Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-05, 09:16
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή Θόρυβος στο EHEIM 2213

Καλημέρα…
Εχτές έθεσα σε λειτουργία το καινούριο μου φίλτρο EHEIM 2213, αφού πρώτα το γέμισα με νερό, ρουφώντας από το σωληνάκι της εξόδου του.
Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα ….
Το φίλτρο κάνει ένα μόνιμο, ενοχλητικό θόρυβο, αρκετά δυνατό για να ακούγεται σε όλο το σαλόνι, και όταν ξεκινά, για 2-3 sec, κάνει λες και σπας γυαλιά.

Έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά?
Λέτε να έχει παγιδευτεί αέρας στον κυκλοφοριτή του?
Είμαι έτοιμος να πάω σπίτι και να το λύσω βίδες, βίδες…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-05, 09:34
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Εχει εγκλωβιστει αερας.

Αν ρουφας απο το σωληνακι της εξοδου...ερχεται νερο ;;;

Αν το αφησεις να δουλευει....δεν σταματαει ο θορυβος μετα απο λιγο ;;
ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-05, 09:42
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Εχει εγκλωβιστει αερας.

Αν ρουφας απο το σωληνακι της εξοδου...ερχεται νερο ;;;

Αν το αφησεις να δουλευει....δεν σταματαει ο θορυβος μετα απο λιγο ;;
ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ !

Ναι έρχεται, κανονικά και εύκολα, γέμισα 20 λτ κουβά περιμένοντας να φύγει ο πολύς αέρας.
Ο θόρυβος τον «σπασμένων γυαλιών» σταματάει μετά απο 2-3 sec. Ο σταθερός θόρυβός μετά από 8 ώρες λειτουργίας είναι ακόμα εκεί…..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-05, 10:03
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Γιάννη όταν ξεκινάει το φίλτρο είναι φυσιολογικό να κάνει αυτό το θόρυβο για 2-3 δευτερόλεπτα που λες, είναι το impeler που χτυπάει έως ότου μπορέσει να "πάρει" τις στροφές του. Τώρα για το μόνιμο θόρυβο, για δες για τον αέρα και ενώ δουλεύει το φίλτρο γύρε το προς όλες τι πλευρές μπας και φύγει ο αέρας με αυτόν τον τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-05, 10:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

ο αρχικος θορυβος ειναι φυσιολογικος και το κανουν ολα..
Απο κει και περα, εκτος απο το να εχει εγκλωβιστει αερας, (που το ελεγχεις πλαγιαζοντας το εν λειτουργια) μηπως εχει πιαστει κανενα σκουπιδακι στην εισοδο. Ριχτου μια ματια χωρις να το κανεις βιδες.
Αν παρολα αυτα αποφασισεις να βγαλεις εξω το impeler της αντλιας, προσεχε το αξονακι.. Ειναι κεραμικο (για να μην κανει θορυβο) και σπαει εύκολα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-05, 10:36
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Γιάννη όταν ξεκινάει το φίλτρο είναι φυσιολογικό να κάνει αυτό το θόρυβο για 2-3 δευτερόλεπτα που λες, είναι το impeler που χτυπάει έως ότου μπορέσει να "πάρει" τις στροφές του. Τώρα για το μόνιμο θόρυβο, για δες για τον αέρα και ενώ δουλεύει το φίλτρο γύρε το προς όλες τι πλευρές μπας και φύγει ο αέρας με αυτόν τον τρόπο.
OK καταλαβαίνω το θόρυβο του ιμπελερ.
Τώρα για τον άλλο θόρυβο, το έχω γυρίσει σε όλες τις πλευρές πολλές φορές μέχρι να φύγει ο αέρας (κάθε φορά έφευγε και λίγο)…. αλλά τίποτα.
Το γύρισα και ανάποδα για να δω τον αέρα συνολικά και να τον αναγκάσω να κάνει μια μεγάλη φυσαλίδα ώστε να είναι πιο εύκολο να φύγει.
Επίσης όταν το γυρίζεις ανάποδα όλος ο αέρας λογικά ανεβαίνει πάνω και ο κυκλοφοριτης δουλεύει μέσα σε νερό μόνο. Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα έπρεπε να κάνει θόρυβο
Τα παράξενο είναι ότι μου δίνει την εντύπωση ότι η ποσότητα του αέρα μεταβάλλεται σαν να υπάρχει κάπου εισροή αέρα (τρύπα).
Εκτός και αν τα υλικά φιλτραρίσματος (EHEIM media set) έχουν παγιδεύσει αέρα και τον απελευθερώνουν λίγο λίγο….

