Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-09, 13:44
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή Μερικες γνωμες και ερωτησουλες.

Καλημερα σε ολους του φιλους και φιλες.
Εδω και 8 μηνες περιπου εχω στησει ενα reefακι (juwel trigon 190) χωρις sump, καλη κυκλοφορια του νερου, δυνατο σκιμμερ, αρκετο φωτισμο και μεχρι στιγμης σχεδον ολα καλα μου πανε αλλα εχω καποιες μικρες αποριες.....
Λοιπον.
1) η aptaisia ειναι επιθυμητη η ανεπυθημητη? Εχω μερικες μεσα μικρες και μεσαιες στο μεγεθος. Αν δεν κανει να τις εχω μεσα τοτε ποιος ο λογος που δεν πρεπει να υπαρχουν?
2)Κατω στην αμμο εχει δημιουργηθει εδω και 2 εβδομαδες μια καφε στρωση σαν γλιτσα η οποια το βραδυ οταν κλεισουν τα φωτα σχεδον εξαφανιζεται. Την επομενη μερα που θα ξανααναψουν τα φωτα δημιουργειται παλι. Ειναι κακο ? Και αν ναι τοτε τι πρεπει να κανω για να απαλλαγω απο αυτο το καφε γλοιωδες πραγμα?
3) Τα φωτα τα εχω αναμμενα γυρω στις 10 με 11 ωρες την ημερα. Ειναι καλα?
4) Τα νιτρικα μου απο τοτε που ξεκινησα το ενυδρειο δεν λενε να μηδενιστουν με τιποτα. Κυμαινωνται γυρω στο 15 με 20. Απ οτι διαβασα μεχρι 20 ειναι ανεκτο για το ενυδρειο μου. Τι μπωρω να κανω για να τα μηδενισω ?
Αφου στρωθηκε πια το ενυδρειο μου ,περα απο τις αλλαγες του νερου και τα υλικα του φιλτρου (αντιφωσφορο και ανθρακα) απο φαρμακα τι θα πρεπει να ριχνω σε μηνιαια και εβδομαδιαια βαση?
Aυτα τα λιγα προς το παρον που με απασχολουν. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας προκαταβολικα!
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-09, 14:09
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

.-αν και με το θαλασσινο δεν εχω εμπειρια, αυτο που λες για δυνατο skimmer και με νιτρικα μου κανει καπως...
Με τι τεστ μετρας?
Σιγουρα οι γνωστες θα εχουν να σου προτεινουν καποια πραγματα...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-09, 14:48
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Salifert και Api
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-09, 15:42
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Eχουμε και λεμε:
1)Οι απταισιες θεωρουνται παρασιτα απο τους χομπιστες γιατι εξαπλωνονται σε ολο το ενυδρειο και οι μεγαλες μπορει να ερεθισουν-τραυματισουν ψαρακια. Ψαξε για την απταισια στο GAB και θα βρεις πολλες πληροφοριες.
2-4) Οταν θα εχεις ανοιχτα τα φωτα σιφωναρισε οσο περισσοτερη γλιτσα μπορεις. Μειωσε τα θρεπτικα συστατικα που εχεις στο ενυδρειο με μια αλλαγη νερου. Τα νιτρικα τα μειωνεις ειτε με αλλαγη νερου ειτε με μακροαλγες και εννοειται με λιγοτερο ταισμα. Οσο για την συγκεντρωση των νιτρικων , αν εχεις μονο ψαρια δεν εχεις προβλημα . Αν εχεις και γαριδες , σαλιγκαρια και αλλα ασπονδυλα τα ζοριζεις .
3)Εξαρταται απο το αν εχεις κοραλια . Σε αυτην την περιπτωση 11 ωρες ειναι καλα.
Αν εχεις μονο ψαρια μπορεις να τα μειωσεις για να μη βγαζεις πολλες αλγες.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-09, 22:34
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Aλλη γνωμη ?
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-09, 07:16
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δεν θα βρείς γνώμες διαφορετικές απο αυτά που σου έγραψε ο Βασιλάκης!
Όταν λές φάρμακα τι εννοείς??Αν εννοείς συμπληρώματα θα πρέπει για να σου πούμε ακριβώς να μας πείς τι σύστημα έχεις φτιάξει.FO?Reef?
Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να ελέγχεις Ph ,Kh , Ca και Mg με τα δύο τελευταία να χρειάζονται έλεγχο πιο πολύ αν έχεις reef και να ρίχνεις τα κατάλληλα σκευάσματα!

