Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-09-16, 16:08  
Καινούριος,έχω πήξει...
matista
Member
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος 24-09-16, 16:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.Με λένε Σταμάτη και έχοντας αποφασίσει με την γυναίκα μου να βάλουμε ενυδρείο στο σπιτι,αποφάσισα να κάνω μια έρευνα στο διαδίκτυο πρώτα.
Ξεκινήσαμε να κοιτάμε για ενυδρείο 60 λίτρων διότι μας βόλευε σε διαστάσεις,μετά όμως πήγαμε σε 96 λίτρα (Pacific 80 Set).Η διαφορά του Set απο το απλό είναι 16 ευρώ γι αυτο καταλήξαμε εκεί.Ζαχαρώνουμε και το Pacific 100 που είναι 120 λίτρα αλλά δεν ξέρω τελική τιμή ,γιατί δεν το έχω δει set κάπου.Ο λόγος που αλλάξαμε τόσο στα λίτρα είναι γιατί οπου και να κοιτάξαμε ισχύει ότι όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλό.Εδω που τα λέμε είναι πιο εντυπωσιακό κιόλας.Δεν έχω προχωρήσει σε αγορά ακόμα,διότι θέλω να σιγουρευτω ότι θα διαλέξω το σωστο.
Εχω διαβάσει αρκετά θέματα ήδη εδώ στο φόρουμ,και οφείλω να ομολογήσω ότι εν μέρει έχω τρομοκρατηθεί. και κυρίως απογοητευθει.Με αγχώνει λίγο το θέμα του στρωσίματος και γενικότερα διαβάζοντας διάφορα θέματα είτε απο ερωτήσεις άλλων μελών φαντάζει βουνο? Πάντως κάποιες απορίες τις έχω λύσει,όπως για παράδειγμα για τα καρχαριάκια.Μόνο απο το national geographic. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Εμφανίσεις: 23042
Απάντηση με παράθεση
  #151  
Παλιά 14-11-16, 15:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

prime ριχνεις?
Ποσο εριξες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 14-11-16, 15:38
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Συμφωνως οδηγιων.4 λ 2 σταγονες λεει .οποτε αναλογικα εριξα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 14-11-16, 15:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσα καθαρα λιτρα νερο ειναι το ενυδρειο?
Το νερο το προετοιμασες σε δοχειο και εκει εριξες το αντιχλωριο ή εγινε απευθειας στο ενυδρειο η αλλαγη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 14-11-16, 15:59
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

150 καθαρα,το προετοιμασα απο εχθες σε βαρελακι για ελιες.Ειχα βαλει απο εχθες prime.το εβαλα μεσα μεσα eheim 1000.Απλα η φωτο ειναι πριν αλλαχθει το νερο ( το λεω αυτο για να μην γινει μπερδεμα) .Οταν το εβγαλα το νερο με χρηση σκουπας βυθου tetra gc50 , η επιστροφη του νερου απο το φιλτρο που ειναι στο max εσκαγε στην επιφανεια του νερου που ειχε μεινει μεσα.Ετσι μεσα σε μερικα λεπτα δημιουργηθηκε ο αφρος που ειδατε στη φωτο.Ολες οι αλλαγες γινονται με βαρελακι.Το νερο μπαινει στο βαρελι περιπου 15 ωρες πριν.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 14-11-16, 16:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οποτε εριξες στο βαρελακι, prime αναλογο με τα λιτρα του βαρελιου.
Τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε απο το Prime.
Ουτε εχω δει ποτε να γινεται τετοιος χαμος απο το prime, οσο και παραπανω να επεσε.

