καθαρά (και λίγο παραπάνω ίσως).
2)Το υπόστρωμα το αγοράζεις από πετ και θα το χρειαστείς για φυτά υψηλών απαιτήσεων. Για φυτά χαμηλών απαιτήσεων δεν θα χρειαστείς απαραίτητα υπόστρωμα.
3)Εξαρτάται από το εμβαδό του πάτου. Ενδεικτικά εγώ σε 60 λίτρα έβαλα γύρω στα 10 κιλά χαλίκι. Γενικά νομίζω πρέπει να είναι γύρω στα 5 εκατοστά ύψος το υπόστρωμα και άλλα τόσα το χαλίκι(μπορεί να κάνω και λάθος).
4)Έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι μερικοί έχουν βρει και έτοιμα πάνω σε ξύλο αλλά εγώ έχω πάρει χωριστά το ξύλο και τα φυτά.
5)Τα νέον καλύτερα να είναι σε κοπάδι των 8-10, τα κόρυς 5-6(τουλάχιστον τα πάντα που έχω), τα άλλα δεν τα ξέρω. Τα guppies και γενικά τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό ενώ τα υπόλοιπα που αναφέρεις θέλουν μαλακό, οπότε δεν είναι καλή ιδέα τα ζωοτόκα.
6)Νομίζω ότι το ενυδρείο σου με ένα καλό φίλτρο θα αντέξει αυτή την ιχθυοφόρτιση.
7)Αν δεν σε ζορίσει πολύ να φτιάξεις το μαλακό και όξινο νερό, είναι μια χαρά.
9 )Εξαρτάται. Κάνε μια έρευνα αγοράς και δες τι σε συμφέρει.
9)Ίσως στην Καβάλα να χρειαστεί κάτι παραπάνω αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.

Ελπίζω να σε κάλυψα σε πρώτη φάση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-09, 20:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω...για ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι υποστρωμα....καπου 25 κιλα χαλικι θα σου ειναι οκ για ενα ενυδρειο 80χ40 η 100χ30 (συνηθως τετοιες διαστασεις εχουν τα 120αρια μακροστενα)..
τα sae θελουν κοπαδι και γινονται μεγαλουτσικα οποτε σε 90 καθαρα καλυτερα οχι.....θα πρεπει να επιλεξεις αναμεσα σε ζωοτοκα σκληρου νερου (αλλα οπως ειπες θα γεμιζεις μικρα) η σε νεον τετρα και κορυντορας που θελουν μαλακο νερο....
θα πρεπει ομως να φροντισεις για τις απαιτησεις τους...τα κορυ θελουν λεπτοκοκκο χαλικι η αμμο για να μη τραυματιζουν τα ευαισθητα μουστακια τους..
μπορεις να βρεις (δε ξερω για καβαλα) ετοιμο ξυλο με μος επανω η ανουμπιες αλλα αυτο εκτοξευει την τιμη..καλυτερα να τα παρεις χωρια για να σου ερθει πιο φτηνα και να τα διαμορφωσεις οπως εσυ θελεις...θα ειναι και πιο δημιουργικο κι επιμορφωτικο για σενα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-09, 23:46
Gianniskaz Ο χρήστης Gianniskaz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Περιοχή: Kabala
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παιδια αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις σας....!Τωρα οσον αφορα δηλαδη το υποστρωμα εσεις προτεινεται να μην βαλω?και τι δηλαδη να βαλω τις ριζες απο τα φυτα να ακουμπανε πατο δηλαδη το γυαλι?Τωρα οσον τα ψαρια που αναφερεις εσυ Πανο...Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις...
1ον) Μπορω να τα βαλω ολα μαζι σε ενα ενυδρειο 120αρι?
2ον) ποσα περιπου απο το καθενα να βαλω?
και 3ον) καποιον γλυφτη δεν θα χρειαστω?

ΕΥχαριστω εκ των προτερων...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-09, 14:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gianniskaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις σας....!Τωρα οσον αφορα δηλαδη το υποστρωμα εσεις προτεινεται να μην βαλω?εγω προτεινω να μη βαλεις....και τι δηλαδη να βαλω τις ριζες απο τα φυτα να ακουμπανε πατο δηλαδη το γυαλι?μς 6-8 ποντους χαλικι θα εισαι μια χαρα...Τωρα οσον τα ψαρια που αναφερεις εσυ Πανο...Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις...
1ον) Μπορω να τα βαλω ολα μαζι σε ενα ενυδρειο 120αρι?νεον και κορυντορας ναι μπορεις....γκαπυ οχι μαζι με αυτα...
2ον) ποσα περιπου απο το καθενα να βαλω? ενα κοπαδι με 5-6 κορυ και τουλαχιστον καμια δεκαρια νεον ...
και 3ον) καποιον γλυφτη δεν θα χρειαστω? αχ αυτοι οι μυθοι των μαγαζιων....παρε ενα γλυφτη να σου καθαριζει τα τζαμια και μερικα κορυ να σκουπιζουν τον πυθμενα...και μου ερχονται εικονες με ψαρια με στολη καμαριερας και αζαξ με διπλασιο αμονιαζολ...
οχι δε θα χρειαστεις..ολα τα ενυδρεια που παριστανουν αλλους βιοτοπους και δεν εχουν γλυφτες...δεν εχουν καταρρευσει κιολας....επειδη ο βιοτοπος σου το σηκωνει ομως ..ενα ζευγαρι ανκιστρους θα μπορουσε να μπει...

ΕΥχαριστω εκ των προτερων...!
να εισαι καλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-09, 15:49
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

καλώς όρισες και καλή αρχη!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-09, 16:10
Gianniskaz Ο χρήστης Gianniskaz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Περιοχή: Kabala
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να εισαι καλα
Οκ...Δηλαδη ενα ζευγαρι ancistrus καμια 10ρια νεον και 5-6 κορυ?
Και απο φυτα...αυτα που ειπα αρκουν ολα απο ενα?η δεν θα γεμιζει το ενυδρειο...?Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις...απλως οπως ειπα ειμαι νεος...!
Οσο για τις απαντησεις σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ...!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-09, 16:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι δε θα γεμισει το ενυδρειο σου με μια ανουμπια ενα κρινουμ και μια κρυπτοκορινα.....κανοντας βολτες στα πετσοπ θα δεις τα φυτα (και τα ψαρια) και θα υπολογισεις ποσα θελεις για να διακοσμησεις το ενυδρειο σου..
υπενθυμιζω οτι εχεις διαλεξει ψαρια που θελουν μαλακο νερο και πρεπει να τους το δωσεις...κανε μια αναζητηση σχετικα με αντιστρωφη οσμωση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεος στο χομπυ poseidonbc Αρχάριοι γλυκού νερού 8 16-03-07 04:04
ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΤΟΥ ΕΝΤΔΡΕΙΟΥ sakis Γλυκό νερό - Γενικά 2 31-08-04 12:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04901 seconds with 15 queries