Κάνε και μια αναλυτική περιγραφή του εξοπλισμού , μπορεί να βρούμε κάτι που να σου έχει διαφύγει και να βρούμε την αιτία πχ της γλύτσας που λές (μάλλον κυανό είναι)!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-09, 11:42
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Ναι κυανιο ειναι.
Οπως γραφω και παραπανω ειναι reef.
εχω ικανοποιητικη κυκλοφορια του νερου και προς ολες τις μεριες του ενυδρειου.Αλλαγη σχεδον το 50% του νερου καθε μηνα μαζι με τα υλικα του φιλτρου απο νερο οσμωσης. Ενα φιλτρο eheim 1000 λιτρα την ωρα με ανθρακα και αντιφοσφορο. Οχι sump.Skimmer με κυκλοφορια 2500 λιτρα. Στα 190 λιτρα χωρητικοτητας του ενυδρειου, εχω βαλει γυρω στα 35 κιλα βραχο και 30 αραγωνιτη ζωντανο. οποτε υπολογιζω στα 120 λιτρα καθαρα νερου.Κανω μετρησεις του νερου με salifert και api, no2 no3 po4 ph αλατοτητα kh nh4 και ca. Ο φωτισμος ειναι ικανοποιητικος εως αρκετος με 11 ωρες φωτισμου την ημερα.
Αυτην την στιγμη σαν συμπληρωματα για την συντηρηση του ενυδρειου εχω...reef plus , reef trace, reef strontium , vit amino, pro coral zooton, liquid calcium και reef builder για την εβδομαδιαια συντηρηση του ενυδρειου. Μηπως ειναι πολλα και γινωμαι υπερβολικος ? Αν πρεπει τοτε ποια να σταματησω απο τα παραπανω συμπληρωματα? Εκτος απο αυτα ειναι κατι που θα επρεπε να χρησιμοποιω για το θεμα της συντηρησης του ενυδρειου?
Παλικαρια βοηθηστε με γιατι την προηγουμενη εβδομαδα εχασα ενα πολυ ωραιο κοραλι και με εχει παρει απο κατω! Πιστευω πως η απωλεια του κοραλιου οφειλεται στα νιτρικα μου που δεν λενε να πεσουν με τιποτα!
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-09, 11:47
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmy19111977 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι κυανιο ειναι.
Οπως γραφω και παραπανω ειναι reef.
εχω ικανοποιητικη κυκλοφορια του νερου και προς ολες τις μεριες του ενυδρειου.Αλλαγη σχεδον το 50% του νερου καθε μηνα μαζι με τα υλικα του φιλτρου απο νερο οσμωσης. Ενα φιλτρο eheim 1000 λιτρα την ωρα με ανθρακα και αντιφοσφορο. Οχι sump.Skimmer με κυκλοφορια 2500 λιτρα. Στα 190 λιτρα χωρητικοτητας του ενυδρειου, εχω βαλει γυρω στα 35 κιλα βραχο και 30 αραγωνιτη ζωντανο. οποτε υπολογιζω στα 120 λιτρα καθαρα νερου.Κανω μετρησεις του νερου με salifert και api, no2 no3 po4 ph αλατοτητα kh nh4 και ca. Ο φωτισμος ειναι ικανοποιητικος εως αρκετος με 11 ωρες φωτισμου την ημερα.
Αυτην την στιγμη σαν συμπληρωματα για την συντηρηση του ενυδρειου εχω...reef plus , reef trace, reef strontium , vit amino, pro coral zooton, liquid calcium και reef builder για την εβδομαδιαια συντηρηση του ενυδρειου. Μηπως ειναι πολλα και γινωμαι υπερβολικος ? Αν πρεπει τοτε ποια να σταματησω απο τα παραπανω συμπληρωματα? Εκτος απο αυτα ειναι κατι που θα επρεπε να χρησιμοποιω για το θεμα της συντηρησης του ενυδρειου?
Παλικαρια βοηθηστε με γιατι την προηγουμενη εβδομαδα εχασα ενα πολυ ωραιο κοραλι και με εχει παρει απο κατω! Πιστευω πως η απωλεια του κοραλιου οφειλεται στα νιτρικα μου που δεν λενε να πεσουν με τιποτα!