Κατι αλλο ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 14-11-16, 16:11
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παιζει να ειναι απο το discus buffer.Ειναι το μονο πλην τροφης, flourish που εχω ριξει μεσα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Βασικα ερωτηση ηταν για το buffer.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matista : 14-11-16 στις 16:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 14-11-16, 16:54
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιζει να ειναι απο το discus buffer.Ειναι το μονο πλην τροφης, flourish που εχω ριξει μεσα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Βασικα ερωτηση ηταν για το buffer.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναφορά για δημιουργία αφρού από τη χρήση του προϊόντος, δεν είδα να αναφέρεται στα sites του εξωτερικού πάντως...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι αλλο ειναι.
Τόσος αφρός δεν δημιουργείται έτσι. Εδώ μιλάμε για σαπουνάδα που για να τη φτιάξεις χρειάζεται ένα μπουκάλι AVA για τα πιάτα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas66 : 14-11-16 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 14-11-16, 17:40
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιζει να ειναι απο το discus buffer.Ειναι το μονο πλην τροφης, flourish που εχω ριξει μεσα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Βασικα ερωτηση ηταν για το buffer.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
συμπληρώνω και ταμπλετες co2 της aquili,έμπαιναν.3-5 την εβδομάδα.τελευταιες 2 την τεταρτη .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε εριξες στο βαρελακι, prime αναλογο με τα λιτρα του βαρελιου.
Τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε απο το Prime.
Ουτε εχω δει ποτε να γινεται τετοιος χαμος απο το prime, οσο και παραπανω να επεσε.

Κατι αλλο ειναι.
Μέτα απο μια μικρή έρευνα στο ιντερνετ,έχω βρει ότι πιθανόν να είναι τα εξής:
α)αλγοκτόνο (δεν έχω βάλει)
β)μικροοργανισμοί στο ενυδρείο δεν επαρκούν να διασπάσουν την πρωτεΐνη. Αυτή εγκαθιστάτε στην επιφάνια και δημιουργεί αφρό.(δεν ξερω τι πρωτεινη)
γ)αμμωνια (κανω καθημερινες μετρησεις,εχω μηδενικες ενδείξεις σταθερα)
δ)αυξημένη ποσότητα οργανικών
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matista : 14-11-16 στις 17:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 14-11-16, 17:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Δείχνει να έχεις πολλά οργανικά και σε συνδυασμό με το prime... σου έβγαλε αφρό.
Πόσο καιρό "τρέχει"... το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 14-11-16, 17:56
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Σημερα κλεινω 44 μέρες.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 14-11-16, 18:08
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σε 44 μέρες και πολλά οργανικά... κάτι ΔΕΝ κολλάει.-
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 14-11-16, 18:09
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Οργανικα δημιουργουνται απο τις τροφες?αν ναι μηπως επειδη εστρωσα με τροφη?

