Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-09, 02:58
evaggelos Ο χρήστης evaggelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Βάρος ενυδρείου-Επικίνδυνο?

Καλησπέρα,

Αυτό τον καιρό ετοιμάζω το νέο μου ενυδρείο 180χ62χ75. Μαζί με ένα sub από κάτω και με βάση από κοιλοδοκό 80χ40 χιλ.
Διαβάζοντας διάφορα forum έχω θορυβηθεί από απόψεις που λένε ότι ένα τέτοιο ενυδρείο συνολικά πάνω από 1 τόνο βάρος είναι επικύνδυνο για το σπίτι.
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώση και εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-09, 08:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα!!! χωρις να ξερω το σπιτι σου, σε τι οροφο εισαι και που θα βαλεις το ενυδρειο θα σου αναφερω για το δικο μου....
φτιαχνοντας κι εγο το δικο μου ενυδρειο με κιχλιδες αφρικης 360 λιτρα και κανοντας το πραγματικα νταμαρι απο την πρωτη στιγμη μπορω να σου πω οτι τον τονο τον επιασα κι εγω... και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα....
να αναφερω επισης οτι το σπιτι μου ειναι με ξυλινο πατωμα ( χωρις μπετον απο κατω) σε καστανιες και ειναι στον πρωτο οροφο, κατι που δειχνει οτι το ενυδρειο ηταν καθαρα μονο πανω στις καστανιες κοντα στον τοιχο φυσικα και εδω και 2 χρ. περιπου δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα....
μπορει να πουν μερικοι δεν ειχε μεχρι τωρα η οτι κι αν κανει σεισμο?? οποτε θα απαντησω οτι αφου σε 2 χρ δεν εγινε κατι , γιατι να γινει τωρα... και δευτερον αν γινει σεισμος... ασ σωθω εγω και βλεπουμε για το ενυδρειο....
καλη συνεχεια στο ενυδρειο σου και για να εχεις και μια γνωμη πιο σωστη πηγαινε τα σχεδια του σπιτιου σου σε ενα μηχανικο και θα σου πει... εμενα παντος ο μηχανικος μου μου εδωσε το ελευθερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-09, 08:39
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Βαγγέλη, πάρε τα σχέδια του σπιτιού σου και πήγαινέ τα σε ένα πολιτικό μηχανικό να τον συμβουλευτείς για να είσαι σίγουρος. Το άν πρέπει να τοποθετήσεις το ενυδρείο στο όποιο μέρος εξαρτάται από το συγκεκριμένο μέρος (πχ πάνω από δοκάρι) και την οργάνωση του ξυλότυπου.
Θανάσης "αν γινει σεισμος... ασ σωθω εγω και βλεπουμε για το ενυδρειο...."
Αυτή η άποψη είναι έγκλημα, γιατί κατά την διάρκεια του σεισμού υπάρχει κίνδυνος ολίσθησης ή και ανατροπής του ενυδρείου και μπορεί να καταπλακώσει ανθρώπους ή ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-09, 16:04
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

παιζει σημαντικο ρολο αν εχεις το ενυδρειο στο κεντρο η σε γωνια.
Αν απο κατω περναει δοκαρι μην ασχολησαι καθολου γιατι δεν υπαρχει κινδυνος.
Αν το βαλεις στη γωνια δηλαδη να εφαπτεται σε δυο τοιχους (υποτιθεται οτι καθε τοιχος χτιζεται πανω σε δοκαρια) τοτε παλι δεν εχει προβλημα.
Το ολο σκηνικο ειναι γυρω στους δυο τονους οποτε καλυτερα ρωτα μηχανικο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-09, 20:45
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seleykos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν απο κατω περναει δοκαρι μην ασχολησαι καθολου γιατι δεν υπαρχει κινδυνος.
Είναι σημαντικό να ξέρει άν από κάτω υπάρχει δοκός, γιατί σ' αυτή την περίπτωση η αντοχή του είναι συνήθως εξασφαλισμένη. Αλλά πάλι πρέπει να συμβουλευτεί πολιτικό μηχανικό για να καλύψει κάθε περίπτωση.