σε190 λιτρα 35 κιλα βραχο?πες τι λαμπες εχεις τι κυκλοφοριτη και διαστασεις ενυδρειου(το "ικανοποιητικα" δεν λεει τιποτα)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-09, 14:34
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Tι ΚΗ εχεις ?
Οσο πιο χαμηλο ειναι τοσο πιο ευκολα εμφανιζεται το κυανο (δεδομενου οτι συντρεχουν και αλλοι σημαντικοτεροι παραγοντες.)
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-09, 15:19
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε190 λιτρα 35 κιλα βραχο?πες τι λαμπες εχεις τι κυκλοφοριτη και διαστασεις ενυδρειου(το "ικανοποιητικα" δεν λεει τιποτα)
Δεν σε καταλαβαινω ,ειναι παραξενο να εχεις 35+ κιλα βραχο σε ενυδρειο 190 λιτρων? Τι θες να πεις οτι ειναι πολυ η λιγο ? Λαμπες εχω 2 Χ 28W λευκες και 2Χ28W ακτινικες. Τ5 και οι 4 λαμπες με ανακλαστηρες 580mm πλατος. Δεν ειναι πολλα τα WATT αλλα ουτε και λιγα. Οι κυκλοφορητες ειναι 4. Οι 2 δινουν κυκλοφορια πισω απο τον βραχο και οι αλλοι 2 στην μεση του ενυδρειου απο μπροστα. Την δυναμη της ροης τους δεν την θυμαμαι. Για τις διαστασεις του ενυδρειου δεν μπωρω να σε φωτισω γιατι οπως αναφερω και πιο πανω ειναι τριγωνικο το σχημα του και μπροστα το τζαμι ειναι καμπυλωτο (1/4 του κυκλου)
Οι προσφατες μετρησεις μου ειναι....
Αλατοτητα 1025
Νο2 0,015
Νο3 20
Νh4 0.10
Po4 0
Ca 410
Kh 12.8
Ph 7.9
Mg 1400
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-09, 15:24
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

μου εκανε εντυπωση με βαση τον κανονα του 10% γι αυτο σε ρωτησα διαστασεις μηπως εχεις πολυ ψηλο ενυδρειο και δεν φτανει ο φωτισμος σου μεχρι το βαθος
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-09, 15:52
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Οχι αντιθετως οι λαμπες ακουμπανε σχεδον το νερο και η αποσταση τους απο την κορυφη του βραχου δεν ειναι παραπανω απο 20 ποντους. Το κυανιο το σιφουναρισα πριν απο λιγο. Δεν μπορεσα να το τραβηξω ολο καθως μεγαλο ποσοστο διαλυθηκε. Τωρα εχει αρχισει (μετα απο 30 λεπτα ) να δημιουργειται παλι !
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-09, 19:45
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καταρχην κοψε ολα τα προσθετα (εκτος απο ασβεστιο/αλκαλινιτι) ...και εννοω μαχαιρι.

Ο βραχος μπηκε απο μαγαζι ή απο παλιο ενυδρειο ?
Τι κοραλια εχεις τωρα μεσα στο ενυδρειο ?

Το κυανο εχει κουραστικη αντιμετωπιση και θελει υπομονη.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-09, 21:18
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Σηκωσε τα φωτα λιγο πιο ψηλα και φροντισε να ριξεις το ΚΗ κατω απο το 10.
Ασε το ενυδρειο να το ρουφηξει και προσθετε μονο ασβεστιο οποτε χρειαζεται.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-09, 01:07
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Αν μπορείς πόσταρε κάποιες φωτογραφίες του ενυδρείου σου όπως είναι τώρα.