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 14-11-16, 18:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όπως και να 'χει... θα έπρεπε να έχεις ρίξει 10 τσουβάλια.-
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 14-11-16, 18:18
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Χμμμ καταλαβα.δεν ξερω τι να πω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 14-11-16, 20:14
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ καταλαβα.δεν ξερω τι να πω.
Αγαπητέ φίλε όπως καταλαβαίνεις έχουμε μπει στη ζώνη του λυκόφωτος....
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 14-11-16, 21:32
Το avatar του χρήστη gouliermos
gouliermos Ο χρήστης gouliermos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.Ναι γι αυτο θέλω ουδετερο ph.τουλαχιστον μέχρι να βγουν.
----------------------------------
Εκανα και μια άλλαγη νερού γύρω στο 50%.Συνήθως κάνω 30-40% αλλά λόγω της άλγης που παρουσιαστηκε έκανα παραπανω.Αυτό που είδα πριν κλείσω το φίλτρο είναι το εξής:
http://imgur.com/a/P4gxv
Εψαξα και διάβασα ότι μπορει να γίνεται απο διάφορα πράγματα όπως:
prime,υδρατμοι,πρωτεινικο φιλμ( προσωπικα δεν το νομιζω).
Εχει κανείς καμιά εικόνα για το τι μπορεί να ειναι;
Σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέρον το φαινόμενο .. είχα την εντύπωση οτι αφρό στην επιφάνεια του νερού υποδεικνύει παρουσία αμμωνίας. Αφού λοιπόν οι μετρήσεις τη δείχνουν απολύτως μηδέν και έχεις αποκλείσει τα ψόφια ψάρια και την τυχαία μίξη με υπολείμματα απορρυπαντικού ή κάτι άλλου που τυχόν θα ήταν στο βαρέλι , τότε... ψυχραιμία μέχρι κάποιος πιο έμπειρος συναγωνιστής να σκεφτεί κάτι!
Υποθέτω οτι έχουν περάσει αρκετές ώρες από την αλλαγή. Αν τα ψαράκια δείχνουν να είναι καλά μέχρι στιγμής (ούτε να κάνουν σαν τρελά ούτε υπερβολικά νωχελικά και φυσιολογικό χρώμα) και ο αφρός έχει εξαφανιστεί , τότε χαλαρώνεις και κάνεις μετρήσεις μέχρι να δεις κάτι ύποπτο. Κάτι παρόμοιο θυμάμαι ότι είχα παρατηρήσει στην επιφάνεια όταν έκανα θεραπεία με costapur πριν χρόνια αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα . Προσωπικά όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού προσπαθώ να ρίχνω όσο το δυνατό λιγότερα χημικά στο νερό και αφήνω τη φύση και τη χλωρίδα του φίλτρου να κάνουν τα μαγικά τους. Τακτικές αλλαγές νερού σε λογικά κατα περίπτωση πλαίσια είναι κανόνας αλλά όπως σίγουρα θα έχεις αρχίσει να διαπιστώνεις ,η υπομονή είναι τόσο απαραίτητη στο χόμπι όσο και το νερό του ενυδρείου σου.
ΥΓ:
Ειλικρινά συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις και πρέπει να σου πω οτι το ενδιαφέρον σου για μάθηση και αυτοβελτίωση θα σε αποζημιώνει κάθε μέρα.. επίσης ! : δώσε συγχαρητήρια και στην καλή σου τη γυναίκα για την υποστήριξη και την κατανόηση ... και τώρα που είναι ζεστή βάλε τη να υπογράψει κανένα δεκαετές μνημόνιο για τις αλλαγές νερού!
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 14-11-16, 21:45
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gouliermos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέρον το φαινόμενο .. είχα την εντύπωση οτι αφρό στην επιφάνεια του νερού υποδεικνύει παρουσία αμμωνίας. Αφού λοιπόν οι μετρήσεις τη δείχνουν απολύτως μηδέν και έχεις αποκλείσει τα ψόφια ψάρια και την τυχαία μίξη με υπολείμματα απορρυπαντικού ή κάτι άλλου που τυχόν θα ήταν στο βαρέλι , τότε... ψυχραιμία μέχρι κάποιος πιο έμπειρος συναγωνιστής να σκεφτεί κάτι!
Υποθέτω οτι έχουν περάσει αρκετές ώρες από την αλλαγή. Αν τα ψαράκια δείχνουν να είναι καλά μέχρι στιγμής (ούτε να κάνουν σαν τρελά ούτε υπερβολικά νωχελικά και φυσιολογικό χρώμα) και ο αφρός έχει εξαφανιστεί , τότε χαλαρώνεις και κάνεις μετρήσεις μέχρι να δεις κάτι ύποπτο. Κάτι παρόμοιο θυμάμαι ότι είχα παρατηρήσει στην επιφάνεια όταν έκανα θεραπεία με costapur πριν χρόνια αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα . Προσωπικά όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού προσπαθώ να ρίχνω όσο το δυνατό λιγότερα χημικά στο νερό και αφήνω τη φύση και τη χλωρίδα του φίλτρου να κάνουν τα μαγικά τους. Τακτικές αλλαγές νερού σε λογικά κατα περίπτωση πλαίσια είναι κανόνας αλλά όπως σίγουρα θα έχεις αρχίσει να διαπιστώνεις ,η υπομονή είναι τόσο απαραίτητη στο χόμπι όσο και το νερό του ενυδρείου σου.
ΥΓ:
Ειλικρινά συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις και πρέπει να σου πω οτι το ενδιαφέρον σου για μάθηση και αυτοβελτίωση θα σε αποζημιώνει κάθε μέρα.. επίσης ! : δώσε συγχαρητήρια και στην καλή σου τη γυναίκα για την υποστήριξη και την κατανόηση ... και τώρα που είναι ζεστή βάλε τη να υπογράψει κανένα δεκαετές μνημόνιο για τις αλλαγές νερού!
Σε ευχαριστω,να σαι καλα.Τα ψαρια δειχνουν μια χαρα.Τα φυτα εχουν παρει φορα,τα σαλιγκαρακια δειχνουν να μεγαλωνουν και εχουν πολλαπλασιαστει.Ενδιαφερον αν σκεφτεις οτι δεν εχω βαλει κανενα μεσα,αλλα ηρθαν με τα φυτα.Μετρησεις εως τωρα κανω καθημερινα.Το σκεφτηκα και εγω με το βαρελι,μηπως ειχε τιποτα μεσα, το τσεκαρα αλλα ηταν κομπλε.Η γυναικα συμμετεχει οσο μπορει και προλαβαινει. Παντως το παρακολουθω συνεχεια.Σημερα εκανα αλλαγη 50% , σκεφτομαι μηπως κανω αλλη μια ενδιαμεσα πριν την συνηθισμενη της κυριακης,γι αυτον τον λογο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Εννοειται οτι αφρο δεν εχει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matista : 14-11-16 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 14-11-16, 23:18
Το avatar του χρήστη gouliermos
gouliermos Ο χρήστης gouliermos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