Τι να πω ρε παιδιά… μου την έδωσε……
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-05, 10:46
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
ο αρχικος θορυβος ειναι φυσιολογικος και το κανουν ολα..
Απο κει και περα, εκτος απο το να εχει εγκλωβιστει αερας, (που το ελεγχεις πλαγιαζοντας το εν λειτουργια) μηπως εχει πιαστει κανενα σκουπιδακι στην εισοδο. Ριχτου μια ματια χωρις να το κανεις βιδες.
Αν παρολα αυτα αποφασισεις να βγαλεις εξω το impeler της αντλιας, προσεχε το αξονακι.. Ειναι κεραμικο (για να μην κανει θορυβο) και σπαει εύκολα..
Χωρίς να αφαιρέσω καμία βίδα έβγαλα προσεχτικά το αξονάκι και ότι μπορεί να βγει έτσι (συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω την ορολογία) αλλά δεν είδα κάποιο σκουπίδι.
Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα στο συγκεκριμένο φίλτρο, χρειάζεται να βγει και το πλαστικό τμήμα, αυτό που έρχεται πρώτο σε επαφή με το νερό, ώστε να δεις αν υπάρχει κάποιο σκουπίδι στο χώρο όπου γίνεται η περιστροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-05, 10:58
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Βρε Γιάννη, μήπως δεν έχεις σφίξει κάποια σωλήνα αρκετά στην εισαγωγή νερού και παίρνει όντως κάθε φορά αέρα? Ή μήπως έχει κάποια τρύπα πουθενά η σωλήνα από τη μεταφορά? Για κάνε έναν έλεγχο, αλλά μόνο στη σωλήνα εισαγωγής του φίλτρου, αν ήταν στην άλλη θα είχες πλυμμηρίσει!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-05, 11:51
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Βρε Γιάννη, μήπως δεν έχεις σφίξει κάποια σωλήνα αρκετά στην εισαγωγή νερού και παίρνει όντως κάθε φορά αέρα? Ή μήπως έχει κάποια τρύπα πουθενά η σωλήνα από τη μεταφορά? Για κάνε έναν έλεγχο, αλλά μόνο στη σωλήνα εισαγωγής του φίλτρου, αν ήταν στην άλλη θα είχες πλυμμηρίσει!
Mαλλον αυτο δημιουργει το προβλημα του, απο καπου παιρνει αερα.

Εχω το ιδιο φιλτρο και κανει θορυβο μεχρι να φυγει ο αερας το πολυ 10-15 λεπτα μετα τελος.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-05, 12:31
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Βρε Γιάννη, μήπως δεν έχεις σφίξει κάποια σωλήνα αρκετά στην εισαγωγή νερού και παίρνει όντως κάθε φορά αέρα? Ή μήπως έχει κάποια τρύπα πουθενά η σωλήνα από τη μεταφορά? Για κάνε έναν έλεγχο, αλλά μόνο στη σωλήνα εισαγωγής του φίλτρου, αν ήταν στην άλλη θα είχες πλυμμηρίσει!
Μακάρι να έχεις δίκιο. Πιο πολύ υποπτεύομαι τα double tap-fast release couplings που έχω επίσης εγκαταστήσει….αν και οι ενώσεις που έκανα ήταν καλές….

Θα το ελέγξω …
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-05, 14:56
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Τελικά την έκανα την βλακεία μου και με έναν αδέξιο χειρισμό έσπασα το κεραμικό αξονάκι.

Αύριο πάω καρφί στην αντιπροσωπία για αλλαγή άξονα και έλεγχο της συσκευής, γενικά ,για το θόρυβο, ο οποίος δεν λέει να σταματήσει…..

Η αντιπροσωπεία μου είπε ότι δεν έχουν spare parts και ότι πρέπει να αγοράσω από κάποιο pet shop (????????????????)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-05, 16:21
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Τώρα κάνε το σταυρό σου να βρεις το ανταλλακτικό. Εγώ δεν έχω δει να πουλούν τον άξονα, μόνο impeler. Ξέρει κανείς μαγαζί που να πουλάει σίγουρα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-05, 16:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και να πεις οτι δεν στο ειπαμε?
Τελος παντων, τα καταστηματα που πουλανε impeler πουλανε και αξονακια.
Τα πετσοπ τα ανταλλακτικα τα παιρνουν απο τον αντιπροσωπο..
Απλα δεν θελει να πουλησει λιανικως.
Ρωτα τον ποιος εχει/ μπορει να φερει γρηγοροτερα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-05, 17:42
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μμμ, δε θυμαμαι οδο και αριθμο, ισως ο τολης ξερει, ειναι στη γειτονια του,Παγκρατι, και ειχα- μαλλον μου ειχε βρει, ενα αξονακι απο κει.
μια χαρα και δουλευει ρολοι για πολλλααααα χρονια.
στειλε ενα πιεμ στον τολη.
θα σου πει σιγουρα.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-05, 18:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