Ότι πρόσθετο βάζεις μην υπερβαίνεις τη δόση που προτείνει ο κατασκευαστής. Στο λέω αυτό γιατί με μία φορά ΚΗ buffer την εβδομάδα σε νερό όσμωσης δεν ανεβαίνει τόσο το ΚΗ. Αρα βάζεις παραπάνω ποσότητα τη φορά κι αυτό στρεσάρει τα ζωντανά σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-03-09, 08:34
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς πόσταρε κάποιες φωτογραφίες του ενυδρείου σου όπως είναι τώρα.

Ότι πρόσθετο βάζεις μην υπερβαίνεις τη δόση που προτείνει ο κατασκευαστής. Στο λέω αυτό γιατί με μία φορά ΚΗ buffer την εβδομάδα σε νερό όσμωσης δεν ανεβαίνει τόσο το ΚΗ. Αρα βάζεις παραπάνω ποσότητα τη φορά κι αυτό στρεσάρει τα ζωντανά σου.
Κh buffer δεν χρησιμοποιω. Μεχρι τωρα δεν εχω βαλει ποτε. Μονο Ph buffer χρησιμοποιω μεσα στο νερο της οσμωσης (60 λιτρα) για την αλλαγη του νερου που κανω καθε μηνα.
Θα πρεπει να χρησιμοποιω kh buffer? Το kh πως θα το ριξω στο 10 ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σηκωσε τα φωτα λιγο πιο ψηλα και φροντισε να ριξεις το ΚΗ κατω απο το 10.
Ασε το ενυδρειο να το ρουφηξει και προσθετε μονο ασβεστιο οποτε χρειαζεται.
Tα φωτα δεν μπωρω να τα σηκωσω πιο πανω γιατι ετσι κλεινουν τα καπακια του ενυδρειου απο την μανα τους.
Θελετε να πειτε πως το μονο συμπληρωμα που θα πρεπει να χρησιμοποιω ειναι kh buffer και ασβεστιο ? Τιποτε αλλο ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην κοψε ολα τα προσθετα (εκτος απο ασβεστιο/αλκαλινιτι) ...και εννοω μαχαιρι.

Ο βραχος μπηκε απο μαγαζι ή απο παλιο ενυδρειο ?
Τι κοραλια εχεις τωρα μεσα στο ενυδρειο ?

Το κυανο εχει κουραστικη αντιμετωπιση και θελει υπομονη.
Τον μισο βραχο τον πηρα απο ενα φιλο (στρωσιμο κατω) και τον αλλο μισο τον αγορασα χρυσαφι απο την ζωοφιλια στο περιστερι (στρωσιμο πανω). Θα σας ανεβασω φωτογραφιες το απογευματακι που θα εχω γυρισει απο την δουλεια.
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmy19111977 : 09-03-09 στις 08:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-09, 09:34
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmy19111977 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτην την στιγμη σαν συμπληρωματα για την συντηρηση του ενυδρειου εχω...reef plus , reef trace, reef strontium , vit amino, pro coral zooton, liquid calcium και reef builder ...
Απο τα παραπανω , κρατα το calcium και το builder και αυτα να τα ριχνεις συμφωνως των μετρησεων/καταναλωσεων που εχεις και οχι σαν ρουτινα...τα αλλα θελουν προσοχη και σε καθε περιπτωση σταματησε τα μεχρι να λυσεις τα προβληματα σου.

Επισης μαθε τι ειναι το καθε ενα ...πχ to Reef builder ειναι ΚΗ buffer (ενω λες οτι δεν εχεις ριξει ποτε)
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-09, 10:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και το Ph buffer ουσιαστικα με το KH παιζει.....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-09, 12:18
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το Ph buffer ουσιαστικα με το KH παιζει.....
Εγω το επισημαινω γιατι το Reef Builder ισχυριζεται πως ανεβαζει το kh χωρις να επηρεαζει το ph.Με μακροχρονια χρηση ,λεει, το ph τεινει να σταθεροποιειται στο 8,3 (οποιος το ειδε αυτο,να μου πει)
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-03-09, 12:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μονο που σταθεροποιειται ειναι το εισοδημα του κατασκευαστη....
Για ολα τα πραγματα πρεπει να υπαρχει και μια σοβαρη εξηγηση, αλλιως να βαλουμε και μαγνητακια στο ενυδρειο..... :P
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-03-09, 12:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ολα τα πραγματα πρεπει να υπαρχει και μια σοβαρη εξηγηση, αλλιως να βαλουμε και μαγνητακια στο ενυδρειο..... :P
Τωρα επιτηδες το κανεις ?
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-09, 12:54
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