στη θέση σου θα το άφηνα μεχρι την Κυριακή οπότε θα έκανα αλλαγή της τάξης του είκοσι με προσοχή στο ξεμπούκωμα του σφουγγαριού και χωρίς να προσθέσω χημικό buffer μή σου πώ ούτε λίπασμα αυτή τη φορά . Ψάξε να βρεις κάποια όμορφα έυκολα φυτά για να βάλεις και πρέπει να καταλήξεις αν θα κρατήσεις τα γκουράμι ή τα γκάπυ. εγώ θα κράταγα τα γκάπυ αν και ακόμα δεν έχω κάποια εμπειρία σε αυτά, αλλά νομίζω οτι ταιριάζουν , αν δεν κάνω λάθος, στο προφίλ του νερού της βρύσης σου το οποίο θα το χρησιμοποιείς χωρίς άγχος στις αλλαγές
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 14-11-16, 23:45
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Εχω μπολικα φυτα.8 διαφορετικα ειδη.οσον αφορα τα ψαρια, θα δουμε.εχω δρομολογησει κατι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 15-11-16, 08:30
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα εκανα αλλαγη 50% , σκεφτομαι μηπως κανω αλλη μια ενδιαμεσα πριν την συνηθισμενη της κυριακης,γι αυτον τον λογο.
Προσωπικά σου προτείνω χωρίς να αλλάξεις τίποτε στις ρουτίνες σου, κάνε σε 2 μέρες ίδια αλλαγή νερού, με την ίδια ακριβώς διαδικασία όπως τη μέρα που σου έβγαλε τον αφρό.
Αν δεν βγει αφρός, σημαίνει ότι κάποιο χημικό (απορρυπαντικό) ήρθε σε επαφή με το νερό στην προηγούμενη αλλαγή. Αν βγει πάλι αφρός, τότε αρχίζεις και ψάχνεις ένα ένα τα υλικά/χημικά που χρησιμοποιείς εντός ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 15-11-16, 16:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν βγει αφρός, σημαίνει ότι κάποιο χημικό (απορρυπαντικό) ήρθε σε επαφή με το νερό στην προηγούμενη αλλαγή.
Δεν παιζει.
Τα ψαρια ζουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 16-11-16, 11:54
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Ζουν και βασιλευουν.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Οσον αφορα το θέμα με τον αφρο,δεν εχει αλλάξει κατι,ολά φαίνονται καλα.
Θέλω να ρωτησω κατι άλλο.Εχω μέσα στο ενυδρείο περίπου 20 σαλιγκαράκια.Τουλάχιστον αυτά που φαίνονται.Ειναι χαμηλα στα τζάμια,στα φυτα και στο ξύλο.Εως τώρα ασχολούνται με την άλγη.Δεδομένου ότι εγω δεν έχω βαλει κανένα μέσα,αλλά όλα ή καποια απο αυτα ήρθαν με τα φυτα (προφανως),να αρχίσω να ανησυχω και να παω σε παγίδες για να εχω τον έλεγχο του πληθυσμου.Το μεγεθος ολων πλην ενος δεν ξεπερνανε τα 5 χιλιοστα.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matista : 16-11-16 στις 11:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 16-11-16, 14:03
Το avatar του χρήστη chrysa1
chrysa1 Ο χρήστης chrysa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2015
Περιοχή: ???????????
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλησπέρα,ξεκαθάρισε πρώτα,αν πραγματικά σ´ενδιαφέρει να ασχοληθείς με το χόμπι και όχι μόνο επειδή το ενυδρείο είναι όμορφο.Θέλει αρκετή δουλειά και διάθεση με την ενασχόλησή του.Επειδή ξεκινάς την περιγραφή του,από τις διαστάσεις που βολεύουν ή την τιμή που σε βολεύει,καταλαβαίνω ότι απέχεις πολύ από την ουσία,που είναι η αγάπη για το αντικείμενο.Φιλικά




