Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-06-10, 13:52
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

καλησπέρα, λοιπόν αφού το έψαξα πολύ και μην μπορώντας να καταλάβω τι είναι αυτό που ταλαιπωρεί τα φυτά και το ενυδρείο μου γενικότερα, αποφάσισα να προχωρήσω με δραστικά μέτρα. αποφάσισα να κάνω αυτό που μου πρότεινε από την αρχή ο φίλος γιάννης- ΓιαννηςΜ5-.
προχώρησα λοιπόν σε θεραπεία για κυανοβακτήριο με ερυθρομυκίνη.
τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά, σήμερα τέταρτη μέρα της θεραπείας οι άλγες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί τα φυτά απο την πρώτη κιόλας μέρα άρχισαν να φωτοσυνθέτουν και γενικά βλέπω μία αναγέννηση.
πραγματικά οι φωτό κυανοβακτηρίου δεν ταίριαζαν με αυτό που είχα στο ενυδρείο, το σημαντικό είναι ότι η ερυθρομυκίνη αποδείχτηκε η κατάλληλη θεραπέια.
ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και ιδιαίτερα τον ΓιαννηςΜ5.

και ας συνεχίσω με άλλα προβλήματα.
ο μίσχος της Limnophila aquatica έχει γίνει πολύ λεπτός και το φυτό γενικά δεν είναι ευρωστο. τί μπορεί να ευθύνεται? (τρίτη φωτό του πιο πάνω ποστ)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-06-10, 17:15
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικά οι φωτό κυανοβακτηρίου δεν ταίριαζαν με αυτό που είχα στο ενυδρείο,
Επειδη και στο δικο μου ενυδρειο οταν ειχα το προβλημα οι φωτογραφιες της bga στο πολυ κατατοπιστικο υπομνημα για τις αλγες δεν εμοιαζε καθολου(και ετσι την απεκλεισα)και επειδη αν δεν το εβλεπε ο Αποστολης να μου πει οτι ειναι bga θα ειχα ξηλωσει ολο το ενυδρειο θα προτεινα ισως να μπει και καποια αλλη φωτο(γιατι ισως να εχει και αλλες μορφες η bga).Παντα φιλικα και με σεβασμο σε αυτους που αφιερωσαν χρονο απο την ζωη τους για να γραψουν τα υπομνηματα και να μαθαινουμε και εμεις
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-06-10, 02:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη και στο δικο μου ενυδρειο οταν ειχα το προβλημα οι φωτογραφιες της bga στο πολυ κατατοπιστικο υπομνημα για τις αλγες δεν εμοιαζε καθολου(και ετσι την απεκλεισα)και επειδη αν δεν το εβλεπε ο Αποστολης να μου πει οτι ειναι bga θα ειχα ξηλωσει ολο το ενυδρειο θα προτεινα ισως να μπει και καποια αλλη φωτο(γιατι ισως να εχει και αλλες μορφες η bga).Παντα φιλικα και με σεβασμο σε αυτους που αφιερωσαν χρονο απο την ζωη τους για να γραψουν τα υπομνηματα και να μαθαινουμε και εμεις
Φυσικα αν καποιος εχει φωτογραφιες για καλυτερη αναγνωριση θα ηταν χρησιμο να τις βαλουμε! Δυστηχως δεν ειχα δικες μου (χωρις αστεια ... δεν ειχα προβληματα με αλγες ) και πηρα την συγκαταθεση απο τον Σουηδο να χρησιμοποιησω τις δικες του ... το γραφω κιολας κατω κατω
Παράθεση:
Επισης μια που δεν εχω και πολλες εμπειριες στις αλγες δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλοι τροποι αντιμετωπισης ... η οτιδηποτε ... ζητουνται μερικες φωτο γιατι οι αλλες ηταν τραβηγμενες απο ξενους που δεν τους βρισκω για να παρω την αδεια τους!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-06-10, 04:34
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα αν καποιος εχει φωτογραφιες για καλυτερη αναγνωριση θα ηταν χρησιμο να τις βαλουμε! Δυστηχως δεν ειχα δικες μου (χωρις αστεια ... δεν ειχα προβληματα με αλγες ) και πηρα την συγκαταθεση απο τον Σουηδο να χρησιμοποιησω τις δικες του ... το γραφω κιολας κατω κατω
Μπραβο βρε Γιωργο.Η απαντηση σου δειχνει ωριμο και ακομπλεξαριστο
ανθρωπο.Οσο για τις φωτο ,ακομα και οι φωτο του jp+ στην αρχη του ποστ(αν και δεν ειναι καθαρες)πιστευω πως θα βοηθησουν να αναγνωρισουν τα παιδια(μιας και εγω απο αυτες το αναγνωρισα)αν εχουν αυτο στο ενυδρειο τους(δυστηχως εγω δεν τραβηξα φωτο οταν το ειχα),αν και το απογευμα που θα γυρισω θα κοιταξω μπας και βρω και καμια αλλη φωτο.Σου ευχομαι να συνεχισεις μην εχεις ποτε προβλημα με αλγες.Καλημερα σε ολους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
45 ltr και άλγη Pleco Γλυκό νερό - Γενικά 16 26-05-08 01:05
άλγη bba thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 31 17-05-08 07:13
¶λγη,άλγη............. aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 25-12-07 13:13
άλγη? ALKAR Γλυκό νερό - Γενικά 26 18-06-07 18:29
Μωβ άλγη??? Μωβ??? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 27-01-06 19:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04043 seconds with 14 queries