imo 15 με 20 νιτρικα δεν ειναι πολλα...δεν νομιζω οτι φταιει αυτο που εχασες το κοραλι σου.το κυανο ειναι κατι σαν παιδικη ασθενεια ολα τα νεα ενυδρεια την περνανε.θελει υπομονη και σταθερες ρουτινες...τις απταισιες ξεφορτωσου τις γιατι οπως σου ειπε και ο βασιλακης κατακλυζουν το ενυδρειο και μπορει να σκοτωσουν και κοραλια,μπορεις να το κανεις με ενεσεις με ξυδι η να τις καλυψεις με καλκβασερ.μην τις τραβιξεις δια τις βιας και μην τις ξυσεις απο τον βραχο θα πολλαπλασιαστουν ραγδαια..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-09, 17:56
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Οκ λοιπον αφου το λετε ολοι εσεις και συμφωνειτε τοτε θα τα κοψω ολα τα ζουμια και συμπληρωματα που χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα.Καλα με παρατηρησατε σε αυτο το σημειο γιατι οντως χρησιμοποιουσα πολλα φαρμακα και σε πολυ τακτικα διαστηματα. Μου φενεται τελικα πως το μονο που καταφερα σε αυτην την περιπτωση ειναι να επιβαρυνω το ενυδρειο αλλα και την ΤΣΕΠΗ μου γιατι νομιζα πως θα βοηθουσα την κατασταση ετσι. Στο εξης θα χρησιμοποιω το ph buffer (για την αλλαγη του νερου μεσα στα 60 λιτρα που ετοιμαζω στο βαρελι απο την οσμωση), ασβεστιο (οταν χρειαζεται) και reef builder (οταν χρειαζεται). Σωστος?
Ομως..... το reef trace και reef plus της seachem δεν ειναι χρησιμα για τις βιταμινες, αμινοξεα ,ιχνοστοιχεια και πολλα αλλα για το ενυδρειο μου?
-------------------------
Απο κοραλια αυτην την στιγμη εχω..
1 bubble coral
1 galaxea astreata
1 λευκη giant sea anemone
3 μικρα featherduster worms (μονα τους βγηκανε)
1 brown sinularia
1 μεγαλο κομματι βραχου με green star polyp
και μερικα μανιταρακια.
Το κοραλι που μου πεθανε ειναι μια euphilia την οποια την ειχα 3 μηνες χωρις κανενα προβλημα. Εσβησε μεσα σε 3 ημερες , τοσο γρηγορα που δεν προλαβα να κανω τιποτα για να την βοηθησω και ακομα δεν εχω καταλαβει για το τι εφταιξε.