Νίκος Ματζιούνης
Πολιτικός Μηχανικός
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-09, 21:42
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

πανω απο τονο το ψαχνεις......λιγότερο απο τόνο εισαι οκ σε μια normal κατοικια....

Ηλίας Μ.
Δημοσιογράφος-Ερευνητης
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-09, 14:49
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

αν ο ένας τόνος ήταν επικίνδυνος, τότε στα σπίτια θα υπήρχε απαγορευτικό για μαζώξεις άνω των 10 ατόμων. σε περίπτωση δε, όπου η μάζωξη θα ήταν και για γλέντι το αυτόφωρο θα ήταν επιβεβλημένο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-09, 15:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ο ένας τόνος ήταν επικίνδυνος, τότε στα σπίτια θα υπήρχε απαγορευτικό για μαζώξεις άνω των 10 ατόμων. σε περίπτωση δε, όπου η μάζωξη θα ήταν και για γλέντι το αυτόφωρο θα ήταν επιβεβλημένο.
Καλό ... αλλά τα 12 άτομα (περίπου 1 τόνος βάρους) δε χωράνε να πατήσουν σε επιφάνεια 1τμ, ενώ το ενυδρείο ναι. Οπότε μπαίνει θέμα βάρους ανά μονάδα επιφάνειας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-09, 15:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό ... αλλά τα 12 άτομα (περίπου 1 τόνος βάρους) δε χωράνε να πατήσουν σε επιφάνεια 1τμ....
Γινεται ... γινεται ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-09, 15:35
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν με έχει δει live ρε Γιώργο, για αυτό λέει 12 άτομα ο aquaman.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-09, 15:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με έχει δει live ρε Γιώργο, για αυτό λέει 12 άτομα ο aquaman.
Και εμεις γιατι ειμαστε εδω??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-09, 17:07
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την κατασκευή του δικού μου (που ανέβαλα) 180χ45χ80(υψος), 650 λιτρα , η κατασκευή του επίπλου 100 κιλά και όλο το project περί τον 1.5 τόνο. Η πολυκατοικία 35 ετών, και κανένας δεν μπορεί να μου απαντήσει με σιγουριά.. το πιο πιθανό είναι να αντέχει, αλλά σίγουρα δεν έχει υπολογιστεί η κατασκευή για στατικό βαρος. Στατικό καταλαβαίνετε, μόνιμα εκεί. Το στατικό βάρος είναι αυτό που στρεσάρει τις κατασκευές.
Γενικά είναι οριακά τα μεγέθη (βάρη) ειδικά για όροφο. Και όντως δεν χωράνε 12 άτομα σε 1 τ.μ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-12-09, 11:55
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω απο τονο το ψαχνεις......λιγότερο απο τόνο εισαι οκ σε μια normal κατοικια....
Ηλίας Μ.
Δημοσιογράφος-Ερευνητης
ΛΑΘΟΣ. Ένας τόνος είναι μεγάλο φορτίο. Πάντα ρωτάς κάποιον ειδικό (Πολιτικό Μηχανικό)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ο ένας τόνος ήταν επικίνδυνος, τότε στα σπίτια θα υπήρχε απαγορευτικό για μαζώξεις άνω των 10 ατόμων. σε περίπτωση δε, όπου η μάζωξη θα ήταν και για γλέντι το αυτόφωρο θα ήταν επιβεβλημένο.
Ακόμα και αν χωρέσουν 10 άτομα σε ένα τετραγωνικό μέτρο (πράγμα αδύνατο) το φορτίο είναι κινητό και όχι μόνιμο.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φτιαχνοντας κι εγο το δικο μου ενυδρειο με κιχλιδες αφρικης 360 λιτρα και κανοντας το πραγματικα νταμαρι απο την πρωτη στιγμη μπορω να σου πω οτι τον τονο τον επιασα κι εγω... και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα....
να αναφερω επισης οτι το σπιτι μου ειναι με ξυλινο πατωμα ( χωρις μπετον απο κατω) σε καστανιες και ειναι στον πρωτο οροφο, κατι που δειχνει οτι το ενυδρειο ηταν καθαρα μονο πανω στις καστανιες κοντα στον τοιχο φυσικα και εδω και 2 χρ. περιπου δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα....
μπορει να πουν μερικοι δεν ειχε μεχρι τωρα η οτι κι αν κανει σεισμο?? οποτε θα απαντησω οτι αφου σε 2 χρ δεν εγινε κατι , γιατι να γινει τωρα... και δευτερον αν γινει σεισμος... ασ σωθω εγω και βλεπουμε για το ενυδρειο....
Καλά έκανες και ρώτησες το μηχανικό, αλλά λανθασμένη πέρα ως πέρα η άποψη σου περί σεισμού. Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο.