Sent from my iPad using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 16-11-16, 15:15
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrysa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,ξεκαθάρισε πρώτα,αν πραγματικά σ´ενδιαφέρει να ασχοληθείς με το χόμπι και όχι μόνο επειδή το ενυδρείο είναι όμορφο.Θέλει αρκετή δουλειά και διάθεση με την ενασχόλησή του.Επειδή ξεκινάς την περιγραφή του,από τις διαστάσεις που βολεύουν ή την τιμή που σε βολεύει,καταλαβαίνω ότι απέχεις πολύ από την ουσία,που είναι η αγάπη για το αντικείμενο.Φιλικά




Sent from my iPad using Tapatalk
Δεν σε καταλαβαινω,τι εννοεις με όλο αυτο.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 16-11-16, 15:28
Το avatar του χρήστη pans3
pans3 Ο χρήστης pans3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2015
Περιοχή: εκεί στο νότο..
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

chrysa1 απ΄ότι καταλαβαίνω έχεις διαβάσει μόνο το πρώτο post του θέματος και όχι τη συνέχεια...
Γιατί αν είχες διαβάσει όλο το θέμα, θα έβλεπες οτι ο φίλος ενδιαφέρεται πραγματικά για το ενυδρείο και τους κατοίκους του,
και συνεχώς διαβάζει, ρωτάει, ενημερώνεται...

Επίσης, βλέποντας το δικό σου ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88240
πιστεύω ότι το μήνυμα που έγραψες παραπάνω ίσως θα έπρεπε να το διαβάσεις λίγο καλύτερα η ίδια...

Φιλικά πάντα!
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 16-11-16, 15:34
Το avatar του χρήστη chrysa1
chrysa1 Ο χρήστης chrysa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2015
Περιοχή: ???????????
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Καινούριος,έχω πήξει...

Εννοώ ότι επειδή το ενυδρείο ,θέλει αρκετή δουλειά ,να είστε σίγουρος ότι διαθέτετε τον χρόνο για αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
chrysa1 απ΄ότι καταλαβαίνω έχεις διαβάσει μόνο το πρώτο post του θέματος και όχι τη συνέχεια...
Γιατί αν είχες διαβάσει όλο το θέμα, θα έβλεπες οτι ο φίλος ενδιαφέρεται πραγματικά για το ενυδρείο και τους κατοίκους του,
και συνεχώς διαβάζει, ρωτάει, ενημερώνεται...

Επίσης, βλέποντας το δικό σου ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88240
πιστεύω ότι το μήνυμα που έγραψες παραπάνω ίσως θα έπρεπε να το διαβάσεις λίγο καλύτερα η ίδια...

Φιλικά πάντα!