__________________
GIVE ME SOME WATER!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmy19111977 : 09-03-09 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-03-09, 06:13
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν ειναι σωστο για την αλλαγη.Λογικα ριχνοντας το αλατι σιγουρα το νερο απο την οσμοση θα σταθεροποιηθει εκει που θες.Εγω περνω πολυ καλες μετρησεις αφου διαληθει το αλατι δεν χρειαζετε να ριχνεις κατι.Το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι για να εισαι σιγουρος να μετρησεις το νερο πριν το ριξεις στο ενυδρειο και οτι λοιποι να συμληρωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-03-09, 07:32
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Θεωρητικά όταν φτιάχνεις νερό για αλλαγή δεν πρέπει να ρίχνεις τπτ άλλο μέσα εκτός αποτο αλάτι γιατί αυτό παρέχει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία (εξαρτάται και απο το αλάτι φυσικά)! Τα κοράλια που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ασβέστιο και μαγνήσιο οπότε δεν χρειάζονται και ιδιαίτερο συμπλήρωμα.Μπορούν να πάρουν αυτό που τους χρειάζεται απο ένα καλό αλάτι όταν κάνεις κανονικά τις αλλαγές!Πρόσεχε ιδιαίτερα ΡΗ και ΚΗ!Για όλα αυτά όμως την αλήθεια θα σου την λένε τα τεστ!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-03-09, 08:45
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Ph buffer δεν πρεπει να ριξω μεσα στο νερο της αλλαγης? Το νερο της οσμωσης ειναι πολυ χαμηλο σε ph σε σχεση με αυτο που θελω να δωσω στο ενυδρειο.
Και μετα απο ολη αυτη την κουβεντα που εχουμε κανει ρε φιλαρακια, οδηγουμαστε στο συμπερασμα πως ολα αυτα τα φαρμακα και συμπληρωματα δεν ειναι απαραιτητα στο να κρατησουν ενα υγηες ενυδρειο. Εκτος βεβαια απο καποιες περιπτωσεις οπου υπαρχει προβλημα και με εναν σταθεροποιητη η συμπληρωμα το διορθωνουμε.....ετσι ?
Στην περιπτωση μου η χρηση τοσων πολλων χημικων εκανε κακο και οχι καλο στο ενυδρειο μου. Συμφωνειτε ?
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-03-09, 08:56
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Μέτρησες το νερό της αλλαγής και βρήκες οτι έχει χαμηλό ΡΗ?Εννοώ να το μετρήσεις αφού έχει διαλυθεί το αλάτι!
Τα συμπληρώματα χρειάζονται και είναι απαραίτητα όταν ....χρειάζονται!Δλδ για παράδειγμα πέφτει το ΚΗ θα συμπληρώσουμε Khbuffer ώστε νασταθεροποιηθεί σε καλή τιμή (και μαζί με αυτό στα περισσότερα σκευάσματα σταθεροποιείται και το ΡΗ)!Δεν μπορούμε να σου πούμε αν έκανε καλό ή κακό απο αυτή την κουβέντα!Οι τιμές σου φαίνονται σαν να μην έχει στρώσει καλά αφού ανιχνευεις αμμωνία και νιτρώδη ,τα άλλα φαίνονται μια χαρά!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-03-09, 09:25
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Το νερο απο την οσμοση εχει Ph γυρο στο 7 λογικα.Οταν ομως ριχνεις το αλατι και μαλιστα καλης εταιρειας αλατι αυτο μετα απο 2 μερες που συνηθηζετε να το αφηνουμε οι περισσοτεροι θα φτασει το Ph γυρο στο 8.2 οποτε εισαι μια χαρα!Δεν χρειαζετε κατι παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-03-09, 09:31
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Mανώλη δεν χρειάζεται 2 μέρες!Το Tropic Marin Pro για παράδειγμα μέσα σε 6 περίπου ώρες και με ένα μικρό κυκλοφορητή μέσα στο δοχείο διαλύεται!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-03-09, 09:33
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Τωρα αν εκανε κακο;;;;Για παραδειγμα το οτι εριχνες στο νερο της αλλαγης Ph buffer εκανε κακο απο την αποψη οτι αν το αλατι ανεβαζε απο 7 σε 8.2 που μαλλον θα σε πηγαινε το αλατι και μετα ερυχνες και σε ανεβαζε και αλλο ενα βαθμο ειναι κακο γιατι εκανες αλλαγη με νερο που ειχε Ph 9 .Ασε που πιστευω οτι αυτο οφειλετε και το οτι εχεις Kh 12.8



Ναι οντως εχω παρατηρησει οτι διαλυετε πολυ ευκολα το Tropic marin
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για πειτε μερικες γνωμες...... imichal Malawi 23 08-09-08 00:55
διαφορες ερωτησουλες alexinio Γλυκό νερό - Γενικά 26 16-05-08 21:37
ερωτησουλες... μελινακι Γλυκό νερό - Γενικά 15 07-03-08 14:30
2 ακομα ερωτησουλες Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-01-08 09:10
ερωτησουλες! χοχλακας φωτης Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 8 13-01-05 11:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08944 seconds with 15 queries