Λοιπόν διάβασα τα παραπάνω και επειδή διέκρινα αρκετές λανθασμένες απόψεις (Βλέπε παραπάνω) πρέπει πάντα να ρωτάμε ειδικούς και να μην γράφουμε για πράγματα που νομίζουμε και δε γνωρίζουμε.

Λοιπόν, απαντώ επειδή το αντικείμενο είναι σχετικό με το επάγγελμά μου (δομοστατικός):
Σε συνήθεις κατοικίες οι εσωτερικές πλάκες στους στατικούς υπολογισμούς υπολογίζονται με ένα κινητό φορτίο 200 κιλά αά τετραγωνικό μέτρο. Οι εξώστες για 500 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο.
Σημείωση: το φορτίο ενός ενυδρείου είναι μόνιμο και όχι κινητό.
¶ρα θα έπρεπε κανονικά να υπολογιστεί σαν μόνιμο, με αυξημένους συντελεστές και σε όλους τους συνδυασμούς φορτίσεων. Στις συνήθεις κατασκευές τα μόνιμα φορτία πλακών είναι πολύ χαμηλά (ίδιο βάρος πλάκας και βάρος επικάλυψης και βάρος τοιχοποιίας). Στις περισσότερες περιπτώσεις αν το ενυδρείο τοποθετηθεί πάνω από δοκάρι τότε "μάλλον" δε θα δημιουργηθεί πρόβλημα, αυτό εξαρτάται από το δοκάρι και το φορτίο του ενυδρείου. Αν τώρα το ενυδρείο τοποθετηθεί στη μέση μιας μεγάλης πλάκας τότε μπορεί να δημιουργηθούν σημαντικά προβλήματα. Τα προβλήματα θα είναι ρωγμές στο κάτω μέρος της πλάκας που μπορεί να γίνουν αρκετά έντονες. Δε θα τα δείτε μάλλον εσείς αλλά αυτοί που μένουν στον κάτω όροφο. Το αν αντέχει η κατασκευή το επιπρόσθετο βάρος είναι κάτι που θα κρίνει ο Πολιτικός Μηχανικός (στατικός), και ίσως όχι εύκολη γιατί σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να ξαναυπολογίσει όλη την οικοδομή.
Είναι αναγκαία για το μηχανικό το τεύχος μελέτης και τα σχέδια (ξυλότυποι) της οικοδομής.
Αν μπορείτε να βρείτε το μηχανικό που έκανε τους αρχικούς υπολογισμούς τότε καλύτερα γιατί μπορεί ταχύτερα να κάνει τους υπολογισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-12-09, 12:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Τώρα μας τρομοκράτησες.
Αλλά καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-12-09, 12:46
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpapakon Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε συνήθεις κατοικίες οι εσωτερικές πλάκες στους στατικούς υπολογισμούς υπολογίζονται με ένα κινητό φορτίο 200 κιλά αά τετραγωνικό μέτρο. Οι εξώστες για 500 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο.
Κάπου είχα διαβάσει, αλλά δεν θυμάμαι που, ότι όλα τα έτοιμα ενυδρεία εταιρειών (όχι custom) είναι κάτω από αυτά τα όριο λόγο κατασκευής (μεγάλο μήκος, μέτριο ύψος, μικρό πλάτος).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-12-09, 13:31