Γράφεις κάτι για το καλό του άλλου και βρίσκεις τον μπελά σου...οκ δεν διάβασα όλες τις δημοςιεύςεις γιατί δεν τις έβγαλε για κάποιο λόγο.Επίσης φωτογραφία από το ενυδρείο μου δεν έχω βάλει.Που την είδατε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrysa1 : 16-11-16 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 16-11-16, 15:52
Το avatar του χρήστη pans3
pans3 Ο χρήστης pans3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2015
Περιοχή: εκεί στο νότο..
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrysa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,ξεκαθάρισε πρώτα,αν πραγματικά σ´ενδιαφέρει να ασχοληθείς με το χόμπι και όχι μόνο επειδή το ενυδρείο είναι όμορφο.Θέλει αρκετή δουλειά και διάθεση με την ενασχόλησή του.Επειδή ξεκινάς την περιγραφή του,από τις διαστάσεις που βολεύουν ή την τιμή που σε βολεύει,καταλαβαίνω ότι απέχεις πολύ από την ουσία,που είναι η αγάπη για το αντικείμενο.Φιλικά
To χρωματισμένο κείμενο γράφτηκε για το καλό του φίλου ή μήπως ήταν επίκριση;
Κι αν θεωρείς πως δεν ήταν, γιατί λες ότι βρήκες το μπελά σου, όταν σου έγραψα να το διαβάσεις κι εσύ η ίδια; Φιλικά στο έγραψα και για καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 16-11-16, 15:58
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, εδώ ψάχνουμε να δούμε αν ήταν ο αφρός AVA για τα πιάτα ή SKIP για το πλυντήριο ή κάτι άλλο, και μπαίνετε και χαλάτε το νήμα της συζήτησης.
Τι πράγματα είναι αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 16-11-16, 16:21
Το avatar του χρήστη chrysa1
chrysa1 Ο χρήστης chrysa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2015
Περιοχή: ???????????
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
To χρωματισμένο κείμενο γράφτηκε για το καλό του φίλου ή μήπως ήταν επίκριση;
Κι αν θεωρείς πως δεν ήταν, γιατί λες ότι βρήκες το μπελά σου, όταν σου έγραψα να το διαβάσεις κι εσύ η ίδια; Φιλικά στο έγραψα και για καλό.


Συνεχίζεις χωρίς λόγο πλέον...


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά, εδώ ψάχνουμε να δούμε αν ήταν ο αφρός AVA για τα πιάτα ή SKIP για το πλυντήριο, και μπαίνετε και χαλάτε το νήμα της συζήτησης.
Τι πράγματα είναι αυτά;


Σωστό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrysa1 : 16-11-16 στις 16:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 16-11-16, 16:50
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν αξίζει να ασχοληθω με όλο αυτο΄.
Ο Κώστας το λέει χαριτολογωντας.Πιστευεις ότι υπάρχει περιπτωση να εχει πέσει χημικο μέσα στο νερό και τα ψάρια να ζουν ακόμα?
Ο pans σου απαντησε πολύ σωστα σε ένα (οπως φάνηκε,άλλωστε) ακυρο σχόλιο σου,το οποίο όπως θα προσεξες και απο την απάντηση μου δεν το καταλαβα καν.Εκ των υστέρων συνειδητοποίσα ότι αναφέρεσαι στο σχόλιο που έκανα ότι ήρθα στο φόρουμ.Δηλαδή πριν 1,5 μήνα.
Απο εκει και πέρα όσον αφορά τον αφρό (και όχι μόνο),να σαι σιγουρη ότι έχω ριξει ατελειωτες ώρες ψάξιμο (πέραν απο την βοηθεια που μου δινουν σχεδον σε καθημερινη βάση (για οτιδήποτε ρωτησω) άλλα μέλη πιο εμπειρα απο εμενα,ειδικά ο delta 66)για το τι μπορεί να ειναι.Αν και ο Diskus fan (σαν πιο εμπειρος κιολας) μου ειπε ότι είναι δυσκολο να ειναι απο τα οργανικα,πιθανολογω γι αυτο,λόγω και της προσφατης εμφανισης bba αλλα και της ξαφνικης εμφανισης περιπου 20 σαλιγκαριων,πανω στα φυτα στο ξύλο και στο χαλικι.Τα οποία βέβαια τρώνε τις άλγες.
Βασικα μακρυγορησα λίγο,αλλα μην με παρεξηγεις.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευή καινούριου ενυδρείου nikkoin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 28 24-01-15 23:49
Καραντίνα καινούριου μέλους ΧΑΡΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 15 07-08-14 18:52
Aγορά καινούριου ενυδρείου xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-02-08 19:04
Καινούριος στο forum και στα ενυδρεία... FfF Γλυκό νερό - Γενικά 45 13-02-03 23:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09396 seconds with 13 queries