HELLAS AQUARIUM(ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ)
Ν.ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗ 21-2
ΒΥΡΩΝΑΣ
ΤΗΛ:2107653012 συνηθως εχει πολλα ανταλλακτικα eheim,κανε ενα τηλεφωνο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-05, 18:47
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Καλησπερα,επαθα την ιδια ζημια απο απροσεξια μου,και μου εστειλε ο Νικολουδης Δημητρης απο Παγκρατι,Νικιφοριδη 21-23 Τηλ,2107653012
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-05, 18:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Νικόπουλος, τον ιδιο λεμε....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-05, 16:03
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Λοιπόν πήγα το φίλτρο στην αντιπροσωπία , άλλαξαν το ιμπελερ και το αξονάκι και το φίλτρο τώρα δουλεύει μια χαρά. Το μόνο που ακούγεται είναι ένας μικρός θόρυβος αν βάλεις το αυτί σου δίπλα στο φίλτρο. Υποθέτω ότι αυτό είναι φυσιολογικό. Σωστά ?

Μου είπαν ότι δεν με καλύπτει η εγγύηση επειδή αγόρασα το φίλτρο από Γερμανία.. Είναι σωστό αυτό?????
Έχω στείλει e-mail στη Eheim με σχετική ερώτηση αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα..
Με χρέωσαν 10 ευρώ για την αλλαγή χωρίς απόδειξη, και καλά ότι μου έκαναν χάρη. Δεν καταλαβαίνω όμως είναι η δεν είναι Technical Support της Eheim?
Γενικά όμως ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-05, 17:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για ολα τα προιοντα που πωλουνται εντος ευρωπαικης ενωσης ισχυει εγγυση 2 ετων ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ανεξαρτητως τι λενε τα manual.
Επισης δεν ισχυει η εννοια της αντιπροσωπειας..
Αν σε υποχρεωσει η eheim να τα στειλεις στη γερμανια ή στον τοπικο συνεργάτη της ειναι δικό της θέμα. Μπορεις παντα να της θυμησεις οτι υπαρχουν και αλλες ανερχομενες μάρκες.
Παντως 10 ευρω ειναι οντως εξυπηρετηση...

Την απορια θα σου τη λυσει η eheim....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-05, 18:17
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
...... Δεν καταλαβαίνω όμως είναι η δεν είναι Technical Support της Eheim?
Γενικά όμως ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Αν το ψάχνεις τυπικά με το γράμμα του νόμου ίσως έχεις δίκιο.... Πάλι όμως μπορούσαν να σου πούνε να το στείλεις στην Γερμανία....

Για την ουσία του θέματος: Οι τύποι αυτοί είναι υπάλληλοι της Eheim, ή κάποιος "κακομήρης" (σε εισαγωγικά) που ψάχνει το μεροκάματο;
Αν είναι το δεύτερο, αν τό έκανε με τους τύπους, η αλληλογραφία με την 'μαμα' εταιρία να παρει τα λεφτά του πίσω, είναι πολύ περισσότερα απο 10 ευρω!!!
Πράγματι χάρη σου έκανε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-10-05, 22:48
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Για ολα τα προιοντα που πωλουνται εντος ευρωπαικης ενωσης ισχυει εγγυση 2 ετων ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ανεξαρτητως τι λενε τα manual.
Δεν ειναι ακριβως ετσι! Δεν το εχουν αποδεχτει ολες οι χωρες τις ευρωπαικης ενωσης, και σιγουρα οχι η Ελλαδα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim 2213 dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-11-04 21:46
eheim 2213 clasic dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-04 02:50
EHEIM classic 2213 Emmanuela Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 24-09-03 18:16
Σωστή διάταξη υλικών φιλτραρίσματος στο eheim 2213 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 02-09-03 11:11
Ανταλλακτικo για Eheim 2213 Yiannis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-03-03 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06801 seconds with 13 queries