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...μπορεις να κανεις και μονος σου τις πραξεις π.χ για ενυδρειο διαστασεων 120χ 50χ60(μηκος χ πλατος χ υψος).Το συγκεκριμενο καταλαμβανει επιφανεια 120χ50=0,60 τ.μ.
Αν το ενυδρειο ειναι πληρες με νερο(πυκνοτητα 1) τοτε εχοντας συνολικο ογκο 360 λιτρα ,αρα 300 καθαρα ,οποτε και 300 κιλα.Προσθεσε και το βαρος γυαλας-επιπλου αλλα 150περιπου πας στα 450 κιλα σε επιφανεια 0,6τ.μ < 1,0 τ.μ.....αστα να πανε λοιπον...
Απλα εκεινο που με ησυχασε θα ελεγα, προσωπικα εμενα, ηταν μια κουβεντα ενος τεχνιτη(γνωσεις δημοτικου) ο οποιος με αποστομωσε θα ελεγα, οταν μου ανεφερε το φορτιο μιας παλετας με κεραμιδια ή τουβλα οταν την αφηνει ο γερανος στον 4ο π.χ οροφο και μαλιστα δεν αφηνει μονο μια...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-12-09, 14:44
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Όπως έγραψα και πριν το ενυδρείο προσθέτει μόνιμο βάρος και όχι κινητό.
Η παλέτα με τα τούβλα που αναφέρεις όπως και το βάρος των ανθρώπων που περπατάνε/στέκονται σε μια πλάκα θεωρούνται κινητό βάρος.
Το ενυδρείο "μάλλον" δε θα μείνει για λίγες μέρες.
Υπάρχουν προβλήματα σε κατασκευές οπλισμένου σκυροδέματος που σχετίζονται με τα μόνιμα φορτία που επιβαρύνουν μια κατασκευή (λέγεται ερπυσμός του σκυροδέματος). Δεν είναι σκόπιμο να γράψω λεπτομέρειες αλλά επιβάλλεται προσοχή όταν προσθέτει κανείς ένα τόνο βάρους σε ένα τετραγωνικό μέτρο.
Δε θέλω να σας τρομοκρατήσω απλά πιστεύω ότι η ενημέρωση είναι αναγκαία.
Θα ήθελα επίσης να σημειώσω ότι πολλοί μηχανικοί στις αρχικές μελέτες δεν προσθέτουν καν σωστά το επιπλέον φορτίο της τοιχοποιίας (αυτό σχετίζεται και με τη χρήση κάποιων "προβληματικών" υπολογιστικών προγραμμάτων). Επιπρόσθετα, πολλοί εργολάβοι "θέλουν" τις πλάκες όσο πιο λεπτές γίνεται.
Εγώ πάντως θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός σχετικά με την τοποθέτηση μεγάλων ενυδρείων.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-12-09, 14:45
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

μπορεί κάποιος να μου πει πόσο ζυγίζει μια βιβλιοθήκη με διαστάσεις 200*40*250 (μήκος*πλάτος*ύψος) γεμάτη με βιβλία?

μπορεί κάποιος να μου πει πόσο ζυγίζει το σύνθετο της γυναίκας μας ή της μάνας μας που είναι γεμάτο με σερβίτσια και γυαλικά?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-12-09, 15:07
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Το ειδικό βάρος του χαρτιού είναι 1.2
Του ξύλου 0.8 περίπου.
Ανάλογα με το έπιπλο και την ποσότητα των βιβλίων...
Πάντως και οι βιβλιοθήκες προσθέτουν σημαντικό βάρος.

Τα σύνθετα δεν είναι πρόβλημα....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-09, 18:45
k@mik@zi Ο χρήστης k@mik@zi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2008
Περιοχή: BOLOS
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

κανονικά η μελέτη λέει ότι αντέχει 600κιλά ανα τετραγωνικό σε στατικό και σε δυναμικό φορτίο που είναι η περίπτωση του σεισμού (σίγουρα όχι όμως τα τελευταία σκαλιά της κλίμακας του ρίχτερ. Στην ουσία αυτό είναι λιγότερο καθώς ξέρουμε όλοι τι νοθεία υπάρχει στο οπλισμένο σκυρόδεμα. Αυτα όλα για μία νέα οικοδομή φυσικά. Καντε του υπολογισμους και δείτε τι παίζει. Η άποψη βάζω τα φορτία κοντα στις γωνιακές κολώνες είναι λάθός καθώς σε δυναμική φόρτιση καταπονείται πολύ περισσότερο το η γωνία αυτή, ενώ στο κέντρο τα φοτία ισομιράζονται σε όλες τις δοκούς.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-12-09, 23:29
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από k@mik@zi Εμφάνιση μηνυμάτων
κανονικά η μελέτη λέει ότι αντέχει 600κιλά ανα τετραγωνικό σε στατικό και σε δυναμικό φορτίο που είναι η περίπτωση του σεισμού
Ποιά μελέτη;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από k@mik@zi Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ουσία αυτό είναι λιγότερο καθώς ξέρουμε όλοι τι νοθεία υπάρχει στο οπλισμένο σκυρόδεμα. Αυτα όλα για μία νέα οικοδομή φυσικά. Καντε του υπολογισμους και δείτε τι παίζει.
Νοθεία μπορεί να υπάρχει αλλά η αντοχή σε κάμψη οφείλεται στο μεταλλικό οπλισμό που δε μπορεί να νοθευτεί εκτός και αν δε μπουν όσα σίδερα λέει η μελέτη (σπάνιο φαινόμενο και ευθύνη του επιβλέποντος μηχανικού που βάζει την υπογραφή του και φέρει την ευθύνη).
Με όλους τους συντελεστές που μπαίνουν λόγω κανονισμού, έχω την άποψη ότι αν η κατασκευή γίνει σωστά τότε η πραγματική αντοχή είναι πολύ μεγαλύτερη απ'ότι πιστεύουμε/υπολογίζουμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από k@mik@zi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άποψη βάζω τα φορτία κοντα στις γωνιακές κολώνες είναι λάθός καθώς σε δυναμική φόρτιση καταπονείται πολύ περισσότερο το η γωνία αυτή, ενώ στο κέντρο τα φοτία ισομιράζονται σε όλες τις δοκούς.
Επίτρεψε με να διαφωνήσω. Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στη δυναμική ανάλυση το που ακριβώς βρίσκονται τα φορτία στη πλάκα, ούτως ή άλλως για τη δυναμική ανάλυση κάνεις την υπόθεση ύπαρξη διαφράγματος. Το μεγαλύτερο πρόβλημα τοποθέτησης αυξημένου φορτίου σε μια πλάκα είναι η ρηγμάτωση λόγω αυξημένων βυθίσεων και οι βυθίσεις μειώνονται όσο πιο κοντά στη στήριξη βρίσκεσαι. Συνεπώς αν έχεις μεγάλα φορτία (ενυδρείο/βιβλιοθήκη) καλύτερα να τα τοποθετήσεις κοντά σε δοκάρια (στηρίξεις).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-12-09, 23:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προσωπικα αν παω καποια στιγμη σε ενυδρειο τονου......θα παρω σιγουρα γνωμη ειδικου...
στο νοσοκομειο που εργαζομαι πριν μερικους μηνες επεσε το πατωμα (κοπηκαν τα εσωτερικα σιδερα και ανοιχτηκε μια τρυπα περιπου3-4 μετρα διαμετρο)...ετσι απλα μια ωραια πρωια που λενε....ευτυχως δε θρηνησαμε θυματα....αν και καποιος βγηκε απο την τουαλετα προσπαθωντας να συμμαζεψει τα παντελονια του....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-12-09, 09:44
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Μεγάλη αμαρτία εκείνο το νοσοκομείο... έχω ακούσει και για άλλα παρόμοια, αν και όχι τόσο σοβαρά όσο το να πέσει ολοκληρο κομμάτι πλάκας. Με το "κόπηκαν τα σίδερα" εννοείς ότι κόπηκε η σιδερόβεργα/οπλισμός που είναι ενσωματωμένος στην πλάκα; !!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-12-09, 09:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι δημητρη...ακριβως....ευτυχως εγινε στο ισογειο (που το ονομαζουν 1ο οροφο) και απο κατω υπηρχε πυλωτη καθως στο σημειο εκεινο το ισογειο ειναι υπερυψωμενο...συγκεκριμενα εγινε στην μαιευτικη κλινικη.
σκεψου να ειχε πεσει η πανω κλινικη στην απο κατω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-12-09, 12:35
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Πιστευω Πάνο ότι ένα μεμονομενο περιστατικό δε πρέπει να αγχώσει εμάς και το χόμπυ μας.Και γω είμαι της άποψης να μη φορτίζουμε τα σπίτια μας με φορτία πάνω απο τόνο.
Ο 1ος ξαδερφός μου ειναι μηχανικός με μεγαλη πέιρα σε κατασκευές (όχι μόνο οικίες, αλλα και κεραίες κινητης τηλεφωνίας ,υπόστεγα κλπ) μου είπε πως το φορτίο ανα τετραγωνικό που είναι περίπου στα 600 κιλα ισχύει για το σύνολο της πλάκας και όχι μεμονομένα
Παραδειγμα.
Αν έχουμε μια πλάκα 10Χ10=100 τμ και αντέχει 500 κιλά/τμ το συνολικό φορτίο που μπορεί να υποστηρίξει χωρίς να καταρέυσει είναι 100Χ500=50.000 κιλα ή αλλιώς 50 τόνους φορτίο.

Το δικό μου ενυδρείο είναι 120Χ60Χ60+ sump 100Χ50Χ30(Στήλη νερού)= 400ενυδρείο+150sump=550κιλά+120 κιλά τα τζάμια+20 κιλά η βάση+50 κιλά άμμος+αραγωνίτης=740 κιλά/0,72 τ.μ
η αλλιώς 1027 κιλα/τ.μ
Και μιλάμε για ένα ενυδρείο 120Χ60 όπως πολλά ενυδρεία έτοιμα εταιριών.
Μένω στον 4ο όροφο σε οικοδομή 4ετίας (2005).
Δηλαδή τι θα λέμε ότι κινδυνέυει η πλάκα απο ένα τέτοιο φορτίο?.Οχι βέβαια...παρόλο που είμαι περίπου 1000κιλά/τμ.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-12-09, 15:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Κανονικα θα ελεγα στον καθενα να παει στη Πολεοδομια να παρει αντιγραφα των ξυλοτυπων και τη στατικη μελετη που ειναι εγκεκριμενα για το κτιριο που ζει! Μακαρι να ηταν τοσο απλα!
Ξεχνατε κατι πολυ σημαντικο!! Σας εχω νεα! Ζουμε στην Ελλαδα που ο καθενας προσπαθει να ξεγελασει - κλεψει τον αλλον!! Τι εννοω?
Σαν πρωην δουλεια μου ηταν να παιρνω τα σχεδια απο την πολεοδομια και να προσπαθω να τα "μαγειρεψω" ωστε να φτιαξω και εγω αλλα σχεδια που θα κατεθετα στο Δημο, υγειονομικο, πυροσβεστικη και οπου αλλου χρειαζοταν! Ποτε μα ποτε τα σχεδια αυτα δεν ανταπορινονταν στην πραγματικοτητα! Και μιλαω για δομικες διαφορες ... λειπουν κολωνες (ετσι χτιστηκε - δε τις γκρεμησε καποιος) εχει γινει αυθαιρετη προκταση ολου του κτιριου, τα κλιμακοστασια ηταν αλλου απο εκει που τα εμφανιζαν τα σχεδια, υπηρχαν ανελκυστηρες εκει που δεν επρεπε να υπαρχουν η αντιθετα δεν υπηρχαν! Πολλες φορες στο autocad που περνουσα το σχεδιο απορουσα πως μενουν ορθια ακομα αυτα τα κτιρια! Μιλαω για πολυκατοικιες που αν γινει κατι θα την πληρωσει πολυς κοσμος! Θα μου πεις οτι μενω σε νεοδμητο κτιριο - δεν εχω τετοια προβληματα! λαθος ... παλι ! Σε νεοδμητα εχω αντιμετωπισει τις μεγαλυτερες δυσκολιες ...
Ξερω πολιτικους μηχανικους που αναλαμβανουν να "σηκωσουν" πολυκατοικιες με συνεργασια με εργολαβους που "κλεβουν" δομικα υλικα απο την οικοδομη και τα μεταφερουν στη δικη τους η τα πουλανε σε αλλους εργολαβους! Δε πρεπει να στηριζεστε ουτε καν στην ποιοτητα των υλικων αφου αντικαθιστουνται με φθηνοτερα (με χρεωση του πελατη φυσικα) ενω τα καλητερα πανε αλλου...
Αν και ανεργος ακομα... χαιρομαι πολυ που ξεφυγα απο ολο αυτο τον εφιαλτη να ψευδομαι καθημερινα σε ολες τις Δημοσιες υπηρεσιες! Ακομα και τωρα παλι θα εφευγα και ας ημουν ετσι χωρις δουλεια! Αν και δεν υπεγραφα εγω ... εφτιαχνα ψευτικες οικοδομες (φανταστικες) σε ενα υπολογιστη ... και οι αλλοι βαζαν τη σφραγιδα τους επανω!! Στο τελος ειχε πολλες στρογγυλες αλλα κατα κοινη ομολογια "τυπικες" μια που ολοι γνωριζουν τι γινετε!
Δεν με πιστευετε? Να πατε στη πολεοδομια να ζητησετε τα σχεδια του κτιριου που ζειτε απο υπογειο προς τα πανω ... και αν δειτε οτι ειναι αυτα ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα ... θα κατσω να με ξυρισεται (εχω να ξυριστω χρονια - μονο τα κουρευω με μηχανη )
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-12-09, 18:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πες τα βρε Γιωργο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-12-09, 19:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
πες τα βρε Γιωργο!!!
Νομιζει ο καθενας οτι κοροιδευει τον αλλον ... εχω δει τα ειρωνικα γελακια για καθε "πελατη" που ειχαμε ... το θεμα ειναι εδω στην Ελλαδα ο ενας κοροιδευει τον αλλο για αυτο πανε ολα κατα δι@^^%$λου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-12-09, 21:20
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και ανεργος ακομα... χαιρομαι πολυ που ξεφυγα απο ολο αυτο τον εφιαλτη να ψευδομαι καθημερινα σε ολες τις Δημοσιες υπηρεσιες! Ακομα και τωρα παλι θα εφευγα και ας ημουν ετσι χωρις δουλεια!
1000 μπράβο για την πράξη σου!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-12-09, 21:25
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ποιά πράξη ;
Δεν έκανε τίποτα και ποτέ.
Με τον ρεμπεσκέ, τον απατεώνα, τον δολοφόνο κλπ αν δεν τον σουτάριζαν ακόμα εκεί θα ήταν να κάνει "εικονικά-ασφαλείς" πολυκατοικίες.
Ουστ, όξω από την παράγκα λαμόγιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κιτρίνισμα χαλικιού είναι επικίνδυνο? gallos_11 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 12-09-09 04:30
είναι το DIY επικίνδυνο; MIKE-O DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 03-02-09 20:19
Τρόπος αναβάθμισης απο 125λ σε 180? ή 220λ? και βάρος? vagosg Δίσκοι 8 12-01-08 14:05
διατηρηση ενυδρείου bogias Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-11-06 13:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10865 seconds with 13 queries